Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Nasa lucreaza la un warp drive.

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Se pare ca ideea lui Miguel Alcubierre se poate pune in practica cu mult mai putina energie decat se credea. In prezent se lucreaza in laborator pentru a testa aceste ipoteze. Daca s-ar reusi punerea in practica a unei modalitati de a calatori superluminic, acest fapt va avea un efect profund asupra omenirii. Credeti ca in cursul vietii noastre e posibil sa vedem primul zbor interstelar?


http://news.national...-it-travels-to/
http://io9.com/59632...e?post=54588781

Edited by emil_sv, 15 February 2013 - 21:45.


#2
Fumez_Vodca

Fumez_Vodca

    I'm so mean I make medicine sick

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,460
  • Înscris: 04.11.2012
Star Trek cumetre!

#3
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
super....sper sa reuseasca....pamantul nu ne mai suporta multa timp

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
Din pacate, nimeni nu va sti cand se va inventa aceasta tehnologie. Pamantul acesta este altul fata de cel din Star Trek.
In timp, cand secretul nu va mai putea fi tinut, probabil vom afla si noi, cine stie?!
Sunt totusi optimist si stiu ca vom reusi intr-un final, pentru ca daca omul a reusit sa realizeze ceva, asta a fost sa atinga visurile cu mana.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostFumez_Vodca, on 15 februarie 2013 - 21:37, said:

Star Trek cumetre!

Engage !

#6
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
E un documentar dat pe posturile astea de televiziune(discovery,history...etc) despre area51.Si la un moment dat e un om care spune cateva cuvinte.E un fost director de la Lockheed Martin parca si care spune ce i-a povestit lui,inainte sa moara, fostul director general al companiei dupa ce a vizitat area51....Si zicea cam asa(citez din ce mi-aduc aminte): "ce avem noi acolo suntem cu 50 ani inainte de ce vezi tu in star trek.Orice iti poti imagina acolo o sa vezi.Si am vazut si o fiinta vie de pe alta planeta...".Concluziile le trageti singuri !!! Iar documentarul l-am vazut de mai multe ori ca il tot repeta din cand in cand!
Acum cativa ani citeam despre un fizician bulgar care a reusit sa reproduca presupusul sistem de propulsie al farfuriilor zburatoare si care a doua zii dupa ce a publicat articolul ar fii disparut misterios,familia cautandu-l....
Sincer,eu cred ca avem de mult tehnologia de a calatorii cu viteza luminii sau cu o viteza mai mare,cred ca deja am luat contact cu entitati sau fiinte extraterestre si ca se cunoaste la nivel mondial,dar ca e un foarte mare secret,cred ca avem leac pentru orice boala,dar la fel tinut secret(vezi cazul lui michael jordan,diagnosticat cu sida in mai multe randuri si vindecat "miraculos") si cate si mai cate!

#7
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Damn, m-am nascut prea devreme Posted Image
Oare apucam, noi astia de p-acilea, ziua cand o sa paseasca oameni pe alte planete cu viata ?

#8
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,809
  • Înscris: 09.12.2012
Fratilor nimic nu e imposibil,e foarte probabil sa vedem in viitor un teleporter,cum prin ani 1700 spuneau oameni ca in veci nu vor putea zbura uite ca prin ani 1900 sa inventat primele avioane.
Teoremele despre "gaura neagra" si universe paralele exista deja de mult,acum trebuie doar sa-le aplicam.

Cat despre area 51,nici astazi nu se stie ce se ascunde sub buncaralele subterane,cine stie ce ii pe acolo,oricum acolo se lucra in secret,tu de exemplu daca ai sti ceva despre acea zona,si ai face public anuntul probabil peste 2 zile te-ai trezi sedat si bagat la spitalul de nebuni.
Am auzit si eu povesti despre area 51,cica acolo se creaza si virusi noi,sau ceva sisteme care au  scopul sa emita ceva unde,prin care ar controla omenirea,si alte povesti sau minciuni.

#9
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Intrebarea e cum alegi "capatul de iesire" al acestei warp-drive?Sau ne mutam asa la plezneala?

#10
bladee

bladee

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 18.10.2009

View PosttheMisuser, on 15 februarie 2013 - 22:17, said:

Oare apucam, noi astia de p-acilea, ziua cand o sa paseasca oameni pe alte planete cu viata ?
Mie îmi pare că mai degrabă vor veni alții primii pe la noi, dar nu vor mai găsi nimic din ce e acum sau a fost până acum.

#11
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012
E posibil sa vezi primul zbor interstelar cu o maimuta, nu cred ca se baga vreun om la asa ceva , e moarta sigura sa calatoresti la viteza aia.

#12
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Dupa cate ma inteles in cazul warpului nu e la fel ca si in cazul acceleratiilor standard. Adica pasagerii nu prea simt nici o diferenta fata de repaus.

Edited by George_Catean, 15 February 2013 - 22:43.


#13
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007

View Postecho3, on 15 februarie 2013 - 22:34, said:

E posibil sa vezi primul zbor interstelar cu o maimuta, nu cred ca se baga vreun om la asa ceva , e moarta sigura sa calatoresti la viteza aia.
hehe, undeva inainte de caile ferate, erau niste "oameni de jtiinta" care ziceau ca la 60mph oamenii mor, ca le iese aerul din plamani, ochii din cap si d-astea :)

View Postbladee, on 15 februarie 2013 - 22:30, said:

Mie îmi pare că mai degrabă vor veni alții primii pe la noi, dar nu vor mai găsi nimic din ce e acum sau a fost până acum.
Despre aia nu ma pronunt, nu tine de mine cand vin sau nu ei. Mie mi-e doar de ce putem face noi in timpul vietii mele. Sa zicem ca o sa ma multumesc cu internetul..

#14
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012
Vad ca unii nu au binevoit sa citeasca articolele. Nu se intampla nimic in mod special pentru pasagerii  vehiculului in acest caz. Vehiculul in sine nu se misca deloc, se misca spatiul din jurul sau. Exista insa cateva probleme cum ar fi faptul ca se acumuleaza o cantitate imensa de radiatii, e inca la inceput toata povestea. In timp toate neajunsurile vor fi rezolvate cumva. Important este ca e posibil si ca se cerceteaza in mod serios. Incearca sa miste o particula in acest mod. Daca merge cu o particula, va merge si cu ceva mai mare, depinde totul de sursa de energie. Ganditi-va ca din 1903 de la primul zbor, in 60 si ceva de ani am ajuns pe luna. Se va face progres, si e posibil ca in timpul vietii noastre sa se demonstreze ca acest mod de a calatori este viabil. Nu stiu daca vom asista neaparat la primul zbor interstelar, dar nepotii nostrii e posibil sa o faca. Oricum ar fi, mi se pare absolut fantastic. Cu siguranta exista alte planete asemanatoare pamantului, si cat de curand le vom gasi. Din 1995 de cand s-a descoperit prima planeta in afara sistemului nostru solar pana astazi s-au descoperit mii de planete. Cand va fi functional urmatorul telescop spatial  http://en.wikipedia.....Telescope    vom avea ocazia sa vedem si mai multe. in 2015 va fi dat in functiune, si va fi de multe ori mai performant decat Hubble. E doar o chestiune de timp pana descoperim prima planeta capabila sa sustina viata asa cum o stim noi. Asta cu siguranta vom vedea in timpul vietii noastre, la fel ca si dovezi solide de viata in Univers. Din pacate din cauza crizei economice s-au anulat mai multe proiecte in domeniu, printre care si  http://en.wikipedia....anet_Finder   Dar cand economia isi va reveni acestea vor fi cel mai probabil reluate.
Cititi aici mai multe despre ideea lui Miguel Alcubierre, fizician mexican: http://en.wikipedia....lcubierre_drive

Edited by emil_sv, 16 February 2013 - 06:55.


#15
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 24.06.2008
Ma ia cumva rasul citind ce fac cercetatorii adevarati.....Si cand te gandesti ca in romania trei sferturi dintre "prostani" nu sunt in stare sa treaca bacul!!!!

#16
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postemil_sv, on 15 februarie 2013 - 21:28, said:

Credeti ca in cursul vietii noastre e posibil sa vedem primul zbor interstelar?

Vom avea noroc daca nu ajungem inapoi in epoca de piatra.

#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,078
  • Înscris: 04.02.2011
Nu ne pune nimeni să zburăm înapoi în timp.

#18
emil_sv

emil_sv

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,663
  • Înscris: 19.12.2012

View Postgeorge_eu25, on 16 februarie 2013 - 10:43, said:

Ma ia cumva rasul citind ce fac cercetatorii adevarati.....Si cand te gandesti ca in romania trei sferturi dintre "prostani" nu sunt in stare sa treaca bacul!!!!

Printre cercetatorii adevarati te asigur ca sunt si romani, doar ca din pacate in Romania nu exista posibilitatea ca ei sa se desfasoare la adevaratul lor potential.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate