Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

Cum putem scapa de Thumbs.db

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013
Am creat un videotutorial despre cum putem scapa de acest  fisier care este un cache pentru folderele cu imagini,ca sa fiu mai explicit acest fisier contine imaginile acelea mici ce apar in loc de iconite la dosarul respectiv.
Sper sa va fie de folos.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2GcMEV4LQKQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007
si la ce ajuta daca scapam de ele?

#3
shelder

shelder

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 28.10.2012
nu te incurca deloc acel fisier, mai ales ca e ascuns (hidden)

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006
Ștergerea lui poate rezolva anumite probleme la afișarea iconițelor, atunci când cache-ul se corupe dintr-un oarecare motiv. După ștergere este recreat automat cu date noi, la nevoie.

#5
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Corect, dar asta as numi-o "reimprospatare", nu "scapare de".

#6
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,301
  • Înscris: 02.02.2006
În clip chiar arată cum poți ”scăpa de”. Că bifează opțiunea de a nu crea cache-ul deloc. Și pe mine mă enerva acel fișier pe vremea XPului, că apărea peste tot. Folosind TotalCommander (nu explorer), chiar nu-mi păsa de cache-uri pentru miniaturi și alte inutilități. :)

Pe Win7 opțiunea aia nu mai există, dar nici cache-uri nu mai apar peste tot. Dacă le mai face și pe unde, nu prea mă mai interesează, atâta timp cât nu mă împiedic de ele peste tot (chiar și ascunse). Știu că se creează un cache unic pentru iconițe (inclusiv scurtături, aplicații etc.).

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostLaurix24, on 17 februarie 2013 - 14:03, said:

Am creat un videotutorial despre cum putem scapa de acest  fisier care este un cache pentru folderele cu imagini
Folosind Win7+ ?

#8
Laurix24

Laurix24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 17.02.2013

View Postandreic, on 17 februarie 2013 - 14:55, said:

Folosind Win7+ ?
Sa inteleg ca nu te-ai obosit sa vizualizezi videotutorialul,daca il vizionai cu siguranta aflai singur raspunsul

#9
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003
Eram ironic doar Posted Image Sistemul nu mai este folosit in OS-urile moderne intrucat au un alt sistem unificat de cache icoane, deci scapi de el cu upgrade. In rest normal ca daca sapi in xp poti face orice configurari vrei, nu e ceva nou, cel putin pentru mine, l-am folosit aproape 12 ani, i-am cam aflat "secretele". Nu foloseam cache salvat din 2004 dar cand primeam tot felul de stickuri de la altii ma enervam cand dadeam de alea Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate