Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

PlayStation 4 (+ review!)

- - - - -
  • Please log in to reply
1126 replies to this topic

#667
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Pai sunt forever and ever ale tale. Trebuie doar sa ai abonament PS Plus activ ca sa le poti juca.
Nu ai stiut asta pana acum?

Edited by Hider141, 28 April 2017 - 07:27.


#668
razvaldinho

razvaldinho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 08.04.2008
E promotie la un magazin romanesc asa ca am profitat si am luat-o si eu: PS4 PRO + Controller Dualshock 4 v2 la 1799 lei, deci pentru cine are nevoie de doua controllere, consola e 1560 lei.
Cand o sa am timp o sa stau de ea, poate reusesc sa scot imagine 4k pe TV. Am conectat-o cu cablul ei la receiverul Yamaha HTR 2067, care credeam ca are 4k passthrough, dar verificand mai mult se pare ca nu are HDCP 2.2.
Solutia cred ca e sa o leg direct la smart tv prin cablul ei iar receiverul sa il conectez cu cablu optic la consola. Astfel ar trebui sa am 2160p RGB si HDR iar la sunet 5.1

Attached Files


Edited by razvaldinho, 01 May 2017 - 13:39.


#669
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Va recomand Dreamfall Chapters acum ca s-a lansat si pe console, e super jocul, eu l-am terminat deja pe PC.

#670
Lolick

Lolick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 30.04.2014
Am gasit pe net, slim 500gb la 800 de lei, sigilat. M-am gandit la tot felul de variante, dar nu inteleg de ce le-ar da atat de ieftine (are mai multe variante). In afara faptului ca nu beneficiezi de garantie, sunt sigur de asta, daca sunt furate sau ceva, se pot bloca, e vrun blacklist sau ceva pentru ele ? Nu de alta, dar ma gandesc ca trebuie sa fie intr-un inventar pe undeva si sa se stie de ele.

Pareri ?

#671
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,864
  • Înscris: 06.01.2008
Daca nu ofera garantie poate insemna si ca au fost cumparate bulk sau la reduceri foarte mari din alte tari europene sau chiar din SUA (fiindca acolo si fara reducere sunt cu vreo 25-30% mai ieftine, iar pe urma probabil se descurca ei cumva sa le treaca vama fara sa plateasca taxe vamale si TVA).

Din cate stiu nu ai cum sa verifici daca au fost furate, si nici macar cei de la Sony nu verifica asta. De asemenea, nici daca consola ar fi fost furata si tu ai cumparat-o ulterior, Sony nu are cum sa o blocheze. Ei blocheaza consola de la orice fel de servicii online numai daca incalci acordul de licenta, dar si in cazul asta poti juca linistit jocuri ce nu necesita conexiune la internet.

#672
A_shot_of_JB

A_shot_of_JB

    Easy isn't always simple

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,898
  • Înscris: 25.04.2008

View PostHider141, on 28 aprilie 2017 - 07:27, said:

Pai sunt forever and ever ale tale. Trebuie doar sa ai abonament PS Plus activ ca sa le poti juca.
Nu ai stiut asta pana acum?

Stiam ca sunt ale mele dar nu am stiut ca trebuie sa fie si activ ps plus-ul pentru a le putea juca. Credeam ca odata intrate in library pot fi jucate indiferent de statutul contului. Oricum mi-am reinnoit membership-ul :)

#673
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
Desi l-am luat la precomanda pot sa spun ca PS4 Pro nu e wow, nu e nici last gen dar nici next gen, undeva la mijloc. One X e mai scumpa dar mult mai performanta + player 4K + backwards compatibility + Xbox Play Anywhere.

Mai bine iei un Xbox One X iar mai tarziu un PS4 Slim.

Edited by Papillon_, 13 June 2017 - 22:07.


#674
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007
Xbox one x abia a fost prezentat, pe cand ps4 pro e lansat deja de 6 luni. Despre ce vorbim? Pe langa asta st curios ce o sa joci pe acel xbox. Degeaba e o consola mai puternica daca nu ai jocuri bune. Ai vazut conferinta e3?

#675
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
In afara de Detroit Become Human si Ni No Kuni II nu prea am vazut nimic interesant la conferinta Sony in shimb la Microsoft mi-a placut Forza Motorsport 7, Ori and the Will of the Wisps, Metro Exodus, PlayerUnknown's Battlegrounds, Sea of Thieves, Cuphead, Life Is Strange: Before the Storm, daca mai iau in calcul si Xbox One X care e o minune inginereasca atunci clar Microsoft a avut un E3 reusit.

Am deja un Xbox One S pe care l-am cumparat in februarie, nu duc lipsa de jocuri, mai degraba de timp liber.

Edited by Papillon_, 14 June 2017 - 09:35.


#676
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
o parere cine ma poate ajuta
vreau sa cumpar o consola si nu stiu ce model sa iau
ce ar fi mai ok sa iau pt un copil de 9 ani,dar tin cont ca va creste
l-am convins pt sony,dar acum ce model iau,ca sunt cateva

#677
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,006
  • Înscris: 15.04.2011
E simplu daca bugetul e mic iei PS4 Slim daca nu iei PS4 Pro....Daca vrei sa te uiti si tu la filme cumperi Xbox One S pentru ca are si player 4K.
Indiferent de modelul care il iei sa cumperi varianta de 1TB pentru ca mai tarziu o sa ai probleme cu spatiul de stocare.

#678
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
cineva nu a aflat ca poti pune orice hdd extern pe usb si nu mai ai probleme cu spatiul de stocare.

#679
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdragos495, on 14 iunie 2017 - 15:10, said:

cineva nu a aflat ca poti pune orice hdd extern pe usb si nu mai ai probleme cu spatiul de stocare.

Probabil nu a citit ce contine ultimul update de firmware.

#680
euxirius

euxirius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 526
  • Înscris: 15.08.2007

View PostPapillon_, on 14 iunie 2017 - 09:33, said:

In afara de Detroit Become Human si Ni No Kuni II nu prea am vazut nimic interesant la conferinta Sony in shimb la Microsoft mi-a placut Forza Motorsport 7, Ori and the Will of the Wisps, Metro Exodus, PlayerUnknown's Battlegrounds, Sea of Thieves, Cuphead, Life Is Strange: Before the Storm, daca mai iau in calcul si Xbox One X care e o minune inginereasca atunci clar Microsoft a avut un E3 reusit.

Am deja un Xbox One S pe care l-am cumparat in februarie, nu duc lipsa de jocuri, mai degraba de timp liber.

   Din tot ce ai enumerat acolo, cateva sunt pe toate platformele. Nu sunt exclusivitati xbox. Si pe langa cele 2 jocuri exclusive pentru ps4 mai sunt destule: god of war, uncharted, days gone, spiderman.

Edited by euxirius, 14 June 2017 - 19:28.


#681
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Mulți fani PS4 aici :). Realitatea pe partea hardware însă rămâne aceeasi: Xbox One X este "king of the hill" acum. Player blu-ray HD inclus și hardware care poare reda true-hd, la 500 usd ... priceless. Dacă developerii o sa înceapă sa scoată titluri faine pe platforma celor de la Microsoft s-ar putea sa revedem o balansare a situației. Îmi doresc asta ca să mai lase Sony din fumuri un pic. Prea au monopol și îmi e teama sa nu înceapă sa coboare calitatea (ca Intel) neavând o concurenta adevărată.

#682
dragos495

dragos495

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 29.07.2008
fani ps4 pe topicul despre ps4??? chemi tu politia sau eu?

si cred ca vroiai sa spui player uhd, aka "4k", care este si pe xbox one s, la 199£.

nu sunt jocuri exclusive pt one x, din pacate. cine a vrut performanta are deja un pc potent si joci aceleasi jocuri ca pe one x doar ca se vad mai bine si se misc mai bine.

#683
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postro_explorer, on 14 iunie 2017 - 22:46, said:

Mulți fani PS4 aici Posted Image. Realitatea pe partea hardware însă rămâne aceeasi: Xbox One X este "king of the hill" acum. Player blu-ray HD inclus și hardware care poare reda true-hd, la 500 usd ... priceless. Dacă developerii o sa înceapă sa scoată titluri faine pe platforma celor de la Microsoft s-ar putea sa revedem o balansare a situației. Îmi doresc asta ca să mai lase Sony din fumuri un pic. Prea au monopol și îmi e teama sa nu înceapă sa coboare calitatea (ca Intel) neavând o concurenta adevărată.

PS4 pro bazata pe linux
xbox one x bazata pe windows.
Clar ca xbox one x va avea un avantaj

#684
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postdragos495, on 14 iunie 2017 - 23:28, said:

cred ca vroiai sa spui player uhd, aka "4k", care este si pe xbox one s, la 199£.
Corect ... player UHD dar autocorrectul din telefon a avut grija de mine.

Nu e nevoie sa cheme nimeni politia .. si eu am un PS4 pro acasa dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa recunosc cand concurenta scoate produse mai bune.

View Postadiatric, on 15 iunie 2017 - 11:28, said:

PS4 pro bazata pe linux
xbox one x bazata pe windows.
Clar ca xbox one x va avea un avantaj

Nu cred ca se pune problema asa. Instructiuni specifice DX11 sau DX12 pot fi activate sin dintr-un linix. Ca sisteme de operare desktop, asa e, nu exista comparatie intre suportul de gaming oferit de windows si ce nu este mai deloc pe linux (desi OpenGL merge destul de OK si pe linux).
cand faci implementare proprietara, asa cum are Sony pe playstation, poti accesa orice functii low-level ale hardware-ului ... totul e sa faci disponibile acele functii prin SDK-ul oferit developerilor.
Asfel, daca vrei sa faci o anume randare 3D, in SDK-ul de la windows o sa folosesti instructiuni DX12 iar pentru PS4 o sa folosesti ce are el acolo ... la sfarsit placa video va randa ce ii spune sistemul. Deci sincer, pe console nu vad nici o diferenta intre baza de operare folosita, conteaza cati dezvoltatori creeaza continut de calitate pentru plaformele respective.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate