Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#55
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,183
  • Înscris: 13.01.2011

 Dan_, on 11 octombrie 2013 - 14:28, said:

Minciuni.
Am comandat 2 pt bucatarie si nu cred ca au nici macar 100 lumeni pe langa constructia f proasta.. Mai am un spot led 3.5W (25 de lei Dedeman) si lumineaza mult mai mult decat cele 2 la un loc.

Si la si scumpit cu 2 lei... Posted Image Posted Image  dupa ce ia facut reclama aici.

#56
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Nu aveti idee cata lumina da proiectorul asta adaptat cu 12 leduri MX-6 de la Cree.
Pacat ca aparatul foto nu poate sa redea puterea lui reala.

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 05 January 2014 - 20:10.


#57
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
1 led mx6 are in jur de 242-278 lm x 12 aproximativ 3000 lm echivalent la vreo 250W bec halogen

#58
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am cumpărat de pe ebay sistemul ăsta :http://www.ebay.com/...r-/380529606199 care mi-a venit acasă și imediat l-am pus la probă legat la driver,dar am avut o deziluzie când am văzut că ledul de 100w deși a funcționat normal vreun sfert de oră,a pâlpâit de câteva ori și dus a fost.Acu”nu știu ce să cred,unde am greșit pentru că eu l-am alimentat de pe bancul de acumulatori de 24V vreo 270Ah cu intrare în driver-ul de 100w și ieșirea normal +- pe output Posted Image .Am măsurat tensiunea pe output la driver și mi-a dat vreo 62V,deși în date apare max.60V pe alimentarea de 24V,ok să zicem că 2V diferență să fie tensiunea măsurată în gol,dar de ce mi s-a ars ledul de 100w ?,mai ales că i-am pus și un radiator de aluminiu destul de mare pentru o răcire mai bună !.Din câte am citit aceste panouri led sunt formate dintr-o matrice de led-uri 10x10 de 1w,înseriate câte 10,apoi toate cele 10 matrici de câte 10 legate în paralel.Posted Image

Edited by Viorelsolar, 12 January 2014 - 23:38.


#59
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Pai din cate vad eu in specificatii:

Forward Voltage

Vf= 32  34  36 V

If=3500mA

Trebuia sa masori tensiunea pe output in sarcina.Si mai ales intensitatea, fiindca vad ca ai acolo un semireglabil din care poti regla curentul.
Daca era setat pt mai mult de 3500mA, de aia s-a ars ledul.
In alta ordine de idei, asa arata proiectorul meu de mai sus dotat cu MX-6.

Attached Files



#60
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Am reglat curentul la minim din acel semireglabil că doar asta-i principală hibă a lor,dar pentru tensiune nu este nici un semireglabil,așa că cei 62V output mi se pare un defect al driver-ului,deși pentru o matrice de 10 led-uri înseriate de 1W tensiunea de 60V nu este critică,dar 60V x 3.5A ,sunt peste 200w,nicidecum 100W.Am și eu un proiector de 36w cu 12 led-uri cree cumpărat de pe ebay cu led-uri identice ca în pozele tale,care lumina full câteva minute de pe bancul de acumulatori de 24V,apoi dintr-o dată uitându-mă ce lumină făcea,s-a stins jumătate din proiector,și am decis urgent să-l desfac să văd dacă are driver înăuntru,m-am chinuit o oră să-l demontez cu bormașina și burghiu de phi 8 pentru că absolut toate șuruburile de pe spate erau strânse apoi acoperite cu rășină.Într-un final am deschis proiectorul și am găsit în dreptul fiecărui led câte un driver ținând cont că acest proiector a fost gândit să meargă fie pe 12 sau 24V.Pentru siguranță i-am pus la intrare încă un regulator buck de 5A reglat la o tensiune de 27V în gol pentru a nu lăsa să treacă sute de amperi doar pe driverele din proiector și am rezolvat problema celorlalte led-uri care nu se aprindeau și care credeam inițial că erau arse,dar nu a fost cazul.Posted Image

Ăsta este proiectorul care l-am desfăcut :http://www.ebay.com/...ewitem=&vxp=mtr

iar acesta este driverul cu datele tehnice cu care am alimentat panoul led de 100w. http://www.ebay.com/...t-/161193200418

Edited by Viorelsolar, 13 January 2014 - 09:48.


#61
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,298
  • Înscris: 07.02.2003

 Carapicho, on 11 noiembrie 2013 - 23:14, said:

Acesta are diametru mare (suprafata de membrana mare) dar cei 150 dB ii scoade de la 1000-la1500 hz.Orice iai face nu il poti face subwoofer.
Asa este si cu becul economic.Are o frecventa foarte proasta si de asta e chior.Poate sa aiba el 10000 lumeni pe watt daca ochiul nu il percepe.
Frecventele sunt in portiunea corecta spectral (vezi indicele CRI). Ochiul percepe tot ce e in acel spectru deci nu e adevarata treaba asta de o zici aici, lumenii nu se masoara in IR sau UV ci exact pe curba vizibila ISO (cri) iar in functie de cati lumeni ai la aceeasi temp de culoare ai aceeasi luminozitate ochiometrica.

In alta ordine de idei, va semnalez becuri de 10w calde 3000k cu 50 lei la Lidl Posted Image Mai au si de 7w cu 40 lei sau asa ceva... oricum m-am dus catre ala puternic ca nu merita alea slabe. Lumineaza ca un cfl bun de 16-18w, au leduri de putere gen cree dar nu stiu daca sunt chiar alea. Atat ca trebuie tinut cont ca nu este ombidirectional, e bun la lampi care tin becul in jos, nu la aplice. E primul meu bec LED la 230v, prototip in teste Posted Image

Attached Files



#62
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Viorel, hai sa-ti explic ceva:Ledurile sunt comandate in curent, nu in tensiune.Adica, in momentul in care jonctiunea se deschide(3,2V pt un led de 1W de ex), el se comporta ca un scurt(cam ca si o dioda nurmala, doar ca aia se deschide la 0,65V)
Daca in momentul in care s-a deschis nu ii limitezi curentul, se incinge si crapa.
De ex , un led de 1W(3,2V si 300mA) poti sa il alimentezi si la 24V cu o sursa de curent constant(de ex cu LM317 si rezistenta de 4,7ohmi intre pinii Adj si Vout), el va functiona fara probleme.Doar ca diferenta de tensiune va fi preluata de LM care se va incalzi.
Regulatorul buck de 5A reglat la o tensiune de 27V în gol( nu stiu cum scoate 27V pe iesire, alimentat la 24V, sa nu fie de fapt boost) nu face absolut nimic.Doar mareste/micsoreaza tensiunea, ai nevoie si de SCC.
"pentru a nu lăsa să treacă sute de amperi" Capacitatea bateriilor nu are legatura cu curentul pe care il suge ledul.Poti alimenta linistit un bec de 24V/50mA la baterii de 1000Ah.
Faci niste confuzii:Imagineaza-ti bateriile ca un rezervor cu apa pus la 10m inaltime.Din rezervor coboara o teava.
Teava subtire=debit mai mic=amperii.Teava groasa=debit mai mare, amperi mai multi..Rezervorul poate sa aiba 100 litri sau 10.000litri=capacitatea in Ah a bateriei.
Indiferent de capacitate, pe teava subtire voi avea acelasi debit.
Inaltimea la care este rezervorului=voltajul bateriilor.
Sper ca ai inteles.
Pot sa spun ca ai avut ghinion, si cu proiectorul ala , si cu ledul de 100W.

Edited by rinaldoparaipan, 13 January 2014 - 10:17.


#63
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am reglat intensitatea din acel semireglabil în mod empiric în funcție de fluctuațiile de lumină al panoului led,astfel m-am chiorât cu coada ochiului când intensitatea luminoasă era cea mai mică,pentru că n-am avut nici un aparat de măsură în acel moment să-l înseriez în circuit.

Aceste regulatoare boost le-am cumpărat http://www.ebay.com/...ME:L:OC:IT:3160,am greșit termenul când am scris buck,sorry !
Și un model din ăsta pe care încă nu l-am folosit :http://www.ebay.com/...d=350853777396

Edited by Viorelsolar, 13 January 2014 - 11:10.


#64
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Viorel, ala nu este regulator, este un step up(boost) cu 2xLM2577 care nu face altceva decat sa mareasca tensiunea la iesire(culege autoinductia bobinei, lucreaza pe la 50kHz, etc)
Si eu am doua din astea(la 3A, doar cu un singur LM) pe care le folosesc pentru leduri de la Edison care se alimenteaza pe la 27V.
Am reglat tensiunea de output la 32V, dar i-am pus pe iesire si sursa de curent constant cu LM317.
Sunt si unele care au si posibilitaea de reglaj al curentului, vinde cineva pe alt forum.
Vezi, pentru un aparat de masura de 50 lei ai prajit un led de 30Euro!!
Nu le mai folosi asa, fiindca le prajesti si pe alea.
Da-mi PM ca sa vorbim mai multe.

#65
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Cat de mare era radiatorul ala? Ca pt a transfera pasiv 100W la o temperatura rezonabila trebuie radiator serios. Altfel racire fortata.

#66
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 635
  • Înscris: 14.12.2007
@andreic,ceva asemanator la caracteristici am gasit aici:http://www.denergie.ro/produs:becuri-cu-led/e27/bec-led-e27-10w-220v-lumina-alba-calda-956.html

#67
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007

 andreic, on 13 ianuarie 2014 - 09:45, said:

Frecventele sunt in portiunea corecta spectral (vezi indicele CRI). Ochiul percepe tot ce e in acel spectru deci nu e adevarata treaba asta de o zici aici, lumenii nu se masoara in IR sau UV ci exact pe curba vizibila ISO (cri) iar in functie de cati lumeni ai la aceeasi temp de culoare ai aceeasi luminozitate ochiometrica.

Un indice CRI bun nu inseamna ca si acopera relativ uniform spectrul vizibil ci doar ca lumina produsa este in mare parte in spectrul vizibil.
Intr-o camera alba sau cand te uiti direct la bec ai lumina puternica dar intr-o camera de alta culoare vei constata ca lumina poate fi mult mai slaba pentru ca fiecare obiect reflecta lumina in fc de culoarea lui iar daca acea culoare este prost acoperita de spectrul becului obiectul respectiv nu va avea ce reflecta si se va vedea intunecat.

Am mai pus imaginea asta si se vede cum atat CFLul si chiar si LEDul au cateva spikeuri pe anumite frecvente iar restul culorilor sunt prost acoperite.
http://www.olympusmi...rcesfigure3.jpg

CFLul e dezastru pe albastru spre verde, portocaliu si rosu.

#68
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006

 mike-5, on 13 ianuarie 2014 - 14:58, said:

@andreic,ceva asemanator la caracteristici am gasit aici:http://www.denergie.ro/produs:becuri-cu-led/e27/bec-led-e27-10w-220v-lumina-alba-calda-956.html

Diferenta este ca cel de la Lidl e dimabil(adica se poate pune pe variator de tensiune).
La D'energie, cele dimabile sunt mai scumpe
Uite la cele pe soclu GU10


Bec Spot LED GU10 5W COB 220V lumina alba calda
Cod Produs:
SP1244
31.99 RON / buc.

Bec Spot LED GU10 5W COB 220V lumina alba calda VARIABIL
Cod Produs:
SP1256
50.99 RON / buc.

Mi-am luat si eu unul de la Lidl, sa vedem deseara ce stie sa faca.

#69
christig

christig

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,860
  • Înscris: 31.10.2002
ledurile mai necesita cativa ani de perfectionare. daca vrei ceva sa echivaleze cu 100W..gasesti un monstru de bec..de 25cm lungime. piata abunda in spoturi pe led. am luat si eu cateva pe E14..la 9W. cu 3 intr-o camera e asa..cam la 60W incandescenta. o face o pata de vreun metru mai luminoasa unde bate conul..dar in rest suckz. daca e sa pui spoturi tre sa umpli tavanul de gauri..si ca sa scoti o iluminare uniforma cum face 100 incandescent...o sa ajungi ca pui la leduri de le faci suma si tot la 100W consum ajungi Posted Image

si m-am lasat pagubas cu ledurile. asa ca am trecut pe CFL-uri. 20-23W HEPOL dedeman. rockz. sunt si niste phillipsuri da iei 3 in loc de 4,5 hepol. cele la 20W sunt cam in jur de 90W incandescenta. cele de 23W fac de 100W lumina. astea hepol nici nu palpaie daca ai intrerupator cu led...cum fac phillipsurile. (oricum scrie in prospect ca nu se pupa cu intrerupator cu led..si s-ar putea sa le omoare in timp) acum ramane de vazut cat de fiabile's in timp. de aprins se aprind aproape instantaneu..e isesizabil delayul...singurul inconveninet e ca al rece..dureaza 1-2 minute pana ating intensitatea luminoasa maxima.

Edited by christig, 13 January 2014 - 19:25.


#70
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
Cu sistemul asta 6x5W alb cald SMD 5630 si 1x11w Lexman(de la Leroy Merlin, l-am luat la un super pret, peste 2 zile nu mai aveauPosted Image ) am tot atata lumina ca si cu 6x50W halogen.Diferenta de consum e clara.
Cel luat de la Lidl astazi pare a fi ok, sa vedem cat tine.
Pentru cine doreste sa-si schimbe iluminatul pe led, pot sa acord consultanta.Am testat (pe banii mei si "bucuria" sotiei) peste 20 tipuri de becuri/spoturi/benzi cu led de la trei firme care au reprezentanta in Romania

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 13 January 2014 - 20:09.


#71
rozone

rozone

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 01.01.2014
"ledurile mai necesita cativa ani de perfectionare. daca vrei ceva sa echivaleze cu 100W..gasesti un monstru de bec..de 25cm lungime"

Nu stiu de ce becuri ai dat dar personal te contrazic . Ledul a depasit becul cu incandescenta , atit la iluminat casnic cit si la lanterne , la iluminat stradal poate nu a reusit dar nu ne prea intereseaza aici.
Am luat 2 becuri de 5w fabricate in Ro cu piese china cred , excelente . Trebuie sa fi atent la ce date tehnice e trecut pe ele , de exemplu : sunt becuri 10W cu 800 lm si 10W cu 1030 lm - aici vezi ca sunt generatii diferite de leduri . Am o lanterna maglite led de vreo 5 ani , led luxeon de 1W , a costat 200 lei la vremea ei si am una luata de la lidl de 1W nu stiu ce tip de led dar in orice caz e de vreo 3 ori mai puternica si am dat pe ea 30 lei .
Am vazut si eu "stiulete" de 25W la o firma de echipamente electrice - te orbea tata , nu ca merge cam cit x sau y , te orbea .

Edited by rozone, 13 January 2014 - 20:21.


#72
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,331
  • Înscris: 13.02.2006
@rozone, cred ca faci referire la postarea lui christig?
Becul de la Lidl de 10W l-am pus in locul unuia cu incandescenta de 75W.Lumineaza mai tare.Si merge si pe intrerupator cu LED Posted Image .

Edited by rinaldoparaipan, 13 January 2014 - 20:27.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate