Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Apple - cat dai, atat face?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1061 replies to this topic

#19
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Normal ca daca ai un venit de 2000 lei pe luna vei ramane pe variantele mai ieftine, PC. Dar daca un mac costa jumatate dintr-un salar luna nu cred ca pretul mai ii atat de mare.

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Un nou topic care nu face nimic altceva decat sa aduca aceleasi discutii interminabile la nesfarsit. Cine are produse Apple si stie sa aiba grija de ele si cum sa le foloseasca, cu siguranta nu are probleme.

#21
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Singurul produs de la apple care am vazut ca merge mereu fara probleme si e laudat in continuare e Ipod-ul. In rest, MacBook,Iphone,Ipad cu toate pot sa apara probleme ca la orice alt produs al concurentei. Un MacBook de top ajunge la ~14000 lei adica 140.000.000 lei vechi. Nu cred ca poate sa afirme cineva ca produsul acela face toti banii, sa fim seriosi.

Un Iphone 5 16gb (cel mai slab deci) costa ~3100 lei. Face? Nu, evident. De 3100 lei iti iei un laptop beton pe care poti face mult mai multe lucruri, asta ca o comparatie. Valoarea reala pentru acel iphone 5 ar fi undeva la 2000 lei maxim, restu e taxa pe smecherie.

#22
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 17.06.2010
In tarile mai civilizate un iphone 5 costa cam 2700 ron..ca la noi sunt alte preturi e din cauza bisnitarilor

#23
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,898
  • Înscris: 14.11.2004
Sunt fiabile, chiar si iPod-urile sunt beton, am unul vechi din 2005 si merge perfect, bateria tine cam 4-5 ore, dar in rest este perfect.

Problema este pretul si "planned obsolence"-ul specific firmei decat durabilitatea.

#24
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View PostAlex_GP, on 15 februarie 2013 - 21:35, said:

3GS
Dar tot sta mai bine la surport decat Android. La 99.9% din smartphoneurile Android iti vine un upgrade peste versiunea preinstalata la momentul vanzarii.
La 3GS-ul ala care venea cu iOS3, au facut update pana la ultimul iOS6, cum are si "ultimul racnet" de iPhone 5 mega scump si inutil.

View PostAhasverus, on 15 februarie 2013 - 21:37, said:

ideea este ca am vazut f. multi oameni (non-geek) care odata trecuti pe Apple, nu s-au mai intors pe Windows; reversul insa...
Apple e MAI scump, DAR iti ofera chestii mai rafinate si de ce nu... siguranta + nervi mai putini; pentru unii e foarte important ca lucrurile sa mearga struna, dupa o anumita varsta Posted Image

It's easy, dar trebuie sa treci de nivelul de gandire rupta in cur: "moama, e cu X sute de sute de euro mai scump! De banii aia imi luam o placa video mai tare."Posted Image
Corect. Nu prea am vazut/auzit/citit de treceri de la Mac la Windows. De la iPhone la Android da, dar nici astea prea multe la numar ca si cazuri.

Corect. E mult mai usor si sigur sa mearga un produs Apple decat altele deoarece au mult mai putine produse hardware care inseamna numai bine cand vorbim de controlul calitatii, se stiu clar configuratiile, producatorii, sunt testate si facute sa mearga impreuna. Sau de compatibilitatea cu softwareul care si el la randul lui trebuie optimizat pentru mult mai putine configuratii hardware: cateva iPhoneuri, cateva Macuri, etc., nu zeci de milioane de combinatii ca la PC si Android, implementari facute de zeci de producatori diferiti si tot asa.
Ca mai exista probleme e irelevant si perfect normal, nu se poate crea nimic perfect si nici NU SE DORESTE. E la mintea cocosului. Posted Image

View PostAndyM, on 15 februarie 2013 - 21:50, said:

Da, de cat dai de atata face...
Urat. Dar totodata normal. In final tot electronice sunt, tot procesoare, tot condensatori, plastic, sarme, butoane, LEDuri si alte prostii folosesc. Ca sa o zic asa. Deci se mai intampla. Posted Image
Dar faptul ca altii folosesc Macuri non-stop la orice, de parca sunt servere, se bazeaza pe ele cu orice lucru ar face, nu le mai lasa sa respire si... Merg traznet. Astea sunt majoritatea cazurilor.

View Postmdf, on 15 februarie 2013 - 21:51, said:

Merg ca unse pana-n paispe'. Nu mai aburiti lumea aici cu fraze din astea. Eu am un iMac 2011 si nu merge ca uns, chiar zilele trecute am facut un update (ca sa ma invat minte) si acum am probleme cu reteaua wireless.
Sunt identice cu restul produselor, nu exista "Produsele Apple merg ca unse" ci poate "Majoritatea produselor Apple merg ca unse".
Tu ... Si nu merge ca uns. La fel ca mai sus.
Probabilitatea sa ai o problema la Apple e mult mai mica decat la PC/Android/etc din motivul bine stiut si explicat si mai sus de mine.


.... Dar in final, desi din postul meu se intelege ca tin cu Apple, tot nu as da galagia de bani ceruta de ei pe iPhone 5 sau nici macar pe iPhone 4/4S. Sau pe Mac-uri. INCA.
Dar in schimb vad o gramada de pustoaice si pustani care abia si-au facut buletin si isi iau iPhone 5. Cum naiba, nu stiu. Dar nici nu ma intereseaza. Are Apple clienti...

#25
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,457
  • Înscris: 30.10.2003
Dpmdv nu se merita! M-as simti fraier sa dau aproape dublu pe un telefon/calculator/laptop pentru ca se misca cu 0,34 sec. mai repede, cand pe piata sunt produse mai ieftine care fac acelasi lucru. Adevarat ca produsele sunt faine, dar mi-as mai cumpara si un rucsac, o tzoala de munte, o frontala!

#26
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Cand nu iti permiti un iMac sau Macbook Pro, folosesti iAtkos.
Dar poti face un efort pentru un tuner tv sau placa de captura ca sa te poti uita la tv - cum am facut eu.
Mac OS X se trage din Unix.
E un mediu de lucru destul de bun, dar costa ceva bani.
Apple ar trebuie sa faca investitii in sistemul de invatamint din Romania. Sa doteze scolile si falcutatile cu calculatoare Apple.
Daca ai downloadat si instalat un program prin App Store, il poti sterge din pc ducind direct la cos de gunoi din taskbar.
Fara Unistall ( care dura uneori cam mult timp sau esua ) si fara Reboot ca la Windows PC.

Edited by Kortana, 15 February 2013 - 23:50.


#27
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Cumparati Apple, sunt cele mai bune! Daca vrei un soft de scobit in nas, dai bani pe el si il ai.
Soft-ul e bun si folositor, rapid si fiabil, constant, si economicos (pe termen lung).

Apple e de cumparat. Cumpara Apple! Acum!

#28
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010

View Postestropy, on 15 februarie 2013 - 23:48, said:

Cumparati Apple, sunt cele mai bune! Daca vrei un soft de scobit in nas, dai bani pe el si il ai.
Soft-ul e bun si folositor, rapid si fiabil, constant, si economicos (pe termen lung).
Apple e de cumparat. Cumpara Apple! Acum!
Ce comic esti. Posted Image

#29
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,332
  • Înscris: 14.06.2006
Crezi?

#30
estropy

estropy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 22.02.2010
Eu mi-am luat Apple in primul rand pentru ca ma COSTA BANI !
A fost criteriul esential sa DAU BANI nu doar la inceput ! Nu..Asta ar fi fost o indulgenta.
Acum am MAC si cand stau sau nu pe LAC, dau BANI, si e misto sa dai BANI din moment ce i-ai muncit in loc sa petreci ani de zile pe plaje virgine cu virgine..ai muncit !
Si ca orice sclav...vrei sa iti vezi munca justificata! Atunci iti iei Apple.

@Kortana: Ai grija ce "CREZI" ca daca nu Crezi ce trebuie, iti sterge postul. Posted Image
vorba aia..Simtul umorului din Perla Moldovei nu-i acelasi cu simtul din alte......Perle.

Edited by estropy, 16 February 2013 - 00:07.


#31
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006

View PostKortana, on 15 februarie 2013 - 23:47, said:

Cand nu iti permiti un iMac sau Macbook Pro, folosesti iAtkos.
Dar poti face un efort pentru un tuner tv sau placa de captura ca sa te poti uita la tv - cum am facut eu.

Într-adevăr, merită! Motivul ăsta e principalul! Că, draci, numai pe MacOS există tunere TV. În niciun caz nu există posturile TV online moca, nu există televizoare dedicate cu diagonala cât peretele la prețuri mai mici decât un iPhone și în niciun caz nu există tunere TV PCI care să funcționeze în orice amărât de PC. Părinții folosesc o tehnologie extraterestră pe un PC de vreo 7 ani cu XP pe el de se pot uita la TV (pe lângă cele 2 televizoare dedicate).

Deci, subscriu, îți trebuie neapărat Mac pentru a te uita la televizor. Apple a revoluționat televiziunea! :)

View PostKortana, on 15 februarie 2013 - 23:47, said:

Mac OS X se trage din Unix.

Și asta contează la ce? Aaa... că au luat un kernel open-source și i-au făcut interfață, apoi l-au vândut contra-cost. Da, mirobolant. :)

View PostKortana, on 15 februarie 2013 - 23:47, said:

Apple ar trebuie sa faca investitii in sistemul de invatamint din Romania. Sa doteze scolile si falcutatile cu calculatoare Apple.

Pentru că în școala generală se învață, evident, cum să folosești Apple. Sau cum să programezi în Objective-C. La facultate, idem. Tot ce trebuie să se învețe, e Objective-C. În niciun caz tonele de alte tehnologii care nu merg, sau merg prost, pe un Apple. Și, evident, pentru a-și putea face temele, orice student amărât va trebui să cotizeze 100 de euro pe an la Apple, pentru drepturile de a face aplicații pe platforma lor. Parcă așa stătea șmecheria ultima oară când am verificat, posibil să mă înșel. :)

View PostKortana, on 15 februarie 2013 - 23:47, said:

Daca ai downloadat si instalat un program prin App Store, il poti sterge din pc ducind direct la cos de gunoi din taskbar.
Fara Unistall ( care dura uneori cam mult timp sau esua ) si fara Reboot ca la Windows PC.

Dacă stai toată ziua să fâțâi aplicații, instalat/dezinstalat, ăsta ar fi un extraordinar de mare avantaj. Pentru restul... :)

Mă amuză la maxim motivele unora de a susține cu înverșunare unele produse. :)

#32
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,233
  • Înscris: 24.02.2007
Mac-ul este ce nu este/va fi niciodata Linux-ul pe partea desktop: un sistem Unix unde nu-ti bati capul cu gasirea driverelor, unde se descurca si cei mai putini instruiti in domeniu si unde poti beneficia de o platforma profesionala atat prin hardware cat si prin software (ex. in domeniul multimedia).

Daca, prin folosirea lui, scoti mai multi bani decat ai dat pe el, inseamna ca si-a meritat banii.

#33
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postestropy, on 16 februarie 2013 - 00:02, said:

Eu mi-am luat Apple in primul rand pentru ca ma COSTA BANI !
A fost criteriul esential sa DAU BANI nu doar la inceput ! Nu..Asta ar fi fost o indulgenta.
Acum am MAC si cand stau sau nu pe LAC, dau BANI,
apple e printre altele si un brand de lifestyle. unii isi iau apple din simplul motiv ca produsele au un design estetic. altii pentru ca interoperabilitatea functioneaza fara coiala prea mare. sau pentru ca-s probleme tehnice putine, ceea ce e simplu de realizat cand combinatia hardware/software vine de la o singura firma in cateva configuratii testate. d-aia a functionat solaris excellent pe SPARC. costul e, o libertate redusa la customizare. io dupa ani de IT is extraordinar de satul de umblat in computer/configurat/reinstalat etc. mai nou nici computerele de gaming ce le iau nu le mai montez singur ca mi-e lehamite. dau bani in plus sa faca firma de la care iau componentele treaba aia.

Quote

si e misto sa dai BANI din moment ce i-ai muncit in loc sa petreci ani de zile pe plaje virgine cu virgine..ai muncit !
oricum, la price tag-ul pe il au produsele de la apple, se adreseaza celor care au bani si de apple si de curve.

#34
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010

View Postestropy, on 16 februarie 2013 - 00:02, said:

Eu mi-am luat Apple in primul rand pentru ca ma COSTA BANI !
A fost criteriul esential sa DAU BANI nu doar la inceput ! Nu..Asta ar fi fost o indulgenta.
Acum am MAC si cand stau sau nu pe LAC, dau BANI, si e misto sa dai BANI din moment ce i-ai muncit in loc sa petreci ani de zile pe plaje virgine cu virgine..ai muncit !
Si ca orice sclav...vrei sa iti vezi munca justificata! Atunci iti iei Apple.
@Kortana: Ai grija ce "CREZI" ca daca nu Crezi ce trebuie, iti sterge postul. Posted Image
vorba aia..Simtul umorului din Perla Moldovei nu-i acelasi cu simtul din alte......Perle.
Cred ca a fost comic la acel raspuns. Si nu imi va sterge mesajul ca nu am spus nimic gresit / rau.
Am vazut o parte dintr-un film documentar despre istoria Mac OS pe Youtube, fascinant si frumos.

Edited by Kortana, 16 February 2013 - 14:52.


#35
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,296
  • Înscris: 02.02.2006

View PostPengoon, on 16 februarie 2013 - 14:39, said:

sau pentru ca-s probleme tehnice putine, ceea ce e simplu de realizat cand combinatia hardware/software vine de la o singura firma in cateva configuratii testate.

Dă pe-afară de testare. Ca de obicei, ăsta pare să fie unul din motivele din top. Dar când am zis și eu că ”uite, la mine nu-i așa” (a se vedea topicul De ce MAC ?), au început să curgă mesajele gen păi uite, că HDDul e așa și pe dincolo, că mai bine un SSD, că una, că alta. Păi testarea aia se dovedește doar în cazul clienților fără probleme. La ceilalți nu se pune. Posted Image

Pe-un singur Mac am pus mâna și ăla merge la fel de bine (sau de prost, în funcție de perspective) ca un Windows echivalent ca hardware. Încă n-am fost lămurit de ce. Dar ce e evident e că produsele Mac sunt ”net superioare oricărui alt produs”. Posted Image

#36
Kortana

Kortana

    POWERED BY MICROSOFT !

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,221
  • Înscris: 24.11.2010
Un Mac sau iPhone sau iPad va merge daca e folosit cum trebuie. Daca se intimpla sa fie probleme, se va apela la Back-Up si Restore.
De aceea e foarte bine sa mai ai unca un HDD pentru a tine in siguranta fiserele si programele.

Edited by Kortana, 16 February 2013 - 15:54.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate