Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ai donat sange ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

Poll: (220 member(s) have cast votes)

  1. da, dar nu voi mai dona (14 votes [6.36%])

    Percentage of vote: 6.36%

  2. da, periodic (82 votes [37.27%])

    Percentage of vote: 37.27%

  3. nu, dar am de gand sa donez (42 votes [19.09%])

    Percentage of vote: 19.09%

  4. nu am de gand sa donez (53 votes [24.09%])

    Percentage of vote: 24.09%

  5. nu pot dona (29 votes [13.18%])

    Percentage of vote: 13.18%

Vote Guests cannot vote

#37
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Mama cand m-a nascut a primit sange de la cineva. Asa ca am considerat o datorie de onoare.Si donez regulat de prin 1983 sau 84, am si uitat de cand si de cate ori.
Sa zicem macar 1 data pe an, dar am fost premiat de cateva ori pt 5 donari in 2 ani..
Acum cativa ani am avut un accident grav si am fost operat la femur, apoi la coloana.
Dar dupa ce m-am refacut, am mai lasat vre-o jumate de an, apoi am fost la donare, doar ca sa imi dovedesc mie insumi ca organismul meu si-a revenit.Si nu am avut nici pe dracu, adica doar senzatiile obisnuite, asa ca am tot continuat..

Ultima data am donat pe 6 februarie anul asta, adica 2013. Conditiile de la Institutul de Hematologie din Bucuresti nu sunt ca in filmele americane, dar totusi, fata de ce era acum 5 ani e mult mai bine.
Se vede ca oamenii s-au straduit, s-au organizat cat au putut.. Ca e loc de mai bine, asta e.
Cei de la ghiseu sunt si ei destul de amabili. Adevarul e ca vin foarte multi, cum sa le zic, colorati, evident pt bonurile alea, carora trebuie sa le vorbesti altfel. Si fara sa vrei iti intra in reflex.. Dar sincer, cat am stat nu am vazut niciun semn de nervozitate din partea angajatilor..
Si langa maine era una tampita, care le punea niste intrebari cretine, ba, de ce e scrie in formular asa si nu invers, cum credea ea ca e bine, si le vorbea atat de tare,..
Iar cel de la ghiseu ii raspundea normal, fara sa se atace..Am pierdut 10 minute in spatele ei, dupa ceas, asa ca va jur ca eu as fi luat-o la palme pe aia in mod gratuit, asa ma enervase vaca..

Despre sanage. Am aflat ca daca donez pt persoana X din Spitalul cutare din Bucuresti, lui ala nu i e trimite direct punga mea. Punga pt el e adusa din spitalul /centrul din Buzau. A mea din Bucuresti e trimisa la Constata, care si-l trimite pe al lui la Suceava..
Ma rog, am ales nume aiurea, nu stiu reteaua, dar cred ca intelegeti ideea.
Asta se face ca eu sa nu ma duc la primitor si sa ii zic, "Gica, fara sangele meu erai mort, asa ca scoate $$$$$$." Cica asa a fost un caz real in SUA, si de atunci..

Dupa ce i se faca analiza si e declarat OK, sangele meu capata un numar, intra intr-un calculator si de acolo i se pierde urma, conform celor de mai sus..
Revenind  
Masa si bautura inainte de donare e cum a scris Diana..,  Dupa o bere sau 2, cad foarte bine, evident daca nu sofezi.
Eu nemafiindi prea tanar, 49 ani, dupa donare, am o senzatie intensa de sete. Asa ca beau repde un suc sau 2,.
Si cum am jobul la relativ mica distanta de Institut, ma sui in masina, si cand ajung la serviciu, in maxim juma de ora, pana sa apuce organismul sa se socheze, ma duc la cantina si bag o supa+mancare+alte sucuri..
Ca sa nu am probleme, las masina la job..Iar cand ajung acasa bere-cesc, ca doar merit..
Nu imi iau liber dupa donare, ca fac parte dintr-o echipa si i-as incurca..Ma rog, asta e optiunea mea. Si evident ca ma interesez daca pot intarzia..A, cand a fost o urgenta, m-am dus imediat, dupa ce mi-am anuntat seful si rezerva..
Seara, cand ma gandesca ca un om va trai datorita mie, e fabuloasa. Are berea aia un gust..
Si dupa cateva zile, cand organismul meu i-a regenerat sangele si ce dracu e in el, ma simt intinerit..
Asa ca de aia o fac. Sper ca peste 2 ani jumate, cand fimiu o sa faca 18 ani, sa mergem sa donam impreuna..
O sa ma fudulesc cu asta, pt ca voi avea 52+ deci mi se cam va termina "ata" de donare..

Edited by Prien, 21 February 2013 - 18:14.


#38
my_dreams_prisoner

my_dreams_prisoner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 22.10.2010
Felicitari, Puferiu!
Chiar daca ai deschis topicul din plictiseala, ai (re)deschis apetitul unora pentru gesturi frumoase.Posted Image

#39
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Eu il felicit pe Prien si ii zic ` jos palaria!!`. Esti un bun exemplu si ma bucur ca existi tu si ca poate intr-o buna zi, cand eu/ noi ne vom afla la ananghie, vom beneficia poate de ceea ce inseamna o sansa la viata.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#40
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Multumesc frumos atat Dianei, cat si celor care mi-au acordat like-uri. Jur ca nu am de/scris decat ce am vazut/simtit...
Sunt educat pe stil vechi, am o varsta batrana, hi, hi, asa ca scriu exact ce gandesc, chiar daca mai halesc unul sau mai multe i-uri, pt ca i-e foame..
Morala. Donati in principal pt ca dincolo ca ajutati un om aflata intr-o situatie limita, va ajutati si organismul. Cum e reclama aia 2 in 1, hi, hi?
Acuma eu unul am vazut si oameni care nu au rezistat la donare, adica li s-a facut rau.
Asta era trupul lor, care nu a facut fata. Nici eu nu (mai) pot alerga 100m.
Dar simplu fapt ca au incercat i-a facut eroi in ochii mei. Nu ai cum sa afli cum te vei comporta pana nu incerci.
Asa ca stima mea e integrala atat pt cei care au incercat cat si pt cei care au reusit. Fara nicio discriminare..
Daca cuvintele mele suna banal/e, atata pot. Totusi, sunt ce am vrut, adica inginer, nu scriitor..

#41
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Dar cine-i mare barosan ? Barosan de barosan.

#42
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
2 likeuri de la mine pt cel mai recent donator, membru marcant al SP Posted Image

#43
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010

View PostPuferiu, on 08 martie 2013 - 13:14, said:

Dar cine-i mare barosan ? Barosan de barosan.

cine-i manelist?

#44
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Cand vei avea nevoie de sange, sa nu uiti sa pui aceeasi intrebare.

#45
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Probabil ne-am intersectat pe acolo ca si eu tot azi am donat, la 11 am terminat cu tot, am nr 3 007398 1 pr carnet.

Edited by Corina2009, 08 March 2013 - 13:42.


#46
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Ai vazut-o p'aia intinsa pe banca ? Sper ca nu erai tu.

#47
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Am donat in cabinetul din dreapta, erau 2 lesinati cand am donat eu.

#48
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Boxa 2. Acolo si eu. Tu ai fost mai harnica, te-ai trezit devreme. La cata lume era, data viitoare ma voi duce mai tarziu.

M-am mirat cati tineri erau. Si putini bruneti.

Lesinata de pe banca a intrat dupa mine si a terminat inaintea mea. Cand ies de-acolo, o vad intinsa si o doamna in rosu vorbea cu ea.

#49
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Si Corina e mare viteaza, deci :)

Avem inca alti doi viteji, Cori si Puferiu Posted Image Posted Image

#50
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Eu sunt la a 7-a donare dar rar facute, nu la 4 luni, de exemplu acum nu mai donasem de 1 an, chiar m-am mirat ca au amenajat frumos sala de asteptare si la fel, lipseau tiganii de alta data. De asemenea multi tineri frumosi si curajosi, da!

#51
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Da, noi doi pe langa alte cateva sute de persoane care au donat azi.

Pe cat de bine arata sala de asteptare, pe atat de invechite erau etajele.

Bun, am bifat si asta pe lista. Cat de greu se poate trai fara un rinichi ?

#52
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Etajele? Pai ce vroiai sa modernizeze cladirea?
Iti dai seama ca se creeaza un fel de stop-joc si pe criza asta de sange, taman de pauze nu e cazul acum? :P

#53
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Peretii de la etaje au varul original. Cabinetele aratau cat de cat OK. Bancile se tocisera de la cate funduri s-au frecat pe ele.

In incheiere, ca sa nu mai fiu offtopic: o prietena mi-a zis ca se va duce cu sotul si cumnatul sa doneze intr-un viitor apropiat. Vedeti ca mai exista altruism ? In cantitati mici, dar exista.

#54
jamalex2001

jamalex2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 02.03.2010

View PostPuferiu, on 08 martie 2013 - 13:40, said:

Cand vei avea nevoie de sange, sa nu uiti sa pui aceeasi intrebare.


nu avea legatura una cu alta. sau poate are ?????? (de fiecare data cand am fost la dr felix sau caras sau cum ii zice acolo erau si rromi)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate