Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cost subsol la casa

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
ionut4ever2

ionut4ever2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.02.2013
Salut!
In viitorul apropiat (sper in aceasta vara) voi demara constructia casei. In mare m-am hotarat asupra proiectului, o sa fie o casa cu parter si etaj mansardat, avand amprenta la sol de aprox 90m2. Cum in aceste vremuri de criza trebuie sa dramuiesti fiecare banut, sunt nedumerit daca sa fac sau nu beci/subsol. As vrea sa imi spuneti din experientele voastre ce costuri implica construirea unui beci (subsol) - am auzit diverse pareri - unele avizate, altele mai putin avizate - ca ar ajunge cam pe la 25000-30000 ron (trebuie foarte mult fier+beton) ceea ce mi se pare foarte mult pentru 10-12m2. Daca acesta este costul real nu cred ca merita facut. Ajutati-ma, va rog cu niste sfaturi...

#2
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Tu vrei sa construiesti un beci nu subsol  sub nivelul casei .Asta nu te costa sa de mult , oricum intereseaza-te la un arhitect ce cuprinde un astfel de beci si sa faci o evaluare a costurilor

#3
ionut4ever2

ionut4ever2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.02.2013

View Postpacopaco1967, on 19 februarie 2013 - 18:07, said:

Tu vrei sa construiesti un beci nu subsol  sub nivelul casei .Asta nu te costa sa de mult , oricum intereseaza-te la un arhitect ce cuprinde un astfel de beci si sa faci o evaluare a costurilor

Asa este - vreau sa construiesc un beci sub casa cu intrare pe sub scara din interiorul casei. Am intrebat un arhitect si mi-a spus o suma apropiata celei de mai sus (25.000 lei), ceea ce mi se pare foarte mult. Oricum, multumesc pentru raspuns.

#4
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
zii arhitectului sa isi schimbe mesria ca este un mincinos....

#5
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Daca ai deja planul fundatiei, iti poti da seama de cat mai ai nevoie. Trebuie sa fii atent la hidroizolatie sa nu ai probleme pe viitor.

#6
ionut4ever2

ionut4ever2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.02.2013

View PostBodCasa, on 19 februarie 2013 - 19:38, said:

zii arhitectului sa isi schimbe mesria ca este un mincinos....

O sa ii zic dupa ce ma conving de acest lucru... Poate ma poti tu ajuta sa ajung la aceasta concluzie facand o estimare a costurilor.

View Posthorean, on 19 februarie 2013 - 19:48, said:

Daca ai deja planul fundatiei, iti poti da seama de cat mai ai nevoie. Trebuie sa fii atent la hidroizolatie sa nu ai probleme pe viitor.

Nu am inca nici un plan, as dori sa stiu inainte de a face planuri/proiecte cam ce ar costuri ar implica construirea beciului pentru a lua decizia daca il includ sau nu in proiect.

#7
7777777

7777777

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 13.01.2012
Cred ca e bun sfatul tau, ok, dar omul vrea un "subsol" de 10-12 mp,ok , poate face caminul de la put si hidrofor mai mare un pic.Posted Image

#8
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Pai la 10-12 mp ,sub casa il usuca nu jucarie,pe la 6-7k euro tot il duce,nu merita,s ar complica aiurea cu o pivnita de 3,5/3 si nu stiu daca merita banii ,dar ma rog fiecare cu "pasarea"lui,un camin mai mare,iar nu i vad rostul,dar ma rog,poate vrea o crama,cine stie!Subsol faci numai atunci cind n ai spatiu in curte,adica esti f limitat,inghesuit samd,si iti faci un garaj/atelier/depozit subteran,atunci da este necesar dar altfel,no way!

#9
ionut4ever2

ionut4ever2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.02.2013

View Postbagerajungle, on 19 februarie 2013 - 21:11, said:

Pai la 10-12 mp ,sub casa il usuca nu jucarie,pe la 6-7k euro tot il duce,nu merita,s ar complica aiurea cu o pivnita de 3,5/3 si nu stiu daca merita banii ,dar ma rog fiecare cu "pasarea"lui,un camin mai mare,iar nu i vad rostul,dar ma rog,poate vrea o crama,cine stie!Subsol faci numai atunci cind n ai spatiu in curte,adica esti f limitat,inghesuit samd,si iti faci un garaj/atelier/depozit subteran,atunci da este necesar dar altfel,no way!

Multumesc pentru raspuns... dar se pare ca suma este cam tot cea estimata de arhitectul cu care am vorbit: 6-7k euro ~ 25.000-30.000ron. Poate nu m-am exprimat eu bine in postul initial, insa dvs. ati inteles exact ceea ce voiam - un beci sub casa de 10-12m2 (pentru pastrat diverse - legume, conserve, muraturi si poate un butoi cu vin :-) )... Insa daca implica un cost asa mare nu prea merita... Vis-a-vis de caminul pentru put si hidrofor nu cred ca o sa existe. Cred ca o sa fie o camera tehnica in care o sa fie centrala pe lemne si probabil tot acolo o sa fie si hidroforul. Multumesc inca o data pentru raspunsuri...

Edited by ionut4ever2, 20 February 2013 - 12:46.


#10
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Nu pune hidroforul in casa,probabil si putul il doresti tot in casa,nu face greseli ca s ar putea sa iti urce apa /pinza freatica la o ploaie de vreo 4-5 zile si faci caiac canoe in casa,plus ca zgomotul produs de hidrofor o sa il auzi cu toata izolatia fonica,e deranjant si riscant  sa faci put,camin +hidrofor in casa,implica multe dezavantaje.Alegerea va apartine!

Edited by bagerajungle, 21 February 2013 - 19:41.


#11
ionut4ever2

ionut4ever2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 19.02.2013

View Postbagerajungle, on 21 februarie 2013 - 19:40, said:

Nu pune hidroforul in casa,probabil si putul il doresti tot in casa,nu face greseli ca s ar putea sa iti urce apa /pinza freatica la o ploaie de vreo 4-5 zile si faci caiac canoe in casa,plus ca zgomotul produs de hidrofor o sa il auzi cu toata izolatia fonica,e deranjant si riscant  sa faci put,camin +hidrofor in casa,implica multe dezavantaje.Alegerea va apartine!

Putul nu o sa fie in casa... doar la hidrofor m-am gandit sa fie in casa. In ceea ce priveste zgomotul poate fi intr-adevar o problema, insa am vazut ca sunt si hidrofoare mai "silentioase", iar pe de alta parte hidroforul nu functioneaza in perioadele in care te odihnesti astfel incat sa afecteze "linistea casei". Multumesc mult pentru raspuns si sfaturi.

#12
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,932
  • Înscris: 07.11.2007
Vad la vecinul de langa mine care inoata la propriu in subsol la fiecare ploaie!, Doi, eu m-am chinuit sa hidroizolez un camin de 2x2 cu tot felul de substante, care mai de care laudate. A fost bine, ucat si frumos pana la prima ploaie. Am recurs la o basha pina la urma care m-a scutit de probleme.
Sfat prietenesc: 25.ooo e nimic cand e vorba de constructie/subsol, fie ea si undeva la tara, baga banii in altceva.
Pentru legume, conserve am facut o magazie din osb, placata cu polistiren, am dat doua galeti de decorativa aproximativ identica cu casa si a iesit minunat, cu un cost infinit mai mic.

#13
maister

maister

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 04.01.2012
Realizarea unui subsol ca si cost este evident mai mare,d.p.d.v. manopera si material si trebuie sa iei in calcul si o hidroizolatie foarte buna, daca vrei sa nu inoti (sa o parafrazez pe thalia) care  si aceasta te va costa ceva, vorbim de o hidroizolatie facuta ca la carte. Alegerea iti apartine.

#14
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011
Betonul pt subsol este problema,este ceva mai scump pt ca se introduce o gama diversa de aditivi,si nu mereu cei care l aduc cifat respecta si reteta,aditivii sint f scumpi,impermeabilizare,antrenare aer,intirzietori de priza,sika ,xypex  samd.Eu la caminul pt put+hidrofor i am bagat un b350,plus aditiv de impermeabilizare,l am turnat asa mai "zemos" ,era cam "negru" de suparare,dar s a deschis la culoare dupa vreo 2-3 saptamini,nu mi intra gram de apa in camin,usi metalice pe intrare...iarna la -27 de grade afara inauntru erau 3-4 grade,si are si aerisire vreo 3-4 gauri de 1,5-2cm,daca am reusit eu sa lipesc 2 mufe pt filtru pe frigul acela care inca sint ok,(plita pt PPR)e adevarat cu usile inchise.Teava din camin(PPR de 1 tol) n are izolatie ,nu ingheata niciodata!
Caminul il folosesc si pe post de pivnita chiar daca este la 4 m de casa...!

Edited by bagerajungle, 25 March 2013 - 11:48.


#15
johny_bravo

johny_bravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 22.08.2013
Adevarata provocare o constituie hidroizolatia, a carei functiune nu ti-o poate garanta absolut nimeni, nu doar din vorbe, pentru ca atunci cand vei avea casa terminata si i-ti va intra apa in beci i-ti va veni sa ucizi pe cineva ...  ex constructori, proiectant, statie betoane, magazin materiale s.a.m.d.p. , iar solutiile de reabilitare pot intrece orice calcul facut anterior. Pt muraturi si butoi cu vin poate fi folosit cu succes un camin de hidrofor facut de 10 mp iar insuccesul punerii in opera al hidroizolatiei nu te va afecta ca in cazul in care ai construit beciul sub casa

#16
CristiALF

CristiALF

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 02.10.2007
Eu am beci de vreo 6mp, deci cred ca pot da cateva sfaturi, am inteles ce vrei tu sa faci.
1. Pentru beciul pe care il doresti tu, NU recomand sa il faci sub casa. Eu il am facut sub terasa exterioara, adica langa casa. Nu a costat mult, nu as putea spune exact, dar fata de ce aveam initial de facut nu cred sa fi bagat mai mult de 1000-1500 EUR in plus, Nu am folosit nici o solutie de impermeabilizare sau hidroizolatie (am pus decat pe exterior membrana de protectie mecanica ca aveam prin curte), nu imi intra nici o picatura de apa in beci (aici am si hidroforul apropos).
2. Daca totusi vrei sa il faci efectiv sub casa, atunci scoate bani din buzunar cu galeata si fa un subsol de macar 40-50mp, cu garaj, camera tehnica, uscatorie, beci, etc...sa stii o treaba, sa stii pentru ce bagi bani in hidro macar, nu pentru 12 mp..Subsolul este o treaba misto, mie unul (am si teren mic) mi-ar fi fost de folos, dar sub nici un chip nu imi permiteam - deci e misto dar f f scump.
3. NU pune hidroforul in casa! O sa pierzi bani, timp si nervi pe urma incercand sa il muti in ...afara casei pentru ca te va capia cu zgomotul lui. Si eu aveam initial in proiect sa il pun sub scara (asa imi facuse proiectul desteapta de la instalatii) si am luat totusi sfatul instalatorului care mi-a zis sa il scot afara ca o sa turbez - si mare dreptate a avut!

#17
papibabone

papibabone

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 18.07.2009
chestia cu subsolul este relativa si depinde de mai multi factori ,asa ca idee se cheltuie niste banii dar este foarte util ,eu il am facut sub toata casa ,chiar foarte mare ,dar isi merita bani pina in momentul de fata . acum este decizia ta si bani tai ,daca ai faci ,daca nu ai nu faci Posted Image), daca nu il faci acum mai tirziu e greu (imposibil de facut )
este o treaba serioasa ,primul lucru vezi ce zice studiul geo,cum stai cu apa ,locatia casei....
iar becviul facut din scinduri ai alte inventi romanesti (no coment )

Edited by papibabone, 30 November 2013 - 22:49.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate