Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#2449
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
https://www.dedeman....calda/p/1043146


https://www.dedeman....calda/p/1029605


https://www.dedeman....-rece/p/1029520

@judas
Oricare din alea 3 sunt bune, iti garantez eu. La led-uri nu ma pricep, abia acum incep sa le schimb si eu.  Pentru hol recomand lumina rece(alba), adica ultimul. Daca vrei lumina naturala primele 2.

@addysoftware
Multumesc de sfat dar nu vreau sa ma complic atat de mult, vreau ceva simplu ce se gaseste prin magazinele obisnuite.



#2450
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

 judas, on 18 martie 2018 - 05:59, said:

Am luar pentru holul de la intrare o lustra suspendata la care becul se afla inr-un glob din panza dura cu gauri in el.
........As vrea sa iau un bec, cel mai puternic posibil, lumina alb-rece, care sa lumineze 360 grade (aproximativ), de orice tip (incandescent, LED, halogen).
......

Sfatul nr 1, nerecomandabil:
Cauta asa ceva
sunt variante care functioneaza fara balast, au un filament in interior care preia diferenta de tensiune pana cand lampa fluorescenta intra in regim
pe cutie trebuie sa scrie Tungsten Mercury sau Mercury Blended lamp
Parerea mea e ca e o idee absolut ******* sa pui un bec de putere intr-un abajur aproape opac. Risipa de energie si probabilitate mare de incendiu.

Sfatul nr 2, cel bun:
Renunta la abajurul ala. Pune o aplica turceasca/chinezeasca mata, semideschisa, cu unu-doua becuri LED de 7-10W si o sa fie perfect.
Semideschisa adica sa patrunda aer in ea, sa nu se incalzeasca LED-urile.

Edited by addysoftware, 18 March 2018 - 12:11.


#2451
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Este normal ca unele led-uri sa se incinda in ultimul hal incat sa nu poti pune mana pe ele cand sunt aprinse?
Am mai luat 2 chinezarii, un novelite de 12W si unul din pepco de 10.5W
Lumina pare mai puternica la cel de 10.5 dar se incinde in ultimul hal. Se incinde plasticul acela unde se infileteaza, balonul nu se incinde rau. Si cel de la novelite se incinde la fel de rau. V-TAC-ul doar se incalzeste, nu are probleme de genul asta.

#2452
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Da, e relativ normal; asta nu inseamna ca e si bine.
Sursele in comutatie din interior sunt inghesuite si probabil nu sunt dimensionate corespunzator pt a avea viata lunga. De aici poti trage imediat o concluzie...

VTac are alimentator capacitiv - la ala nu are ce sa se incalzeasca, capacitorul serie nu se incalzeste (ma rog, nu e nici ala perfect, are si el pierdere dar e foarte mica)

#2453
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Chinezarii...
Inseamna ca vor pica repde.
V-Tac-ul e cel mai ok dintre toate. Am incercat 4 "marci" V-Tac desi este cel mai slab(10W) are lumina la fel de buna ca celelalte. Si cel din Pepco are lumina buna dar se incinde rau, cum am zis mai sus.

Inca ceva, ce parere aveti despre marca SPN(Spin). Mi-au recomandat-o multi vanzatori. Culmea e ca majoritatea aveau doar led-uri d-astea (...) Se compara cu V-Tac sau este doar o chinezarie slaba?

#2454
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004

 addysoftware, on 18 martie 2018 - 12:03, said:

Sfatul nr 1, nerecomandabil:
Cauta asa ceva
sunt variante care functioneaza fara balast, au un filament in interior care preia diferenta de tensiune pana cand lampa fluorescenta intra in regim
pe cutie trebuie sa scrie Tungsten Mercury sau Mercury Blended lamp
Parerea mea e ca e o idee absolut ******* sa pui un bec de putere intr-un abajur aproape opac. Risipa de energie si probabilitate mare de incendiu.

Sfatul nr 2, cel bun:
Renunta la abajurul ala. Pune o aplica turceasca/chinezeasca mata, semideschisa, cu unu-doua becuri LED de 7-10W si o sa fie perfect.
Semideschisa adica sa patrunda aer in ea, sa nu se incalzeasca LED-urile.

Vezi ca unele becuri cu mercur (asa numite cu lumina mixta din pricina filamentului de preincalzire) nu functioneaza in pozitie verticala!

#2455
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Cum prind cel mai elegant niste fire de la leduri inseriate de firele de GU10? Am doua seturi de trei fire pe care sa le prind doua cate doua, faza si nulul sa le leg cu firele de GU10 si pamantarea... Nu știu. O sprijin de rama de spot? Firele le prind cu cleme Wago sau similare?

#2456
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Ce fel de LEDuri ai? GU10 presupune conectarea direct la 230V.

#2457
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Da, direct la 230. De aia am specificat GU10.

#2458
Gheorghe Dracu

Gheorghe Dracu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,974
  • Înscris: 02.11.2004
Si??? Ce fel de LED-uri ai? Ce caracterstici tehnice au???

#2459
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,361
  • Înscris: 27.10.2005
Spoturi, 4.5w, fixate in rigips. Philips.

#2460
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Salut vreau niste becuri dimabile cu dulie E14 ieftine sau becuri de 1-1.5w maxim.stie cineva?pret maxim 5-6 lei/bec.

Cu led

#2461
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Sunt magazinele de bricolaj (dede, prak, brico, horn, etc) pline cu de-astea.

#2462
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009
Pai pune un link daca ai gasit

#2463
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
breeeeeeee..... ejti culmea!
te duci fizic la magazinele alea insirate in postu' precedent cu piciorusele (sau cu bicicleta, sau cu autobuzul, sau cu autoturismu'), te uiti la raionu' de electrice, ti'alegi ceva.. fizic, il pui in cos, mergi la casa si platesti...
Io nu l-am vazut pe net, le-am vazut fizic, ca avusei ceva treaba de electrica saptamana trecuta.

da, erau si dimabile, da nu la 5-6 lei, in schimb erau nedimabile ieftine (2 lei/watt) de la 1w pana la 25w, aproape orice cifra posibila.

#2464
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005

 Tepesh, on 13 noiembrie 2017 - 10:13, said:

Salut. Aveti vreo recomandare pentru o plafoniera incastrabilă într-un tavan de rigips, dar care sa fie și IP44, pentru că e vorba despre baie?
..................................
Cred că nu plafonieră e termenul corect pentru ceea ce caut, ci spot LED incastrabil. Și mai trebuie să îndeplinească niște cerințe:
- să fie destul de slim (distanța dintre tavanul fals și planul de beton e de numai 5cm)
- minimum 12w (adică să lumineze puternic - nu mai puțin decât 100W de bec clasic incandescent)
...................................

Cred că am găsit ceva potrivit în Leroy, atașez poze mai jos. Ce părere aveți?

După 4 luni de folosire s-a ars deja transformatorul ... L-am schimbat, că produsul e în garanție 3 ani, dar nu mă așteptam să crape așa repede!

leroy (1).jpg
leroy (5).jpg

Edited by Tepesh, 15 April 2018 - 18:41.


#2465
marius_vfp

marius_vfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,130
  • Înscris: 14.07.2008
Super tare , marca de renume , asamblat in china , cu 3 ani garantie , foarte tare  eu as lua aceeasi aplica stric mai multe   si incep baietii sa faca si calitateeee, ca la banii care iai dat ehe  trebe trebe calitateeee

#2466
Tepesh

Tepesh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 31.05.2005
Nu prea înțeleg ce ai vrut să zici, dar dacă tu ești mulțumit, e bine :))

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate