Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

Ulei 2T in motorina - idei pro/contra, dar argumentate

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
974 replies to this topic

#415
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ma gandesc si eu ca nu-i de la ulei. Inainte de a schimba garniturile mereu era ud pe acolo si nu foloseam ulei in motorina, dupa ce le-am schimbat a fost o perioada uscat si acum iar e ud. Cand o sa am timp o sa le mai schimb  o data, inca mai asteapta, nu-i nimic strasnic.

#416
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Când bagi aditiv în carburant/ulei și începe să meargă ceva prost, primul suspectat este aditivul (în cazul de față uleiul 2t). Este o reacție normală. Dar de multe ori aditivul este găsit țapul ispășitor și se omit aspecte precum uzura, calitatea slabă a pieselor etc. Teoretic un ulei 2t ar trebui să protejeze garniturile pentru că pe traseul lui dintr-o motocicleta, motocoasă, drujbă etc. întâlnește și așa ceva.

#417
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Asta e cantitatea maximă descoperită după multe teste... am pus si mai mult si mai puțin. Deja la 300ml si peste se pierde din demaraj, devine foarte leneșă.
Și la 240ml/plin îmi ajunge la fix un bidon, nu rămân cu fracții.

2.0DTI euro 3, mergea cu maxim 500ml la 50-54L, dar îi băgam ulei 2T Hexol, cel mai ieftin și panaramă.
Acum i-am comandat și lui Wolf și a zis că bagă aceeași cantitate ca la mine, 60ml la 10L

#418
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016

 TLGTLC, on 25 octombrie 2017 - 08:31, said:

Te rog frumos să monitorizezi consumul, sunt curios daca problema creșterii acestuia este doar la mine.
Din pacate nu prea am cum sa monitorizez consumul. In oras fac 4 km zilnic...iar mult timp il pierd la semafoare, treceri de pietoni, s.a.m.d....sa nu mai vorbim de faptul ca CB-ul meu nu imi arata consumul instant.
O singura data pe saptamana fac 150km in afara orasului...acolo cred ca as putea sa-l monitorez....dar nu stiu cat este de relevant. CB-ul meu de la masina s-a intepenit la un consum de 7,6% cu o medie de 36 km/h (urban+ rural). Un consum in plus de 0,5-1L la 100km nu cred ca este asa important....mai important este sa protejez injectia si sa n-o mai aud ca rontaie.
Deocamdata uleiul Shell isi face treaba din plin si sunt extraordinar  de multumit de el....chiar am ramas uimit de cat de eficace este...iar consumul nu mai conteaza. Luna asta am sa fac comanda la vreo 10 bidoane...sa am acolo.... sa nu-i duc grija. Sa nu mai vorbim de faptul ca ies aproape la jumatate de pret fata de Ravenol, care costa 50lei litru.

Edited by RasAlGhul, 28 October 2017 - 21:13.


#419
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
2.0DTI, 350ml Wolf Synth 2T la 50l diesel = sunet frumos.

#420
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 TLGTLC, on 25 octombrie 2017 - 19:53, said:

Când bagi aditiv Ă®n carburant/ulei și Ă®ncepe să meargă ceva prost, primul suspectat este aditivul (Ă®n cazul de față uleiul 2t). Este o reacție normală. Dar de multe ori aditivul este găsit țapul ispășitor și se omit aspecte precum uzura, calitatea slabă a pieselor etc. Teoretic un ulei 2t ar trebui să protejeze garniturile pentru că pe traseul lui dintr-o motocicleta, motocoasă, drujbă etc. Ă®ntâlnește și așa ceva.

Am descoperit saptamana trecuta  ca nu-i ud cu motorina ci apa. Pompa de apa pierde. Am comandat-o si astept sa vina ca s-o schimb.

#421
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005
Salut baieti! De curand mi-am luat un VW Passat B6 cu motor de 2.0 Diesel CommonRail cu DPF. Ce recomandare de ulei 2T aveti pentru mine ? Din cate am inteles eu, rezervorul are 70L +7L rezerva. Multumesc.

Edited by chelooo, 21 November 2017 - 19:39.


#422
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Wolf Synth 2T

#423
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

 scrisit, on 21 noiembrie 2017 - 22:55, said:

Wolf Synth 2T

Am vazut ca userul TLGTLC scria ca acest ulei 2T ii lua din puterea masinii.. ai sesizat si tu acelasi lucru ? Ce masina ai ? Thanks!

#424
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Fiesta 1.4 TDCI. Dacă pui prea mult din orice ulei incetinești arderea și de aceea scade puterea.

#425
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

 scrisit, on 22 noiembrie 2017 - 08:02, said:

Fiesta 1.4 TDCI. Dacă pui prea mult din orice ulei incetinești arderea și de aceea scade puterea.

Si ce cantitate imi recomanzi sa pun la masina mea ? Din ce-am citit, rezervorul are 70l si rezerva 7l. Thanks!

#426
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Cantitatea optimă se stabilește prin teste. Pleci de la 50 ml la 10 litri de motorina și vezi dacă poți să mai scazi. Ideal este ca mașina să se mulțumească cu mai puțin.
Wolf 2t sintetic îl recomand pentru injectoare cu corecții mari pentru capacitatea foarte bună de Lubrifiere. Dar pentru tine care ai dpf prima opțiune este Liqui Moly 1052 pentru că nu afectează filtrul de particule. Alte variante mai ieftine, Shell Advance VSX, Eneos 2t semisintetic (le găsești pe Autokarma) sau mai scumpe Ravenol Scooter 2-takt Sintetic sau Valvoline SynPower 2t. Eu merg cu LM 1052 pentru că a mi-a dat cele mai bune rezultate în combinație cu motorină Rompetrol Efix 51. Opțional recomand Adizol T6 pentru că eficientizează arderea și diminuează depunerile.

#427
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

 TLGTLC, on 22 noiembrie 2017 - 21:37, said:

Cantitatea optimă se stabilește prin teste. Pleci de la 50 ml la 10 litri de motorina și vezi dacă poți să mai scazi. Ideal este ca mașina să se mulțumească cu mai puțin.
Wolf 2t sintetic îl recomand pentru injectoare cu corecții mari pentru capacitatea foarte bună de Lubrifiere. Dar pentru tine care ai dpf prima opțiune este Liqui Moly 1052 pentru că nu afectează filtrul de particule. Alte variante mai ieftine, Shell Advance VSX, Eneos 2t semisintetic (le găsești pe Autokarma) sau mai scumpe Ravenol Scooter 2-takt Sintetic sau Valvoline SynPower 2t. Eu merg cu LM 1052 pentru că a mi-a dat cele mai bune rezultate în combinație cu motorină Rompetrol Efix 51. Opțional recomand Adizol T6 pentru că eficientizează arderea și diminuează depunerile.

Multumesc pentru sfaturi! :D
Ravenol Scooter 2-takt Sintetic este acesta: https://images-na.ss...zL._SL1500_.jpg
Valvoline SynPower 2t este acesta: http://i1.adis.ws/i/...312?w=637&h=403
Si LM 2052 banuiesc ca este acesta: http://cdn1.shopmani...1052-1l~930.jpg

Multumesc!

#428
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 chelooo, on 24 noiembrie 2017 - 01:10, said:

Multumesc pentru sfaturi! Posted Image
Ravenol Scooter 2-takt Sintetic este acesta: https://images-na.ss...zL._SL1500_.jpg
Valvoline SynPower 2t este acesta: http://i1.adis.ws/i/...312?w=637&h=403
Si LM 2052 banuiesc ca este acesta: http://cdn1.shopmani...1052-1l~930.jpg

Multumesc!
Combinația mea preferată!

Attached Files



#429
chelooo

chelooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 24.06.2005

 TLGTLC, on 24 noiembrie 2017 - 07:51, said:

Combinația mea preferată!

Salut si la multi ani!
Tu de unde comanzi Adizol T6?

#430
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Pentru fanii Wolf 2t sintetic, de curând uleiul are o nouă rețetă cu numai 0,045% sulf. Și-o fi păstrat restul de proprietăți? O fi ajuns și la noi în țară? Trebuie retestat.
Tot discutând încoace și încolo am sesizat că un procent însemnat din cei care și-au făcut upgrade softul nu sesizează nici un fel de îmbunătățiri când încearcă aditivarea motorinei cu ulei 2 timpi. Aici chiar nu mă pricep să găsesc o explicație.
Fiindcă m-a pus soția să fac ordine în debara, am găsit mai multe doze de Diesel Schmier Additiv de care uitasem complet. Pentru că tot le-am găsit am amestecat două doze cu un litru de ulei 2t iar acesta s-a făcut foarte subțire. Am mai turnat în rezervor doze rămase alături de ulei 2t si efectul  a fost wow! Dar este prima dată când le amestec într-un recipient și văzând cât de subțire devine uleiul chiar nu îmi fac griji pentru când vor veni temperaturile negative.

#431
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 14.11.2005
Ce firmă e acel diesel additiv?

/off topic : vezi ca sunt bune si soțiile pentru ceva?

#432
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007

 Moon_Fire, on 05 decembrie 2017 - 18:44, said:

Ce firmă e acel diesel additiv?

/off topic : vezi ca sunt bune si soțiile pentru ceva?
Liqui Moly http://www.automoly....122-150-ml-1555
Am luat când prindeam la eMag cu 9 lei.
Off topic: dacă vă pun poze cu ce a gătit pentru ziua de Sfântul Nicolae o să mă urâți!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate