Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Canada sau Australia?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
daniella22

daniella22

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.07.2007
Ca multi altii si eu vreau sa plec din Romania, insa nu ma atrag tarile din vestul Europei din cauza discriminarilor si restrictiilor impotriva romanilor.De altfel,in multe dintre ele,gen Franta sau Spania nici nu mai are rost sa te complici.In UK nu m-as duce sub nicio forma din cauza xenofobismului acerb al englezilor.In SUA,e foarte greu de ajuns,asa ca m-am gandit la Canada sau Australia.In tara,lucrez in invatamant si nu sunt deloc multumita nici de salarizare,nici de conditiile de lucru.Stiu foarte bine engleza si franceza.

Edited by daniella22, 19 February 2013 - 20:32.


#2
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
In canada sunt foarte multi romani, probabil ca ti-ar fi mai usor acolo cu integrarea. Mergi intr-un oras mare oricum, altfel ai sa te simti ca la tara. Australia are avantajul vremii mult mai prietenoase, Sydney ar fi o destinatie frumoasa.

#3
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Blue_Ivy, on 19 februarie 2013 - 21:00, said:

In canada sunt foarte multi romani, probabil ca ti-ar fi mai usor acolo cu integrarea. Mergi intr-un oras mare oricum, altfel ai sa te simti ca la tara. Australia are avantajul vremii mult mai prietenoase, Sydney ar fi o destinatie frumoasa.
Sa pleci din mizeria romaneasca si sa te integrezi tot intre romani e ceva....Posted Image
Sydney este una dintre cele mai scumpe destinatii de pe glob

#4
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,132
  • Înscris: 30.10.2003
Am inteles ca in Canada, in partea franceza nu-i chiar asa greu sa emigrezi.

#5
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
mai bine in canada, in australia, din cauza climei, e posibil sa faci cancer de piele fiindca tu nu esti adaptata la clima aia.

#6
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
stai sa vezi in canada discriminare a ceea ce inseamna alb, heterosexual, normal fizic si european!
am uitat crestin! si barbat!

 rich1974, on 19 februarie 2013 - 21:40, said:

mai bine in canada, in australia, din cauza climei, e posibil sa faci cancer de piele fiindca tu nu esti adaptata la clima aia.

buna gluma
asa in canada, in montreal, -35C e temperatura de "vara"!
ce meserie ai? daca nu ai specializare tehnica si/sau partener cu aceasta specializare, cam greu sa emigrezi in canada si australia, prin cai normale!

Edited by sydneyaus2005, 19 February 2013 - 21:46.


#7
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
nu este nici o gluma, nu este bine ca cineva nascut in zona asta sa mearga sa traiasca intr-o zona tropicala.

#8
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 rich1974, on 19 februarie 2013 - 21:50, said:

nu este nici o gluma, nu este bine ca cineva nascut in zona asta sa mearga sa traiasca intr-o zona tropicala.

si in canada e bine, la -40-45 iarna?
si iarna din octombrie pana in aprilie minim!
si vara 2,3 saptamani daca e an norocos!
sa nu vorbesc de umiditate

nu asta ar trebui sa fie factorul de decizie

Edited by sydneyaus2005, 19 February 2013 - 21:58.


#9
adrian_2011

adrian_2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,655
  • Înscris: 20.11.2010
Eu as alege Australia. Mai un safari, mai un cangur e misto.Ar fi si aventura.
O sa ai impresia ca esti in vacanta.
Posted Image

Edited by adrian_2011, 19 February 2013 - 21:59.


#10
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,132
  • Înscris: 30.10.2003
Ma gandesc ca criteriul cel mai important e cat de repede gasesti un job si cat bani primesti!

Cat despre vreme, serpi, ursi, romani, safari, umiditate, te obisnuiesti repede cu ele daca castigi asa cum iti convine!

#11
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,505
  • Înscris: 02.10.2009

 sydneyaus2005, on 19 februarie 2013 - 21:55, said:

si in canada e bine, la -40-45 iarna?
si iarna din octombrie pana in aprilie minim!
si vara 2,3 saptamani daca e an norocos!
sa nu vorbesc de umiditate

nu asta ar trebui sa fie factorul de decizie

Lucrurile sunt foarte diferite intre Canada si Australia, incepand cu procesul de emigrare (mult mai rapid si simplu pentru Australia). Clima este un aspect important mai mult pentru cei cu probleme de sanatate sau fizice.
Plecarea nu se face la plezneala ci dupa o foarte buna informare. Nu se emigreaza  doar pentru ca undeva "e vreme frumosa" si multa iarba verde.

Edited by Rosebud09, 19 February 2013 - 22:49.


#12
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 rich1974, on 19 februarie 2013 - 21:50, said:

nu este nici o gluma, nu este bine ca cineva nascut in zona asta sa mearga sa traiasca intr-o zona tropicala.

nu-i o gluma, e o prostie....romaneasca

 Rosebud09, on 19 februarie 2013 - 22:40, said:

Nu se emigreaza  doar pentru ca undeva "e vreme frumosa" si multa iarba verde.

Corect....in realitate se face si asa...dupa care ii vezi ca plang de dorul sarmalelor sau ca strainii "e naspa"

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 Rosebud09, on 19 februarie 2013 - 22:40, said:

Clima este un aspect important mai mult pentru cei cu probleme de sanatate sau fizice.
...sau psihice, as adauga eu

 sydneyaus2005, on 19 februarie 2013 - 21:44, said:

asa in canada, in montreal, -35C e temperatura de "vara"!
Cica nu-i chiar asa, cauta pe net si vei vedea ca temperaturile sub -30 grade sunt rare iar recordul de  -37.8 dateaza din 1957, deci de peste 55 de ani! Spre comparatie, aici la mine, sunt temperaturi similare (-35 - -38) aproape in fiecare iarna (nu si acum, iarna asta a fost mai calda decat in mod obisnuit) si nu am murit Posted Image
Si oricum nu ai treaba cu temperaturile alea cand inauntru e cald, in masina e cald, cand iesi afara esti incotosmanat in haine cu gore-tex, wind proof etc etc cu TEI 4 sau 5 (thermal experience index). Acolo nu se umbla imbracat ca in Romania...

 daniella22, on 19 februarie 2013 - 20:31, said:

asa ca m-am gandit la Canada sau Australia.
Dar Irlanda sau Noua Zeelanda?

#14
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Este o regula nescrisa : daca esti muritor de foame in RO ....o sa fii muritor de foame oriunde te`ai duce.

Ai fost in UK , DE , SP , FR ca sa stii cum sunt romanii discriminati sau ai auzit de la stirile proteve ?

Daca ajungi in Australia crezi ca aia te vor pune sa predai matematica sau biologie la plozii lor ? Intreb si eu .....

#15
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,132
  • Înscris: 30.10.2003
Rahat... discriminarea adevarata o simt in Romania la ghisee, pe drumuri ca n-am masina puternica, politisti etc

#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,765
  • Înscris: 25.06.2007

 quantico2708, on 20 februarie 2013 - 11:52, said:

Este o regula nescrisa : daca esti muritor de foame in RO ....o sa fii muritor de foame oriunde te`ai duce.
Un profesor va castiga mult mai bine in Vest decat in Romania, unde intr-adevar e aproape muritor de foame.

 quantico2708, on 20 februarie 2013 - 11:52, said:

Daca ajungi in Australia crezi ca aia te vor pune sa predai matematica sau biologie la plozii lor ? Intreb si eu .....
De ce nu? Exista profesori romani care predau in UK, SUA, Canada...
Australia ce are?

#17
daniella22

daniella22

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 44
  • Înscris: 05.07.2007

 quantico2708, on 20 februarie 2013 - 11:52, said:

Este o regula nescrisa : daca esti muritor de foame in RO ....o sa fii muritor de foame oriunde te`ai duce.

Ai fost in UK , DE , SP , FR ca sa stii cum sunt romanii discriminati sau ai auzit de la stirile proteve ?

Daca ajungi in Australia crezi ca aia te vor pune sa predai matematica sau biologie la plozii lor ? Intreb si eu .....

Eu cred ca in Australia  as scapa cu siguranta de mitocania tipic romaneasca!Nu ai ce comenta,taci,te rog!Nu ma intereseaza discutiile de prost gust.Probabil ai prea mult timp de comentat.

 rich1974, on 19 februarie 2013 - 21:40, said:

mai bine in canada, in australia, din cauza climei, e posibil sa faci cancer de piele fiindca tu nu esti adaptata la clima aia.

Eu am pielea dura,o sa rezist.Cu alt tip de "cancer" am eu probleme si e legat de tara de unde vreau sa plec cat mai departe posibil.

Edited by daniella22, 20 February 2013 - 19:54.


#18
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008
Australia! Putini romani, tara "prietenoasa", mai relaxat ca in Canada, clima mai misto.
Pentru piele, crema de protectie solara zilnic si, desigur, grija la soare (ca in orice alta zona a lumii, de altfel).
Pentru jde mii de veninosenii ce se tarasc pe-acolo, nu stiu :D.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate