Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Ai donat sange ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
320 replies to this topic

Poll: (220 member(s) have cast votes)

  1. da, dar nu voi mai dona (14 votes [6.36%])

    Percentage of vote: 6.36%

  2. da, periodic (82 votes [37.27%])

    Percentage of vote: 37.27%

  3. nu, dar am de gand sa donez (42 votes [19.09%])

    Percentage of vote: 19.09%

  4. nu am de gand sa donez (53 votes [24.09%])

    Percentage of vote: 24.09%

  5. nu pot dona (29 votes [13.18%])

    Percentage of vote: 13.18%

Vote Guests cannot vote

#19
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Ca fapt divers, la Piata Victoriei, pe Ctin Caracas se afla Centrul de Transfuzii Bucuresti, aici se poate dona sange.

De recomandat celor care sunt sanatosi si care pot sa faca si o fapta buna, sa ofere o sansa la viata celor aflati in suferinta.

Nr donatorilor este in continua scadere de la an la an, asta pt ca putini sunt cei care o fac ca sa sprijine o cauza nobila, multi au donat pt beneficiile financiare care acum sunt din ce in ce mai precare si nu mai constituie un imbold in acest sens.

Grupele cu Rh negativ sunt cele mai cautate, asta pt ca sunt rare.
Ca alt fapt divers, doar 15 % populatie poseda Rh negativ, restul de 85% au Rh pozitiv.

View Postionut27, on 21 februarie 2013 - 09:51, said:

Un centru de donare mai ok unde este? Eu stau in Militari.

Doar in Victoriei.
Iei tramvaiul 1 de la Apaca, cobori la Dr Felix si mai mergi cca 100 m pana la Centrul de Transfuzii.

Edited by -Diana-, 21 February 2013 - 09:55.


#20
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Multumesc frumos pentru informatii. Am rh negativ. Voi merge si eu curand sa donez.

#21
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Am donat de cateva ori de-a lungul timpului, nu ptr cineva anume...
Ultima donare a fost anul trecut in februarie, chiar zilele astea intentionez sa ma duc din nou.

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
Avantajele donatorilor de sange care doneaza in mod regulat sunt substantiale si numeroase. In plus, fata de salvarea unei vieti omenesti, timpul liber platit de la serviciu, si placerea de savura sucuri gratuite si sendvisuri dupa donarea de sange, exista si beneficiile fizice de a fi un donator de sange constant.

Daca donezi sange de mai multe ori pe an capeti o stare fizica mai buna decat cei care nu doneaza sange, si, mai mult, reduci riscul aparitiei mai multor boli grave.

Avantajele donatorilor de sange

Pe teritoriul Romaniei, donatorul de sange este incurajat sa faca acest gest caritabil prin recunoasterea lui si astfel, i se acorda o serie de drepturi si avantaje.



1. Conform Hotararii Guvernului nr. 1364 din 4 octombrie 2006 pentru aprobarea drepturilor si obligatiilor donatorilor de sange, orice persoana are dreptul de a primi materiale informative privind donarea de sange. Pe tot parcursul derularii procedurii de selectie ca donator de sange, persoana care participa la aceasta are dreptul sa primeasca explicatii privind scopul si rezultatele interviului, examenelor si testelor care i se efectueaza.

2. Orice donator are dreptul sa primeasca, la cerere, un buletin de analiza cu rezultatele testelor efectuate.

3. Donatorii de sange ce doneaza periodic au dreptul sa efectueze un examen radiologic si unul biologic gratuit, in fiecare an. In unele cazuri, un examen cardiologic este necesar pentru depistarea unor posibile afectiuni care ar putea duce la interzicerea unor viitoare donari de sange.

4. Donatorii au dreptul sa primeasca rezultatele testelor inscrise in buletinul de analiza a sangelui.

5. Donatorii de sange ce doneaza periodic primesc un tratament substitutiv cu fier, gratuit, daca se depisteaza un deficit de fier sau vreun sindrom anemic datorat donarilor repetate. Acest lucru se recomanda de catre medicul de colectare.

6. Donarea de sange este benefica pentru sanatatea donatorului intrucat sangele este improspatat, imunitatea organismului creste, iar riscul de paralizie si accident vascular se reduc cu 30%.

7. In urma donarii de sange, rezistenta organismului la socuri creste. De exemplu, daca vei suferi un accident, reactia organismului ii va ajuta pe medici, acesta fiind deja obisnuit cu pierderea de sange si inlocuirea lui.

8. Donatorii de sange au dreptul sa primeasca, la cerere, pentru fiecare donare si alte beneficii, precum:

• 7 tichete de masa

• Zi libera de la locul de munca sau o zi scutire de frecventa pentru elevi, studenti si militari, in ziua donarii

• Decontarea cheltuielilor de transport pentru cei care au domiciliul sau resedinta in alta localitate decat cea in care isi are sediul institutia la care se face donarea de sange

• Reducere de 50% la abonamentul pentru transportul in comun, daca donarea se face la institutia de profil din localitatea de domiciliu sau din cea in care donatorul este angajat.

Dezavantajul ar fi ca daca se doneaza sange prea des, organismul se invata sa produca prea multe globule rosii si devine dependent de acea extractie de sange periodica. In caz contrar pot aparea probleme majore.

Cat sange donam la o recoltare?

La o donare se recolteaza 450 ml de sange, cantitate ce se reface ca volum in cateva ore, celular in 2 saptamani.

In ceea ce priveste siguranta donatorul de sange, iata ce trebuie sa mai stii:

- Trusa utilizata pentru fiecare donare este sterila si de unica folosinta.

- Nu exista riscul contaminarii cu HIV, sau alte virusuri.

- Senzatia de lesin sau oboseala dupa donare este foarte rar intalnita.

- Poti dona doar daca starea de sanatate iti permite si te simti bine.

- Inaintea donarii ti se vor pune cateva intrebari legate de starea de sanatate si ti se va face un mic examen medical ce include hemoglobina, pulsul si tensiunea.

- Rezultatele testelor sunt confidentiale.

Acum ca stii avantajele donatorilor de sange, fa o fapta buna, ajuta o viata omeneasca si bucura-te de avantajul de a fii donator de sange.

Inscrie-te ca donator de sange, pentru ca pe imparte.ro iti punem la dispozitie lista completa a centrelor de transfuzie si de colectare de sange din Romania. Inscrie-te ca donator de sange si alege centrul de donare de sange cel mai aproape de locuinta ta!
- See more at: http://www.imparte.r...h.tUf1lyPH.dpuf


2 comentarii: Nu ai cum sa donezi prea des, nu te primesc aia cand vrei tu, intre donari trebuie sa existe o perioada minima.
Io nu am avut niciodata senzatia de lesin, doar o senzatie de energie extrema, care tine cateva ore.

#23
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Inca ceva: cum trebuie sa ma pregatesc inainte de donare? Trebuie un anumit regim alimentar?

#24
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Care sucuri si sandvisuri?

Referitor la sangele donat, ca si cantitate se regenereaza in 24 de ore dar ca si calitate...mai greu ceea ce nu incurajeaza donarea foarte deasa, vezi o eventuala anemie.

#25
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View Postionut27, on 21 februarie 2013 - 10:17, said:

Inca ceva: cum trebuie sa ma pregatesc inainte de donare? Trebuie un anumit regim alimentar?

Sa nu bei alcool in seara precedenta.
Este recomandat ca înainte de prezentarea la centrul de donare să se ia un mic dejun uşor, fără alimente grase, să se consume lichide (ceai, sucuri de fructe). Nu se fumează înainte de donare.

După donarea de sânge, se recomandă menţinerea poziţiei orizontale pentru încă 15-30 de minute, pentru a evita apariţia efectelor adverse postdonare. Durata întregului proces este de 1 -2 ore (în zilele aglomerate poate să dureze mai mult!).
.
Se recomandă evitarea efortului fizic şi consumul de alcool după donare. Se va suplimenta consumul de lichide timp de 2-3 zile după donare, iar regimul alimentar va fi bogat în proteine animale (ouă, carne).

#26
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postionut27, on 21 februarie 2013 - 10:17, said:

Inca ceva: cum trebuie sa ma pregatesc inainte de donare? Trebuie un anumit regim alimentar?


Nu fuma inainte de donare si mananca ceva usor, sa fii odihnit...

#27
vvasile

vvasile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 25.01.2007
Da, trebuie sa mananci, altfel nu te primesc. Si evita consumul de grasimi, salam, carnati. De obicei recomanda banane, corn.

#28
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012

View PostCorina2009, on 21 februarie 2013 - 10:23, said:

Care sucuri si sandvisuri?

Referitor la sangele donat, ca si cantitate se regenereaza in 24 de ore dar ca si calitate...mai greu ceea ce nu incurajeaza donarea foarte deasa, vezi o eventuala anemie.

Este vorba de refacerea nr de hematii.
Hematiile se refac in 20-21 zile.

#29
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postvvasile, on 21 februarie 2013 - 10:25, said:

Da, trebuie sa mananci, altfel nu te primesc. Si evita consumul de grasimi, salam, carnati. De obicei recomanda banane, corn.

Si de unde stiu ei ca nu ai mancat daca tu zici ca ai mancat???

::)))

#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,717
  • Înscris: 06.10.2012
Cine poate dona?

O persoana poate dona sange la fiecare 16 saptamani. Donatorii constanti, doneaza maxim de 3 ori pe an. Acest interval ofera organismului timp sa-si reface rezervele de fier inainte de urmatoarea donare.
In ziua donarii se recomanda consumarea unei cantitati de lichid mai mari (dar nu alcool) si o dieta normala.
Aproape orice persoana cu varsta intre 17 si 60 de ani, care cantareste peste 50 kg si are o stare de sanatate buna poate dona sange. O data ce o persoana a donat prima data, poate continua sa faca acest lucru pana implineste 70 de ani.
La prima donare se realizeaza un interviu confidential despre starea de sanatate pentru a verifica daca pacientul este eligibil si daca sangele este sigur pentru pacientii care il vor primi.
De asemeni donatorul va completa un chestionar pentru prevenirea transmiterii de infectii, cum ar fi hepatita B, hepatita C, HIV si malaria. Daca donatorul prezinta simptome de raceala sau gripa in ziua donarii, aceasta nu se va putea efectua.
Daca donatorul si-a facut un tatuaj sau un piercing in ultimele 6 luni, nu este eligibil prentru donare - aceste informatii trebuie oferite personalului de la centru de recoltare, deoarece sunt necesare testari suplimentare, daca donatorul a facut aceste proceduri in ultimele 12 luni. Daca donatorul a luat de curand antibiotice, va trebui sa astepte terminarea tratamentului si recuperarea completa dupa infectie pentru a putea dona sange. Femeile nu pot dona in timpul sarcinii si o perioada dupa nastere, egala cu perioada sarcinii. Mamele care alapteaza pot dona sange daca nu sunt anemice.

#31
Extraterestru

Extraterestru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 30.01.2013
Aşa ca fapt divers:
1 - Partea financiară a rămas pe loc de N... ani: Se dau 6 tichete de 9 ron şi 50% reducere pe autobuz/tramvai(50 de ron este abonamentul întreg pe o linie şi 65 este abonamentul întreg pe 2)... este mult(ba da mult) prea puţin pentru tot stresul/emoţia de pe acolo.
2 - Am fost şi eu să donez sânge: Multă sărăcie şi eşti purtat ca animalul de nu este recomandat să faci aşa ceva singur(oricum o să fie full acolo... dar zic să mai fie o cunoştinţă cu tine).


Acuma ceva aspecte de natură diversă:
- Alea 6 tichete o să fie consumante pe lichide/fructe şi alte astea: Mai ales dacă eşti donator începător.
- Recomandat ca în ziua aia să stai liber... ca şi mama omului se resimte după aşa ceva.
Aici video sala de donare Craiova: http://www.rtv.net/c...ideo_24268.html

Cu o mică precizare: În mod obişnuit sunt persoane mult mai amărâte pe acolo(adică se vede repede pe hainele lor şi pe faţă: Au privirea aia că sunt forţate să facă ceva ce nu vor).

Edited by Extraterestru, 21 February 2013 - 12:15.


#32
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
nu stiu la altii cum o fi, dar pe aici nu prea am vazut imbulzeala, si e o zona foarte saraca.

#33
crank_

crank_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,871
  • Înscris: 23.03.2008
Am fost si eu in speranta ca voi putea dona. M-au respins pentru ca aveam hemoglobina 12,3, se pare, prea mica pentru a dona, dar am stat apoi cu prietena cu care am mers pentru ca pe ea au acceptat-o.

Impresii generale:
-atmosfera destul de horror, mai ales pentru cei speriati de spitale/policlinici etc
-erau destul de multi oameni si majoritatea tigani/ oameni foarte saraci care au mers pentru bonurile de masa (e bine si asa, nu zic... )
-ne-au pus sa completam un chestionar, dar sper eu ca nu au prea multa incredere in ceea ce scriu oamenii acolo (ma intreb daca sangele dupa ce este prelevat mai este verificat)
-nenea de la "receptie" fuma fara nicio jena in sala de asteptare si era si foarte prost-dispus; m-a intrebat arogant ce e in capul meu de vreau sa donez desi sunt atat de tanara, iar prietenei mele i-a spus ca, citez: "nu stii in ce te bagi!"
-in rest, asistentele si medicul au fost ok, din cate mi-a spus prietena mea in sala de prelevare era foarte modern, curat

Concluzie: cred ca ar putea lucra mai mult la atmosfera de acolo, mai ales ca sunt multi oameni ca mine care vor sa doneze pentru ca isi doresc sa faca un lucru bun si se astepta sa nu plece de acolo cu un gust amar.
Concluzie2: Pana data viitoare o sa beau sucuri de sfecla rosie si rodii. Posted Image

Edited by crank_, 21 February 2013 - 13:01.


#34
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009
Sigur ca  este verificat , de aceea se ia o eprubeta separat de punga de recoltare, dupa o saptamana te poti duce sa iei rezultatul analizelor...

#35
Extraterestru

Extraterestru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 30.01.2013

View Postcrank_, on 21 februarie 2013 - 12:59, said:

.Impresii generale:
-atmosfera destul de horror, mai ales pentru cei speriati de spitale/policlinici etc
-erau destul de multi oameni si majoritatea tigani/ oameni foarte saraci care au mers pentru bonurile de masa (e bine si asa, nu zic... )
-ne-au pus sa completam un chestionar, dar sper eu ca nu au prea multa incredere in ceea ce scriu oamenii acolo (ma intreb daca sangele dupa ce este prelevat mai este verificat)
-nenea de la "receptie" fuma fara nicio jena in sala de asteptare si era si foarte prost-dispus; m-a intrebat arogant ce e in capul meu de vreau sa donez desi sunt atat de tanara, iar prietenei mele i-a spus ca, citez: "nu stii in ce te bagi!"
-in rest, asistentele si medicul au fost ok, din cate mi-a spus prietena mea in sala de prelevare era foarte modern, curat
Concluzie2: Pana data viitoare o sa beau sucuri de sfecla rosie si rodii. Posted Image
La mine s-a renovat spitalul... dar Centrul de donare este fix lângă Spital: Deci asta a scăpat nerezolvat și este totul ca pe vremea lui Ceaușescu: Ușile model greu și bătrân, canapelele jerpelite și alte astea.


Eu am fost pentru tichete! M-am gândit: Fac sport/mișcare: Mi-a zis doctorul că merge și ceva donare că stimulează corpul și gata! - Dar principal au fost tichetele!

#36
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 25.01.2007
ca nu e usor sa donezi, am observat si eu. am avut pe cineva apropiat in spital si medicii cereau sange, am mers 5 la donat. doi nu i-a primit ca's prea slabi, unu ca avea vre-o 47 de ani, inca unul ca avusese nus'ce boala demult. ba ma trimiteau si pe mine acasa, ca's cam palid. dar normal ca in situatii de genul ala, numai rotofei si imbujorat nu esti. cand au vazut ca's pus pe scandal, au tacut si m-au primit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate