Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Schimburi, donații și cereri de semințe.

- - - - -
  • Please log in to reply
1137 replies to this topic

#991
pcv

pcv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 05.11.2014
Niste seminte de dovleac gasesc si eu pe la careva dintre voi?
Ma intereseaza urmatoarele soiuri: Crown prince,green hubbard,pink banana jumbo si Uchiki kuri(Hokkaido),doar cateva seminte,nu cantitate mare.

#992
NicolaeI

NicolaeI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 28.03.2010
Am de oferit semințe dovlecel "la metru" (Lagenaria longissima) și semințe tomate cherry formă de pară, semințele sunt din 2020.
Doresc semințe dovleac pentru semințe "fără coajă", tomate determinate, castravete amar... etc.

Attached Files


Edited by NicolaeI, 07 March 2021 - 23:32.


#993
Tankx

Tankx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 23.02.2021

View Postvalidoe, on 30 ianuarie 2021 - 20:06, said:

Eu nici acum nu stiu de care o fi, cred ca il am de vreo 7 ani si se inmulteste/intinde ca pirul
Aroma ceva spre fenicul, dulceaga
In poza sunt lastari relativ tineri, de obicei vara se lungesc si cad


Nu e tarhon, e planta de mătură de curte, tarhonul are tulpina lemnoasa neregulata, cu noduri și frunza ceva mai mică și mai lucioasă. Plus aroma puternica.

#994
danirosan

danirosan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 14.10.2009
Încerc sa fac răsad de castravete amar. Dar într-o tavita am avut o surpriza. S-au uscat la baza primelor frunze/cotiledoane. Sa fie din cauza ca a rămas termostatul 3 nopți pe 12 grade și le trebuia o temperatura mai mare? ?

Attached Files



#995
recordpcs

recordpcs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.02.2006
Buna ziua!
Cunoasteti vreo sursa romaneasca de seminte de rosii determinate care sa aiba planta de dimensiuni foarte mici (10 -15 cm inaltime)? Cum ar fi Micro Tom, Micro Tina, Orange Hat.
Tot incerc de ceva vreme sa descopar via Internet asa ceva, dar nu am noroc inca.
Multumesc.

Edited by recordpcs, 30 July 2021 - 14:02.


#996
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,509
  • Înscris: 11.03.2006
Uite aici. https://www.rareseed...lt/?q=micro tom
Am comandat o data de la ei.

Edited by cumparator, 30 July 2021 - 22:48.


#997
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
Mă poate ajuta cineva cu 15-20 semințe de Rugantino F1?
Mulțumesc.

#998
gabiroa

gabiroa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,470
  • Înscris: 28.12.2010
Eu as dori sa incerc Country Taste anul asta si nu gasesc decat 250 de seminte. Mie imi trebuie vreo 20. Pot sa platesc sau pot sa dau la schimb 20 de seminte de Klass F1 si 20 de Kaptur F1. Amandua testate de mine anul trecut cand le-am cumparat cu procentaje de aproape 100% si pastrate in conditii ok.

Edited by gabiroa, 19 December 2021 - 15:33.


#999
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Gasesti aici seminte de coutry taste la plic de 8 seminte. Am luat eu si au iesit 7 din 8.

https://seminteplant...YQaAol6EALw_wcB

#1000
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
In ultimii ani, dupa ce am citit postarile lui "corsica", am avut Country Taste F1 de la 3 firme diferite (Hild, Kiepenkerl si Mr.Fothergill's). Au mers bine toate, cu un plus la cele de la Mr.Fothergill's care au fost mai rezistente si mai uniforme ca marime la etajele superioare. Semintele de la Mr.Fothergill's au fost primele vindute pe SemintePlante (parca asa imi amintesc), tot la pachet de 10 seminte. Pretul este bun la pachetul de la Mr.Fothergill's (mi-a adus o nepoata din Anglia si au costat mai mult, acelasi pachet), dar nu au pe stoc acuma. Poate ii sunati si vedeti daca mai aduc. Eu am luat si Shimmer F1 de la ei si au fost extraordinare (productive, gustoase, rezistente la boli, maricele, peste 20g).

#1001
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Pana pe 15 ianuarie mai puteti solicita seminte de la Banca de Gene Suceava....

#1002
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Eram si eu entuziasmat de ei,acum zic asa, sa le tina pt ei,este loterie si nu cred ca vrem asa ceva in gradina,ei nu garanteaza pt seminte

#1003
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Pai fiecare face cum crede. Eu am pus anuntul, poate sunt unii care vor sa incerce.

#1004
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Sunt interesat de seminte de rosii Datterino F1, cumparate de la Premier Seeds UK. Poate mai are cineva ramase chiar din anii trecuti si nu le foloseste, le-as vrea eu. Din pacate nu le mai vad in oferta lor, mai aveau cei de la Just seeds dar nici ei nu mai au si oricum nu trimit in Romania. Am incercat de la altii dar au iesit altceva decat in poze.

#1005
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
Am avut Datterino F1 de aici, si au fost destul de bune. Daca va ajuta, o sa pun si citeva poze, cind ajung acasa, dupa ora 20:00. Eu am luat plicul cu 8 RON si cred ca erau 50 seminte.

Edited by yoaca70, 03 January 2022 - 17:12.


#1006
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Da, as fi curios ce ai obtinut. Uite cateva poze de la mine din 2017, cu mentiunea ca, pe primele doua etaje etaje unde legau un pic mai putine rosii, ajungeau cam de marimea unei prune de dimensiuni mai mici gen tuleu, probabil undeva peste 30 g. Nu aveau probleme cu craparea, rezistau pe ciorchine f. mult chiar si scuturate jos le gaseam in stare perfecta si dupa o saptamana in caz ca eram plecat....

Attached Files


Edited by cotzi, 03 January 2022 - 19:24.


#1007
yoaca70

yoaca70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 06.01.2012
Atasez pozele cu Datterino F1. Le-am avut in 2018 si au fost mai maricele, au depasit cu mult 30g, fara fertilizari. Cred ca mai am ceva seminte ramase care au expirat in decembrie 2021 (asa vad ca am scris in tabelul pe care-l tin pentru seminte). Eu am o gradina mica (cca. 75 mp) si de aceea nu am mai pus (sotia dorea rosii mai mari si am descoperit Zuccherino F1 care ne-a placut mult).

Attached Files



#1008
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 07.09.2004
Ok, mersi pentru poze si precizarea de unde ai cumparat semintele, o sa incerc si eu acest hibrid. In conditiile mele de cultura Zuccherino au fost ca si gust sub Floridity F1. Asta e. Chestie de gusturi, clima, fertilizari etc....

Ramane rugamintea: daca cineva a cumparat Datterino F1 de la Premier Seeds si a ramas cu seminte pe care nu le mai doreste, le iau eu contra cost, evident.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate