Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#37
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View PostRiver_Song, on 07 martie 2013 - 01:14, said:

Pile si nepotisme sunt peste tot, fii tu linistit.

Sambata, am impartit niste fluturasi pentru niste indivizi care aveau o firma de constructii si tot asa, se vaitau ca primaria(astia suna la primarie cand au probleme) nu trimite oamenii catre toate firmele ci numai catre o anumita firma.

Si o alta dovada a civilizatiei de aici, m-au platit cu mai putin decat stabilisem. Dar asta e, sunt banii in mana, nu ai cui sa te adresezi...

#38
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
O, da, sunt anumite institutii - uniunile (sindicatele), contractele cu primariile etc. - unde nepotismul si chiar  mafia sunt in floare.

#39
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,254
  • Înscris: 24.06.2006

View Postradu_4radu, on 05 martie 2013 - 22:29, said:

dar unde plecam e mai bine?
in viata tre sa ai mult noroc oriunde esti, probleme cred ca sunt peste tot in lume, pe unde am nimerit eu se aplica principiul romanesc - calul care trage mai bine ia mai multa bataie - cel putin in cazul meu asa a fost, asta am lasat acasa, asta am gasit pe unde am umblat, nepotisme si pile-s peste tot, nu se baga-n seama atata daca se castiga bine

#40
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postdan210, on 07 martie 2013 - 09:23, said:

in viata tre sa ai mult noroc oriunde esti, probleme cred ca sunt peste tot in lume, pe unde am nimerit eu se aplica principiul romanesc - calul care trage mai bine ia mai multa bataie - cel putin in cazul meu asa a fost, asta am lasat acasa, asta am gasit pe unde am umblat, nepotisme si pile-s peste tot, nu se baga-n seama atata daca se castiga bine

Depinde cum vezi situatia. Aici, daca ai casa ta sau casa de la stat este ok, altfel, un salariu mediu, se duce pe chirii si utilitati(valabil pentru o familie). Dar pana ajungi la una din ele, dureaza foarte mult.

#41
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

View Postdan210, on 07 martie 2013 - 09:23, said:

in viata tre sa ai mult noroc oriunde esti, probleme cred ca sunt peste tot in lume, pe unde am nimerit eu se aplica principiul romanesc - calul care trage mai bine ia mai multa bataie - cel putin in cazul meu asa a fost, asta am lasat acasa, asta am gasit pe unde am umblat, nepotisme si pile-s peste tot, nu se baga-n seama atata daca se castiga bine
Norocul in opinia mea,este doar la loto sau loz in plic,pariuri samd,restul,e vorba de sansa,iar ca sa ai o sansa,trebuie sa stii sa tio apropii,adica,sa faci ceva in acest sens,o scoala,o specializare samd,dar nu in sensul de a mai adauga o hirtie fara mare valoare,adica ,faci un post universitar ca sa "domini" cu ceea ce stii teoretic si practic,pe nimeni nu intereseaza ca ai luat tu 100/10 con lode,daca pe postul tau esti praf.
Ma dau exemplu pe mine,am plecat in 1991,de pe un post care suna frumos,dar prost platit,am riscat enorm,mi am vindut garsoniera(una din ele),si am luat viza de italia,iar acolo,ciine sur la vinatoare cu diploma tradusa si toate documentele in regula,examen ,intrat continuat,terminat,dar ce macel,scoala tata nu glume de bucuresti,mai si munceam samd,ca sa ma intretin,iar primii 3 ani au fost infern,am fost la un pas sa renunt...
Cum in Italia sint vinati "cervelone" (creierele de nivel excelent) de catre firmele si concernele mari,care acorda sponsorizari pina la 50% din taxe si cazare+masa,eu fiind stranier din afara CEE la momentul respectiv,m am cam tinut de scoala in primii 3 ani,urmatorii ,recunosc,am lasat o mai usurel,simteam ca pot dar eram fff obosit,abia ma mai tiram,nivelul era din ce in ce mai inalt,invatam in italiana si aveam si curs de engleza,deci sincer ,eram capiat cu creierul,dar,incasam mereu evaluari de bun si excelent,iar asa am reusit sa imi atrag un sponsor la care nici nu visam,grupul ENI,care,m a sustinut cca 4 ani,inclusiv rezidentiatul-tironcino,6 luni/an in italia pe santiere,iar ultimii 2,pe acolo pe unde cred unii ca n as avea loc,si care au impresia ca sint deasupra tuturor,isi dau cu parerea despre oameni pe care nu i cunosc,citesc 5 mesaje si sint un fel de nostradamus in psihologie...ce sa mai,cel putin doctori,doar ca ,de fapt ei sint doctori in pregatirea idiotilor care vor sa emigreze,ii pregatesc ca pe mielusei,viitoarele victime din Canada si SUA,stiu eu de ce n am ramas,acolo este razboi pe fata,perversitate la rang de arta,in traducere libera,trebuie sa fii lepra ,bun meserias,sa calci pe cap pe oricine ti ar putea "fura" serviciul/functia,stil de viata care in oarecare masura este valabil si in europa,doar ca e la scara mult mai mica aici.
De fapt am vrut sa vad ce si cum stiu unii sa vorbeasca asa,sa n adoarma,se cred formatori de opinie...America nu mai e ce a fost odata,nesiguranta este peste tot,inclusiv pe strada,iar europenii care au studii pe la scoli gen bologna ,sorbona,oxford,cambridge,sint adoptati nu repede,la urgenta si poe bani multi,sint innebuniti de astfel de scoli,am precizat eu pe alt subforum cine ce si cum circula studentii americani japonezi,australieni la vreo 32-45 de ani prin bologna,studenti de cca 10 ani fara sa obtina vreo diploma,stiu ei de ce sint acolo.Cervelone,asta cauta,si nu numai,din anul 3-4 sint racolati studentii buni si f buni,eu am terminat cu 95 din 100,fara lode,nu asta m a interesat,deci faza cu...recunoasterea  scolilor europene care au un anumit rang,se face instantaneu,rosebum auzi,si altii care se dau atotstiitori pe aici,aia romaneasca e mai la "fundeni" 1-2 ani de diferente in engleza,studii samd,ia vezi daca ce spun eu este adevarat sau ce spun "formatorii de opinie" de aici.
La cite alifii am,chiar sa ajung sa primesc sfaturi de la "mititei" chiar asa jos n am ajuns,poti sa dai sfaturi la "victime",dar vezi ca din vinator poti ajunge vinat f repede,nici nu stii ce si cum se intimpla,asta ca tot cunosti omul dupa 4-5 mesaje si altele de pe alte subforumuri,am intins bine nada si de data asta,scaoal italiana este vinovata pt asta...machiavelism la rang de arta...You will remember my name!Sper ca n am suparat pe nimeni,dar prea stati cu nasul pe sus,si vorbiti de parca ati fi cel putin sfinti,americanii-niste mitocani,mitomani,lepre ,jegosi,perversi ,din nastere,ce se arata prin filme ,sint telenovele cu cocosul rosu, iar faza cu "nascut invingator" este asa un logo obosit,se traduce prin -fara mila tot inainte,nu conteaza ce si cum ,conteaza unde ajung!America s a ridicat prin oamenii de stiinta "furati din europa,ok,in spatele unor miliardari vei gasii mereu un european,nu s ei asa de buni cum se cred,dar stiu sa foloseasca oamenii la maxim,am simtit o pe pielea mea,iar la sfirsit ,nici macar un "thanks' " nu primesti,te mai da si afara din birou,n au respect decit pt ei insisi,animale intr un cuvint!Nu uita,machiavelismul este in italia, "sursa sigura" de ati alege oamenii,colaboratorii,prietenii,amicii samd,doar ca e mai greu de tradus,inteles ,pus in aplicare si eventual un raspuns clar...sint etape ,nu i usor!Pamflet,no offence,ok!

#42
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Azi am fost la supermarket :D, Civilizatie, nu gluma..
[ http://i45.tinypic.com/4l3j7q.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#43
gigeltm

gigeltm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 02.02.2010
vorbea cineva despre rasism cand afla ca suntem romani. Asta o fi valabil in Europa. In Canada, care este o tara bazata pe imigranti, este alta mancare de peste. Intr-adevar oamenii sunt ceva mai rasisti in Quebec si in orasele mai mici ( nu din cauza nationalitatii) dar in marile centre urbane nu ai sa vezi asa ceva.
Din experienta personala poti sa va zic ca poti sa fii oricat de bine pregatit profesional ca daca nu cunoasteti limba la un nivel conversational nu o sa se uite nimeni la tine.
Pentru cine vrea sa afle mai multe despre Canada www.toronto.ro este tot ce trebuie sa citeasca.
Cititi cu atentie tot ce puteti si gasiti despre emigrare iar apoi luati o decizie.

#44
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Inca o lectie de civilizatie prezentata de britanici. http://www.gsp.ro/in...diu-393395.html

#45
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Englezii nu s la prima "abatere",fac orice ca sa si apropie victoria,dar e urit,oribil,sa apelezi la astfel de metode...e rusinos!Si barca,real si alte echipe au patit asta,dar eu unul nu cred ca chelsea avea nevoie sa faca astfel de murdarii,la valoarea lor....!Sint stelist de vreo 40 de ani,dar chelsea  e inca echipa tare,cel putin pt noi romanii in general nu numai pt steaua,ca o "duc" ei mai rau e din cauza lui benitez si a trecututlui sau la liverpool,nici jucatorii nu l asculta,respecta,Abramovich,daca nu cistiga Europa league,iese falit anul asta,nu cred ca vor prinde locul 4 in anglia,daca o tin tot asa,in Europa e altceva,imagine,suporteri, samd!

#46
Mihaela_Moldovan28

Mihaela_Moldovan28

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.04.2013

View Postradu_4radu, on 05 martie 2013 - 22:29, said:

ms pt sfat oricum cam stiu cum sta treaba pe afara si nu faceam pe zmeul dar am mai multe posibilitati pentru o munca mai bine platita.aici lucrez finisaje de cea mai buna calitate.castig undeva la 800-1000e dar nu asta e marea problema  alta este:ce facem in continuare?copii nostrii ce fac?chiar trebuie sa fie vreun savant sau cu o inteligenta iesira din comun?daca nu e?ce ii ofera tara asta ,statul asta?nimiiiic.aici nepotismele intrec orice imaginatie ce sanse are sa treaca de ele un copil de de constructor?simplu niciuna.singura solutie care ar fi este desprinderea de acest loc. dar unde plecam e mai bine?de asta am deschis aceasta discutie ca aflu parerea celor care traiesc si muncesc in afara tarii.as pleca pt 3-6 luni sa vad cum stau lucrurile dar nu stiu unde, belgia,germania,anglia undeva unde suntem cat de cat acceptati sa imi pot face o idee de ce inseamna strainatatea.    va multumesc tuturor celor care ati scris si va mai astept.cu sfaturile voastre poate risipesc ceata in care sunt.

Buna!
Ma numesc Mihaela, am 25 de ani si momentan locuiesc si muncesc in Belgia unde situatia nu este deloc roz pentru imigranti, in special romani.
Belgienii sunt oameni reci, ba mai mult rasisti, ceea ce pe de o parte poate fi si normal, considerand ca au o tarisoara mica plina de toate natiile posibile de imigranti.
Concret:
- romanii pot muncii legal in Belgia doar cu permis de munca (care se obtine relativ greu deoarece  este costisitor, iar compania care te angajeaza trebuie sa aduca dovezi ca nu exista un belgian care sa poata/vrea sa faca respectivul job)
- inchrierea unei locuinte este problematica de asemenea-trebuie sa detii contract belgian, sa prezinti situatia salariala din ultimele 3 luni si cu toate astea proprietarii si agentiile de inchirieri sunt destul de reticienti; trebuie mentionat si faptul ca este necesara achitarea unei garantii (echivalenta cu suma chiriei pentru 3 luni) si mobilarea intregii locuinte; ca si exemplu un apartament cu o camera, living, bucatarie si baie costa in jur de 600-700 de euro (zona Bruxelles-in afara orasului).
Daca decizi sa muncesti in Belgia trebuie sa fii pregatit sa o iei de jos. Majoritatea belgienilor te considera incapabil doar pentru ca esti imigrant si este destul de greu sa dovestesti ca esti o persoana muncitoare, onesta si capabila.

#47
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013
Dupa parerea mea, Canada e un taram mult mai propice emigrarii. E o natiune de imigranti, acolo nu vei fi privit ca un intrus, cum esti in Europa.

Dar eu unul nu as pleca definitiv in necunoscut, doar pentru niste arginti. Daca as avea ocazia si as gasi un contract de munca platit de 3-4 ori mai bine ca in Romania, as merge sa muncesc un an-doi in strainatate, sa strang niste bani.

Dar nu as ramane acolo.

#48
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostAbkhaz, on 18 aprilie 2013 - 09:20, said:

Dar nu as ramane acolo.
De ce ?

#49
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Pe site-ul emigrarecananda.ro este posibilitatea de a-ti face un test online pentru a vedea daca esti eligibil. Eu l-am facut saptamana trecuta si zilelle acestea am primit raspuns de la o firma Vandervennen Lehrer care m-au invitat la un interviu la sediul Ambasadei Canadei. Ati auzit de aceasta firma? Cat de serioasa este? In ce costa interviul?

#50
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009

View PostLordRevan, on 06 iunie 2013 - 19:38, said:

Pe site-ul emigrarecananda.ro este posibilitatea de a-ti face un test online pentru a vedea daca esti eligibil. Eu l-am facut saptamana trecuta si zilelle acestea am primit raspuns de la o firma Vandervennen Lehrer care m-au invitat la un interviu la sediul Ambasadei Canadei. Ati auzit de aceasta firma? Cat de serioasa este? In ce costa interviul?

Cam ciudata chestia, dar tinand cont de noul sistem de imigrare orice e posibil, inclusiv calea inversa, adica firma de imigrare sa caute, nu clientul firma. Daca era vorba de o firma de angajari, mai intelegeam.
Chiar crezi ca ai nevoie de firma de avocati sau te dau banii afara din casa si trebuie sa mai arunci din ei?
S-ar putea sa fi avut cateva puncte "forte" in autoevaluarea facuta, lucru care a atras atentia dar nu e deloc uzual ca o firma de avocatura sa se sesizeze, mai ales dupa o evaluare pur informativa, fara valoare practica.
Acum daca esti in Bucuresti poti sa mergi la ei, ca incercarea moarte n-are dar fi foarte atent. Ei in nici un caz nu mor de dragul tau, precis ii doare-n basca daca pleci sau nu, dar banii sunt buni.

#51
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View PostLordRevan, on 06 iunie 2013 - 19:38, said:

Pe site-ul emigrarecananda.ro este posibilitatea de a-ti face un test online pentru a vedea daca esti eligibil. Eu l-am facut saptamana trecuta si zilelle acestea am primit raspuns de la o firma Vandervennen Lehrer care m-au invitat la un interviu la sediul Ambasadei Canadei. Ati auzit de aceasta firma? Cat de serioasa este? In ce costa interviul?

Fii linistit, iti vor numai banii.

Actele le poti face usor si singur, daca vrei.

#52
LordRevan

LordRevan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 10.12.2007
Adica sunt sanse ca mergand pe mana lor sa nu obtii totusi viza? O lista cu actele necesare si pasii de urmat in vederea emigrari unde-i pot gasi?
Eu unul am facut acel test ca sa vad daca sunt eligibil, daca sa-mi fac sperante sa plec sau nu. Momentan nu sunt decis sa fac acest pas. In mail mai precizau ca trebuie platita si o taxa la acel interviu in valoare de CAD 550 care ar insemna vreo 1800 lei. Sanse mici sa merg, dar este bine de stiut pe viitor. Ei spuneau ca estimeaza ca o astfel de plecare sa te coste  4000 euro, din care vreo 2400 sunt costurile cu taxele si impozitele unei astfel de mutari. Tot ei iti asigura gasirrea unei locuinte si a unui loc de munca in conformitate cu calificarea ta, inca inainte de plecare. Pe cont propriu sa fie la fel de ieftn si usor cu stabilitul acolo?

Edited by LordRevan, 07 June 2013 - 08:25.


#53
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
http://www.cic.gc.ca...grate/index.asp

#54
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,625
  • Înscris: 02.10.2009

View PostLordRevan, on 07 iunie 2013 - 08:20, said:

Adica sunt sanse ca mergand pe mana lor sa nu obtii totusi viza? O lista cu actele necesare si pasii de urmat in vederea emigrari unde-i pot gasi?
Eu unul am facut acel test ca sa vad daca sunt eligibil, daca sa-mi fac sperante sa plec sau nu. Momentan nu sunt decis sa fac acest pas. In mail mai precizau ca trebuie platita si o taxa la acel interviu in valoare de CAD 550 care ar insemna vreo 1800 lei. Sanse mici sa merg, dar este bine de stiut pe viitor. Ei spuneau ca estimeaza ca o astfel de plecare sa te coste  4000 euro, din care vreo 2400 sunt costurile cu taxele si impozitele unei astfel de mutari. Tot ei iti asigura gasirrea unei locuinte si a unui loc de munca in conformitate cu calificarea ta, inca inainte de plecare. Pe cont propriu sa fie la fel de ieftn si usor cu stabilitul acolo?

Nu exista garantie ca se va obtine viza. Asta e un lucru cunoscut si de altfel este indicat clar de oricare firma de avocatura.
Ce poate sa faca acea firma este sa ajute pe cei care nu sunt in stare sa completeze niste formulare si sa-si adune documentele necesare sau sa ajute anumite persoane aflate in situatii speciale sau la limita.
In primul caz, daca respectivul nu e in stare sa faca singur dosarul, are sanse zero sa reuseasca mare lucru in Canada, din cauza de lipsa de capacitate intelectuala si vointa.
In cazul al doilea sunt mai mult probleme familiale, legate de copii, divorturi, cazier nu tocmai in regula, casatorii, etc deci lucruri care in general sunt mai greu de rezolvat de unul singur.
Ce spun ei despre ajutatul cu locul de munca si al locuintei imi suna ca o aberatie monumentala daca compar cu ceea ce stiu pana acum. Cu toate astea, exista posibilitatea ca acea fiema de avocatura sa fie in legatura cu firme de recrutare si impreuna incearca sa speculeze unele scapari din legislatia foarte noua, cel putin pana se pun lucrurile le punct. Cat despre a gasi de lucru conform cu calificarea asta e iar o prostie cat roata carului. Cand dai de asa lucruri, prea frumoase ca sa fie adevarate, cel mai bun lucru e sa-ti vezi de drum fara sa te uiti inapoi.
Banii pe care-i cer: este normal sa ceara, ca nu sunt institutie de binefacere. Cifrele avansate sunt o tampenie, (in realitate este cu mult mai mult) chiar daca e vorba de plecare in Quebec si nu in Canada.

Edited by Rosebud09, 07 June 2013 - 16:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate