Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Durata de viata card-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
Salut. As dori sa stiu care e durata de viata a unui card SDHC(Lexar, Sandisk).
Eu scriu mult pe ele(la nunti) si ma intereseaza daca sunt garantate un anumit numar de scrieri?
Voi le schimbati la vreo anumita perioada?

#2
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
aparatele facute pt acest tip de activitati scriu pe 2 carduri de memorie.

#3
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Singurul card care mi s-a bulit vreodata a fost un A_Data SD de 8 GB. Dar nu din vina lui neaparat ci din cauza ca era dintr-un plastic rigid si incepuse sa se dezintegreze si eu mega inteligent am vrut sa il remediez cu superglue si i-am bulit switch-ul de lock. Dpmdv poti sa stai linistit ca daca au ei tupeu sa dea 5 ani garantie iti dai seama ca sunt foarte fiabile. Asa ca recomandare ar fi sa nu te arunci neaparat la 32GB si sa mergi in principal pe 8Gb sau hai sa zicem chiar 16... in caz ca ai vreo surpriza neplacuta la un moment dat sa fie pierderea mai mica. Nu am auzit de vreun nr de scrieri la care sa fie garantat un card dar cert este ca se bulesc extrem de rar si de cele mai multe ori din cauze de folosire necorespunzatoare nu ca s-ar bulii memoriile din ele de la prea multa folosinta.
Acum faptul ca faci foto de nunta nu trebuie sa te faca sa cumperi decat Lexar profesional sau cum zicea preopinentul aparat cu doua sloturi .. Astea sunt intradevar niste masuri asiguratorii dar in niciun caz nu te scapa suta la suta de probleme.
Am vz si intrebarea cu schimbatul la o anumita perioada.. Raspunsul e NUUU. Pot sa iti spun ca am mai mare incredere intr-un card pe care l-am forjat la greu 2-3 ani si nu mi-a facut niciun fel de probleme  decat asa avea intr-unul nou.. Eu zic ca de fiecare data cand cumperi unul nou sa il forjezi in activitati domestice cateva luni si dupa aceea sa il duci la nunta.

Edited by nenis, 16 February 2013 - 11:05.


#4
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
Atata timp cat nu are in preajma campuri magnetice de intensitati mari, nu se strica.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Toate se uzeaza dar e putin probabil sa ajungi la limita de uzura.
In principiu fiecare celula rezista aproximativ 100 mii scrieri la memorii gen SD, stick usb, etc, iar la ssd-uri scumpe poate urca pana la 1 mil scrieri.
Deci sa presupunem ca o sa te tina 100 mii nunti, adica aproximativ 200 de ani la 4 nunti pe luna, suficient?

Edited by sandu bogdan, 16 February 2013 - 11:12.


#6
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
Am inteles, multumesc pentru raspunsuri! :D(la CF e aceeasi idee, nu?)
Ca si idee, care dintre ele?
varianta 8:
http://www.f64.ro/le...um-ii-100x.html
http://www.f64.ro/le...c-400x-8gb.html
variatna 16:
http://www.f64.ro/le...-400x-16gb.html
http://www.f64.ro/le...um-ii-100x.html

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Cel Platinum este doar clasa 6 adica e garantat la 6MB/s scriere/citire si producatorul spune ca poate urca la maxim 15Mb/s la citire spre deosebire de cel Professional care e clasa 10 adica garantat 10MB/s scriere/cititre si poate urca la maxim 60MB/s citire.

Edited by sandu bogdan, 16 February 2013 - 11:24.


#8
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
Da, e diferenta de viteza, dar in afara de asta, sunt teoretic la fel, nu?

Edited by j_d100, 16 February 2013 - 11:31.


#9
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
La CF e aceeasi idee chiar as zice ca sunt mai sensibiloase de la sistemul ala cu pini multi si cu gaurele . Acum recomandari pe marci nu iti fac pt ca nu fac din astea din principiu. Nu am eu de unde sa stiu eu cate lovele ai de investit sau cat esti dispus sa cheltuiesti pt ,,siguranta" iluzorie. Acu bineinteles ca un lexar sau un Sandisk din ala la oferta care  te duc sa zicem cu 20-30 de lei mai scump decat un kingston sau eu stiu ce altceva, ar fi mai indicat macar sa te simti tu mai linistit

Edited by nenis, 16 February 2013 - 11:37.


#10
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 10.09.2005

View Postsandu bogdan, on 16 februarie 2013 - 11:09, said:

Deci sa presupunem ca o sa te tina 100 mii nunti, adica aproximativ 200 de ani la 4 nunti pe luna, suficient?

Cam putin, Dupa 200 de ani iar trebuie sa cumpere altul.

#11
j_d100

j_d100

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 12.12.2012
Multumesc de raspunsuri.
Nu sunt 200 ani la 4 nunti pe luna. ~50 nunti  pe ani*200 ani= 10.000, pentru 100.000 ar veni 2000 ani

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 06.09.2008
bad post

Edited by sirgoofy, 16 February 2013 - 12:05.


#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- nu ai problema cu cimpurile magnetice, decit cel mult daca ai o camera de-aia care scrie pe discheta
- ce 5 ani garantie, multe au lifetime (toate sandisk si lexar pe care le-am vazut in ultimul timp) sau 10 ani; dar asta nu e neaparat un indice al calitatii ci doar al faptului ca putin probabil ca dupa n ani sa mai se duca cineva sa isi inlocuiasca un card vechi (si oricum ar costa ceva neglijabil inlocuirea)
- inainte chiar erau specificate numarul de scrieri, dar acum vad ca e o chestie care cam lipseste din specificatii

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate