Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Taxa de timbru verde la CEZ ( Energie electrica)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
56 replies to this topic

#37
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011
CEZ primește certificate verzi în timp ce oamenii de rând trebuie să se judece cu distribuitorul de energie pentru a putea băga 5 amărâți de KW din panouri fotovoltaice în rețea.
E clar că schema mafiotă e făcută în așa hal încât doar jmecherii să beneficieze de ea. Când vine omul de rând, i se dă cu flit.
Se cacă toți în capul nostru și noi stăm pe forum. Hai în stradă să la arătăm cine e șeful!



A, fuck, am uitat că vorbim de România, nu se iasă în stradă fără ulei, zahăr sau 50 de RON.

Edited by benis, 13 March 2013 - 15:45.


#38
sei

sei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 13.11.2009
http://www.curieruln...transul curelei

#39
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 benis, on 13 martie 2013 - 15:45, said:

CEZ primește certificate verzi în timp ce oamenii de rând trebuie să se judece cu distribuitorul de energie pentru a putea băga 5 amărâți de KW din panouri fotovoltaice în rețea.
E clar că schema mafiotă e făcută în așa hal încât doar jmecherii să beneficieze de ea. Când vine omul de rând, i se dă cu flit.
Se cacă toți în capul nostru și noi stăm pe forum. Hai în stradă să la arătăm cine e șeful!



A, fuck, am uitat că vorbim de România, nu se iasă în stradă fără ulei, zahăr sau 50 de RON.
Din cate stiu pentru a furniza in retea energie se face un contract prin care te angajezi sa livrezi o anumita cantitate de energie ( 50kw/luna minim cred) , iar daca nu respecti asta platesti de la tine. Nu mi se pare nimic gresit aici , trebuie sa isi faca si ei calcule despre cantitatea de care au nevoie , nu pot sta dupa tine sa livrezi atunci cand vrei tu.

#40
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 seck, on 13 martie 2013 - 15:55, said:

Din cate stiu pentru a furniza in retea energie se face un contract prin care te angajezi sa livrezi o anumita cantitate de energie ( 50kw/luna minim cred) , iar daca nu respecti asta platesti de la tine. Nu mi se pare nimic gresit aici , trebuie sa isi faca si ei calcule despre cantitatea de care au nevoie , nu pot sta dupa tine sa livrezi atunci cand vrei tu.


aia e putere, poate vroiai sa zici 50kWh/luna ceea ce mi se pare f. putin

Edited by sydneyaus2005, 13 March 2013 - 16:00.


#41
seck

seck

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 28.03.2007

 sydneyaus2005, on 13 martie 2013 - 16:00, said:

aia e putere, poate vroiai sa zici 50kWh/luna ceea ce mi se pare f. putin
Asa e am scapat h.

#42
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Partea amuzanta e ca cica de cand cu energia eoliana a crescut... poluarea.
Nu mai gasesc articolul, dar cica datorita faptului ca termocentralele nu merg constant, ci dupa cum bate vantul (energia eoliana e prioritar luata in sistem, dar nu e constanta), polueaza mult mai mult, si au costuri mari de operare. Nici una din termocentralele din romania nu a fost proiectata pentru functionarea intermitenta, neconstanta.

#43
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 slai, on 13 martie 2013 - 16:20, said:

Partea amuzanta e ca cica de cand cu energia eoliana a crescut... poluarea.
Nu mai gasesc articolul, dar cica datorita faptului ca termocentralele nu merg constant, ci dupa cum bate vantul (energia eoliana e prioritar luata in sistem, dar nu e constanta), polueaza mult mai mult, si au costuri mari de operare. Nici una din termocentralele din romania nu a fost proiectata pentru functionarea intermitenta, neconstanta.

http://www.zf.ro/com...talate-10660894

#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,126
  • Înscris: 04.02.2011

 sydneyaus2005, on 13 martie 2013 - 16:00, said:

aia e putere, poate vroiai sa zici 50kWh/luna ceea ce mi se pare f. putin
Omul care se luptă cu mafioții e arhitect, are 5kw putere instalată. Ca să ajungă la 50 kw/h lunar trebuie să vină iarnă nucleară :w00t:
Panourile solare spre deosebire de eoliene nu au nevoie de echilibrarea sistemului, ele produc atunci când consumul este mai mare.

#45
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
Valoarea “subvenţiei” pentru energie verde tocmai a crescut cu 2,5% în plin scandal privind reducerea schemei de sprijin.

Preţul certificatului verde pentru anul acesta variază între 28,8 şi 58,8 euro pe unitate, potrivit unui ordin emis de Autoritatea Naţională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE), publicat în Monitorul Oficial pe data de 13 martie. Valorile prezentate acum de ANRE sunt cu 2,5% mai mari faţă de cele publicate de Autoritate pentru anul trecut şi cu aproape 7% mai mari faţă de valorile minime şi maxime prevăzute de legislaţia în vigoare.

Această majorare are loc în contextul în care de la începutului anului mai mulţi oficiali, în frunte cu ministrul delegat al Energiei, Constantin Niţă au susţinut că este necesară o ajustare drastică a actualei scheme de sprijin, considerată a fi prea generoasă pentru investitorii în energie verde, dar cu efecte semnificative asupra costurilor înregistrate de consumatori, în special de industrie.

http://www.zf.ro/zf-...icatia-10684383

#46
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 slai, on 13 martie 2013 - 16:20, said:

Partea amuzanta e ca cica de cand cu energia eoliana a crescut... poluarea.
Nu mai gasesc articolul, dar cica datorita faptului ca termocentralele nu merg constant, ci dupa cum bate vantul (energia eoliana e prioritar luata in sistem, dar nu e constanta), polueaza mult mai mult, si au costuri mari de operare. Nici una din termocentralele din romania nu a fost proiectata pentru functionarea intermitenta, neconstanta.
Eolienele din Olanda functioneaza 12 ani doar cu 2 revizii pe an.Si ce credeti?noi avem acelasi model.Deci poti zice ca e free energy.
Ce ma seaca pe mine este certificatul verde care in factura enel este de 11.34.A inmultit cine suma asta cu toti abonatii enel?
nu incape pe calculatorul de birou.
Este exact ca taxa eco pentru poluare la masini pe emisiiile de CO2:populatia globului impreuna cu industria nu emite nici 10% din CO2-ul emis de oceane si de frunze,toamna cand se descompun.Si nici nu provoaca incalzire globala.Este taxa jidaneasca si atat.Toate site-urile de specialita din lume dau grafice in care se vede clar ca din 1998 pamantul se raceste .
In fine.Mafie e mult mai mare decat se crede.Eu nu mai platesc taxe cen eco,timbru verde si mai nou nici vignieta ca mie nu mi-a platit nimeni articulatiile ,basculele ,amortizoare si flanse amortizoare de la masina in valoare de 12500 ron cu tot cu manopera.Ii astept pe ei sa faca primul pas. :PPP
Eu zic sa nu ne mai lasam dusi cu PLESU

#47
LILDEBUL

LILDEBUL

    MEMBRU BAGABONT

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,511
  • Înscris: 31.01.2011
Cum faci sa nu platesti Rovigneta , circuli doar in Bucuresti ?

#48
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

 LILDEBUL, on 02 aprilie 2013 - 19:43, said:

Cum faci sa nu platesti Rovigneta , circuli doar in Bucuresti ?
NU.Circuli pe unde vrei si nu platesti amenzile.
Cand mergi la un magazin si ei o cola ,nu iti ia banii si nu iti da cola,nu?Asa face guvernul:ia bani pe nimic.Idem si la pod cand mergi la Constanta.Auzi tu,11 lei de turism si 75 ron pentru tiruri.Pai noi de la firma avem 10 masini care merg spre CT zilnic si care dau 150 ron la pod .Podul ala e facut din munca si impozitele marintilor nostrii si accept sa ia bani pe el niste infecti care nu au facut nimic in 22 de ani.Ca sa nu iti mai zic ca nici o vopsea nu i-au dat .Acolo la pod,vignieta si taxa de la enel genereaza niste cifre de te iau nervii .Ce se face cu acesti bani,cand toata ziua Ponta se plange ca nu sunt bani?

#49
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Doar 2 ani funcţioneşte o moară din aia? Posted Image Eu mă gândeam că merge şi 20!
Dar oare după ce se amortizează investiţia, va scoate măcar 200.000 euro profit?

Dacă se vrea reducerea poluării şi a cosnumului de combustibil, să folosească acolo unde este fezabil d.p.d.v. economic încălzirea apei la soare pe timpul verii. Merge la construcţii mici, şi, parţial la duşurile publice. Dacă în cazul acestor consumatori se reduce consumul de combustibil/energie electrică cu 5-10% e bine (cred că se poate reduce şi cu 15%).

Edited by djl, 18 April 2013 - 11:01.


#50
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Totul este o mare afacere, nimeni nu se gindeste in realitate la Terra, la celalalt, la urmasi samd. Toti se gindesc la buzunarul lor. De aceea si incalzirea globala, taxa verde, energia eoliana nu sunt decit niste afaceri din care se cistiga bani frumosi. Clasa medie se subtiaza, saracii devin tot mai saraci, criza tot mai profunda, dar ecologistilor nu le pasa, sa iasa banul.

#51
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 cosond, on 01 martie 2013 - 16:40, said:

Guvernul USL guvernul cel mai tampit.
Nu mai are zile multe.
Cum sa obligi cu firmele si industria sa sustina eolienele. Ma doare in kur de ele.
Firmele care vor sa le sustina, nu sa ne oblige. Vreau numai energie pe lignit de la CEO si hidro.
Nu vreau sa sustin eolinele. USL este o organizatie mafioata.
Nu USL-ul a bagat certificatele verzi. Ailalti le-au bagat dupa cate imi amintesc eu. USL-ul trebuia sa le scoata.... Dar pana la urma.... de ce sa faca treaba asta?

#52
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012
CEe  nu va place capitalismu? Doriti iar propretate de stat ca in RSR?
Pai stoti voi cine este České Energetické Závody ? companie de stat... Care a "privaztizat" niste retele de distributie din Romania .. In 2005 . Si care de pe tmpu lu Boc primeste subevmtii ptr ca sa instleze mori de avt prin Romania ca sa aiba anbi ca sa construiasca o centrala atomica in Cehia ..

#53
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 Ghita_Bizonu, on 18 aprilie 2013 - 18:08, said:


stoti.. "privaztizat" tmpu lu  subevmtii ptr instleze mori de avt  anbi ..

Ghita iar ai baut aseara.

#54
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ghiţă_Bizonu are ceva probleme de sănătate (cauzate de sistemul medical rromânesc)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate