Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#37
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007

View Postandreic, on 15 aprilie 2013 - 00:33, said:

Apropo de leduri mai este o diferenta mare intre ele si alte tipuri de becuri, normale sau cfl, respectiv polarizarea luminii si faptul ca nu disperseaza optim de jur imprejur, sunt oarecum directive, trebuie montate intr-un fel anume sa dea lumina decenta in toate directiile gen cum e prin pasajele reabilitate in sect 1 unde pe post de neoane sunt placi cu leduri da lumineaza frumos si bine intr-un sens, din tavan in jos si usor lateral. Un bec de lustra spre exemplu trebuie sa disperseze peste tot, daca-l faci cu leduri e de munca trebuie creat un corp de plastic asemeni tubului unui cfl si pe el leduri pe toate laturile in toate directiile sa lumineze uniform.
In plus sursa de lumina la LED-uri e aproximativ punctiforma. Bine ca si la incandescenta e cam la fel (filamentul).
Interesant ca eficienta LED de firma inca nu a depasit eficienta unor neoane bune (cum ar fi TL5HE) iar CRI inca e destul de slab.
Am vazut la un magazin si neoane cu LED ieftine (pe la 400RON un tub) si nu m-au impresionat cu nimic, nu era nici o specificatie.

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

View PostCarapicho, on 15 aprilie 2013 - 14:46, said:

Atentie la becurile economice:
nici nu consuma dar nici lumina nu fac.In plus toare au vapori de mercur interzisi de UE dar inca vanduti la fraieri.
De fapt alea sunt printre cele mai eficiente in momentul de fata raportat la lumeni, doar unele leduri le depasesc.
In lumeni per watt se masoara corect si standard iso cand vorbimd e eficienta luminoasa pentru ca te intereseaza reproducerea in CRI/spectru vizibil natural inclusiv sub forma de unghi solid. Lumenul este derivat din candela.

http://en.wikipedia....minous_efficacy
http://en.wikipedia....iki/Solid_angle

Plecam de la limita absoluta de eficienta maxima e cam 683lm/watt adica 100% eficienta pe care nu o atinge nimic in tehnologia actuala si probabil nu o va atinge nimic in Univers nici in viitor.

Exemple, becul cu filament tungsten 2800k (adica ala normal de-ti place tie si eu il consider in afara spectrului si prea galbui/obositor) are eficienta de 2% (15 lm /w)
Lumanare - 0.04% eficienta (0.3 lm/watt)
Fluorescent T8 standard cu balast electronic - 12-15% eficienta (80-100lm/watt).
Becuri cu descarcare in sodiu (cele folosite in general la iluminat stradal, cele mai galbui-portocaliu), ating 22% eficienta cele de presiune inalta si 29% cele de presiune joasa respectiv 85-150lm/watt si 100-200lm/watt Posted Image Nu degeaba se folosesc la iluminat stradal, sunt ale naibii de eficiente. Nu vad leduri care sa le inlocuiasca prea curand, chiar daca fac astia valuri sunt slabe inlocuitoarele. Poate ledurile miraculoase noi cu fosfor si ce mai au in ele sa amplifice radiatia.

Leduri - aici avem cele mai tari chestiii din industrie: http://donklipstein.com/led.html
Limita teoretica pentru fosfor color mixing este intre 38 si 44%, leduri high intensity, alea la care se aprinde ceva ca o pastila in ele.
Majoritatea celor albe normale cam intre 2 si 22% eficienta (deci cu putin peste T8). Insa in fiecare luna apare cate un led nou care anunta eficienta mai mare dar nu vad cum ar trece de limitele teoretice curente in vigoare.

Concluzie, tuburile fluorescente clasice la nivel de an 2012 raman in continuare printre cele mai eficiente si ieftine solutii home user si hale industriale, nu exista inlocuitor la fel de eficient. Anul asta s-au anuntat cateva leduri ce promit CRI peste 93 si eficienta peste celalalte (Philips). iar la fluerescente CRI este >=82
http://en.wikipedia....rendering_index

View PostHansolo, on 28 aprilie 2013 - 17:49, said:

In plus sursa de lumina la LED-uri e aproximativ punctiforma. Bine ca si la incandescenta e cam la fel (filamentul).
Interesant ca eficienta LED de firma inca nu a depasit eficienta unor neoane bune (cum ar fi TL5HE) iar CRI inca e destul de slab.
Am vazut la un magazin si neoane cu LED ieftine (pe la 400RON un tub) si nu m-au impresionat cu nimic, nu era nici o specificatie.
Corect, e greu si cu ledurile, dar anul asta s-ar putea sa se schimbe treaba, au scos Philips leduri CRI 93 (bine sunt scumpe probabil...). Eu cred ca oprice este peste 85 e fain la modul general, ca doar nu faci fotografii la lumina aia Posted Image

#39
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Mersi de link-uri. Pusesem intr-un post pe aria asta un xls comparativ intre eficienta pe neon/led, http://forum.softped...6#entry10945746, de atunci pana acum n-a aparut comercial nimic pe iluminat (cel putin nu la Philips)
Intrebare: din ce e facut la led-urile de tip bec suprafata mata si ce pierderi de eficienta implica? Eu la led-uri as vedea solutia cu un difuzer similar cu cel de la LCD-uri edge-lit, cred ca are eficienta maxima pentru o lumina oarecum uniforma, nu punctuala. Doar ca n-am vazut pana acum in iluminat asa ceva...

#40
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
la acele becuri nu este un difuser propriu zis, ci este un strat cu fosfori.
LED-ul din interior emite in spectrul UV.

#41
Hrisostomus

Hrisostomus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.02.2012
Cautand pe diverse siteuri despre LED-uri am gasit acest site.
http://www.thenanoleaf.com/
Acum sa vedem cand vor fi aduse la noi si la ce preturi.

#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011

View PostHrisostomus, on 07 mai 2013 - 10:46, said:

Cautand pe diverse siteuri despre LED-uri am gasit acest site.
http://www.thenanoleaf.com/
Acum sa vedem cand vor fi aduse la noi si la ce preturi.

Foarte interesant !!!

Prima data o sa le aduca comerciantii la preturi prohibitive, probabil abia dupa un an o sa vedem pretul corect, dupa ce se satureaza piata.

#43
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Corespondenta cu domeniul audio ar fi putere-putere, flux-presiune sonora si spectru-gama de frecvente. Ultima parte atat la iluminare cat si la audiu determina calitatea sunetului respectiv luminii si din pacate e lasata la urma atat de producatori cat si de cumpăratori.
Corespondenta ledului in dom audio este megafoanul. Putere mica, presiune sonora mare, sunet concentrat si domeniu restrans de frecvente redate.
Becurile clasice sunt ca aparatele pe lampi. Consum mare, eficienta mica, presiune mica si cu toate astea umplu o cameră cu un sunet placut chiar daca nu de inalta fidelitate.
Becurile economice sunt ca sistemele 5.1. Consuma putin, presiune buna dar raspuns in frecventa f Sinuos.
Halogenul e un fel de hifi entry level. E ok la toate dar nu excelează la nimic.
Xenonul e ca un sistem hi-end. Eficient, raspuns in frecventa aproape perfect, presiune mare. Scump.

Laserul- un buzzer mic si rau.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
http://www.allledlig...0&doc_id=559838 - interesant, cica led-urile strica retina

#45
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postundercoverbrother, on 17 mai 2013 - 12:29, said:

Corespondenta cu domeniul audio ar fi putere-putere, flux-presiune sonora si spectru-gama de frecvente. Ultima parte atat la iluminare cat si la audiu determina calitatea sunetului respectiv luminii si din pacate e lasata la urma atat de producatori cat si de cumpăratori.
Corespondenta ledului in dom audio este megafoanul. Putere mica, presiune sonora mare, sunet concentrat si domeniu restrans de frecvente redate.
Becurile clasice sunt ca aparatele pe lampi. Consum mare, eficienta mica, presiune mica si cu toate astea umplu o cameră cu un sunet placut chiar daca nu de inalta fidelitate.
Becurile economice sunt ca sistemele 5.1. Consuma putin, presiune buna dar raspuns in frecventa f Sinuos.
Halogenul e un fel de hifi entry level. E ok la toate dar nu excelează la nimic.
Xenonul e ca un sistem hi-end. Eficient, raspuns in frecventa aproape perfect, presiune mare. Scump.

Laserul- un buzzer mic si rau.
Super comparatia dintre audio si optica.
Bravo.

#46
electrician29S

electrician29S

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 09.10.2013

View Postanaki, on 19 februarie 2013 - 21:33, said:

In afara de pretul actual,nesimtit,solutia cu led-uri este ok/

Uite un spot de 3W (270 - 300 lm) este 10 lei. Este pret nesimtit?

http://www.briliantl...-albă-rece-506

#47
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003

View Postelectrician29S, on 10 octombrie 2013 - 11:23, said:


Uite un spot de 3W (270 - 300 lm) este 10 lei. Este pret nesimtit?

http://www.briliantl...
Minciuni.
Am comandat 2 pt bucatarie si nu cred ca au nici macar 100 lumeni pe langa constructia f proasta.. Mai am un spot led 3.5W (25 de lei Dedeman) si lumineaza mult mai mult decat cele 2 la un loc.

#48
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
chiar azi am vazut comparatie intre becuri economice si becuri cu led, au fost schimbate la serviciu cateva zeci de economice philips 15W (echivalent 60w "clasici"), forma aproximativa de bec clasic (tuburile nu erau la vedere ci intr-un balon de sticla), cu unele led F(nu imi amintesc)...de 9W (echivalent 75W... asa scria pe cutie) care aveau smd-uri numai in cap, ca un spot, dara coperite cu o semisfera de sticla

lasand deoparte lumina o idee mai galbuie a "economicelor", becurile cu led faceau o lumina  mai concentrata fata de economice care o disipau pe o zona mai mare, proportional
alta, becurile led avea corp masiv din aluminiu cu aripi de racire fiind destul de grele; probabil se si incalzesc biisor daca nu au ventilatie ok

#49
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Sa se mai ia cineva de chinezarii...http://m.adevarul.ro/tech/stiinta/chinezii-creat-lifi-internetul-emis-simplu-bec-led-1_526169d5c7b855ff56515529/index.html :-)

#50
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,477
  • Înscris: 17.09.2007
Hai ca m-am amuzat cu articolul ala. Traducerea e la inaltimea articolului ,,stiintific": un bec LED care emite Internet poate sa alimenteze 4 calculatoare. Numai chinezii puteau veni cu o astfel de inventie geniala.
Partea trista e ca de la multimea de gunoaie chinezesti low-cost producatorii traditionali au inceput sa dispara in provincie. Cine mai cumpara tub fluorescent Philips cu 14 lei cand la 20 poti sa cumperi un bec LED chinezesc?
Nici macar circulare din acelea nu se mai gasesc, am unul in bucatarie care rezista de 5 ani (culmea, pe balast EM) si probabil cand se va arde va trebui sa comand online...

Edited by Hansolo, 19 October 2013 - 19:57.


#51
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,414
  • Înscris: 13.02.2006
Asa arata consumul meu de curent dupa ce am trecut tot iluminatul din casa pe leduri.
Daca stii de unde sa cumperi becurile si sa alegi puterea, tipul si culoarea corespunzatoare, se merita.
O sa trag linie la sfarsitul anului sa vad in cat timp amortizez investitia.
Linia de jos reprezinta consumul pe 2013.

Attached Files


Edited by rinaldoparaipan, 24 October 2013 - 21:19.


#52
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postandreic, on 28 aprilie 2013 - 18:41, said:

De fapt alea sunt printre cele mai eficiente in momentul de fata raportat la lumeni, doar unele leduri le depasesc.
In lumeni per watt se masoara corect si standard iso cand vorbimd e eficienta luminoasa pentru ca te intereseaza reproducerea in CRI/spectru vizibil natural inclusiv sub forma de unghi solid. Lumenul este derivat din candela.

http://en.wikipedia....minous_efficacy
http://en.wikipedia....iki/Solid_angle

Plecam de la limita absoluta de eficienta maxima e cam 683lm/watt adica 100% eficienta pe care nu o atinge nimic in tehnologia actuala si probabil nu o va atinge nimic in Univers nici in viitor.

Exemple, becul cu filament tungsten 2800k (adica ala normal de-ti place tie si eu il consider in afara spectrului si prea galbui/obositor) are eficienta de 2% (15 lm /w)
Lumanare - 0.04% eficienta (0.3 lm/watt)
Fluorescent T8 standard cu balast electronic - 12-15% eficienta (80-100lm/watt).
Becuri cu descarcare in sodiu (cele folosite in general la iluminat stradal, cele mai galbui-portocaliu), ating 22% eficienta cele de presiune inalta si 29% cele de presiune joasa respectiv 85-150lm/watt si 100-200lm/watt Posted Image Nu degeaba se folosesc la iluminat stradal, sunt ale naibii de eficiente. Nu vad leduri care sa le inlocuiasca prea curand, chiar daca fac astia valuri sunt slabe inlocuitoarele. Poate ledurile miraculoase noi cu fosfor si ce mai au in ele sa amplifice radiatia.

Leduri - aici avem cele mai tari chestiii din industrie: http://donklipstein.com/led.html
Limita teoretica pentru fosfor color mixing este intre 38 si 44%, leduri high intensity, alea la care se aprinde ceva ca o pastila in ele.
Majoritatea celor albe normale cam intre 2 si 22% eficienta (deci cu putin peste T8). Insa in fiecare luna apare cate un led nou care anunta eficienta mai mare dar nu vad cum ar trece de limitele teoretice curente in vigoare.

Concluzie, tuburile fluorescente clasice la nivel de an 2012 raman in continuare printre cele mai eficiente si ieftine solutii home user si hale industriale, nu exista inlocuitor la fel de eficient. Anul asta s-au anuntat cateva leduri ce promit CRI peste 93 si eficienta peste celalalte (Philips). iar la fluerescente CRI este >=82
http://en.wikipedia....rendering_index


Corect, e greu si cu ledurile, dar anul asta s-ar putea sa se schimbe treaba, au scos Philips leduri CRI 93 (bine sunt scumpe probabil...). Eu cred ca oprice este peste 85 e fain la modul general, ca doar nu faci fotografii la lumina aia Posted Image

View Postandreic, on 28 aprilie 2013 - 18:41, said:

De fapt alea sunt printre cele mai eficiente in momentul de fata raportat la lumeni, doar unele leduri le depasesc.
In lumeni per watt se masoara corect si standard iso cand vorbimd e eficienta luminoasa pentru ca te intereseaza reproducerea in CRI/spectru vizibil natural inclusiv sub forma de unghi solid. Lumenul este derivat din candela.

http://en.wikipedia....minous_efficacy
http://en.wikipedia....iki/Solid_angle

Plecam de la limita absoluta de eficienta maxima e cam 683lm/watt adica 100% eficienta pe care nu o atinge nimic in tehnologia actuala si probabil nu o va atinge nimic in Univers nici in viitor.

Exemple, becul cu filament tungsten 2800k (adica ala normal de-ti place tie si eu il consider in afara spectrului si prea galbui/obositor) are eficienta de 2% (15 lm /w)
Lumanare - 0.04% eficienta (0.3 lm/watt)
Fluorescent T8 standard cu balast electronic - 12-15% eficienta (80-100lm/watt).
Becuri cu descarcare in sodiu (cele folosite in general la iluminat stradal, cele mai galbui-portocaliu), ating 22% eficienta cele de presiune inalta si 29% cele de presiune joasa respectiv 85-150lm/watt si 100-200lm/watt Posted Image Nu degeaba se folosesc la iluminat stradal, sunt ale naibii de eficiente. Nu vad leduri care sa le inlocuiasca prea curand, chiar daca fac astia valuri sunt slabe inlocuitoarele. Poate ledurile miraculoase noi cu fosfor si ce mai au in ele sa amplifice radiatia.

Leduri - aici avem cele mai tari chestiii din industrie: http://donklipstein.com/led.html
Limita teoretica pentru fosfor color mixing este intre 38 si 44%, leduri high intensity, alea la care se aprinde ceva ca o pastila in ele.
Majoritatea celor albe normale cam intre 2 si 22% eficienta (deci cu putin peste T8). Insa in fiecare luna apare cate un led nou care anunta eficienta mai mare dar nu vad cum ar trece de limitele teoretice curente in vigoare.

Concluzie, tuburile fluorescente clasice la nivel de an 2012 raman in continuare printre cele mai eficiente si ieftine solutii home user si hale industriale, nu exista inlocuitor la fel de eficient. Anul asta s-au anuntat cateva leduri ce promit CRI peste 93 si eficienta peste celalalte (Philips). iar la fluerescente CRI este >=82
http://en.wikipedia....rendering_index


Corect, e greu si cu ledurile, dar anul asta s-ar putea sa se schimbe treaba, au scos Philips leduri CRI 93 (bine sunt scumpe probabil...). Eu cred ca oprice este peste 85 e fain la modul general, ca doar nu faci fotografii la lumina aia Posted Image
Problema:
Avem un difuzor de18inch/1000w, care scoate 150dB (SF)
Acesta are diametru mare (suprafata de membrana mare) dar cei 150 dB ii scoade de la 1000-la1500 hz.Orice iai face nu il poti face subwoofer.
Asa este si cu becul economic.Are o frecventa foarte proasta si de asta e chior.Poate sa aiba el 10000 lumeni pe watt daca ochiul nu il percepe.
Poate mustele s-al vada la intensitate maxima ca ele vad in diferite spectre.
Daca e sa fac un top as folosi asa
Locul 1 incandescenta (numai de-al dracu sa consum mult ca m-am saturat de labagii care cred ca incalzirea globala se datoreaza emisiilor de CO2 de catre om)
Locul 2 led
Locul 3 becuri economice ,daca nu as avea altceva la indemana,asta pana as cumpara a doua zi unul cu incandescenta.

Ave clienti cu vilute prin Baneasa,Pipera etc care au vile de miliarde si isi pun becuri economice.E ca si cum ai avea un BMW cu oglinzi de logan,dar asta este alta discutie.

#53
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Pentru că și eu sunt adeptul iluminatului cu led-uri,prefer să-mi cumpăr acum led-uri și smd-uri ultraluminoase de 6000K până nu le vor prosti marii producători printr-o conspirație așa cum au făcut-o cu becurile cu filament inventate de Edison acu” peste 100 de ani.Cele 30-50 de mii ore de funcționare la led-uri cu care se laudă producătorii mi se pare după părerea mea că la un moment dat piața se va bloca,sau vânzările vor fi limitate dacă producătorii nu vor umbla cu șmecherii prin reducerea orelor de funcționare,probabil se vor opri undeva la 10% din viața led-urilor de astăzi.Ca exemplu în 2004 mi-am cumpărat 11 becuri economice de 21W Osram -Long Life 12 ani garanție cu 16 euro/buc care de-abia apăruseră pe piață,din care mai luminează 10 buc.!!!,unul pe care l-am spart la înfiletare,dar între timp am cumpărat și alte mărci precum Philips care nu m-au ținut mai mult de 1-1.5 ani,ceea ce mă face să cred că producătorii fac în așa fel încât becurile economice să aibă o viață limitată.De aceea voi începe o campanie de achiziționare a led-urilor luminoase în următorii 2 ani din care îmi voi construi și configura propriile becuri cu led-uri pentru iluminarea casei și extern .Am cumpărat deja de pe ebay aceste led-uri:http://www.ebay.com/...=item3a8100ffb7 Posted Image

Edited by Viorelsolar, 25 November 2013 - 10:52.


#54
cornelz

cornelz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.02.2008

View PostViorelsolar, on 25 noiembrie 2013 - 10:51, said:

Pentru că și eu sunt adeptul iluminatului cu led-uri,prefer să-mi cumpăr acum led-uri și smd-uri ultraluminoase de 6000K până nu le vor prosti marii producători printr-o conspirație așa cum au făcut-o cu becurile cu filament inventate de Edison acu” peste 100 de ani.Cele 30-50 de mii ore de funcționare la led-uri cu care se laudă producătorii mi se pare după părerea mea că la un moment dat piața se va bloca,sau vânzările vor fi limitate dacă producătorii nu vor umbla cu șmecherii prin reducerea orelor de funcționare,probabil se vor opri undeva la 10% din viața led-urilor de astăzi..De aceea voi începe o campanie de achiziționare a led-urilor luminoase în următorii 2 ani din care îmi voi construi și configura propriile becuri cu led-uri pentru iluminarea casei și extern .Am cumpărat deja de pe ebay aceste led-uri:http://www.ebay.com/...=item3a8100ffb7 Posted Image
Felicitari pentru achizitie si pentru faptul ca te-ai gandit sa-ti faci singur propriile becuri sau aplice cu LED-uri.Este foarte adevarat ca primele serii sunt mult mai bune...am simtit acest lucru pe propria piele cand am folosit LED-uri de la chinezi.Nu acelasi lucru pot spune despre LED-urile, Nichia sau CREE care se respecta.Datorita pretului scazut inca folosesc si LED-uri chinezesti dar sunt atent la valoarea CRI a calitatii luminii sa fie apropiat macar de 80 si sa folosesc LED-urile care sa aiba un flux luminos peste 120 lumeni pentru un Watt consumat.Am construit multe lampi cu LED-uri in decursul timpului(7-8ani) si daca cineva are nevoie de scheme de surse de curent constant care se pot construi cu bani putini, (pentru alimentare12-24V DC - 0.02..1,5A sau 220V-20 mA), va ajut cu placere.
Pentru a nu se creea controverse va ofer  tuturor celor interesati absolut tot ce detin (scheme,consultanta) gratuit, doar sa doriti sa va construiti singuri propriile becuri sau aplice cu LED-uri.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate