Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nokia Lumia 720

- - - - -
  • Please log in to reply
963 replies to this topic

#19
rotweilleronguard2000

rotweilleronguard2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 08.07.2010

View PostPapillon_, on 03 martie 2013 - 11:17, said:

Astept cu interes un review complet facut de GsmArena. Oare o sa il lanseze in Aprilie? Ei au spus Q2 dar nu au dat o data exacta.
In aprilie? In Romania? Poate doar dupa ce termina ei de vandut ce mai au prin stocuri. M-am convins cam ce importanta are piata noastra pentru Nokia Romania. Oricum e un smartphone care pare indeajuns de fain si relativ ieftin pentru cei care ar vrea sa incerce experienta WP.

Edited by rotweilleronguard2000, 03 March 2013 - 21:28.


#20
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Hmm, telefonul ăsta are câteva probleme din punctul meu de vedere:

Tehnic vorbind: RAM-ul.

Financiar vorbind: prea scump.

Funcțional vorbind: prea sărac în aplicații.

O să-l cumpere cei prost informați, utopium (aka există Nokia și atât) și cei care s-au sărutat de Lagdroid cu n-core.

#21
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Cred ca o sa-l cumpar si eu, intotdeauna am fost cumparator de mid-range.
Ramul probabil va afecta doar unele jocuri, dont care.
WP8 are toate aplicatiile de care am nevoie si ceva in plus.
Are o camera buna.
Nu exista alt telefon pe piata care sa ofere o calitate mai buna la pretul lui, presupunand ca va fi undeva la 300 de euro cu toate taxele.
Presupun ca va veni relativ repede la noi, este destinat pietelor mai putin pretentioase, fara cerinta de LTE sau multe high-enduri.

#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Din ce am citit prima data o sa fie lansat in China si apoi in Europa sau America. In ceea ce priveste aplicatiile eu zic ca sunt destule, 130.000 de mii, iar ram-ul de ce e putin? Depinde si cat de bine e optimizat sistemul de operare respectiv aplicatiile.

Acuma e mania sa aiba cat mai mult din fiecare desi in viata de zi cu zi e egal cu zero.

Edited by Papillon_, 04 March 2013 - 11:34.


#23
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttzotzolyno, on 03 martie 2013 - 21:32, said:

Tehnic vorbind: RAM-ul.

Financiar vorbind: prea scump.

Funcţional vorbind: prea sărac în aplicaţii.

O să-l cumpere cei prost informaţi, utopium (aka există Nokia şi atât) şi cei care s-au sărutat de Lagdroid cu n-core.
Asta e un telefon mid-level, nivelul de RAM e foarte bun tinand cont de cum functioneaza Windows-ul, ma indoiesc ca va fi vreo problema in urmatorii 2-3 ani sa ai 512 RAM pe WP. WP-ul nu e full multitasking ca sa poti umple memoria cu mizerii care ruleaza in background ca la Android sau Symbian, e un mediu mult mai controlat la alocarea de memorie, chiar ma indoiesc ca va avea probleme din cauza asta. Cele care au 1 GB RAM pe Windows au de obicei si rezolutie mult mai mare (1280x768, cum are 920), acolo se poate justifica nevoia de mai mult RAM, la 800x480 nu prea (ok, 820-ul are 1 GB RAM la 800x480, trebuie sa-si justifice si el faptul ca e mai scump). Va fi "scump" la lansare, dar dupa vreo 3 luni va fi vreo 1300 de lei. Iar numarul de aplicatii creste mai rapid decat a crescut la vremea lui Androidul, intr-adevar, la 130.000 de aplicatii (si pana apare la noi vor fi sigur peste 150.000) nu mai e o problema. Dupa ce vor aparea Flipboard si Instagram pentru WP, nu prea o sa mai aiba nimeni motive "serioase" sa se planga de aplicatiile de WP, deja cele importante cam sunt acoperite iar jocurile importante cam vin acum si pe WP. Eu am tableta cu Win 8 care are mult mai putine aplicatii (sub 20.000) si deja pot sa zic ca am aproape tot ce am nevoie (mi-ar place un Flipboard, dar am alternative de genul facute de altii). Ba chiar m-am mirat ca am titluri de jocuri care ii plac lui fiica-mea pe care nu le-am localizat pe iPad 4 (sigur, am gasit alte alternative si acolo).

Iar eu nu o sa cumpar 720-ul, stai linistit. Daca ii iau ceva sotiei, ii voi lua un 520, 720-ul e prea mare deja (de fapt as prefera ceva chiar mai mic decat 520). Plus nu mi se pare ca isi justifica diferenta de pret fata de 520, care mi se pare o oferta foarte buna pentru un smartphone de nivelul ala (poate pentru cei care vor o calitate foto mai acceptabila, are diafragma foarte mare - adica intra multa lumina - si senzorul ceva mai mare ca si 520-ul, nevasta-mea insa face 5 poze pe an, deci clar nu merita pentru ea). Eu voi lua EOS-ul, am nevoie de camera serioasa, nu de camere mediocre gen 720/SGS3/iPhone 5 Posted Image

Nu e chestie ca exista Nokia si atat, am tableta Samsung cu Win 8, acum iau una cu Android pentru fiica-mea, etc, insa nimeni nu face camere de nivelul Nokia la ora actuala pe mobile, asa ca n-am de unde sa aleg. Cand o sa faca telefoane competitive din punctul meu de vedere, o sa iau in considerare si alte marci, acum nu e cazul. In 2010 erau doua categorii pentru mine, N8 si "restul", cand au inceput si ceilalti sa faca camere care sa se apropie de calitatea lui N8, a venit Nokia cu un salt urias si a devenit 808 si "restul" Posted Image In cateva luni va fi EOS si "restul" :) desi nu ma voi grabi sa cumpar EOS-ul cat timp 808-ul isi face treaba (iar Symbian-ul inca are niste avantaje fata de WP).

Edited by utopium, 04 March 2013 - 13:00.


#24
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Eu ma uitam dupa 620 inainte de Barcelona ca inca urasc telefoanele foarte mari. Insa 720 are Zeiss si apertura aia mare, gorilla glass, ecran superior chiar daca ppi mai mic, unibody si finisaje net superioare si cel mai important bateria care ii va asigura probabil cea mai buna autonomie la distanta dintre toate WP8-urile actuale. Cred ca sunt pregatit sa trec de prejudecata telefoanelor mari, desi cu un Note nu ma vad niciodata in buzunar. La 1200 de lei mi se pare imbatabil daca ajunge rapid la pretul ala. Sigur 520 are si el avantajul pretului, dar deja vad ca nu va avea acces la toate hartile ci doar la zona unde se vinde si cine stie ce alte limitari ii vor mai baga si prea e low-end fara flash/lanterna, fara camera frontala, etc.

#25
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Ma indoiesc ca 520 va avea vreo limitare la harti ... dezavantajul lui fata de 720 e la camere, cea frontala nu exista, iar cea din spate are senzor mai mic, rezolutie mai mica, fara LED, senzor mai mic. In rest, dimensiunea ecranului si baterie (dar e normal ca la un ecran mai mare sa ai baterie mai mare, desi probabil diferenta ofera mai mult de atat). La ecran se zice doar ca si cel de la 520 e rezistent la zgarieturi, probabil cel al lui 720 e insa mai rezistent fiind Gorilla. 520-ul insa cred ca va concura la categoria de smartphone-uri de 800 de lei, iar 720 pe la categoria de 1300-1400 de lei, deci totusi o diferenta notabila.

Cat despre marime, poate un barbat se descurca cu telefoane mai mari mai bine, dar pentru o femeie 720-ul zic eu ca e deja mult prea mare si trebuie clar operat cu doua maini. Nici pe mine nu ma atrage marimea lui ... sper sa faca Nokia si niste WP-uri mai mici, cum era 800. 620-ul ar fi o solutie, dar parca nu e asa elegant nici macar ca 520-ul.

Edited by utopium, 04 March 2013 - 13:37.


#26
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006

View Postutopium, on 04 martie 2013 - 13:30, said:

Ma indoiesc ca 520 va avea vreo limitare la harti ...
Ca tot zicea unul informat ca cine cumpara Nokia nu prea e citit, eu in general ma informez cat pot de mult inainte sa cumpar ceva si destul de rar mi s-a intamplat sa fiu dezamagit de alegerea facuta. :P
http://allaboutwindo..._HERE_Maps_.php

#27
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007
Hmmm ... deci din ce inteleg, Nokia le da gratis Here Drive si la alte WP-uri non-Nokia, dar nu Nokia Drive + Posted Image E si asta o metoda de diferentiere, inclusiv intre modelele lor ... deci 520 cu Drive, si restul cu Drive + daca e sa ne luam dupa AllAboutWP (pe site-ul Nokia nu par a fi foarte clare lucrurile, si 520 si 720 figureaza cu Here Drive, fara plus). Tot la 520 raman pentru sotie, ca ea nu foloseste GPS-ul, dar e bine de stiut. 620-ul a fost lansat cu Nokia Drive, deci diferentierea asta apare doar acum de la noile dispozitive care vin cu Here Drive si Here Maps. Din ce inteleg insa nu exista si Here Maps + asa ca hartile vor fi disponibile oricum, doar navigatia va fi limitata la tara respectiva ... sau asa pare acum.

Edited by utopium, 04 March 2013 - 15:49.


#28
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Ce tot laudati camera de pe 720? Are 6,7 MP si senzor 1/3.6"

Ce-i asa mare inginerie ca nu inteleg?

#29
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Are cea mai mare diafragma pusa vreodata pe un telefon mobil de 1:1.9, deci o lentila Zeiss foarte luminoasa ce asigura performante bune in low light.

#30
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Asa a aparut in prima zi pe GsmArena, si eu ramasesem uimit putin, insa imediat au modificat...

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Daca era sub 6 mm lat era perfect. Cred totusi ca o sa fie inlocuitorul batranului meu tel. Il comparam pe gsmarena cu Samsung Omnia HD(tel. meu). Incredibil ce telefon bun a fost Omnia HD.

Attached Files


Edited by mircea812, 05 March 2013 - 21:11.


#32
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

View PostPapillon_, on 04 martie 2013 - 11:34, said:

Din ce am citit prima data o sa fie lansat in China si apoi in Europa sau America. In ceea ce priveste aplicatiile eu zic ca sunt destule, 130.000 de mii, iar ram-ul de ce e putin? Depinde si cat de bine e optimizat sistemul de operare respectiv aplicatiile.

Acuma e mania sa aiba cat mai mult din fiecare desi in viata de zi cu zi e egal cu zero.
Ram nu strică niciodată mai ales că te poți aștepta să nu primească viitorul update major invocându-se vreo scuză penibilă gen (n-are destul RAM).

Nu-s gamer dar anumite softuri educaționale de pe GPlay nu există în Marketplace.

În plus mi se pare ciudat să nu aibe acces la aplicații din gama Google (știu că Google nu vrea să le dezvolte: YouTube de ex).

Altceva n-am nimic de reproșat: de customizare, lag & shit via Android sunt sătul.

Probabil voi lua și eu un 820 să văd ce-i poate capul. Pe Windows Phone nu voi merge pe altceva decât pe Nokia.

Edited by tzotzolyno, 05 March 2013 - 22:50.


#33
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
De la 250 de euro a sarit la 380 de euro http://www.phonearen...Germany_id40492 , vor sa spuna ca taxele sunt 130 de euro?Posted Image

In timp or sa mai apara alte aplicatii, am vazut ca se dezvolta destul de rapid.

#34
avlad

avlad

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 20.06.2006
Da, e interesant pretul asta. Insa banuiesc ca e doar o speculatie a comerciantilor care spera sa vanda volum mare. Daca ne uitam si la 520, ala e 199 de euro. Deci taxe si marja de profit 60 de euro. 720 fara taxe e 250, cu taxe si blabla 380....adica 130 de euro in plus. E clar ca pretul trebuia sa fie undeva pana in 330 de euro, restul e specula. Banuiesc ca o sa scada repede, pentru ca altfel lumea o sa cumpere 820 sau 620, desi 720-ul este intradevar un telefon foarte frumos si bine echilibrat in opinia mea.

#35
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,005
  • Înscris: 15.04.2011
Cel mai probabil pretul real o sa il vedem cand ajunge la operatori.

#36
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,871
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttzotzolyno, on 05 martie 2013 - 22:46, said:

În plus mi se pare ciudat să nu aibe acces la aplicații din gama Google (știu că Google nu vrea să le dezvolte: YouTube de ex).
Pentru youtube se fac de obicei alternative faine 3rd party, de exemplu pe Symbian cuteTube e un soft fain, incomparabil fata de youtube-ul dezvoltat de Google (o bataie de joc) pentru Symbian.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate