Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

In ce retea va portati numarul actual Zapp?

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

Poll: In ce retea va portati numarul actual Zapp? (67 member(s) have cast votes)

In ce retea va portati numarul de pe Zapp?

  1. Orange (13 votes [19.40%])

    Percentage of vote: 19.40%

  2. Vodafone (15 votes [22.39%])

    Percentage of vote: 22.39%

  3. Cosmote (11 votes [16.42%])

    Percentage of vote: 16.42%

  4. Digi (23 votes [34.33%])

    Percentage of vote: 34.33%

  5. Romtelecom Mobil (5 votes [7.46%])

    Percentage of vote: 7.46%

Vote Guests cannot vote

#37
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009
nu se poate.cica in programul lor au 15 cifre si daca nu completeaza tot se blocheaza cererea

#38
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
asta e procedura in mod normal.

Din cate am inteles , cica s-ar face de mana cererea in cazul portarii din Zapp.

Daca nu si nu... singura varianta ar fi portare in doua etape :
1. Zapp -> Orange / Vodafone
2. Orange / Vodafone -> DIGI

Eu am apelat la solutia asta pentru a trece un numar de pe abonament pe cartela

#39
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012
cei de la rds sunt praf si pulbere
cererea de portare se face ''de mana'', portarea dureaza mai mult decat scrie in cererea de portare, nu au o aplicatie care sa permita introducerea esn-ului
o retea facuta de amatori si ageamii, o retea care nu respecta clientul si dorintele acestuia
pentru un singur serviciu m-am portat in reteaua asta: redirectionare de pe prepay pe alt numar decat mesageria vocala;
daca stiam ca dureaza atat ma duceam la cosmote si terminam mult mai repede; la rds am pierdut timp, mi-am consumat nervii iar oamenii care lucreaza acolo sunt realmente needucati, prosti si neinstruiti; atmosfera in pop e una deprimanta; mirosurile sunt infecte, scaunele sunt murdare...

Edited by total_commander, 01 March 2013 - 09:51.


#40
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 08.01.2007

View Posttotal_commander, on 01 martie 2013 - 09:46, said:

...  daca stiam ca dureaza atat ma duceam la cosmote si terminam mult mai repede ...
Stept eu o portare din zapp in cosmote de pe 20 februarie ... si mai am de asteptat! Asa ca .....

#41
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Posttotal_commander, on 01 martie 2013 - 09:46, said:

cei de la rds sunt praf si pulbere
cererea de portare se face ''de mana'', portarea dureaza mai mult decat scrie in cererea de portare, nu au o aplicatie care sa permita introducerea esn-ului
o retea facuta de amatori si ageamii, o retea care nu respecta clientul si dorintele acestuia
pentru un singur serviciu m-am portat in reteaua asta: redirectionare de pe prepay pe alt numar decat mesageria vocala;
daca stiam ca dureaza atat ma duceam la cosmote si terminam mult mai repede; la rds am pierdut timp, mi-am consumat nervii iar oamenii care lucreaza acolo sunt realmente needucati, prosti si neinstruiti; atmosfera in pop e una deprimanta; mirosurile sunt infecte, scaunele sunt murdare...

Se poate redirectiona si catre numere internationale din digi prepay ?

#42
claudiupop_bm

claudiupop_bm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 339
  • Înscris: 01.02.2010

View Postalecsandrius, on 25 februarie 2013 - 19:36, said:

Salut poti expune etapele care le-ai facut pt portare ? si cat timp a durat / costat ? pt ca la digi e o adevarata aventura....

1. m-am prezentat la un punct rcs-rds
2. mi-au completat o cerere tipizata (cu serial numberul acela lung de vreo 19 cifre a cartelei zapp_
3. achizitionat o cartela prepaid digi, cu 3 euro inclus, la 16 lei.
4. a doua zi, cartela digi prepaid nu mai functiona
5. am sunat la rcs, de pe alt numar, si mi-au zis ca asa trebuie: numarul provizoriu nu functioneaza in intervalul de pana la portare
6. numarul s-a portat fara problema cu cateva ore mai devreme decat ziua si ora indicata in cerere

#43
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012
am expus si eu aceeasi pasi; din pacate am dat peste niste angajati incapabili care m-au facut sa dau o gramada de telefoane si sa imi fac o gramada de nervi
dupa o amenintare cu opc si o suma de discutii presarate cu dulceturi cu diversi angajati rds s-a rezolvat si portarea s-a efecuat cu intarziere...
rds e o firma care pana acum nu prea m-a impresionat; din pacate am fost nevoit sa contactez 2 servicii de la ei (cablu tv la parintii mei in bloc unde nu exista alta firma decat rds pentru tv si o antena digitv pentru bunicii mei de la tara-aici am luat in consideratie pretul de 15 lei pe luna
acum sper sa nu fiu dezamagit de serviciul de telefonie mobila prepay pe care tocmai l-am contactat de la rds

#44
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Nu stiu ce va atrage la cartela Digi. In afara de a suna ocazional cu 1 cent/minut in retea nu vad alte avantaje.
Pentru minute nationale nu merita sa suni de pe Digi. Ori abonament de 2 euro ori cartela la alt operator.

#45
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012

View Postdanutz1, on 01 martie 2013 - 21:35, said:

Nu stiu ce va atrage la cartela Digi. In afara de a suna ocazional cu 1 cent/minut in retea nu vad alte avantaje.
Pentru minute nationale nu merita sa suni de pe Digi. Ori abonament de 2 euro ori cartela la alt operator.
am portat pe digi din 2 motive:
- exista posibilitatea sa redirectionez apelurile spre alte numere decat mesageria vocala (stiu ca mai exista la cartela doar la cosmote acest serviciu);
- pretul pe care il platesc (unul destul de mic);
- as vrea sa testez un pic reteaua asta si poate pe viitor daca am semnal in zonele unde am nevoie de asa ceva poate imi fac si un abonament...

Edited by total_commander, 01 March 2013 - 21:54.


#46
total_commander

total_commander

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 21.05.2012
am portat pe digi din 2 3 motive:
- exista posibilitatea sa redirectionez apelurile spre alte numere decat mesageria vocala (stiu ca mai exista la cartela doar la cosmote acest serviciu);
- pretul pe care il platesc (unul destul de mic);
- as vrea sa testez un pic reteaua asta si poate pe viitor daca am semnal in zonele unde am nevoie de asa ceva poate imi fac si un abonament...

Edited by total_commander, 01 March 2013 - 22:46.


#47
pazzno1

pazzno1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 11.11.2009
am inregistrat pana la urma cererea de portare in rds. va recomand cu incredere punctul de lucru din Lacul Tei, sector 2 Bucuresti. dupa 50 de minute de sunat la departamentul de portare de catre angajata RDS, pana la urma am plecat acasa cu cererea semnata. oricum apreciez bunavointa angajatei RDS.era prima portare din cdma zapp in 3G....

vreu doar sa mai adaug un comentariu. am fost in orange shop Bucuresti, piata victoriei. am discutat cu un angajat orange si am vrut sa portez nr de zapp nopay pe o cartela free sim orange. m-a rugat sa activez cartela in fata lui si sa aflu numarul --- acest lucru nu era necesar, el dorind de fapt sa activez acea cartela sa incarc pe ea credit

dupa activarea cartelei prepaid orange, mi-a cerut numarulde zapp pe care doream sa il portez in orange....numarul meu este 0745xxxxxx. imediat mi-a spus ca nu se poate deoarece sim-ul pe care trebuia sa mi-l dea este din clasa G4 si ei au sim-uri prepaid doar din clasa G13....nu am inteles logica lui, oricum eu portam un nr de zapp care ramanea fizic pe orice fel de sim orange.....
a zis ca trebuie sa trimite e-mail si o sa ma contacteze....
dar, la final a venit si cu o solutie salvatoare...sa ma portez in abonamnetul cangur de 10 euro lunar, 3 luni....chiar mi-a aratat pe monitor o portare facuta de el cu o saptamana inainte in acest fel....eu urmam sa platesc lunar 10 euro 3 luni si apoi sa imi transfer tot creditul pe ce cartela vreau

ATENTIE ! toate informatiile angajatului orange erau aberatii incorecte...citiri cu atentie pe site-ul orange ce inseamna abonament reincarcabil cangur si ce inseamna sa ai un prepaid. platesti de 2x mai mult pe abonament sa ai beneficiile unei cartele....

angajatii orange stiu foarte bine ca in 2 saptamani o sa primeasca zeci de cereri de portare  si fac tot posibilul sa insele si sa prosteasca clientii obligandu-i  ( sub pretextul ca nu se poate altfel) sa isi faca abonament

de remarcat tehnicile de manipulare : se duce in spate si imi aduce 40-50 de cartele prepaid SIM sa imi arate ca toate sunt G13, imi arata informatii confidentiale de pe statia lui de lucru Orange, incearca sa te convinga inca de la inceput ca nu vrei cartela prepaid ci un abonament...etc

si bomboana de pe tort: la final am plecat cu free sim-ul orange activat pe acre acum pot sa il arunc si l-am intrebat. de ce m-ati obligat sa activez acest sim desi stiati ca nu se poate activa portarea pe un free sim si oricum trebuia sa cumpar o cartela cu 5 euro credit? raspunsul lui: acea cartela nu conteaza, oricum o dezactivam noi

al doilea raspuns memorabil: eu- cu atatea conditii restrictive cred ca e mai simplu sa ma portez in vodafone sau in cosmote
raspunsul lui- da

fara cuvinte.  de data asta pe mine nu m-au inselat. sper sa va ajute informatiile mele sa nu fiti inselati de angajatii orange

Edited by pazzno1, 02 March 2013 - 10:06.


#48
vasilemadalincristian

vasilemadalincristian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 07.12.2006
Stiu povestea cu seriile sim-ului la portare in orange.

Nu esti singurul care a povestit pe forum un astfel de caz

#49
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 13.01.2013
Am si eu o rugaminte daca este cineva din Craiova pe aici si are sa mi imprumute pt cateva ore un incarcator pt un Zapp Z 110,al meu s-a ars si nu mai am cu ce sa il incarc.
Imi poate trimite un PM , ma deplasez eu oriunde in Craiova si ne intalnim. Multumesc

#50
mvh

mvh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 27.03.2007
Numerele mele cu 0788 ... ... cred ca raman la ei in continuare.
Sa le fie tarana usoara Posted Image

#51
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
AMR 12 zile :))
Asadar, din cei 4 care au votat Romtelecom, a definitivat vreunul portarea din Zapp in reteaua CDMA 420 Mhz a Romtelecom?

#52
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Bă, deci mie îmi vine să îmi bag Pu#@!
Deci Romtelecom NU are terminale.
Digi nu are cartele :w00t:
Spuneți-mi și mie unde portez eu numărul? :huh:
Am auzit că la restul trebuie achitați banii pentru portare. Așa este?

#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,514
  • Înscris: 20.10.2006
La Vodafone e portarea gratuita, insa trebuie sa cumperi un sim cu 5 euro, credit ce il regasesti integral pe cartela inca din prima zi. Eu la Vodafone am depus cerere de portare pentru 0788580848  pacat, cu greu ma despart de terminalul e@sy si facilitatile Zapp, mai am 2-3 zile.

#54
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,119
  • Înscris: 04.02.2011
Ok, atunci, la Vodafone să fie! Îl trec eu apoi pe Digi.

Edited by benis, 15 March 2013 - 23:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate