Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Recomandari rasa caine

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#73
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Ma gandeam sa-i amenajez un loc incalzit in lunile geroase.

Nu cred ca toti detinatorii de dobermani ii tin inchisi in apartament.Trebuie sa existe o solutie.

#74
iulia_400

iulia_400

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 08.02.2007

View PostKneegrow, on 27 februarie 2013 - 22:22, said:

Pentru ca gandesc si regandesc chiar si atunci cand cumpar o 'pita', bineinteles ca m-am razgandit si in privinta cainelui.As vrea un doberman.Singura problema dpmdv este aceea a celor 3-4 luni de frig de la noi.Voi cum procedati, cei care aveti caini sensibili la frig? Nu se pune problema ca respectivul catel sa locuiasca in casa.Poate doar cand este pui.


Orienteaza-te spre o rasa usor de dresat si controlat. Sunt rase care pur si simplu nu sunt ok pentru un stapan la primul caine care e complet pe dinafara privind cresterea si educatia lui. In ce priveste rezistenta la frig, iar citeste descrierile raselor. Nu te lua dupa Fulga si Diana care vad caini in curtea lui vecinu' in actiune. Din ce oras esti? Hai sa vedem ca urmeaza sa fie niste expozitii canine, poate ai ceva prin zona si mergi sa vezi rasele si sa discuti cu crescatorii.

Eu am scris mai sus la ce sa te astepti, nu trebuie dramatizat, dar nici sa arunci cainele daca iti pisa un pomisor sau iti lasa blana prin curte. Nu e musai sa tii cainele in casa, dar asigura-i conditii decente afara si sa va ocupati de el. Nu il tratati ca pe un obiect al muncii, hranit cu resturi de la masa si tinut in lant sa nu murdareasca ograda.

Pentru sanatatea lui si a familiei tale cainele trebuie sa primeasca deparazitari interne si externe, sa fie vaccinat, curtea mai trebuie stropita cu niste solutii anticapuse/purici, cainele sa primeasca mancare buna , suplimente nutritive pentru articulatii, calciu, etc depinde de la rasa la rasa ce nevoi are, mai o carne, mai un os. Un caine de cca 30-40 kg mananca in jur de 300-400 g boabe pe zi, asta inseamna cca 18-20 lei/la 3 zile o mancare superpremium. Nu vreau sa scriu prostii, dar in medie cred ca te duce undeva la cca 250-300 lei lunar incluzand mancare buna, vaccinuri, deparazitari, suplimente, etc. Trebuie sa te gandesti ce faci cu cainele cand mergeti in concediu, daca poate veni cineva sa ii dea apa si mancare sau il duceti la o pensiune canina.

Cainele trebuie dresat, scos la plimbare.  Cainele trebuie periat regulat sa nu ai mult par prin curte. Orice rasa ai lua, lasa par. Dar sa fim intelesi, parul de caine nu duce la chisturi nu stiu de care, asa cum scriu multi habarnisti inclusiv personal medical. Deci un caine deparazitat si vaccinat la timp nu prezinta risc de imbolnavire pentru membrii familiei tale, ci poate ajuta la cresterea rezistentei organismului la virusi, bacterii.

Cu cat te ocupi mai mult de el, cu  cat mancarea este mai buna si primeste suplimente si toaletaj, cu atat viata voastra va fi mai ok. Un caine educat si sanatos e de vis. O sa vezi cata bucurie aduce in familie daca va ocupati de el.

Daca nu esti dispus sa ii aloci niscaiva timp si niste banuti lunar, sincer, urmeaza sfatul de mai sus si ia-ti un sistem de alarma.

#75
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Mincarea unui caine de 40 de kg te duce peste 300ron/luna, la asta mai adauga un vaccin, niste suplimente pentru articulatii, blana sau altele.
Asa ca medie, pe mine ma costa cam 550 de lei pe luna intretinerea lui.

#76
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Cainele va avea chiarr foarte mult spatiu, pe proprietatea mea si nu numai.Cred ca este locul ideal de crescut caini.Ar mai fi o problema de care nu am mentionat: vecinul din dreapta are un boxer iar cel din spate un ciobesc german femela.N-as vrea sa iasa scandal.Pe langa rasa, un alt element important la care ar trebui sa ma gandesc este sexul acestuia.
ps: cainele va fi ingrijit corespunzator, vad ca la fiecare mesaj sunt sfatuit sa nu arunc cainele dupa prima boacana.Nu cred ca reiese asta din mesajul meu.In schimb insa, nu va fi nici cocolosit nici pupat in bot.

Edited by Kneegrow, 28 February 2013 - 13:54.


#77
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
O femelă sterilizată este un căine cu care vei avea probleme minime. Plus că femelele sunt mult mai docile. Dacă iți iei dobermann la sub 15 grade va sta mai mult in cușcă adica mai mult de 6 luni pe an. In plus e o rasă care, mai mult decât alte rase, suferă enorm dacă stă singur in curte.

#78
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Deci nici cocolosit, nici pupat in bot. Dar vrei un caine cuminte, prietenos cu copii, care sa faca si paza. Si crezi ca toate astea le vei obtine cu un caine care creste ca buruiana in curte, ignorat in marea majoritate a timpului.
Vise placute in continuare...

#79
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Intre a te ocupa de el si a-l alinta peste masura este o diferenta evidenta zic eu...

#80
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Defineste ce inseamna pentru tine alintat peste masura te rog.
Si spune si ce inseamna din punctul tau de vedere "a te ocupa de el".
Ambele intrebari sint la modul cel mai serios cu putinta.

#81
haimihai

haimihai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 08.04.2013
Ciobanescu nostru mioritic.

#82
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,492
  • Înscris: 15.09.2010
Din cele 4 puncte enumerate la primul post două pică. Nu există câine care până la un an să nu rupă flori și să nu facă mizerie. Doar unul de pluș să întrunească toate criteriile tale. Cu mirosul, treaba e subiectivă. Unii au mirosul foarte fin, alții sunt mai puțin sensibili așa că gradul de toleranță diferă de la omla om. Amstaff-ul și bull-terrerul nu au fos creați pentru pază. Vrei pază: ia-ți un ciobănesc. Vrei să nu miroasă.: îți iei un bichon. Vrei să nu latre: îți iei unul de pluș.

#83
IulianBraila

IulianBraila

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.02.2014
Salutare,sunt interesat sa cumpar un pui de lup salbatic,femela as dori.Am vazut un anunt pe aici in legatura cu un pui de lup dar nu.l mai gasesc.

Va multumesc !!!

#84
mumia2011

mumia2011

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 24.03.2017
Salut , am un caine de 2 luni jumate ( un terorist in toata regula, roade tot ce prinde!!) as vrea sa stiu ce rasa este, ci mi la dat mi-a spus cai corcitura intre labrador si pittbull da nu cred! oricum l-am luat gratis dar as fi curios daca duce in spre pitbull s-au labrador! Multumesc!

Attached Files


Edited by mumia2011, 24 March 2017 - 15:55.


#85
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,999
  • Înscris: 07.11.2006
Este cam mic sa fie labrador + pitbull.
Dar pana la urma are importanta rasa sau imperecherile?
Sa ai grija de el,iote ce fain e.
Chiar ca are mutra de terorist Posted Image

Edited by adisz, 24 March 2017 - 15:47.


#86
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,484
  • Înscris: 19.04.2009
Stradaliferus euoropae

Rasa europeana, metis, cum vrei sa-i spui.

#87
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
dupa blana si  urechi aduce a pitbull, dar poate fi amstaff etc....
oricum e pui si pana la forma finala mai e mult...

trebuie sa-l vaccinezi rapid de parvoviroza ca alfel il pierzi repede.

Edited by arg, 24 March 2017 - 15:51.


#88
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,353
  • Înscris: 06.02.2008
Tomberonus canis, fără discuție.

#89
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
A prins si cartea de gramatica asa-i? :naughty:

Pai daca e corcitura, inspre ce vrei sa duca? Are gene si de colo, si de colo. Greu de spus. E ca la copii, isi schimba mutra in fiecare zi cand sunt mici. Asa si el, pana o sa ajunga la maturitate, si sa vezi ce personalitate are... Daca il mai si dresezi si educi...

Labradorii stiu ca sunt mai cuminti. Pitbulii stiu ca-s mai distructivi (rozatori). Deci ar putea fi un prin semn...
Frumusica potaia! Sa-ti traiasca!

PS. Nici macar numele rasei nu ai scris-o correct. E pitbull, nu pittbull.

#90
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005

View PostLex404, on 24 martie 2017 - 15:47, said:

Stradaliferus euoropae
https://www.google.r...iG8eE6AT1vbngCQ

Edited by arg, 24 March 2017 - 15:52.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate