Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#2539
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 17.09.2007

View Postcrisstonne, on 06 august 2018 - 17:30, said:

Ala din clip este bec cu led ?
De citi volți ?
Este vraja mării, ce face tipul din clip ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8pPN1ICZ44Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Este real ?
Tare clipul, imi aduce aminte de un dispozitiv minune de economisit energie promovat acum cativa ani care arata ca un stecher cu un cordon in scurtcircuit. Intr-adevar, facea economie lasandu-te fara curent in casa Posted Image

#2540
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Mai sunt și dispozitivele care se baga in bricheta la mașina pt economisit combustibil.

#2541
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Eu ma gindeam ca are baterie in bec, iar firul albastru inchide circuitul.

#2542
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
E foarte posibil. Cea mai simpla varianta e de obicei si cea corecta :)
Mai sunt fimulete care aprind becuri cu incandescenta. La alea se foloseste inductia, cu o bobina sub masa.

#2543
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017

View Postaddysoftware, on 06 august 2018 - 17:37, said:

Si ieftin pe deasupra; unde le-ai gasit? hai, ca nu e reclama, cand e ceva f f rentabil merita pus.
Este un magazin depozit in Cj, au un site slab, nu vezi toate produsele, e mai mult de design https://www.rocas-el.../becuri-cu-led.
Cumpar de la ei de ani de zile si aduc marfa ok , am luat bagheta led de 1 m , 4000k , 15W/m la 220v direct fara traf cu 54 lei 1 metru , am vrut sa pun banda led sub mobila de bucatarie dar deobicei se dezlipeste si arata ca un ciorap cu elesticul slabit asa ca am pus bagheta led lipita cu 3M auto dublu adeziv , a iesit ceva super . Pe partea unde lucrezi am lipit banda argintie sa nu bata lumina in ochi , am gasit la Philips asa ceva cu 120 lei/40 cm , al meu e china made dar are 1 metru si 2 ani garantie Posted Image

Edited by ldpe, 06 August 2018 - 22:36.


#2544
alexandrupope

alexandrupope

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,053
  • Înscris: 21.08.2018

View Postloock, on 18 noiembrie 2012 - 00:06, said:

Daca sunt alimentate la 230V, evident ca au nevoie de o sursa AC-DC.

O sursa buna insa, are un lag de cateva milisecunde....deci juma' de secunda nu este chiar OK...

Nu e chiar ok.

#2545
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Din categoria "Asa NU !"
Bec LED Albach 14,5W. Doar 3 ore / zi ? atat putem ? Oricum am schimbat pe garantie, de mai multe ori 5 becuri ( pret intre 10 si 2,5 RON).Se incalzesc foarte tare, lipsa radiator / fante de aerisire.
Clar, NU recomand !

Attached Files



#2546
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Iei Philips si nu te doare capul.

#2547
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,848
  • Înscris: 12.05.2006
Atentie la ce becuti luati.  Ar fi bine sa le verificati din cand in cand,  chiar daca par sa functioneze...

Attached Files



#2548
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Din categoria "Asa da" :D

CXA2011 alimentat printr-un stabilizator de curent liniar (deci cu pierderi) improvizat. Putere LED cca 43W; putere totala cca 51W; luminozitate probabila 3500-3700 lumeni; pret cca 15 euro+TVA+cca 3 lei sursa liniara si rezistoarele + cca 22 lei radiatorul si ventialtorul. Alimentarea este de la bateria casei, 52V LiFePO4.

Attached File  IMG_20180908_155735.jpg   121.97K   54 downloadsAttached File  IMG_20180908_155757.jpg   121.65K   70 downloadsAttached File  IMG_20180908_155802.jpg   123.4K   75 downloads

16 x Edison Opto de 1W, alimentate direct prin balast rezistiv; putere totala ~15W, luminozitate probabila 2200 lumeni. La ochiomentru lumineaza aprox de 3 ori mai puternic decat un bec Novelite de 15W cumparat din Bricostore cu vreo 16 lei. Edison Opto au costat pare-mi-se cca 16 lei.... in afara de placutzele de cablaj si manopera. Alimentarea tot de la bateria casei.

Attached File  IMG_20180908_155815.jpg   122.88K   66 downloadsAttached File  IMG_20180908_155828.jpg   123.03K   75 downloadsAttached File  IMG_20180908_155831.jpg   122.4K   72 downloads

#2549
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,292
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcrisstonne, on 05 septembrie 2018 - 16:03, said:

Iei Philips si nu te doare capul.
Exact, nu are nici radiator, nici nu ii trebuie, facut cu simt de raspundere :)

View Postplimbaretul, on 08 septembrie 2018 - 14:10, said:

Atentie la ce becuti luati.  Ar fi bine sa le verificati din cand in cand,  chiar daca par sa functioneze...
Astea low cost mai bine le lasi sa mearga pana crapa de tot decat sa le tot verifici :)

View PostChemTeacher, on 05 septembrie 2018 - 15:23, said:

Doar 3 ore / zi ? atat putem ?
Normal, doar nu e Philips sa meagra 24h.

#2550
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Partea nasoală în DIY-ul ăsta cu LED-uri, după părerea mea, o reprezintă corpurile și abajururile. Dacă astea nu arată foarte bine, becurile și performanțele sunt degeaba. Îți trebuie metal, plastic, sticlă, confecționate și montate state of the art. Eu am tot luat și de pe amazon si ultima aplică merge în spațiul tehnic. Atenuare mare la abajur plus aluminiul cam subțirel și ușor deformabil. Cu altele am avut mai mult noroc.

La iluminatul industrial poți să fii un pic mai performance-oriented, la casnic însă nu poți să renunți nici un pic la aspectul corpului, chiar și când e stins.

#2551
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
De exemplu aplicuțele astea, cam de 10 ani n-am vazut asa ceva. Sunt destul de transparente (cred ca 95%) si destul de drăguțe.

#2552
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Da, insa transparenta asta la abajur combinata cu ledurile si firele care se vad prin el o fac, cred eu, inutilizabila. Daca e doar un experiment e ok, insa nu o vad "in productie" asa. Chinezaria (ca asta e cred) mea de pe Amazon e foarte bine lucrata la partea de aranjat leduri intr-un grid si ele nu se vad prin abajur. Problema e corpul de aluminiu si atenuarea.

Pe de alta parte sunt foarte curios daca la corpuri primim in specs luminozitatea ansamblului, gata atenuata sau cea combinata a becurilor din el. Pentru ca daca e cea din urma suntem total in ceata pana punem becul in tavan si vedem cum lumineaza. Eu am testat doua corpuri cu luminozitate declarata identica insa in realitate e diferenta mare. Ok, cel mai luminos e mai rece un pic, insa oricum daca unul are lucsii declarati celalalt nu-i are nici pe departe.

Edited by xml, 11 September 2018 - 09:23.


#2553
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Transparenta si difuzia sunt chestiuni diferite. E adevarat ca aplicele alea nu au o difuzie prea grozava, dar daca bagi in ele led-uri de tip chip (poza a sasea) sunt foarte ok; daca bagi led-uri de tip COB (poza a treia) nu prea. Se poate imbunatati difuzia daca bagi o folie de punga de aprozar (de-aia de legume de la supermarket) in fata LED-ului COB; are atenuare foarte mica si difuzeaza binisor, se aduna cu difuzia aplicei)

#2554
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Mie imi place difuzia lăptoasă, sa nu fie transparente.
Asa am peste tot, exceptie doar la bucătărie.

#2555
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,182
  • Înscris: 13.01.2011
Pentru cei interesati, la Ikea se gasesc becuri cu acumulator inclus, are si un mic comutator.
Bun cind pica curentul, mergi la lustra, daca poti, cind a picat curentul, repet, mergi la bec/becuri, clic pe comutator si o perioada o sa ai iar lumina.
Cam putini lumeni, parca 600.

Se poate umbla si cu becul aprins in miina :lol:
O sa creada lumea ca sinteti paraanormali, ca alimentati becul cu electricitate din trup.
Probabil pe la țară, băbutele se vor crucii si vor scuipa in sîn, daca va vad pe ulita cu becul.

Edited by crisstonne, 22 September 2018 - 22:31.


#2556
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 08.04.2011
Pe Aliexpress exista unele fara acel comutator manual si se aprind si se sting din intrerupatorul de perete chiar daca este pană de curent. Intrerupatorul trebuie sa fie fara lumina de veghe si legat pe fază.
Si acestea sunt portabile, aprinzandu-se la atingerea bornelor becului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate