Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Noi nu furam ca romanii"

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...
 Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u
 Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...
 Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...

sfat achiziție bicicleta pli...

NVIDIA Shield Programe Romania IP
 

Iluminatul cu LED

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2610 replies to this topic

#19
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,244
  • Înscris: 17.03.2009

View Postrinaldoparaipan, on 19 februarie 2013 - 21:26, said:

Ce parere aveti de aceasta solutie?
Eu am inceput sa-mi schimb becurile din casa(am inceput cu baia, bucataria si holurile) cu astfel de becuri.
In baie aveam o lampa cu trei spoturi de 50W, acum am cu 4 becuri cu LED de 4W, si am lumina mai multa.In bucatarie in loc de 6x50W am inlocuit cu 6x6W.
Recunosc ca schimbarea necesita ceva investie, dar se merita.
Vreau sa spun ca in sufragerie(22mp) am o plafoniera cu 6 spoturi de 50W, si parca tot nu am suficienta lumina.
Basca tavanul afumat deasupra.
Le-am inlocuit si pe astea cu LED de 6W, ar mai trebui cred ca vreo 2-3.
Astept opinii pro si contra.
In afara de pretul actual,nesimtit,solutia cu led-uri este ok/

#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,519
  • Înscris: 07.02.2003
Eu prefer CFL-urile, ledurile sunt prea scumpe si slabe fata de un CFL bun Osram si cam inutile intr-un iluminat modern, prin reflexie, prin aplice samd... pui un led acolo intr-o aplica nu vezi nimic, iar becuri libere fara dispersor nu pun ca arata urat.

#21
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,275
  • Înscris: 13.01.2011
Ledul este viitorul, asa ca faci bine.

Am vazut ca se pregateste legislatie (U.E.) care sa deschida si mai mult calea iluminatului pe led-uri.

Vor scadea preturile.

#22
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
sper ca nu puneti botul la alea 50.000 ore de functionare?

#23
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007
Azi am luat un bec cu LED-uri (fasung normal), lumina calda, de la Leroy Merlin. Are 3 W si a costat 27 lei.

#24
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
cat costa un bec LED?

#25
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012
E clar ca asta e o solutie de viitor ,eleganta si economica, dar ar fi si mai bine daca intr-un an s-ar ieftini mai tare, ca acum iesi la pepeni cu preturile la becuri mai puternice.
Mai e si varianta cu banda de Led-uri, care poate fi aplicata la oglinzi, mobilier, mai ieftine si de efect, pentru ambianta.
Pe holuri, cai de acces sunt ideale, le mai poti face din Led-uri recuperate, cu alimentare clasica sau de la incarcatoare de telefon.
Sa vedem cum stau si cu fiabilitatea astea de putere mai mare.

#26
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Postjumborom, on 19 februarie 2013 - 21:42, said:

Azi am luat un bec cu LED-uri (fasung normal), lumina calda, de la Leroy Merlin. Are 3 W si a costat 27 lei.

lasa "prostiile", zi cati lm are?

#27
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 13.02.2006

View Postandreic, on 19 februarie 2013 - 21:35, said:

Eu prefer CFL-urile, ledurile sunt prea scumpe si slabe fata de un CFL bun Osram si cam inutile intr-un iluminat modern, prin reflexie, prin aplice samd... pui un led acolo intr-o aplica nu vezi nimic, iar becuri libere fara dispersor nu pun ca arata urat.

Astea http://www.electroma...ro/ro/lec4.html, intr-adevar nu sunt prea estetice.
Exista si tipul asta http://www.ecoaltern...eduri/220v/e27/ care se pot pune in lampi sau aplice.90-100lm/W
Am avut ocazia sa testez si unelel facute de Silvanya de 7W , 70 lm/W, intr-adevar, frumos lucrate(radiator de aluminiu eloxat negru, ambalaj profi, etc) dar la un pret...
Radiatorul e cam subdimensionat fata de puterea pretinsa a o avea.
Singurul lor inconvenient este ca au CRI(indicele de redare al culorilor) mai scazut fata de becurile incandescente, chiar si fata de un CFL bun.Chiar si cele cu lumina calda.
Insa pt holuri, bucatarie, baie nu prea deranjeaza.

#28
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,615
  • Înscris: 25.11.2007

View Postsydneyaus2005, on 19 februarie 2013 - 21:48, said:


lasa "prostiile", zi cati lm are?

Parca 270 lm (nu il am langa mine). E bun la aplice cu 3 - 5 becuri.

#29
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007
Lumens  Light bulb watts  Fluorecent / LED
watts
375 lm                25 W 6.23 W
600 lm    40 W   10 W
900 lm     60 W  1   5 W
1125 lm    75 W     18.75 W
1500 lm    100 W           25 W
2250 lm   150 W           37.5 W
3000 lm              200 W             50 W

Un tabel ajutator :)

s-a cam imprastiat, sorry

#30
galex

galex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 06.07.2004
Pe Okazii.ro am vazut oferte mai bune pt. becurile cu leduri, chiar mult mai bune decat becurile vandute in Dedeman sau alte magazine de genul asta...

#31
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Am luat din Doraly de la chinezi becuri cu led cel care consuma 5 w costa 25 lei cel de 3 w 20 lei. Le-am facut proba consuma exact cat scrie pe ambalaj. lumina dau mai mult decat suficienta.

#32
assiris

assiris

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.01.2006

View Postgalex, on 19 februarie 2013 - 22:27, said:

Pe Okazii.ro am vazut oferte mai bune pt. becurile cu leduri, chiar mult mai bune decat becurile vandute in Dedeman sau alte magazine de genul asta...

Deja au început reclamele iar prețurile au început să scadă, semne bune. Eu am luat unul recent foarte luminos si de numai 3,5W.
O chestie interesantă. Se poate debranșa partea de iluminat care este separată de prize și pe fire se poate introduce 12 Vcc. Un UPS
ar putea alimenta iluminatul prin alimentare directa din transformatorul de 12 Vcc. Se mai poate achiziționa un panou fotovoltaic
cu care se incarcă acumulatorul - panou montat pe peretele exterior dacă stai la bloc - și ... gata cu independența energetică.

#33
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Sunt leduri si leduri cum si CFL-urile sunt la fel. Producatorii de renume au preturi de te ustura si-n c.. iar ceilalti sunt cei care plangi dupa ce te ustura in acelasi loc.

#34
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View Postjumborom, on 19 februarie 2013 - 21:42, said:

Azi am luat un bec cu LED-uri (fasung normal), lumina calda, de la Leroy Merlin. Are 3 W si a costat 27 lei.
cati lumeni are?

View Postmercur68, on 19 februarie 2013 - 22:22, said:

Lumens  Light bulb watts  Fluorecent / LED
watts
375 lm 25 W 6.23 W
600 lm    40 W   10 W
900 lm 60 W  1   5 W
1125 lm    75 W 18.75 W
1500 lm    100 W    25 W
2250 lm   150 W    37.5 W
3000 lm   200 W 50 W

Un tabel ajutator Posted Image

s-a cam imprastiat, sorry
Nu mi se pare corect tabelul. De unde e luat. Adica la 1125 lm lampa clasica economica nu e de 75 W  e de 20 W. Iar daca ledul are 18.75W nu vad de ce sa cumpar LED care am inteles ca-s scumpe.
http://www.dedeman.r...6w-e27-loh.html

View Postjumborom, on 19 februarie 2013 - 22:17, said:

Parca 270 lm (nu il am langa mine). E bun la aplice cu 3 - 5 becuri.
Iti trebuie vreo 5 bucati ca sa ai aceeasi lumina data de un singur bec economic de 26W care costa 13 ron. Deci nu e nici o afacere. Nici la curent nu te scoti prea mult. Bagi 5 "becuri" de 27 ron fiecare ca sa obti acelasi flux luminos dat de unul de 26W care costa 13 ron.
Vezi linkul de mai sus.

Edited by Clovis, 14 April 2013 - 18:50.


#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,519
  • Înscris: 07.02.2003
Corect, ledurile nu sunt o afacere buna. UE nu vrea nici cfl-uri desi sunt economice pentru ca au fitzele cu mediul, mercur si altele gen speriatii de UV...

Apropo de leduri mai este o diferenta mare intre ele si alte tipuri de becuri, normale sau cfl, respectiv polarizarea luminii si faptul ca nu disperseaza optim de jur imprejur, sunt oarecum directive, trebuie montate intr-un fel anume sa dea lumina decenta in toate directiile gen cum e prin pasajele reabilitate in sect 1 unde pe post de neoane sunt placi cu leduri da lumineaza frumos si bine intr-un sens, din tavan in jos si usor lateral. Un bec de lustra spre exemplu trebuie sa disperseze peste tot, daca-l faci cu leduri e de munca trebuie creat un corp de plastic asemeni tubului unui cfl si pe el leduri pe toate laturile in toate directiile sa lumineze uniform.

#36
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006

View Postrinaldoparaipan, on 19 februarie 2013 - 21:26, said:

Vreau sa spun ca in sufragerie(22mp) am o plafoniera cu 6 spoturi de 50W, si parca tot nu am suficienta lumina.

Asta se intampla cand te iei dupa departamentul de marketing si nu dupa fizica.Exact ca si la Boxe ,asa se intampla si la Becuri ,lampi etc :toti le masoara in watti.
"Vai sa vezi ce boxa mi-am luat de 2000 de watii"  sau "vai ce becuri am in casa de 150 watti"

Gresit.total gresit

Lumina se masoara in candela ,lumeni etc si sunetul in dB .

Watti reprezinta energia consumata de becul x ca sa iti dea tie y candela.
Un bec poate consuma 50 w si scoate 5 candela sau poate consuma 100W si sa iti dea tot 5 candela.
Aici intervine eficianta LED-ului .Consuma cativa Wati pentru ati da lumina o lumina mai mare sau cel putin egala cu a becurilor cu incandescenta.Problema este spectru de culoare care iti omoara ochii.Lumina data de becurile cu incandescenta este mai calda ochiului.Dar fiecare cu parerea lui.Eu personal nu suport Lumina LED sau Neon.

Atentie la becurile economice:
nici nu consuma dar nici lumina nu fac.In plus toare au vapori de mercur interzisi de UE dar inca vanduti la fraieri.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate