Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Viteza de upload&uplink la DIGI.NET. Probleme/întrebări/etc.

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1896 replies to this topic

#37
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Hai ca esti tare, pai altii se plang ca nu depasesc 20 mbps in conditiile in care platesc FL2 si tu te plangi ca nu depasesti 80 mbps din 100 mbps? nu ti se pare ca ceri cam mult?

#38
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Eu nu ma plang. Am spus mai sus ca poate maresc si ei limita la FL2 mai sus de 100 (150-200) sa tina si ei pasul cu concurenta. In Galati cel putin exista UPC 120 Mbps, deci ar avea concurenta, dar ii doare undeva.

#39
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
Care concurenta? UPC nu se poate numi concurenta pentru RDS. Doar RTC poate face concurenta RDS si pe alocuri UPC si alte retele mici in rest... era pe aici pe undeva pe un topic unii useri care au pus teste de pe RDS cu viteze de 150 mbps si chiar mai mult.

#40
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
La acele viteze ma refeream si eu. Cunosc cateva persoane care ating respectivele viteze si totusi as vrea si eu tinand cont ca platesc aceeasi bani. Daca ma gandesc bine au viteza chiar dubla fata de cat am eu acum. Cativa cunoscuti din cartier cu FL1 au 60-70 Mbps, iar eu cu FL2 am 80-90 maxim. Diferenta de pret de 10 lei e in acei 20-30 Mbps? Si au postat si pe aici persoane care au FL1 cu viteze de 70 Mbps.

#41
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005

View Postadryanos, on 18 februarie 2013 - 19:41, said:

La acele viteze ma refeream si eu. Cunosc cateva persoane care ating respectivele viteze si totusi as vrea si eu tinand cont ca platesc aceeasi bani. Daca ma gandesc bine au viteza chiar dubla fata de cat am eu acum. Cativa cunoscuti din cartier cu FL1 au 60-70 Mbps, iar eu cu FL2 am 80-90 maxim. Diferenta de pret de 10 lei e in acei 20-30 Mbps? Si au postat si pe aici persoane care au FL1 cu viteze de 70 Mbps.

Probabil ei au pile la tehnic si din cauza asta am mai auzit si situatii din astea, nu multe dar sant.

#42
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
Persoanele cunoscute de mine despre care vorbesc pot garanta ca nu au nicio pila pe nicaieri si ca au pur si simplu noroc. Si ei s-au mirat cand au vazut vitezele.

Edited by adryanos, 18 February 2013 - 22:01.


#43
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,383
  • Înscris: 14.10.2008
Mai degraba UPC concureaza RDS cu DOCSIS de 150 decat Romtelepom cu ADSL de 22 in scadere in functie de locatie. Un concurent are viteze dar nu are acoperire iar altul are acoperire sa-si bage si in pantaloni dar nu are viteze.

#44
K-X-T

K-X-T

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 29.07.2011
De 2 zile mi-a scazut viteza mai ales la upload. Am upload maxim de 5 Mb/s :|

[ http://www.speedtest.net/result/2520417687.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/2520425371.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.speedtest.net/result/2520428206.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care sa fie problema. E clar ca mi-au limitat uploadul !!!Posted Image Posted Image

#45
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

Quote

Ca urmare a adresei Dvs., transmisă Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii şi înregistrată la ANCOM cu numărul de mai sus, vă comunicăm următoarele:

Legislaţia actuală din domeniul comunicaţiilor electronice nu prevede, în sarcina furnizorilor de servicii de acces la internet, obligaţii referitoare la asigurarea unor anumite valori ale indicatorilor de calitate şi disponibilitate a serviciului, furnizorii având libertatea să stabilească aceste valori conform politicii lor comerciale şi tehnologiilor folosite.

Cu toate acestea, menţionăm că, anterior primirii sesizării Dvs., ANCOM a solicitat furnizorului informaţii suplimentare privind posibilitatea aplicării în reţeaua S.C. RCS & RDS S.A. a unor tehnici de management al traficului de tip upload către reţelele altor furnizori de servicii de acces la internet din România. Din răspunsul furnizorului, înregistrat la ANCOM cu nr. SC-1430/24.01.2013, reiese că nu sunt aplicate limitări pentru traficul de tip upload.
Astfel, referitor la aspectele aduse la cunoştinţă de Dvs., precizăm faptul că viteza de transfer poate fi afectată şi de anumite dimensionări necorespunzătoare aferente interconectării reţelelor menţionate de Dvs. cu reţeaua S.C. RCS & RDS S.A., care conduc la apariţia unor congestii ale traficului între reţele.

Legislaţia din domeniul comunicaţiilor electronice nu impune însă, în sarcina unui furnizor de servicii de acces la internet, obligaţia de a realiza o conexiune cu o anumită capacitate cu reţeaua altui furnizor de transmisiuni de date sau obligaţii referitoare la modul de administrare a congestiei în cadrul propriei reţele. Totuşi, precizăm faptul că, în scopul asigurării furnizării serviciilor de comunicaţii electronice destinate publicului, precum şi a interoperabilităţii acestora, la solicitarea oricărui operator autorizat, furnizorul căruia i-a fost adresată o cerere de interconectare are obligaţia de a negocia un acord cu furnizorul solicitant, părţile urmând să stabilească în cuprinsul acordului condiţiile concrete în care se va realiza interconectarea reţelelor, şi anume cele privind, în principal, serviciile de interconectare ce vor face obiectul acordului, aspectele de natură tehnică, tarifele aplicabile, calitatea serviciilor şi termenul în care se va realiza interconectarea.

Prin urmare, având în vedere faptul că la nivel legislativ nu există obligaţii impuse în sarcina furnizorilor de a asigura anumite niveluri de calitate sau de a prevedea anumite modalităţi pentru administrarea congestiei în propria reţea, parametrii minimi de calitate vor fi stabiliţi contractual de furnizori, atât în relaţiile dintre ei, cu respectarea obligaţiei de negociere cu bună-credinţă, cât şi în relaţia cu utilizatorii finali. În cazul în care furnizorii nu ajung la o înţelegere cu privire la acordul ce va reglementa interconectarea dintre aceştia, ei pot apela la ANCOM pentru soluţionarea litigiului, în conformitate cu Decizia preşedintelui ANCOM nr. 480/2010 privind stabilirea procedurii de soluţionare a litigiilor ce intră în competenţa Autorităţii Naţionale pentru Administrare şi Reglementare în Comunicaţii.

În ceea ce priveşte interconectarea de tip IP, până în prezent ANCOM a primit o singură cerere de acest tip, din partea S.C. Romtelecom S.A., prin care acest furnizor a solicitat obligarea S.C. RCS & RDS S.A. la negocierea unui acord de tip IP peering, având în vedere faptul că a întâmpinat o serie de probleme în relaţia cu S.C. RCS & RDS S.A., în ceea ce priveşte schimbul reciproc de trafic internet, inclusiv probleme generate de capacitatea de interconectare a reţelelor IP ale părţilor, considerată de S.C. Romtelecom S.A. ca fiind insuficientă în raport cu volumul de trafic transmis. Litigiul dintre cei doi furnizori a fost soluţionat prin Decizia preşedintelui ANCOM nr. 91/25.01.2013, prin care ANCOM a obligat S.C. RCS & RDS S.A. la negocierea unui acord de tip IP peering cu S.C. Romtelecom S.A. în termen de 45 de zile lucrătoare de la data comunicării deciziei de soluţionare a litigiului.
În sfârşit, menţionăm că ANCOM realizează în prezent un studiu privind interconectarea pe suport IP a reţelelor de comunicaţii electronice din România pentru a identifica problemele ce afectează buna desfăşurare a interconectărilor IP.

Here you have, raspuns ANCOM.

#46
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Deci avem si raspunsul, pot limita upload-ul cum la vine lor si nimeni nu ii poate trage la raspundere ... deci sigur vor introduce limitarile iar.

PS: Sper sa fie totusi mai sus de 1 Mb/s

Edited by adrian001, 20 February 2013 - 20:55.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
De ce esti atat de sigur?
Limitat este, la 30Mbps conform noilor contracte (exceptie RDS si ce se mai considera metro). Marirea interconectarii cu RTC e un motiv in plus sa se pastreze uploadul actual.

Edited by MembruAnonim, 20 February 2013 - 20:59.


#48
wfnse

wfnse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,956
  • Înscris: 12.06.2007

View Postadrian001, on 20 februarie 2013 - 20:52, said:

Deci avem si raspunsul, pot limita upload-ul cum la vine lor si nimeni nu ii poate trage la raspundere ... deci sigur vor introduce limitarile iar.

PS: Sper sa fie totusi mai sus de 1 Mb/s
Mai interesant este ca Romtelecom a sesizat ANCOM pe in legatura cu interconectarea dintre cele doua retele.
A fost nevoie de o decizie ANCOM pentru ca RCS&RDS sa negocieze cu Romtelecom o legatura mai puternica.

#49
omg99

omg99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,910
  • Înscris: 06.04.2005
In mare ANCOM are dreptate dar faza aia cu "noi i-am intrebat pe cei de la RDS daca limiteaza viteza pe upload si au spus ca nu" e tare de tot, dar se asteptau sa zica "da limitam"? Ideea e ca acea limita nu e trecuta in contract si ca e CU FIRMELE CONCURENTE si ca nu e datorata uneo congestii in retea sau stiu eu ce alt factor INDEPENDENT de vointa RDS.

#50
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Crede-ma ca peering-ul ala nu se va mari (cei din RDS stiu mai bine de ce) ... de aia si Romtelecom a ajuns la ANCOM.

PS: @danielavram De aia si am zis ca vor introduce limtarile iar, daca pe astia de la ANCOM atat ii duce capul. Cica i-am intrebat s au zis nu Posted Image ...

Edited by adrian001, 20 February 2013 - 21:04.


#51
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdanielavram, on 20 februarie 2013 - 21:02, said:

... si ca nu e datorata uneo congestii in retea sau stiu eu ce alt factor INDEPENDENT de vointa RDS

Cred ca nu ai vazut cum merge UPC -> RDS de cand ne-au scos noua limitarea: http://forum.softped...4#entry12744785

RDS -> UPC nu e afectat decat pe upload, seara:
[ http://www.speedtest.net/result/2522516306.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Pai si tocmai de aia se vor introduce limitarile iar ...

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu cumva e problema UPC-ului in cazul ala?
Si de ce n-ar mari peeringul cu RTC, obligati fiind de ANCOM?

Ramane de vazut, eu nu cred ca revin limitele. :)

#54
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Daca ANCOM face tot cum a facut cu upload-ul, adica le zice "Puteti sa mariti peearing-ul cu RTC", RDS zice "Nu!" si ANCOM-ul zice "Bine", atunci e clar ... Eu zic ca vor reveni, totusi sper din totul sufletul sa nu fie iar la 1 Mbps ... un 5 Mbps ar fi mai acceptabil.

LE: Voi de cat credeti ca sunt (ca si capacitate) legaturile RDS -> RTC si RDS -> UPC ?

Edited by adrian001, 20 February 2013 - 21:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate