Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#451
levis36

levis36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 26.04.2007
Am tuns toate frunzele si florile ca erau infestate si i-am scos afara la frig, acu am sa caut ce spuneti ca trebuie. Multumesc. Am la tara 2 randuri de capsuni si as fi vrut sai inlocuiesc cu acestia care fac fructe tot anul , daca ii tii in ghiveci fac ai iarna. Asa aratau de Craciun.

Attached Files


Edited by levis36, 26 March 2017 - 09:13.


#452
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Da cu ce trebuie, nu chinui plantele, mai ales ca zici ca sunt soi remontant!
;)

#453
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Am reusit sa pun toti capsunii, Albion, vreo 70, prin amabilitatea unui coleg de aici, caruia ii multumesc. Operatia s-a derulat in doua etape, vineri si astazi, inainte de ploaie. Mai am de pus capacele la un jgheab, poate mai fac inca unul, sa montez sistemul de irigare, etc. Nu arata prea fain dar e un inceput.

Attached Files



#454
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Initial ma gandisem si eu la un suport din asta cu teava din plastic pentru a suspenda capsunile ..insa am renuntat datorita pretului , radacinile nu se dezvolta cum trebuie (dupa tasarea pamantului si.implicit a plantei ramane o inaltime prea mica pentru radacini),apa nu o poti controla incat sa.ti asigure o irigare optima ,surplusul e o problema etc . Astfel ca am ales varianta unui suport din rigle de lemn vopsite in sistem scarita , de care sa prind galetile de 1 kg de la smantana-lapte batut , atat suspendat de toarta cu sarma ,cat si la partea de jos, incat sa nu mi le fluture vantul. Gauri pentru supraplin (atat de la irigare cat si de la apa de ploaie) vor fi date la 10-15 mm fata de fund ..cate 4-5 pe circumferinta.
Pamantul va fi combinatie intre mranita -turba (cu ph.ul de 7) si cu pamant universal (cu ph.ul 5-6 ) ..astfel incat sa echilibrez ph.ul la un 6 .
Sa termin cu noua fantana si ma apuc de facut acest suport pentru capsuni ( un semi.trunchi de piramida) si in baza mica facut o jardiniera.



#455
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Foarte fain suportul dl. Corsica dar ce se va intampla in caz de ploaie abundenta (de cateva zeci de l pe m2)?

Pentru capsunii mei am folosit un amestec de turba si perlit dar anul asta o sa incerc un amestec de pamant de padure si perlit sa vedem cum le merge.

Daca dau rezultate bune, incet incet o sa schimb amestecul in toate givecele.

#456
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Am dat gauri la partea de jos a țevilor. Era și mai fain daca lasam țevile întregi și decupam la partea de sus.

#457
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 1orgu, on 30 aprilie 2017 - 08:55, said:

Sa postezi pe topicul de capsuni.
Attached File  20170430_114524.jpg   1.26MB   33 downloads
Am facut o poza la un stolon tinerel cu radacina jumatate mancata (negreala e de la substratul de turba ce l.am folosit la plantare ..acum o luna jumatate).
Ieri am scos mai multi stoloni (soiul curgatoare) ce i.am pus in ghivece suspendate. Aveau radacinile mancate si fara urme de putrezire ..ci era "verzi".
As vrea sa folosesc un nematocid dar nu prea stiu ce sa folosesc in vegetatie (nu am facut o dezinfectie a solului la inceput de cultivare ..dar la anul cand incep plantatia noua intentionez sa fac totul ca la carte).
Pentru astea de acum ma gandesc sa pun in bazin un Nemagold si sa dau prin picurare la radacina ..doar ca pretul e un pic cam piperat :( )


#458
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nu te contrazic frate.
Am postat doar in privinta necazurilor avute de mine, in legatura cu capsunile.
Cred, doar cred ca daca suprafata aeriana a solului este aerisita si adiata de vant, mangaiata de razele soarelui, vor disparea si acei daunatori subterani. Ei poate vor sa migreze, dar agrotextilul nu-I lasa.
Poti incerca acesta sugestie pe o suprafata de cativa mp. si apoi sa iei o decizie.
Referitor la un eventual tratament, nu iti recomand nimic, pentru ca nu stiu.
Sunt sigur ca avem colege sau colegi, care au trecut prin asa ceva si ne vor ajuta.

#459
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Anul trecut am facut un test cu doua straturi de capsuni de 8 m lungime - unul cu agrotextil si unul cu paie. Capsunile de pe agrotextil s.au dezvoltat mai bine, au fructificat mai bine ..fata de cel mulcit cu paie ..unde putregaiul mi.a afectat cateva plantute.
Cazul prezentat mai sus e mai in spatele gradinii ..cu un strat pe agrotextil ,unde am uitat sa fac dezinfectia solului. Apropo poate imi recomanda cineva un tratament mai ieftinel pentru dezinfectia terenului. Multumesc.
Inca ceva Iorgule ..la capsunile anuale nu am avut niciodata vre.o problema ..alea sunt sanatoase si fac capsuni maricele (soiul gigantella). Astea multianuale sunt mai sensibile si necesita o atentie mai mare.



#460
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
O recomandare personala, dar nu ultima.
Daca iei decizia sa faci un tratament pentru dezinfectia terenului, nu cauta sa te zgarcesti la calitatea substantei respective.
Nu zice nimeni ca ne dau banii afara din casa, dar stii foarte bine ce si cum este cu aceasta.
Vei trece la operatiune dupa ce te-ai interest asiduu in ce modalitate si cu ce sa o faci.

#461
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
In ciuda vremii capricioase din aceasta primavara capsunii mei s-au prins toti, 68 la numar, si au inflorit.
Multumesc Iorgu!

Attached Files



#462
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014
Foarte frumos. Eu nu am mai avut timp de suport dar in schimb am pus pe doua randuri sub o steasina pe sud-est doua randuri (suprapuse la 60 cm distanta) de ghiveciuri suprapuse cu capsuni curgatori.


#463
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,448
  • Înscris: 27.01.2012
Din ce am vazut eu pe la capsunarii intorsi acasa, cultiva capsunii pe randuri bilonate invelite cu folie neagra...probabil stiu ei ce stiu!
;)

#464
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 07.09.2004
Eu asa am un rand dublu de 20m lungime cu soiul Albion. Cu folie si benzi de picurare. Totul a fost ok anul trecut. Vedem anul asta cum va fi. Oricum, nu dau apa in nestire, sondez cu degetul sub folie :) si irig daca e cazul. Peste iarna am avut probleme cu ciorile care, cautand hrana mi-au mai smuls din pamant cate un stolon ici colo si au perforat folia in cateva locuri.

#465
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Capsunile mele Albion, sunt plantate in 19 martie 2014 de catre colegul nostru Rid.
In anul acela rodul a fost cat de cat multumitor.
In 2015 am consumat pe saturate fructe proaspete si am facut si vreo 12 barcane de gem.
2016 a fost anul cand pe langa cele mentionate mai sus, am si valorficat vreo 10-12 kg. de fructe.
Se spunea ca dupa 3 ani cultura de capsuni este terminata. Trebuie distrusa, mutate in alt areal sau zona a gradinii.
Nu am avut aceste veleitati si nu cred in concluziile de pe net.
Drept dovada stau plantele de capsuni care in acest an de gratie 2017 sunt fullllllllll rau de tot. Albinele colcaie pe forile care le au. Daca apuca sa se maturizeze macar 50% din ce este acolo...no comment.
Nu au fost afectate de boli, de paraziti subterani. Doar de cotofence care le rupeau rodul copt, il transportau la vreu metru de cultura, ciuguleau de vreo doua ori din el, si-l abandonau. Dar cand este nu ne facem probleme. Am pus multe chiar foarte multe modalitati de protectie pasari. Nu are efect niciuna.
Sa ne bucuram ca au si pasarile ce sa manace din rodul plantelor crescute de noi.
Rod bogat va doresc si multe borcane pline in camara.

#466
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Ar fi totusi indicat in toamna sa le sapi/scoti pe cele batrane si sa le lasi pe cele tinere,facand asta vei avea din nou 2 ani capsuni tinere!

#467
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Nu cred ca poate si este posibil, sa faca cineva asa ceva.
Am infiintat langa alea,,batrane'' o cultura noua cu alt soi. Deja dupa cum am postat sunt pe rod.
In toamna iau stoloni de la astea ,,batrane'' fac alta banda si le trec la ,,decedate''. Eliminate, sapate, arate... A murit regale, traiasca regale!
Dar sincer, sincer dupa cum arata parca, parca le-as mai lasa un an. Doar un an, un singur an...vorba cantecului.
Prea arata virile.

#468
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 1orgu, on 01 mai 2017 - 20:45, said:

Capsunile mele Albion,
Attached File  20170502_164652-1.jpg   1.54MB   56 downloads
Unul dintre soiurile remontante ..curgatoare ..cel mai harnic soi din ce am eu ..culeg la 2-3 zile



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate