Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

emigrare

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
radu_4radu

radu_4radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2013
am 39 ani, lucrez in cunstructii amenajari interioare (electrician,instalator,montaj gipscarton, gresie faianta,gleturi, zugraveli, parchet) poesor de permis cat B C CE. am diplome de calificare pt tot ce am enumerat .am decis sa emigrez, sa plec din tara nimanui impreuna cu familia , sa incep o noua viata dar nu sunt hotarat unde. ma puteti ajuta in luarea deciziei? astept sugestii din partea celor care au facut acelasi lucru. pasii care i-au facut etc.muncesc, castig bine dar copilul nu are nici un viitor in tara asta. multumesc! va astept!

#2
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
ca de exemplu ce limba straina stapanesti si la ce nivel?

#3
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
Sa-ti fac un rezumat:
Tara:Scotia;
Chirie: £650 pe luna, intr-o casa cu 3 camere si living la periferie. Fara imbunatatiri, am gasit doar paturile si cate o masuta (suntem 3 studenti).
Impozit+apa+canal: £1300/an, casa fiind in categoria 2/10, unde 10 e maximum.
Utilitati: minim £100/luna, asta fiind la limita.
Abonament lunar transport in comun: £50 cu reducere de studenti, £70 fara reducere.
Mancarea ordinara(ma refer la propriile branduri ale supermaketurilor, adica produse de cacao, cum erau si cele cu carnea de cal) aproximativ la acelasi pret ca in Romania. Daca vrei calitate:pret dublu, triplu. De ex., cei mai ieftini cartofi pe care ii gasesti sunt undeva la £2/2.5kg. Painea la £0.5 daca iei din supermarket mare, in rest, trebuie sa te astepti la £1.5 ptr o paine de 800gr.
Clima: deprimanta.
Oamenii: rasisti. Din spusele altor colegi, in Anglia ar fi si mai rasisti.
Asigurare masina: minimum £60 pe luna, insa te poti astepta la mai mult pentru inceput, pentru ca nu o sa-ti recunoasca dovada din Romania cum ca nu ai avut vreun accident, care conteaza foarte mult la pret.

salariu MINIM 6£/ora. Pe luna, in constructii, vei castiga aproape £1200. Stiu, salariul pare mare, dar trage linie si raporteaza la costurile de mai sus si ai sa vezi ca atunci cand cand faci socoteala faci raportul 1leu=1lira. De asemenea, problema actelor de munca ti-ai pus-o? Problemele medicale daca se ivesc, ai idee cat costa? s.a.m.d. .

Eu am un sfat: Nu va mai uitati in gura si la masinile si la modul in care arunca cu banii ale celor ce vin din Anglia/Spania/Italia. Nimeni nu o sa recunoasca ca o duce greu si ca atunci cand se intorc inapoi in tarile unde muncesc dau din colt in colt ca si-au cheltuit toti banii sa se faleasca la neamuri/prieteni/vecini. Nimeni nu o sa spuna ca locuiesc 8 persoane intr-un apartament cu 3-4 camere. Eu cand vorbeam cu alti studenti care erau aici, imi descriau locul ca si cand ar fi raiul pe pamant. Acum, cand vorbesc cu ei si suntem in aceeasi situatie, toti asteapta sa termine facultatea si sa-si ia zborul.

L.E.: Am uitat sa specific ca aici din 8 ore de munca, le muncesti pe toate. Ai facut pauza, ai zburat.

Edited by andreyfitza, 24 February 2013 - 16:53.


#4
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

View Postradu_4radu, on 24 februarie 2013 - 15:39, said:

am 39 ani, lucrez in cunstructii amenajari interioare (electrician,instalator,montaj gipscarton, gresie faianta,gleturi, zugraveli, parchet) poesor de permis cat B C CE. am diplome de calificare pt tot ce am enumerat .am decis sa emigrez, sa plec din tara nimanui impreuna cu familia , sa incep o noua viata dar nu sunt hotarat unde. ma puteti ajuta in luarea deciziei? astept sugestii din partea celor care au facut acelasi lucru. pasii care i-au facut etc.muncesc, castig bine dar copilul nu are nici un viitor in tara asta. multumesc! va astept!

Australia.

#5
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Dacă câştigi bine în România, investeşte banii în educaţia copilului şi eventual îl trimiţi la studii în străinătate mai târziu

#6
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postafh, on 24 februarie 2013 - 17:29, said:

Dacă câştigi bine în România, investeşte banii în educaţia copilului şi eventual îl trimiţi la studii în străinătate mai târziu

Matale stii ce e ala rasism? Matale stii cum e sa ti se spuna ca esti tigan si sa fii privit cu suspiciune? Gandeste-te ca atunci cand vei avea copii si ii vei trimite la scoala si vor fi marginalizati pentru simplu fapt ca sunt romani. Cunosc cazuri in care unul din parinte este bastinas si copiii tot sunt marginalizati pentru ca sunt jumatate romani. De ce crezi ca romanasii care sunt plecati la munca in afara isi lasa odraslele acasa? Ideea este ca trebuie sa ne trezim la realitate si sa facem ceva sa schimbam lucrurile la noi in tara. Plecatul nu este o solutie de lunga durata. Cati din cei plecati raman si cati se intorc? Sau cati isi propun sa se intoarca?


L.E. Ideea este sa-ti indrepti copilul catre I.T., Electronica. Acesta este viitorul oriunde in lume si sunt domenii foarte bine platite. Dar nu incerca sa-i impui asta, incearca doar sa-l indrepti. Carti, reviste, mici montaje cu beculete, leduri, etc.

Edited by andreyfitza, 24 February 2013 - 18:51.


#7
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
andreyfitza, omul zicea că pt. copii vrea să plece din ţară. Deci ar vrea copiii lui să crească în străinătate - d-astea ziceam...
Eu cred că oamenii îşi lasă copiii acasă pentru că este mai comod, nu din cauza discriminării...

Revenind la subiect, dacă pleci în străinătate trebuie să ştii exact de ce şi pentru ce pleci...

#8
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005
Eu sunt intrutotul de acord cu andrei. nimeni nu primeste strainii cu bratele deschise. te privesc ca pe un pericol, ca le vei lua job'ul. am simtit asta pe pielea mea. iar daca ai un conflict cu unul, ti-i pui pe toti in cap. daca nu e o comunitate mai mare de straini si esti singur printre bastinasi, e nasol. parerea mea ca e riscant sa pleci de acasa in necunoscut. viata printre straini nu e usoara, fii pregatit sa induri multe.

Edited by aquadig, 24 February 2013 - 19:57.


#9
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008

View Postafh, on 24 februarie 2013 - 18:56, said:

andreyfitza, omul zicea că pt. copii vrea să plece din ţară. Deci ar vrea copiii lui să crească în străinătate - d-astea ziceam...
Eu cred că oamenii îşi lasă copiii acasă pentru că este mai comod, nu din cauza discriminării...

Revenind la subiect, dacă pleci în străinătate trebuie să ştii exact de ce şi pentru ce pleci...

Si tocmai pentru copii spun ca nu se merita sa pleci. Tu, treci peste, dar copilul va trece mai greu. Eu zic ca nu e vorba de comoditate. Chestia este ca l-ar costa mult mai mult sa tina copilul acolo decat in tara + discriminarea.

Stiu, pare o viata frumoasa, lipsita de griji, pare ca vei avea un viitor stralucit. Si mie mi s-a parut la fel. Si eu cand am plecat, am plecat cu o greata si o lehamite de Romania inimaginabila si eram sigur ca totul va fi roz si ca nu ma voi mai intoarce. Insa, cand ajungi aici iti dai seama ca nu e chiar asa.

Edited by andreyfitza, 24 February 2013 - 20:45.


#10
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View Postaquadig, on 24 februarie 2013 - 19:57, said:

Eu sunt intrutotul de acord cu andrei. nimeni nu primeste strainii cu bratele deschise. te privesc ca pe un pericol, ca le vei lua job'ul. am simtit asta pe pielea mea. iar daca ai un conflict cu unul, ti-i pui pe toti in cap. daca nu e o comunitate mai mare de straini si esti singur printre bastinasi, e nasol. parerea mea ca e riscant sa pleci de acasa in necunoscut. viata printre straini nu e usoara, fii pregatit sa induri multe.

nu se uita nimeni urat doar daca esti cam negru. in rest iti gasesti un job si mergi inainte

@autor

referitor la emigrare nu ai nici o sansa pentru ca nu ai stidii superioare si nu cazi in nici o categorie de favorizati. in cazul tau te poate salva doar o suma mare de bani cu care pleci in acea tara. pentru inceput incearca sa gasesti o tara cat de cat in care sa te stabilesti permanent si dupa o perioada de timp sa obtii cetatenia. dar asta este alt motiv de melodie

#11
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005

View PostHDDGuru, on 24 februarie 2013 - 20:56, said:

nu se uita nimeni urat doar daca esti cam negru. in rest iti gasesti un job si mergi inainte

@autor

referitor la emigrare nu ai nici o sansa pentru ca nu ai stidii superioare si nu cazi in nici o categorie de favorizati. in cazul tau te poate salva doar o suma mare de bani cu care pleci in acea tara. pentru inceput incearca sa gasesti o tara cat de cat in care sa te stabilesti permanent si dupa o perioada de timp sa obtii cetatenia. dar asta este alt motiv de melodie

doar daca esti cam negru? te inseli...
cat despre studii superioare, iar te inseli.. crezi ca in strainatate sunt doar doctori si ingineri? sunt oameni din toate categoriile
si spre deosebire de romania, mai intai te intreaba ce stii sa faci, nu ce studii ai. eu ce am observat, nu conteaza studiile, ci randamentul pe care il dai si care trebuie sa fie peste al lor, ca sa te pastreze pe tine si nu pe unul de'al lor.
dar hai sa ne dam cu parerea ca e la moda

Edited by aquadig, 24 February 2013 - 21:17.


#12
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
La mine majoritatea se uita aiurea. Pentru simplu fapt ca te vad pe bicicleta zi de zi si nu iti urci c*ru puturos in masina la fel ca ei, isi dau seama ca esti strain. Mi s-a intamplat sa-mi arate degetul mijlociu un copil de vreo 4-5 ani cand am trecut prin fata casei lui, iar un altul sa incerce sa arunce cu bulgari de zapada. Mi s-a furat bicicleta din curte si apoi a incercat si sa intre in casa. Mi s-a intamplat sa fiu "provocat" la bataie de un betiv noaptea pe strada. Mi s-a intamplat sa fiu impins de alt betiv in plin centru pentru ca-i stateam in cale, etc. La facultate, se uita urat la tine colegii pentru ca ai note bune si pentru ca te descurci mai bine ca ei la probleme practice, etc... Recunosc ca am intalnit si oameni extrem de amabili si de educati, insa foarte putini..

Parerea mea: iti distrugi copilul daca pleci acum cu el in strainatate.

#13
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,619
  • Înscris: 02.10.2009
Multe lucruri aiurea pe aici... Din pacate unele sunt adevatate, daca ne gandim la conditia umila de la care pleaca multi (fara meserie solida la baza sau slabe cunostinte de limba). Acestia nu mai pot nici sa viseze, doar sa incerce sa invete ceva.
Daca initiatorul subiectului stie bine meseria si limba straina cat de cat sa se desurce (lucruri comune si ceva din domeniul meseriei), are toate sansele sa se descurce foarte onorabil, chiar mai bine decat multi cu studii superioare. Depinde unde vrea sa plece. Acolo unde e usor de ajuns (UE) se inghesuie toti, la gramada.
Aici e subiect despre Canada si mare parte din cele discutate mai sus nu se aplica, dar desigur ca nu umbla caiinii cu covrigi in coada nici acolo. Lipseste in schimb discriminarea, atat de evidenta in Europa.
Pentru vaicareala aveti subiectul Europa.

Edited by Rosebud09, 24 February 2013 - 21:29.


#14
radu_4radu

radu_4radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2013
am citit ce ati scris si sa inteleg ca ar fi bine sa raman ,dar tot la copil ma gandesc este la liceu cls a10 profil roman englez o sa termine poate si facultate si dupa aia zero munca pe 200-300e?o varianta ar mai fi sa termine studiile si sa plecam dar pt mine o sa fie tarziu.asta e dilema mea sa plec acuma sau dupa ce isi termina studiile.

#15
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Dupa facultate, daca e bun, poate sa ia o bursa in afara.

Trebuie sa iei in considerare si faptul ca in multe tari, o facultate buna se plateste si nu-s sume derizorii.

#16
radu_4radu

radu_4radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.02.2013
imi stiu meseria ff bine castig f bine dar ce se intapla in tara asta ma dezgusta.cu limba straina nu cred ca o sa fie o problema ma duce mintea .

daca plec chiar vreau sa fac ceva sa muncesc sa fac bani nu sa lenevesc.aici nu ai stabilitate vremuri bune nu se anunta cat o sa mai fie de munca? cine mai construieste? foarte putini. am stagnat nu ne mai dezvoltam .daca economia nu se misca cine mai scoate bani di buzunare pt o investitie mare care nu aduce profit cum e o casa?

#17
aquadig

aquadig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 723
  • Înscris: 10.05.2005

View PostRosebud09, on 24 februarie 2013 - 21:27, said:

Aici e subiect despre Canada si mare parte din cele discutate mai sus nu se aplica, dar desigur ca nu umbla caiinii cu covrigi in coada nici acolo. Lipseste in schimb discriminarea, atat de evidenta in Europa.
Pentru vaicareala aveti subiectul Europa.

Vaicarelile pe topicul de Europa, aici discuta emigranti seriosi

#18
andrey_net

andrey_net

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 910
  • Înscris: 20.11.2008
In Romania depinde foarte mult unde muncesti. Ca un inginer din provincie castiga cat un vanzator din Bucuresti, e foarte adevarat. Cat despre salarii, nu stiu ce sa zic. Salariul mediu aici(Marea Britanie), in domeniul meu, este pe undeva la £2000 si ceva. In Romania, este cam cu 25-30% mai mic. Fiecare cu parerea lui acum. Eu prefer un salariu mai mic acasa, alimente sanatoase de la tara si din propria gradina, vinul meu facut acasa, gemurile, compoturile, tuica, etc.. Prefer sa stau sa ma relaxez ingrijindu-mi propria livada, via, decat sa stau sa ma uit la televizor si sa ma indop cu bere si biscuiti. Prefer sa fiu aproape de familie, prieteni. In rest, sunt aceleasi legi tampite, aceiasi oameni rai, aceeasi pleava a societatii care sta pe ajutorul primit din salariul tau(4 milioane de britanici nu au lucrat 1 zi in viata lor), aceiasi medici care nu se uita la tine(acasa macar le dai spaga si se uita), etc. Aici, la facultatea unde sunt, este un profesor dr roman. Din ceea ce am discutat cu el, se descurca foarte greu si asta tinand cont ca si sotia dansului lucreaza. Are 2 copii care sunt pierduti in spatiu, si il vad zi de zi imbracat in aceleasi haine. Diferenta intre noi si ei, este ca pe ei ii ajuta statul cu foarte multe: de la chirie pana la utilitati si impozit. Pe tine nu te va ajuta niciun stat, esti un strain. N-ai cetatenie esti=0 pentru ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate