Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Queen of the Night, razbunarea lui Mozart pe o soprana ingamfata?- copii, nu incercati asta cand sunteti singuri acasa!

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
dă-mi un exemplu. anume ce le-a dat wagner să interpreteze? zi-mi un pasaj cu "văitături wagneriene". îţi zic eu unul, numai că-i din boris godunov :D

ţi-am dat şi hint, da tu nimic nimic. la restu nici nu mă obosesc să răspund.

#20
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postgigel de hohenţolărn, on 13 martie 2013 - 22:37, said:

dă-mi un exemplu. anume ce le-a dat wagner să interpreteze? zi-mi un pasaj cu "văitături wagneriene". îţi zic eu unul, numai că-i din boris godunov Posted Image


ţi-am dat şi hint, da tu nimic nimic.


la restu nici nu mă obosesc să răspund.

Pai nici macar Liebestod nu-i un vaitat continuu?...Rade cumva de bucurie si nu imi dau eu seama?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3dfbZ6S6DU4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Hint pentru?... Ti-am cerut eu ceva?...


Fiindca n-ai ce zice, fiindca stii ca am dreptate, nu de alta... ca daca aveai te oboseai...

Edited by karuna, 13 March 2013 - 23:00.


#21
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postkaruna, on 13 martie 2013 - 22:48, said:

Pai nici macar Liebestod nu-i un vaitat continuu?...Rade cumva de bucurie si nu imi dau eu seama?
trag nădejde că ai auzit dar n-ai ascultat :console:

iaca ce scria wagner la începutul liebestod-ului: "Isolde, die nichts um sich her vernommen, heftet das Auge mit wachsender Begeisterung auf Tristans Leiche".
în interpretarea pe care-ai atașat-o acilea, duduia nu se vaită, are o voce caldă și calmă, îndurerată dar totuși senină. n-are nimic din muzica lacrimogenă a lui puccini sau din lamentările disonante din muzica lui pettersson. în general îmi plac interpretările olecuță mai alerte, chiar dacă și asta e per total ok. pe alocuri sunetul pare destul de lemnos, deh, nici înregistrarea nu-i tocmai țuț.

sigur, dacă te uiți la ce se petrece pe scenă, tot ce-i posibil să-ți pară că duduie se lamentează la greu. oricum nu se întâmplă nimic acolea, și tre și actorii să gesticuleze spre compensare :D
nu e un exemplu tocmai bine ales da e ok la o adică. prin văitătură eu m-am referit la pasaj redat astfel, în condițiile în care muzica nu-ți cere explicit asta. acum, că tu întreaga operă wagneriană o percepi ca pe o văitătură, apăi e treaba ta.


Quote

Fiindca n-ai ce zice, fiindca stii ca am dreptate, nu de alta... ca daca aveai te oboseai...
bine. cum spui tu. nu tre să-ți arăt dumitale ce-am scris, când și unde, pe ce tread și-n ce post, la ce dată & șit. ești liberă să cauți dacă te preocupă. iar pe gusturile mele ești binevenită să faci întocmai ce poftești. mă doare la bască dacă se trezesc triliarde de oameni să fe chișe cu boltă pe muzica lui mahler, bruckner & șit. puțin îmi pasă. poa să se trezească peste noapte toți criticii mapamondului și să trimită-n derizoriu muzica ăstora. fix la bască mă va durea și atunci. muzica o ascult pentru plăcerea mea personală, pentru propriul meu confort. e o experiență individuală ce mă privește numai pe mine - așa percep eu ascultatul. că wagner a adus ceva nou (în comparație cu verdi, care din paradigma romantică n-a ieșit) în operă e o certitudine, iar dacă te preocupă subiectul poți să te duci la conservator spre a te școli și dumneata. asta nu înseamnă că musai tre să-ți placă mai mult wagner și mai puțin verdi. nu înseamnă că dacă șönberg a dus atonalitatea până-n pânzele albe e musai mai bun decât prokofiev, care a compus de asemenea muzică modernă, dar tonală. fiecare ascultă fix ce-i place. boulez nu ezita să-l arunce la gunoi pe șosta, cu fieșce ocazie. te invit să fac fix același lucru ca și distinsul dirijor/componist. n-am să mă simt sub nicio clipă lezat în forul meu interior. așa, eu admit că ascult muzică de căcat. o ascult, și mă bucură foarte. și-s foarte recunoscător pe astă cale ălora care-au compus această muzică de căcat, precum și interpreților de-au catadixit s-o interpreteze șamd.
în rest, lol :lol:

#22
karuna

karuna

    landeza zburatoare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,204
  • Înscris: 07.08.2009

View Postgigel de hohenţolărn, on 14 martie 2013 - 13:25, said:

trag nădejde că ai auzit dar n-ai ascultat

că tu întreaga operă wagneriană o percepi ca pe o văitătură, apăi e treaba ta.

Exact... Asa aud.Posted Image

Pai asta incercam sa iti spun.. Wagner, dupa  impresia mea, 'se vaita' in stilul lui propriu,... nu ca doar Puccini ar fi stiut sa compuna  vaiete... Si nu in ultimul rand, da, e treaba mea, cum e si treaba ta ca tu ai alte perceptii... Adica, nu ma deranjeaza deloc ca ai alte opinii, ci chiar sunt bucuroasa sa le aud, si chiar nu am de gand sa fac ceva pe ele, ci doar facusem un apropo la stilul in care dezbati opiniile altora.. Posted Image

View Postgigel de hohenţolărn, on 14 martie 2013 - 13:25, said:

iar dacă te preocupă subiectul poţi să te duci la conservator spre a te şcoli şi dumneata. asta nu înseamnă că musai tre să-ţi placă mai mult wagner şi mai puţin verdi. nu înseamnă că dacă şönberg a dus atonalitatea până-n pânzele albe e musai mai bun decât prokofiev, care a compus de asemenea muzică modernă, dar tonală. fiecare ascultă fix ce-i place. boulez nu ezita să-l arunce la gunoi pe şosta, cu fieşce ocazie. te invit să fac fix acelaşi lucru ca şi distinsul dirijor/componist.

Ma preocupa doar ca nu pana intr-acolo incat sa frec si usile conservatoarelor... Altfel, imi place sa privesc fenomenul muzical si din alte perspective, decat acela al evolutiei muzicii, cum ar fi temperamentul omului, fondul lui psihic, momentul in timp la care a compus... B) De exemplu, daca ne uitam la Wagner... tu ai apucat zilele trecute sa zici ca e un bou... Ei, bine, nu ai gresit prea mult, ca exista multe semne ca e taur ca zodie...

#23
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postkaruna, on 14 martie 2013 - 14:00, said:

Exact... Asa aud.Posted Image

Pai asta incercam sa iti spun.. Wagner, dupa  impresia mea, 'se vaita' in stilul lui propriu,... nu ca doar Puccini ar fi stiut sa compuna  vaiete... Si nu in ultimul rand, da, e treaba mea, cum e si treaba ta ca tu ai alte perceptii... Adica, nu ma deranjeaza deloc ca ai alte opinii, ci chiar sunt bucuroasa sa le aud, si chiar nu am de gand sa fac ceva pe ele, ci doar facusem un apropo la stilul in care dezbati opiniile altora.. Posted Image
faptul că cineva apreciază or ba o lucrare nu face ca lucrarea respectivă să fie mai bună or mai puțin bună decât a fost compusă. tehnicile compoziționale rămân aceleași oricât ne-am căzni noi să le facem mai valoroase decât sunt. n-o să-l scoatem pe verdi nici serialist, nici modernist, nici impresionist & șit. e un romantic ca mulți alții, luați la grămadă și cu asta basta. asta nu-i face opera mai bună or mai proastă. opera lui e fix așa cum a scris-o. cum era bach meșter mare-n fugă și contrapunct așa a fost și verdi-n opera belcantistă.
dacă n-ar fi fost inovatori în d-ale muzicii, rămâneam ș-acu să ascultăm trilurile ala hildegard von bingen. d-aia-s bach, moțart, beethoven și wagner mari. pentru că au permis tranziția către alte tipuri/moduri de exprimare muzicală. muzica lor poate să placă mai mult sau mai puțin. or chiar deloc, cum e-n cazul meu :lol:
nimeni nu vrea să știrbească aportul nimănui la cultura muzicală universală, însă nu poți să-i reprezinți pe toți drept titani pentru că n-au fost. :lol:


Quote

Ma preocupa doar ca nu pana intr-acolo incat sa frec si usile conservatoarelor... Altfel, imi place sa privesc fenomenul muzical si din alte perspective, decat acela al evolutiei muzicii, cum ar fi temperamentul omului, fondul lui psihic, momentul in timp la care a compus... Posted Image De exemplu, daca ne uitam la Wagner... tu ai apucat zilele trecute sa zici ca e un bou... Ei, bine, nu ai gresit prea mult, ca exista multe semne ca e taur ca zodie...
sunt mulți dilimaci care-au compus muzică mișto, asta nu înseamnă că muzica lor ar fi fost dementă sau ceva de genu. trag nădejde totuși că d'alde șumann nu s-a tâmpit că-i făcea brahms cu ochiu nevestesii :D :D
muzica lui totuși rămâne frumoasă. nu spectaculoasă sau ceva de genu. dar ok, romantică de-nceput, pe calapodu beethovenian și atât.
dacă n-ar fi compus în ev-ul respectiv, ar fi avut toate atributele unui revoluționar. dar n-a compus nici pe vremea lui bach și nici pă vremea lui moțart. ci după beethoven. e tipul clasic de romantic. nu face tranziția de la nimic la nimic. la mai puțin de dooj de ani de la moartea lui robert wagner deja dădea prima lovitură muzicii tonale - prin văitătura tristan și isolda ;)
asta-n vreme ce rossini își plagia propriile opere, iar verdi compunea "muzică frumoasă" și atât. să nu mai amintesc de intermezzo-urile tăcute în care nu se exprimă absolut nimic. pasaje de umplutură, prezente de altfel în mai toate operele. momente de un plictis înfiorător șamd.
îmi mențin părerea despre wagner. cu toate astea ăla n-a compus muzică pentru vite

#24
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postgigel de hohenţolărn, on 04 martie 2013 - 22:27, said:

moţart nu s-a răzbunat pe nicio soprană. s-a răzbunat pe noi cu compoziţiile dumisale de-o plicticoşenie fulminantă. dar na, dacă zici că eşti fan moţart pari niţel mai cult. şi dă bine la cv-u. cert e că de la prea multe moţart-praliner (găseşti fără număr la orice colţ de stradă prin salţburg) s-ar putea ca medicul să fie nevoit să prescrie niţcai furazolidon. se ştie doar că cui pe cui se coate.  Posted Image


:D   ... Trollul de servici, veșnic tînăr și odihnit   :D

#25
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postbibiaudiofil, on 19 martie 2013 - 15:29, said:



Posted Image   ... Trollul de servici, veșnic tînăr și odihnit   Posted Image
da ceva pe subiect ai de spus? :lol:

#26
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postgigel de hohenţolărn, on 19 martie 2013 - 20:51, said:

da ceva pe subiect ai de spus? Posted Image

Poate că da, poate că nu, dar prefer să o fac cu cineva cu care-mi face plăcere să o fac, nu cu o persoană educată care se manifestă într-un fel ostentativ-ofensator pentru că îi face plăcere să îi pună pe ceilalți în poziții incomode sau intimidate. Pînă la un punct e distractiv, dar văd că nu s-a schimbat nimic de vreo doi ani de cînd am intrat ultima dată aici și este obositor să polemizezi cu cineva care este chiar atît de insistent :D   În caz că așa ești și în lumea reală atunci e și mai nasol :D

( Dă report , gigele, că e cam atac la persoană :) )

#27
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
bre, atacu la persoană-l sesize, da atacul la manelişti mă doare la bască. şi dacă-s manelist ce? :lol:
cui nu-i place să mă pună pe ignore, da barem dacă tot te trezeşti să mă beşteleşti, păi fă-o dom'le pe subiect. poţi să-mi zici că wagner e naşpa, şi că şostakovici e vax albina. mi-e c-o să-ţi dau dreptate nu alta :lol:

obositor? pff, da ce-i aici bre, lucru la sapă? :D

#28
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Obositor la tine e discursul tau. De vreo doi ani incoace, spui, practic, acelasi lucru, mestecand aceleasi clisee: Guta, manele, Li Biamo, Violetta, Verdi, manele, Guta, Li Biamo, Li Biamo, manele, Guta... Simt cu iti sare CD-ul si e, oarecum, paradoxal, pentru ca discursul tau repetitiv e la polul opus diversitatii muzicale pe care o promovezi. Nu stiu cum esti pe alte arii, ca nu te-am urmarit, dar aici fiecare replica e copie la xerox. Citesc doar sugestiile muzicale si atat, restul e doar balast, ba chiar duplicat pentru Google.

#29
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postgigel de hohenţolărn, on 21 martie 2013 - 20:59, said:

bre, atacu la persoană-l sesize, da atacul la manelişti mă doare la bască. şi dacă-s manelist ce? Posted Image
cui nu-i place să mă pună pe ignore, da barem dacă tot te trezeşti să mă beşteleşti, păi fă-o dom'le pe subiect. poţi să-mi zici că wagner e naşpa, şi că şostakovici e vax albina. mi-e c-o să-ţi dau dreptate nu alta Posted Image

LOL - e ușor să duci discuția în direcția în care-ți convine ție :) Problema, din punctul meu de vedere, este că nu poți avea pretenția să-mi cer să vorbesc pe ce subiect vrei tu atîta timp cît tu nu respecți nici o regulă (sau interlocutor) aruncînd cu critici obraznice (spuse pe un ton și cu un limbaj voit ofensator) în direcția lui Mozart, de pildă, pe care nu le poți justifica decît prin apeluri la cultura ta muzicală sau printr-o chestiune de gusturi. Mie nu mi se pare că acestea din urmă pot susține cu ceva critica pe care o faci.

Subiectul, în cazul dialogului nostru, nu este Mozart ci tu, așa că mie mi se pare că răspund cît se poate de la obiect. Fie ai o mască pe chip, caz în care mi se pare spectaculos că încă o mai poți purta cu atîta energie, fie ești atît de uscat sufletește pe interior încît să debitezi chestii precum ceea ce am citat cîteva posturi mai sus.

View Postgigel de hohenţolărn, on 21 martie 2013 - 20:59, said:

obositor? pff, da ce-i aici bre, lucru la sapă? Posted Image


Cum trollingul nu este pasiunea mea, am lucruri mai bune de făcut în viață decît să polemizez la nesfîrșit cu tine.

Îmi pare rău de subforumul ăsta, care mi se pare destul de interesant și spectaculos pentru un forum românesc, dar găsesc peste tot urmele trecerii tale și mi se cam taie entuziasmul.

#30
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postdiorama, on 21 martie 2013 - 23:19, said:

Obositor la tine e discursul tau. De vreo doi ani incoace, spui, practic, acelasi lucru, mestecand aceleasi clisee: Guta, manele, Li Biamo, Violetta, Verdi, manele, Guta, Li Biamo, Li Biamo, manele, Guta... Simt cu iti sare CD-ul si e, oarecum, paradoxal, pentru ca discursul tau repetitiv e la polul opus diversitatii muzicale pe care o promovezi. Nu stiu cum esti pe alte arii, ca nu te-am urmarit, dar aici fiecare replica e copie la xerox. Citesc doar sugestiile muzicale si atat, restul e doar balast, ba chiar duplicat pentru Google.
păi cum aș putea să iau la mișto un manelist dacă nu cumva cu exemple din manele? nici n-aș avea cum să mestec altceva nafară de clișee când mă refer la acest tip de muzică. n-am cum să mă raportez la verdi cum mă raportez la șosta. mă exprim după cum îmi cere componistul să mă exprim - limitat, manelistic, și atât. mă bucură foarte că ai remarcat acest lucru. pentru că la asta se rezumă muzica lui verdi, la libiamo, aplauze, valerica, aplauze, guță, aplauze, ad infinitum :lol:

eu nu promovez diversitatea muzicală, ci o chestie simplă - fiecare s-asculte fix ce-i place. nevoia de diversificare vine din interior. mă rog, la cine vine. :lol:

View Postbibiaudiofil, on 22 martie 2013 - 09:56, said:

LOL - e ușor să duci discuția în direcția în care-ți convine ție  Problema, din punctul meu de vedere, este că nu poți avea pretenția să-mi cer să vorbesc pe ce subiect vrei tu atîta timp cît tu nu respecți nici o regulă (sau interlocutor) aruncînd cu critici obraznice (spuse pe un ton și cu un limbaj voit ofensator) în direcția lui Mozart, de pildă, pe care nu le poți justifica decît prin apeluri la cultura ta muzicală sau printr-o chestiune de gusturi.
în sensul ăsta nimic nu trebuie justificat. moțart e doar o cărămidă fără de care nu s-ar fi ajuns la următoarea cărămidă, anume romantismul, apoi la următoarea, modernismul șamd. cum la vremea asta perucile bufante și obrajii pomădați nu ne mai transmit nimic, așa și muzica, scoasă din contextul în care-a fost compusă n-ar trebui să mai transmită mare lucru. și nici n-o face. același lucru se întâmplă și cu concertele pentru castrați șamd. muzica evoluează, iar acest tip de manifestare artistică e cool numai judecată-n sens istoric :roflmao:
sigur, sunt foarte mulți inși care găsesc plăcută asemenea muzică. iar lucrul acesta chiar mă bucură. dar pentru mine moțart e un componist sterp, incapabil să-mi provoace vreo tresărire :D

Quote

Mie nu mi se pare că acestea din urmă pot susține cu ceva critica pe care o faci.
păi și la boulez cu ce se susține critica de genu "șosta e șit"??:D

Quote

Subiectul, în cazul dialogului nostru, nu este Mozart ci tu, așa că mie mi se pare că răspund cît se poate de la obiect. Fie ai o mască pe chip, caz în care mi se pare spectaculos că încă o mai poți purta cu atîta energie, fie ești atît de uscat sufletește pe interior încît să debitezi chestii precum ceea ce am citat cîteva posturi mai sus.
mă simt măgulit dom'le. pe aria de clasice am ajuns subiect de discuție, mare șmecherie e și cu gigel ăsta :lol:
asta era, sunt uscat sufletește pe interior pencă nu-mi place moțart. :roflmao: mai bagă

Quote

Cum trollingul nu este pasiunea mea, am lucruri mai bune de făcut în viață decît să polemizez la nesfîrșit cu tine.
Îmi pare rău de subforumul ăsta, care mi se pare destul de interesant și spectaculos pentru un forum românesc, dar găsesc peste tot urmele trecerii tale și mi se cam taie entuziasmul.
știi ce e interesant, că toți pasionații ăștia de muzică nu vin acilea decât cu vreo 3 linkuri către youtube și 2 referiri către costume. ce le transmite lor muzica? nu văd pe unu să facă vreo referire la asta. ok, eu vin și distrug secțiunea, dar de ce nu vin marii amatori și pasionați s-o construiască? ce să-ți spun, li se taie când îl văd pe gigel cum se dă-n stambă. nasol, asta înseamnă că pasiunea lor pentru 'adevărata muzică' e cam la minim :D
eu de muzica unui componist mă bucur indiferent de ce spune critica despre el, indiferent de ce spune un gigel sau un ionel pe un forum. indiferent de miștoul de se face pe seama lui or a muzicii lui. iar bucuria asta se manifestă-n pasiunea cu care vorbesc despre cutare or cutare. la alții nu văd această pasiune. văd doar repulsia generată de impresiile mele fața de cutare componist. dacă mie-mi place X, musai tuturor tre să placă pencă altfel îmi iau jucărelele și plec. dacă io cred în islam, toți tre să-i pupe poala lu mohamad, căci altfel mă simt persecutat & șit.

#31
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postgigel de hohenţolărn, on 22 martie 2013 - 14:23, said:

eu de muzica unui componist mă bucur indiferent de ce spune critica despre el, indiferent de ce spune un gigel sau un ionel pe un forum. indiferent de miştoul de se face pe seama lui or a muzicii lui. iar bucuria asta se manifestă-n pasiunea cu care vorbesc despre cutare or cutare.


Da Gigel, sper că îți dai seama că nu mă zvîrcolesc noaptea-n somn fiindcă îl desființezi tu pe Mozart pe forum :D Bucuria mea se manifestă în felul în care mă simt cînd ascult muzică, de ce ar trebui să simt nevoia să vorbesc cu pasiune în acest loc, eventual stînd în fața șlițului tău uitat deschis. Sper că-mi înțelegi reținerea.

PS - e bună comparația dintre tine și Boulez. Probabil că Boulez se simte măgulit. :)

Spor !

PS2  Văd că te faci că nu înțelegi faptul că pentru a exista un dialog trebuie să existe și respect între cei care discută. Nu văd nici o urmă în cazul tău și te tot faci că nu înțelegi care-i problema. Eu n-am ce jucării să-mi iau și să plec fiindcă aportul meu aici este practic nul.

#32
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006
comparaţia nu e făcută decât cu scopu de-a arăta că pe speţa asta şi eu şi boulez suntem nişte tâmpiţi.
respectul între participanţi e una, nu înţeleg ce-are ăsta de-a face cu respectul pentru muzica compusă de unul or altul. ni se pare cool să dispreţuim maneaua dar totu până la componiştii ce ne plac? şi mă rog de ce? eu respect muzica pe care o critic. respect şi componistul de-a compus-o. cu un amendament. nu pot să-i respect pe cei care-au compus muzică pentru castraţi. băieţeii ăia cărora biserica le tăia oole n-aveau nicio vină ;)
dincolo de asta, nu înseamnă că musai dacă respecţi o chestie tre şi musai să-ţi placă. da poate e o compoziţie de căcat. ce să fac acu, s-o ridic în slăvi când nu e cazul. ce mi-e of viaţa mea, ce mi-e aria reginei nopţii? :lol:
doar c-a dat unu cu nişte note pe-un portativ nu face ca zbiarătul să fie mai puţin zbiarăt. de ce ne ferim să spunem lucrurilor pe nume? ce să-ţi spun, vai, îi lezăm pe unii sau pe alţii. dacă zici că mohamad a fost un pedofil gata înseamnă că le-ai luat beregăţile tuturor musulmanilor?

#33
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011
Nu mah, iar te faci că nu înțelegi. Nu-ți place Mozart, nu-i bai. Nu-ți place nici Verdi, Puccini sau Rossini, iar e OK cu mine, pot dormi noaptea liniștit. Ai și argumente, super. Problema apare în momentul în care ții să-mi repeți aceste lucruri cu o insistență demnă de o cauză mai bună, cu un limbaj neplăcut ochiului și pe un ton sarcastico-superior care numai respect* nu sugerează ci, mai degrabă caută să intimideze ( probabil că asta e ideea întregii construcții care stă în spatele personajului pe care îl interpretezi destul de convingător, trebuie să o spun :) )

*cînd am adus vorba de respect, nu mă refeream la respectul pentru compozitori ci pentru cel căruia i te adresezi. Sper că acum ai înțeles deoarece văd că îți face mare plăcere să te folosești de confuzii aparent întîmplătoare ca să sucești un argument, atunci cînd Patria o cere :)

PS - Sper că remarci că nu o să-mi cîștigi respectul sau admirația fiindcă-mi tot dai likeuri. Oricum, ți-am întors complimentele ca să nu rămîn dator :D

#34
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postgigel de hohenţolărn, on 22 martie 2013 - 15:24, said:

respectul între participanţi e una, nu înţeleg ce-are ăsta de-a face cu respectul pentru muzica compusă de unul or altul. ni se pare cool să dispreţuim maneaua dar totu până la componiştii ce ne plac? şi mă rog de ce? eu respect muzica pe care o critic. respect şi componistul de-a compus-o.


* N-am scris nicăieri nimic despre manele. Acum te cerți cu mine sau cu altcineva ? :)

** Spui mai sus că respecți atît muzica pe care o critici cît și pe cei care au compus-o. Nu este adevărat, nu arăți asta în scriiturile pe care le produci aici.

#35
gigel de hohențolărn

gigel de hohențolărn

    am merțan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,692
  • Înscris: 07.07.2006

View Postbibiaudiofil, on 22 martie 2013 - 15:51, said:

Nu mah, iar te faci că nu înțelegi. Nu-ți place Mozart, nu-i bai. Nu-ți place nici Verdi, Puccini sau Rossini, iar e OK cu mine, pot dormi noaptea liniștit. Ai și argumente, super. Problema apare în momentul în care ții să-mi repeți aceste lucruri cu o insistență demnă de o cauză mai bună, cu un limbaj neplăcut ochiului și pe un ton sarcastico-superior care numai respect* nu sugerează ci, mai degrabă caută să intimideze ( probabil că asta e ideea întregii construcții care stă în spatele personajului pe care îl interpretezi destul de convingător, trebuie să o spun Posted Image )

dom'le. discuțiile ce nu se poartă în contradictoriu nu-s mișto. imaginează-ți doi oameni care se apucă să-l ridice pe un altul în slăvi. ok. bun, dar la un moment dat te plictisești. opoziția e întotdeauna mai antrenantă. sigur, decât să stau să arunc cu lături în moțart și-n händel mai bine mi-aș vedea de treabă și m-aș rezuma numai la promovarea lui șönberg ș-a lui boulez. numa că nu merge așa. lumea tre să prindă că moțart e vechi, perimat precum o perucă bufantă ce-acoperă un scalp nespălat plin de păduchi, că vorba aia, noi am inventat demult și apa caldă și săpunu, și le folosim chiar dacă suntem pe ultimul loc în europa la vânzările de duru :lol:

Quote

*cînd am adus vorba de respect, nu mă refeream la respectul pentru compozitori ci pentru cel căruia i te adresezi. Sper că acum ai înțeles deoarece văd că îți face mare plăcere să te folosești de confuzii aparent întîmplătoare ca să sucești un argument, atunci cînd Patria o cere Posted Image
păi dom'le, dacă io zic că mneata ai gusturi nașpa înseamnă că nu te respect? :D iaca, io am gusturi de căcat și invit pe toată lumea să o spună. așa și?

Quote

PS - Sper că remarci că nu o să-mi cîștigi respectul sau admirația fiindcă-mi tot dai likeuri. Oricum, ți-am întors complimentele ca să nu rămîn dator Posted Image
dom'le, nu vreau să câștig respectu și admirația nimănui. io ți-am dat like pencă ai dreptate.

#36
bibiaudiofil

bibiaudiofil

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,644
  • Înscris: 06.02.2011

View Postgigel de hohenţolărn, on 22 martie 2013 - 17:22, said:

numa că nu merge aşa. lumea tre să prindă că moţart e vechi, perimat precum o perucă bufantă ce-acoperă un scalp nespălat plin de păduchi, că vorba aia, noi am inventat demult şi apa caldă şi săpunu, şi le folosim chiar dacă suntem pe ultimul loc în europa la vânzările de duru Posted Image

Și de ce trebuie să se prindă ? Fiindcă așa crezi tu, singurul păstrător al adevărului suprem ? :D

Atîta timp cît enunțurile respective le propui cititorului ca pe niște păreri personale, e OK din partea mea. Dar din moment ce le lansezi ca pe niște axiome avem o problemă.

View Postgigel de hohenţolărn, on 22 martie 2013 - 17:22, said:

păi dom'le, dacă io zic că mneata ai gusturi naşpa înseamnă că nu te respect? Posted Image

Respectul ăla de care vorbești este doar în imaginația ta :D Dispare chiar din momentul în care mă silești să citesc mesaje scrise într-un limbaj forțat-ofensator-provocator. Nu mi se pare normal (adică mie, personal) să merg pe stradă repetîndu-mi cu voce tare: "Ce de căcat e Mozart! Ce perimat e Mozart !". Am altă treabă mai bună de făcut.

Zici că e aiurea să discuți doar aprobator. Probabil. Dar în momentul în care intri pe topicul ăsta pe care cineva, în naivitatea lui, se apucă să spună că-i place nu-știu-ce
și arunci din vîrful buzelor țuguiate niște comentarii răutăcioase și provocatoare exprimate sub formă de flegmă, atunci de ce ți s-a părut o problemă că am spus că ești trollul de servici. Chiar asta ești, chiar asta faci, ești definiția perfectă pentru așa ceva.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate