Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Am o idee dar nu am banii necesari

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013
Am o idee de aplicatie web care consider ca va prinde. Problema este ca nu am bugetul necesar pentru achizitionarea unui server dintr-un datacenter, iar cu hosturile obisnuite nu ma pot juca deoarece aplicatia are nevoie de banda si HDD (cat mai mare).  Eu am toata platforma facuta, (mai multe scripturi si niste elemente de design) si nu as vrea sa vand scriptul. As vrea un parteneriat in urma caruia sa primesc un procent, si sa fiu admin pe aplicatia mea. In acelasi timp nu imi permit un server sau un VPS de calitate. Ce solutii am?

#2
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Care-ar fi costurile ?  Initiale si lunare, estimate de tine...  
Dar venitul ?

#3
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pai daca nu ai bani cum vrei sa te apuci de ceva? Macar da o idee despre ce este vorba si daca este intr-adevar ceva bun iti ofer eu un VPS sau server dedicat.

#4
gabi096

gabi096

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 07.09.2012
ZI-ne despre ce aplicație este vorba, ca nu-ți furam pateul (patentul)

#5
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013
o retea sociala pentru gameri. platforma are un algoritm ce detecteaza interesul tau pentru anumite jocuri/companii de jocuri si te baga pe o lista cu anumiti utilizatori. tot ce vei posta va fi vazut de cei care au aceleasi interese si invers. se distribuie pareri, print-screen-uri de la diverse jocuri/nivele. deviza "games makes you sociable". platforma sustine pirateria asa ca are o rubrica "best torrent for ..." unde ... este un joc si o versiune, iar utilizatorii dau like sau dislike dupa ce au incercat torrentul.  profitul vine din add-uri.

Edited by mihai_logic, 16 February 2013 - 14:41.


#6
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013
ce solutii am? am nevoie de spatiu nelimitat, dar bugetul imi permite doar un host banal.
cu un host obisnuit pot avea probleme? sa zicem ca dau spatiu limitat userilor pana castig niste bani.

Edited by mihai_logic, 16 February 2013 - 17:11.


#7
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013
daca trimit un mail la o companie care ofera host am vreo sansa sa scot un parteneriat cu ei?

#8
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006

View Postmihai_logic, on 16 februarie 2013 - 14:24, said:

o retea sociala pentru gameri. platforma are un algoritm ce detecteaza interesul tau pentru anumite jocuri/companii de jocuri si te baga pe o lista cu anumiti utilizatori. tot ce vei posta va fi vazut de cei care au aceleasi interese si invers. se distribuie pareri, print-screen-uri de la diverse jocuri/nivele. deviza "games makes you sociable". platforma sustine pirateria asa ca are o rubrica "best torrent for ..." unde ... este un joc si o versiune, iar utilizatorii dau like sau dislike dupa ce au incercat torrentul.  profitul vine din add-uri.

Păi nici ca discuție generală așa, de amorul artei nu cred că te încadrezi, de vreme ce asta încalcă flagrant legile în vigoare (și, by the way, regulamentul SP). De fapt, nu cred că ai sesizat DarkAngel a încercat să te ajute, dar n-a mai reacționat nimeni după ce ai spus cam în ce constă ideea ta. Cine crezi tu că ți-ar oferi spațiu de host pentru o chestie ilegală? Cine dintre cei care au o firmă cinstită s-ar lega la cap cu așa ceva?

#9
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
Pentru ce ai scris mai sus te pot ajuta cu host, mai putin pentru chestia ilegala. In Romania nu este ilegal sa detii material piratat, este ilegal sa-l distribui.
Profit din add-uri pe site warez? n-ai sa vezi. Te baneaza google de la prima sesizare.

#10
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,785
  • Înscris: 13.01.2005

View Postmihai_logic, on 15 februarie 2013 - 23:31, said:

Am o idee de aplicatie web care consider ca va prinde. Problema este ca nu am bugetul necesar pentru achizitionarea unui server dintr-un datacenter, iar cu hosturile obisnuite nu ma pot juca deoarece aplicatia are nevoie de banda si HDD (cat mai mare).  Eu am toata platforma facuta, (mai multe scripturi si niste elemente de design) si nu as vrea sa vand scriptul. As vrea un parteneriat in urma caruia sa primesc un procent, si sa fiu admin pe aplicatia mea. In acelasi timp nu imi permit un server sau un VPS de calitate. Ce solutii am?

Ok, să zicem că ți-aș putea oferi un server pe care să faci ce vrei tu. Nu, nu pot din cauza pirateriei. Sorry

#11
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013

View PostDarkAngelBv, on 23 februarie 2013 - 00:15, said:

Pentru ce ai scris mai sus te pot ajuta cu host, mai putin pentru chestia ilegala. In Romania nu este ilegal sa detii material piratat, este ilegal sa-l distribui.
Profit din add-uri pe site warez? n-ai sa vezi. Te baneaza google de la prima sesizare.

Dar nu detin eu acel continut ilegal ci niste site-uri de torrent. Nu eu distribui acel continut, utilizatorii il distribuie pe propria raspundere. Vechea scuza: "am creat rubrica best torrent for... pentru cei care au creeat  jocuri si le-au distribuit pe trackere." Aceeasi scuza o folosesc si bittorrent. Nu e vina lor ca lumea face abuz...
Doar ca eu, ca administrator nu sterg continutul ilegal deoarece: freedom of speech, blablabla. Chiar zilele trecute a distribuit cineva pe facebook un link de download catre un film, facebook nu a sters nimic.


Eu am vazut o multime de siteuri mari care au linkuri de torrente postate de useri si care nu au fost sterse(reddit, roportal, youtube, etc.) Daca primesc notificare, evident ca o sa sterg linkul, dar pana atunci nu vad riscul.

Oricum, pot scoate aceasta functie daca e nevoie. Dar vreau sa stiu daca risc ceva cand fac ce am scris mai sus. Cat despre add-uri....cum are TPB 64 de add-uri a cate 500 dolari fiecare pe saptamana?

Edited by mihai_logic, 23 February 2013 - 14:08.


#12
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
mihai, problema șade în felul următor:

Un film poate fi descărcat în mod legal de pe torrent dacă toți cei implicați (seederi și leecheri) dețin varianta originală cumpărată în mod legal (au DVD-ul, BD-ul acasă). Pot susține că doresc acea versiune ca o copie de siguranță. E logic că nu ai cum să verifici dacă ăia dețin su nu varianta originală, așa că e OK să transferi responsabilitatea în fief-ul lor: descarcă și răspândesc pe propria răspundere, tu nu poți fi făcut vinovat că le pui la dispoziție fișierul torrent.

La programe și jocuri (care sunt exact fix același lucru din punct de vedere legal), problema e puțin mai complicată. Variantele piratate ale acestora nu sunt NICIODATĂ identice cu originalul pe care l-ai putea cumpăra din magazin. Sunt fie modificate, conțin crack-uri (încălcarea legii - 1), fie conțin un număr serial sau un generator de numere seriale procurate și distribuite ilegal, care „descuie” programul transformându-l din variantă pentru evaluare în variantă cumpărată (încălcarea legii - 2).

Aici, dacă tu distribui torrentul ăla te incluzi și tu printre cei care contribuie la ilegalitate, deoarece nu ai nici un subterfugiu prin care să spui „e OK să descarci acest program/joc dacă...” Pentru că e ilegal să descarci jocuri sau programe crack-uite sau cu seriale furate chiar dacă tu ai avea o variantă cumpărată legal acasă. Nu ai voie nici să modifici jocul (chiar dacă l-ai cumpărat), nici să îl instalezi cu un alt număr serial decât cel care ți-a fost oferit de producător atunci când l-ai achiziționat.

Ai putea distribui fără probleme prin torrent jocuri/programe NEMODIFICATE care sunt FREE sau VARIANTELE DE EVALUARE luate de pe site-urile producătorilor, dacă aceștia permit redistribuirea NECOMERCIALĂ a acestora (de regulă permit, că doar îi ajuți să-și vândă marfa) - singura întrebare e de ce ar recurge cineva la această modalitate de a-și descărca jocul necrackuit de pe torrent, de vreme ce o poate face la fel de bine de pe siteul producătorului).

Sfatul meu e să renunți la ideea de a oferi linkuri spre variantele pirat, să menții doar ideea de platformă de socializare pentru gameri (interzicând discuțiile care implică pirateria, așa cum e aici, pe SP). Tot ți-ar ieși o chestie care, în funcție de cât d ebine o faci - ar putea să îți aducă succes. Plus că în felul ăsta ai să poț activa „la lumina zilei”. Altfel, nu te va găzdui decât cineva căruia oricum i se fâlfâie de lege, iar potențialele tale venituri, dacă vor exista, vor fi „pătate”, dacă nu chiar ilegale. De ce să te legi la cap, dacă nu te doare?

Edited by KoShiMin, 23 February 2013 - 15:23.


#13
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 25.01.2007
Strict in cazul Pirate Bay, sunt prea mari, si practic acum sunt un fenomen, un simbol. Este sustinut de lume pentru ceea ce reprezinta. Nu ai cum sa te compari cu ei.
Daca aia ar avea nevoie de bani, si ar apela la donatii, as dona cu placere.

p.s. nu stiu daca ai observat, dar o mare parte din publicitatea lor duce spre locuri de unde te alegi cu "bucurii" in calculator. pe site-ul tau, ar trebui sa sortezi astfel de publicitate, altfel unul care-si viruseaza calculatorul, data viitoare fa fugi de site-ul tau, rupand pamantul.

#14
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Exact, acele reclame sunt dintr-o zonă „gri”, iar cei care au bannere pe TPB nu au bannere și pe siteuri serioase (sau, mă rog, legale).

În plus, nu vreau să par a fi disperatul ăla care face „bu-hu-huu” pe forum, dar mare parte din banii pe care îi strânge TPB sunt utilizați momentan pentru a se confecționa o praștie foarte mare cu care să se poată arunca un număr suficient de chiftele peste gardul penitenciarului în care se află închis unul dintre membrii fondatori.

A fost chiar și o campanie de colectare de fonduri în sprijinul acestuia de Crăciun, că tot vorbea slai de donatori și de donații benevole ca sursă de venit (vreau să fie foarte clar, nici eu nu-s un habotnic din ăla care se crizează când vede vreun CD fără hologramă la el în casă, că no, toți suntem români, iar salariile sunt alea care sunt. Dar am prezentat problema sub aspectul ei „de principiu” ca să zic așa. Eu, dacă ar fi să încep o afacere pe net, aș alege s-o fac totuși în mod legal, măcar pentru faptul că, dacă te plasezi de „partea întunecată a forței” riști enorm, iar câștigul efectiv, cât de mare ar putea să fie el, nu ți-ar aduce liniștea sufletească și nici garanția unei vieți în libertate).

#15
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013
Incep sa-ti dau dreptate...o sa scot aceasta functie. Inainte de a ma gandi la profit m-am gandit la ideologie. Ar fi pe placul userilor ceva de genul...pentru ca peste tot este cenzura asta. Eu sustin pirateria pentru ca fara piraterie am fi niste inculti. Legile sunt proaste, in loc sa sponsorizeze creativitatea sponsorizeaza plasarea unui produs in fata a sute de "hartii". Hartiile sunt licentele. In opinia mea cine are de cumparat ceva, cumpara, nu pirateaza. Eu care nu imi permit o licenta windows, nu e normal sa o piratez? Daca nu as avea sistem de operare nu as avea acces la" cultura". Cand ii aud "pirateria ne-a adus pierderi", mor de nervi. "Aveati voi banii astia in conturi si cand am piratat eu i-ati pierdut?"

Daca exista licenta la "tabla inmultirii" ? Posted Image) La fel sta treba si cu jocurile/cartile/filmele, deoarece toate astea sunt necesitati. Am bani, le cumpar. Daca nu, imi risc Pc-ul si piratez ceva, posibil plin de virusi.

Oricum, legile sunt proaste dar trebuie respectate. Asta e...mai bine fac ceva legal decat sa am probleme.

Edited by mihai_logic, 23 February 2013 - 16:17.


#16
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmihai_logic, on 23 februarie 2013 - 16:11, said:

Eu sustin pirateria
Si vrei sa faci afaceri ! Posted Image

View Postmihai_logic, on 23 februarie 2013 - 16:11, said:

mai bine fac ceva legal decat sa am probleme
Asa mai merge. Maine vei fi fericit ca poti face ce-ti taie capul fara ca nimeni sa te poata impiedica.

Edited by neagu_laurentiu, 23 February 2013 - 16:20.


#17
mihai_logic

mihai_logic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 15.02.2013
Scot functia "best torrent for...".  Vreau o parere cat mai obiectiva. Va prinde aceasta platforma?  Ce functii credeti ca ar trebui puse pentru a face oamenii sa-si faca cont?

P.S. Serverul nu mai este o problema. Un tip de treaba s-a oferit sa ma ajute.

Edited by mihai_logic, 23 February 2013 - 17:38.


#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,848
  • Înscris: 25.01.2007
fa-l intai functional, sa vedem ce e de capul lui, ce are acum, altfel cum vrei sa ne dam cu parerea?
partea cu torrentul nu era o.k., tocmai din cauza ca trackerele bune sunt private. si degeaba spui ca ce bun si frumos e torrentul x de pe warez_spam, cand tu dai cu capu'n gardul lor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate