Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Recomandare laptop pentru grafica (Photosop, Corel, etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dan74mm

dan74mm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 16.03.2006
In urmatoarele cateva luni, cel mai probabil va trebui sa-mi cumpar un laptop pentru lucru ... Laptopul va avea regim de functionare de minim 12 ore pe zi si va fi utilizat pentru grafica (Corel X6 + toata suita de programe Adobe CS6, inclusiv Photoshop CS6). As vrea cateva recomandari din partea cunoscatorilor ...

Nelamuriri:
- ar fi de preferat un i7 sau ajunge un i5 ?
- e diferenta mare intre un i5 sau i7 pt. desktop si un i5 sau i7 de pe laptopuri ?
- exista alternative de laptopuri cu procesoare AMD care sa ajunga la performantele unui i5 sau i7 ?
- memoria RAM presupun ca ar trebui sa fie de minim 6 GB, daca nu chiar 8 GB.
- ar ajunge un display de 15 inchi ori ar fi de preferat totusi ceva mai mare? In acest moment, lucrez pe un desktop cu monitor LED de 23".
- personal as prefera DELL, insa ultimele modele pe care le-au scos cei de la DELL, sincer sunt cam urate ... nu stiu ce naiba au in cap astia de la Dell de le-au facut asa urate ... laptopurile ceva mai vechi de la Dell erau mult mai frumoase ...

Laptopul trebuie sa aiba si un USB 3.0, pt. transfer de date pe HDD extern.

Evident conteaza mult si pretul, altfel l-as fi cumparat pe cel mai tare ... si basta.

Edited by dan74mm, 24 February 2013 - 23:58.


#2
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
E prematur sa vorbim acum,recomandari pertinente primesti cu 1-2 zile inainte de achizitie,nu cu cateva luni.

Diferente intere procesoarele desktop si cele de pe laptop sunt mari,foarte mari.
E recomandar un i7 pentru editari,iar se la AMD nu ai nimic care sa fie ok. RAM minim 8GB,sa ai de unde folosi. O diagonala mai mare inseamna spatiu de lucru mai mare,rezolutie mai mare si mobilitate mai mica (mai mare,mai greu,mai dificil de carat).

Daca nu ai nevoie de mobilitate,iti cumperi desktop,iesi mult mai bine.

Ne auzim cu 1-2 zile inainte sa cumperi,pana atunci stabilesti si un buget.

#3
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
georgica a zis un singur lucru folositor: ca e prematur sa cer pareri cu cateva luni inainte. Industria IT se schimba de la o zi la alta. Plus ca nu e ca si cum ti-ai cumpara o masina, e doar un laptop, oferte sunt cu sutele si poti lua o decizie buna intr-o noapte. Acum referitor la celelalte probleme. Daca tot iti iei Intel ia-ti i7. Diferente foarte mari intre cele doua nu sunt iar la bani nu se merita un i5. daca vrei sa faci economie ia-ti i3. i5-ul nu-i nici cal, nici magar si daca tot ai bani de i5 mai pui putin pana la i7 iar diferentele de performanta sunt vizibile.referitor la diferente cpu laptop/desktop, acestea nu au legatura cu performanta. In mare un CPU de laptop are acelelasi performante ca unul desktop numai ca materialele din care e compun unul pt laptop sunt total diferite pentru a consuma mai putina energie si a se incalzi mai putin iar voltajul si frecventele sunt mai joase. Acum, referitor la AMD, au si ei un echivalent la seria i de la Intel si se cheama FX8350. Nu spun ca e la fel de performant dar e aproape ca performanta si de 10 ori mai ieftin. Alternative la i7 mai sunt Phenom II X6 de ex, sau FX6xxx - acestea au doar 6 nuclee in comparatie cu FX8xxx care are .. ai ghicit. 8 nuclee.  iar daca vrei sa faci grafca poti opta pentru tehnologia APU de la AMD.Da un search pe google! Si ca tot am intrat in domeniu cu grafica, ar mai trebui sa te uiti la placa video. Deja greul procesarii tinde sa se treaca sper procesorul grafic. RAM-ul sa fie 8GB. More is better (la capitolul asta).. dar.. daca faci un sistem de buget nu cred ca o sa ai probleme nici cu 6GB. Ca display, pentru grafica e bine sa ai un ecran cat mai mare deci as recomanda 17inchi - mai ales ca esti deja obinuit cu unul de 23, dar daca trebuie sa-l cari mereu dupa tine o sa devina incomod in timp deci si 15 sunt suficienti. Referitor la marca, de ce neaparat DELL? Daca n-ai ce face cu banii si vrei sa platesti firma poti sa-ti iei si VAIO din partea mea dar eu am un Toshiba de 8 ani de zile care functioneaza perfect, este elegant ca design si pana si bateria ma mai tine 10min. Pentru mine firma conteaza cel mai putin cand cumpar un laptop si nu ma gandeam prea tare la asta. Spun asta pentru ca ai amintit de pret si cred ca la capitolul asta poti face rabat. In concluzie vreau sa spun ca poti face treaba buna si cu un laptop gen Acer pe proc AMD cu o placa grafica buna. Trebuie sa fii mai atent la calitatea displayului care conteaza foarte mai mult in domeniul asta. Si dupa ce tragi linie o sa vezi ca ti-au ramas mult mai multi bani in buzunar pe care ii poti investi in inca 8GB de ram daca vrei sau intr-un mouse de calitate.

#4
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Si de cand FX8350 e mai ieftin de 10 ori ca un Intel? Sa'mi arati si mie un intel care costa 8000 lei.
I7 nu are rival din partea  AMD la partea de procesare,cam matura pe jos cu orice AMD desktop.

Pe partea de laptop,AMD sunt paleta cu ale lor APU'uri,care sunt la nivel de i3 (cel mep performant). Un i7 3rd gen ii da lectii in absolut orice.

Edited by georgik12, 25 February 2013 - 08:07.


#5
bbchip44

bbchip44

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,157
  • Înscris: 14.05.2008
Corect. AMD a renuntat la lupta dar asta nu inseamna ca procesoarele lor nu fac fata nevoilor din 2013. in programe de content design gen css FX-ul e mai bun decat i7-le. Referitor la pret, i7-le poate sa depaseasca 4000 lei pe cand fx-ul e undeva pe la 800.

#6
georgik12

georgik12

    Tech Advisor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,515
  • Înscris: 15.02.2011
Daca vorbim de 3930K-uri la 4000 lei da,dar alea distrug FX-ul in orice.
Un i7 3770 e cel putin pe picior de egalitate,ba chiar bate FX-ul in multe situatii,consuma mai putin,e mai rece,are un cooler stock mai silentios si lista poate continua.
Hai ca deviem de la subiect,tot ce vorbim nu are treaba cu laptopurile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate