Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 

pareri AMVIC (sau IFC), din partea locuitorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
StefX

StefX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2012
Salut,

Stiu ca mai este un topic pe seama AMVIC, insa acolo nu se gasesc decat 60 de pagini de cearta intre doua trei persoane.

Ma intereseaza sa aflu parerile personale ale celor care chiar locuiesc intr-o astfel de casa, utilizatori finali..nu diversi constructori sau "experti". Daca vreti sa faceti recalama sau anti-reclama, va rog sa folositi celalalt topic.

Pe un site de constructii din Iasi am vazut multe astfel de case construite si ma gandesc ca cineva trebuie sa locuiasca acolo. Repet, ma intereseaza parerile acestora, nu a construcotorului sau a vecinul care a construit o casa clasica.

Va multumesc

#2
micutu_2000

micutu_2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2006
Salutare...Am vazut postul tau.....fratemiu sta intr-o casa Amvic...
Ce te intereseaza sa stii??
Casa e ok....stiu ca a tras cu ea cand a ridicat-o ca a fost constructorul praf....izolata termic e beton....plateste 400ron caldura pe luna de iarna cu tot cu apa calda...si are 178mp....pui mei. eu la 3 camere platesc 420 ron gazele pe iarna si stau la etajul sase pe sud....adica mai bate si soarele.
de solida e data dracului.
trebuie controlata atent umiditatea inainte de a te muta in ea pt ca avand izolatie si la interior betonul in polistirenul ala se usuca greu tare....el avand ceva probleme aproape un an pt ca a tras tare sa se mute....
Are casa din 2007 in toamna.
nu sunt nici constructor nici vanzator dupa cum poti observa din comentariului....stiu ca au fost ceva probleme ca au dat in piata un catalog tehnic de constructie care nu are legatura cu realitatea.

#3
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
400 ron pe luna la gaze in casa amvic cu "izolatie beton"?

Ori tine in casa 30-32 grade ori constructorii aia praf au uitat sa construiasca un zid exterior.

#4
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
e mai mult decat ok
are 178 mp
eu la un ap de 70 mp, izolat, in mijloc de bloc, etaj 1, platesc ~200 lei gazul

#5
micutu_2000

micutu_2000

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 25.07.2006
Casa are 6cm la interior....6cm la exterior.....beton la mijloc 15cm....si e adevarat ca in casa cand intri te cam sufoci....26 grade ca popa ...zici ca a dat draci in ei. Acum am vzt pe siteul lor ca au si pereti mai grosi de 15-20cm izolatie la exterior...dar in 2007 asa era. Nu m-a interesat asa ca zic si eu ce am vazut

#6
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Eu am 3 casute Amvic in aceiasi curte, 2 au 144 m utili si una are 50 m utli. In cea mica caldura a fost setata la 14 grade, una dintre cele mari a fost incalzita  uzual cu 22 grade (in functie daca eram sau nu acasa au fost si 20 si 24 grade), cealalta a fost jumatate din luma setata la 14-16 grade, cealalta jumatate 20-24. Consum de gaze pana acum 440 m cubi pe o luna, cand se emite factura o postez sa nu aiba nimeni nelamuriri.Pret incalzire total 600 lei luna pt toate. Judecati voi daca merita sau nu.
Casele au fost construite cu cofraje pasive, izolate cu polistiren de 10 sub paca, 35 cm vata la mansarda si geamuri tripan. Din punctul meu de vedere Amvicul este cea mai buna solutie dar iti trebuie o echipa foarte buna, eu am un jurnal in care am povestit ce am patit. Succes.

#7
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Salut,

Eu mi-am construit singur casa in sistem AMVIC. Inca nu locuiesc in ea.....dar vreau sa spun ca vecini mi-au zis ca in caz de un bombardament ei vin la mine, "CASA ACEASTA ESTE UN BUNCAR" spun ei!

Cat espre costuri, este adevarat ca sunt un pic mai ridicate, dar sunt bani pe care ii recuperezi din etapele viitoare! Casa mea este facuta din sistemul AMVIC Pasiv, deci am 18 cm la exterior, si 6.35 la interior cu o grosile a perdetilor de 20 cm beton armat!

Eu cred ca merita investitia, desi inca nu locuiesc acolo umreaza sa imi pun ferstre cu 3 foi de geam, o izolatie echivalent a 50 cm vata minerala la acoperis, si cred ca cel mai important este un VMC (ventilatie mecanica contolata) dublu flux cu schimbator de caldura! Domnul Crutescu patronul de la AMVIC vine aceste VMC-uri la 13 000€ mi se pare enorm in conditiile in care eu le pot procura la doar 1000€!

Asadar, parerea mea de benficiar si constructor, SISTEMUL MERITA!

PS,Daca vrei am si poze...

Succes!

 Super Chief, on 18 februarie 2013 - 15:25, said:

400 ron pe luna la gaze in casa AMVIC cu "izolatie beton"?

Ori tine in casa 30-32 grade ori constructorii aia praf au uitat sa construiasca un zid exterior.


Adik?

Edited by BodCasa, 18 February 2013 - 16:04.


#8
StefX

StefX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2012
va multumesc pentru raspunsuri, cam asta asteptam.

@Cosmin, la ce fel de jurnal te referi? un fel de blog?

#9
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Salut, in jurnalul casei mele gasesti mai multe despre patanile mele, daca vrei mai multe detalii despre Amvic suna-ma, te invat unde mai poti economisi niste bani.0723562645

#10
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Unde se mai pot economisi bani?
Spune-ne si noua!

#11
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 BodCasa, on 21 februarie 2013 - 15:19, said:

Unde se mai pot economisi bani?
Spune-ne si noua!
Iti spun eu decat sa dai bani pe cofraje mai bine faci casa pe caramida si pui izolatie 15cm tot de la amvic  si iesi mai ieftin
ca si comoparatie din calculele mele 12k/eur cofrajele iar izolatia de neopor 4k/eur :)

#12
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Da, dar structura?
O fi aceasi???
Cadre din beton si pereti beton? Cheltuielile ulterioare?
Iti spun eu, te ajung la mai mult!
Si iti dau un exemplu, doar ca sa imi faca decorativa la extrior mi-au cerut 1000€, dar daca era sa imi puna si polistirenul, (pe langa cat ma costau materialele, polistiren + dibluri speciale + mana de lucru + gaurile date in casa +timpul pierdut) ma ajungea la acelasi pret, si Doreii mi-ar fi cerut intre 1500 si 2000€! Deci unde este economia???
Nu mai pui izolatia care o ai deja la interior!

PS,Eu nu sunt comercial la AMVIC, ba din contra am si eu niste bani de recuperat de la ei, dar aici discutam despre sistem!

Edited by BodCasa, 21 February 2013 - 16:15.


#13
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Amvic, P+1E, 110mp utili, cofraje pasive. Constructia a durat 6 saptamani, echipa mai lucrase Amvic, mici abateri de planeitate la pereti in rest ok. Subscriu ca e mai scump decat sistem clasic dar pentru cei care construiesc in regie proprie (si ma refer aici la cei care pun singuri umarul la treaba) iti scoti banii pt ca treci direct la finisaje (int/ext), trasul instalatiilor prin perete e usor iar izolatia isi face toti banii.
N-am date concrete pt ca nu am instalatia de incalzire facuta. Deocamdata stau doar la etaj, ma incalzesc cu 2 calorifere (media temp 23g) si imi vine curentul cam 400 de lei pe luna (doar partea de incalzire). Unul din calorifere incalzeste si aerul rece care vine de jos, deci risipa la greu. Jos fara incalzire 12-13g constant. Vara nu ai nevoie de AC. Eu am finisat etajul vara trecuta, in septembrie m-am mutat dar umiditatea nu sare de 40%. Ba chiar ar trebui sa mai gasesc eu surse de umiditare in plus ca mi se usuca gatul noaptea. La parter am finisat toata luna ianuarie si din nou, nu am avut probleme cu umiditatea. Doar am lasat neacoperite 2-3 gauri de 110 de la hota, burlan gaze si ce mi-am mai lasat eu pt unitati decentralizate de ventilare cu recuperare in fiecare camera. Nu stiu daca la final voi recurge la asemenea obiecte pt ca aerul e suficient de curat si nu stiu cata caldura recuperez eu ca sa-mi scot cei 2000 lei pe unitate. Si nu ma doare mana sa deschid geamul cateva minute pe zi.

Pro: pot sa dau muzica/filmul tare cat vrea muschiul meu ca afara se aude f. putin. Chiar si la parter te poti uita la un film destul de tare pt ca sus la etaj nu auzi nimic.

Contra: trebuie router serios minim 2-3 antene si amplasat in mijlocul casei pt semnal decent. Semnal telefon in casa variaza in functie de cat de aproape de o fereastra esti.

Edited by Meister, 21 February 2013 - 16:12.


#14
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
pai, daca contra este doar router-ul, eu cred ca o merita!

#15
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

 BodCasa, on 21 februarie 2013 - 15:55, said:

Da, dar structura?
O fi aceasi???
Cadre din beton si pereti beton? Cheltuielile ulterioare?
Exact structura a fost un minus pt amvic in alegerea mea :)
1.la casa clasica decofrezi si se vede clar cum au iesit stalpi/grinzile  sau nu au iesit aici nu puteam sa decopertez peretii..plus ca metru cub
de caramida este mai ieftin decat mc de beton B300 cu granulatie maxima 8mm

2.inertia termica a betonului este foarte mica in compartia cu caramida deaceea este util polistirenul pe ambele parti
pe cand la caramida aceasta se incalzeste  si da inapoi din caldura daca structura este izolata corespunzator
un 15cm neopor cum zicea mister Crutescu zic eu ca  este arhisuficient

#16
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
baga tu un vibrator in cofrage si ai sa vezi ce se intampla!

#17
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,516
  • Înscris: 25.01.2007
Daca respecti sfaturile din manualul Amvic referitoare la vibrarea betonului nu are cum sa nu iasa bine. Dar trebuie sa stai langa muncitori sa le zici vibreaza acolo, vibreaza dincolo, baga mai adanc, ridica vibratorul mai incet, sa aiba grija sa nu atinga vibratorul de cofrag ca altfel ... booom.

Nu stiu cat de mult reflecta caramida caldura inapoi, dar cei 6cm de polistiren grafitat la interior sigur o fac. Nici problema cu inertia nu mi-am pus-o dar cu cofrajele pasive n-a fost nevoie sa dau drumul la caldura pana la sfarsitul lui noiembrie, si atunci f. putin. Casa inca mai emana caldura stocata in timpul verii in peretii de 20cm de beton. Daca stie cineva un senzor de temperatura+termometru care sa nu coste o avere, ma bag eu sa dau o gaura intr-un perete sa masor valorile de-a lungul anului.

#18
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Adevarat!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate