Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Scaderea temperaturii atmosferice in raport cu cresterea altitudinii

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
arthasfleo

arthasfleo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 271
  • Înscris: 03.08.2006
Buna ziua
Am si eu o intrebare. Care este raportul dintre scaderea temperaturii si cresterea altitudinii intr-un mediu umed, spre exemplu cum ar fi la tropice/ecuator.
Adica cu cat scade temperatura, incepand de la nivelul marii, odata cu cresterea altitudinii?
Va multumesc

#2
eualexmare

eualexmare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 13.03.2010
creste/scade 2 grade la fiecare 100 metri urcati/coborati.

#3
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012
-Desigur ca cu cat creste altitudinea temperatura scade, desii in mod logic cu cat te apropii de sursa caldurii(soare) ar trebuii sa creasca si temperatura..ori fenomenul este tocmai ..invers..de ce oare?

#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,076
  • Înscris: 04.02.2011
Pentru că nu te aproprii de soare decât cu 0,00000006%  la fiecare km urcat.

#5
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Eu stiam de 6 grade la 1000m.

#6
Tiby_med

Tiby_med

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,231
  • Înscris: 29.06.2010
Manualele de munte si inclusiv Bear Grylls, spuneau ca, scade temperatura cu 3 grade la fiecare 100 m urcati.

Asta cu apropiatul de soare, si eu sunt curios.
Cred ca fenomenul se traduce ca te indepartezi de scoarta pamantului, care in mod normal degaja inapoi caldura soarelui inmagazinat. Dar totusi, muntele nu e tot scoarta pamantului ? Si cateodata chiar e foarte fierbinte stanca... in schimb se raceste foarte repede dupa apunerea soarelui... Posted Image

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006
Nu are cum 3 grade la fiecare 100 m. Gandeste'te ca la 300 de metri deja ar fi 10 grade diferenta. Inseamna ca numai in Romania ar fi diferente de la vara la iarna in functie de judet.
0,65 la 100 m am gasit la o cautare rapida.

#8
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Aerul nu se incalzeste direct de la razele soarelui ci razele soarelui (UV) ating pamantul, il incalzesc si pamantul la randul lui incalzeste aerul. Asa se explica faptul ca aerul e mai cald deasupra pamantului si mai rece la altitudini mari.

#9
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postbenis, on 15 februarie 2013 - 18:49, said:

Pentru că nu te aproprii de soare decât cu 0,00000006%  la fiecare km urcat.
-Chiar de ar fi si asa (desii nu e chiar asa) chiar si atunci temperatura nu ar trebuii sa scada...Dece totusi scade?

View PostTipiric, on 15 februarie 2013 - 19:27, said:

Aerul nu se incalzeste direct de la razele soarelui ci razele soarelui (UV) ating pamantul, il incalzesc si pamantul la randul lui incalzeste aerul. Asa se explica faptul ca aerul e mai cald deasupra pamantului si mai rece la altitudini mari.
-In aceast caz temperatura pamantului (la sol) ar trebuii sa fie cu mult mai mare decat cea a atmosferei (un calorifer intr-o  camera este cu mult mai cald decat aerul pe care il incalzeste prin transfer)...

Edited by Arayan, 15 February 2013 - 20:02.


#10
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 10.04.2006

Quote

In aceast caz temperatura pamantului (la sol) ar trebuii sa fie cu mult mai mare decat cea a atmosferei (un calorifer intr-o  camera este cu mult mai cald decat aerul pe care il incalzeste prin transfer)...
Si nu ti se pare ca ar fi ? Pe la 10000 de metri sunt -50 de grade lejer.

#11
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View PostNenea Zap, on 15 februarie 2013 - 20:10, said:

Si nu ti se pare ca ar fi ? Pe la 10000 de metri sunt -50 de grade lejer.

-Mi se pare ca nu m-ai intzeles,(desii am facut si comparatia cu ..caloriferul).Eu ma refeream la faptul ca daca ar fi asa cum zicea Tipiric,adica,ca pamantul e incalzit de soare si apoi prin transfer acesta ar incalzii atmosfera,atunci acesta (pamantul) ca sa poata incalzii atmosfera la 40 de grade i-ar trebuii vreo 60-70 grade ori vara cand e f. cald in aer si te intinzi pe panant ce simti? ca te racoresti sau ca te ..arzi?...

#12
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,008
  • Înscris: 02.12.2007
Ma copii, voi nu prea ati dat pe la scoala sau ati facut-o in WC cu femeia de serviciu?
Daca te intinzi vara pe pamant unde bate soarele sari in sus si zici ărşi!

Edited by Tipiric, 15 February 2013 - 23:19.


#13
vladutz114

vladutz114

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 22.05.2010

View PostTipiric, on 15 februarie 2013 - 23:19, said:

Ma copii, voi nu prea ati dat pe la scoala sau ati facut-o in WC cu femeia de serviciu?
Daca te intinzi vara pe pamant unde bate soarele sari in sus si zici ărşi!
=)))))))) Unii pur si simplu sunt prea batuti in cap. Iar referitor la Arayan, ca sa-ti dau un exemplu pe masura ta, aerul mai rece deasupra deoarece se departeaza de calorifer (adica de pamant care-l incalzeste). Apropierea de soare se face extrem exetrem extrem de putin, incat e neglijabila.

#14
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postvladutz114, on 17 februarie 2013 - 01:35, said:

=)))))))) Unii pur si simplu sunt prea batuti in cap. Iar referitor la Arayan, ca sa-ti dau un exemplu pe masura ta, aerul mai rece deasupra deoarece se departeaza de calorifer (adica de pamant care-l incalzeste). Apropierea de soare se face extrem exetrem extrem de putin, incat e neglijabila.
-Daca ai studia mai atent problema ai constata ca ,,aerul rece cel de deasupra paturii atmosferice'' nu este mai departe de soare ci dimpotriva mai aproape,si chiar daca e distanta f. mica, conform legilor fizicii aerul cald se ridica deasupra celui rece asa ca ar trebuii acolo sus sa fie f. cald ori e f. ..frig.
-Dar daca comparatia cu caloriferul pare de neintzeles,hai sa incercam compararatia cu..cuptorul de mikrounde...Dehh,aici ce mai zici ,aici chiar ca se elimina complect pana si sursa de caldura si totusi mancarea se incalzeste de-la o sursa...rece.Nu cumva si soarele emite la fel niscai radiatii reci si care produc apoi caldura? Pentru ca lumina (produsa de fotoni) e una si incalzirea e alta,ce sa intzelegem ca soarele e doar ..luminos?
http://www.tpu.ro/st...in-pricina-mai/
http://www.lovendal....ete-interioare/

Edited by Arayan, 17 February 2013 - 11:34.


#15
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostArayan, on 17 februarie 2013 - 11:29, said:

-Daca ai studia mai atent problema ai constata ca ,,aerul rece cel de deasupra paturii atmosferice'' nu este mai departe de soare ci dimpotriva mai aproape,si chiar daca e distanta f. mica, conform legilor fizicii aerul cald se ridica deasupra celui rece asa ca ar trebuii acolo sus sa fie f. cald ori e f. ..frig.

Conform legilor fizicii, un corp mai putin dens scufundat intr-un corp (fluid) mai dens este impins in sus de o forta ascensionala de tip arhimedic. Atat.
La presiuni egale, aerul cald este mai putin dens decat aerul rece si evident are tendinta sa se ridice deasupra. Insa densitatea paturilor de aer succesive scade impreuna cu presiunea pe masura ce ne indepartam de Terra din motive de nenea Boltzmann, iar pe de alta parte aerul de jos nu se afla scufundat in cel de sus sau viceversa. Deci rationamentul dumitale reprezinta o aplicare gresita a legilor fizicii.

Quote

-Dar daca comparatia cu caloriferul pare de neintzeles,hai sa incercam compararatia cu..cuptorul de mikrounde...Dehh,aici ce mai zici ,aici chiar ca se elimina complect pana si sursa de caldura si totusi mancarea se incalzeste de-la o sursa...rece.Nu cumva si soarele emite la fel niscai radiatii reci si care produc apoi caldura? Pentru ca lumina (produsa de fotoni) e una si incalzirea e alta,ce sa intzelegem ca soarele e doar ..luminos?

Nu stiu ce crezi dumneata ca demonstreaza cuptorul de microunde de care stiinta nu ar avea habar si care ar spune ca sus trebuie musai sa fie mai cald.
Soarele este o sursa de radiatii electromagnetice cu distributie spectrala aproximativa de corp negru cu temperatura de vreo 5800 K. Maximul emisivitatii se verifica in partea vizibila a spectrului, insa soarele emite si IR si microunde precum si UV in cantitate insemnata. Toata energia radiativa electromagnetica produsa de soare se raspandeste in spatiu, o parte este incidenta pe Terra (circa 1365 W/m2 la limita superioara a atmosferei) si poate fi reflectata sau absorbita. Energia absorbita devine in ultima instanta agitatie termica si incalzeste corpul care o absoarbe.
Acum: paturile superioare ale atmosferei sunt rarefiate si foarte transparente, acolo nu se absoarbe mai nimic. In schimb, solul este opac si dens, el absoarba mult mai bine energia primita de la soare si se incalzeste esentialmente de la acesta. Aerul din vecinatatea solului este in contact termic cu suprafata Terrei si poate schimba usor energie sub forma convectiva cu aceasta din urma: in alte cuvinte, el se incalzeste nu atat radiativ direct de la lumina soarelui (pentru care este transparent) cat indirect, de la ce ii cedeaza solul incalzit de soare. In afara de transferul convectiv de caldura prin contact cu atmosfera, solul mai re-emite si el energie termica, insa mult mai putina (temperatura fiind de ordinul a doar 300 K) si care nu influenteaza prea mult atmosfera (practic transparenta pentru acest tip de radiatii).

Quote


Sugestia mea ar fi ca dumneata sa nu mai utilizezi pe post de referinte niste pagini web scrise de niste neica-nimeni certati cu fizica si cu stiinta in general si sa treci la lectura unor surse de informare decente. De exemplu, niste carti de fizica serioase, din biblioteca.

#16
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postmdionis, on 17 februarie 2013 - 12:11, said:

...Sugestia mea ar fi ca dumneata sa nu mai utilizezi pe post de referinte niste pagini web scrise de niste neica-nimeni certati cu fizica si cu stiinta in general ...
-Nu stiu cat de ,,neica-nimeni'' poate fii de exemplu fizicianul de renume mondial Nassim Haramein comparativ cu userul Mdionis iar daca acesta din urma a ramas blocat doar pe conceptele lui Galileo,sau Giordano este problema sa personala,stiintza este si ea ..relativa,iar disciplina clasica in care se regasesc aceste fenomene nu este fizica ci.. Astrofizica http://ro.wikipedia....ki/Astrofizică

View Postmdionis, on 17 februarie 2013 - 12:11, said:

-Sugestia mea ar fi ca dumneata sa.. treci la lectura unor surse de informare decente. De exemplu, niste carti de fizica serioase, din biblioteca.
-Tzi se pare ca ar exista cumva prin biblioteci si carti de fizica ..neserioase?,si dupa ce critrii le-asi putea deosebii rogu-te? Sant obligat sa le deosebesc neaparat dupa parerile d-tale personale? Nu domnule! refuz categoric,si daca ai fi fost mai atent ai fi observat faptul ca eu nu am ,,emanat''inca pareri personale si ca tocmai de aceia folosesc,, pe post de referintza'' doar parerile unor personalitati...Candva parerile personale nedovedite se pedepseau public..Posted Image Posted Image Posted Image

#17
mdionis

mdionis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,337
  • Înscris: 18.05.2009

View PostArayan, on 18 februarie 2013 - 11:04, said:

-Nu stiu cat de ,,neica-nimeni'' poate fii de exemplu fizicianul de renume mondial Nassim Haramein comparativ cu userul Mdionis

Dl. Nassim Haramein nu este fizician decat in inchipuirea sa si a celor care il asculta.
Intamplator, utilizatorul forumului mdionis este fizician.

Quote

iar daca acesta din urma[...]

Utilizatorul Arayan al forumului ar face bine sa renunte la datul cu parerea despre persoane pe care nu le cunoaste si sa se concentreze asupra chestiunii din topic, altminteri moderatorii ar putea sa decida pentru el.

Quote

iar disciplina clasica in care se regasesc aceste fenomene nu este fizica ci.. Astrofizica http://ro.wikipedia....

Din cate stiu, astrofizica este inca o ramura a fizicii si se studiaza in anii de specializare la facultatile de fizica. Daca dumneata stii ceva diferit fata de mine pe aceasta tema, fii bun si precizeaza sursa.

Quote

-Tzi se pare ca ar exista cumva prin biblioteci si carti de fizica ..neserioase?

O gramada.
O buna parte dintre cartile de popularizare a stiintei sunt scrise de ignoranti care isi inchipuie ca au inteles ceva si sunt gata sa isi transmita cunoasterea in forma agreabila si aducatoare de $$$.
O buna parte dintre manualele scolare si liceale (ba chiar si unele cursuri universitare) sunt scrise de absolventi abuzivi ai facultatilor care se pricep sa induca in eroare sistematica cititorii lor.

Quote

si dupa ce critrii le-asi putea deosebii rogu-te?

De exemplu dupa editura care le-a publicat. Daca e ceva gen Springer, Elsevier, Academic Press, Birkhauser, Cambridge U.P., Oxford U.P., Wiley, Taylor & Francis, McGraw-Hill etc. sau un articol publicat intr-un jurnal cu referenti de tinuta semnificativa, ai o garantie asupra seriozitatii continutului inca din start. Publicatiile universitare romanesti de specialitate pot fi folosite intr-o anumita masura, insa e bine sa fii prudent si sa ii intrebi si pe cei care se pricep.

Quote

folosesc,, pe post de referintza'' doar parerile unor personalitati

Cine, nenea Lovendal?! Nassim Haramein?! Curat personalitati!
Ca veni vorba: parerile "exotice" ale autointitulatului "fizician" Haramein in ce reviste stiintifice de tinuta si cu referenti au fost publicate?!

Quote

...Candva parerile personale nedovedite se pedepseau public.

Dumneata poti sa spui oricate aberatii doresti, nu vei pati nimic personal. Pe de alta parte, rostul unui forum este discutarea parerilor. Aici te gasesti pe o sectiune cu specific stiintific, iar daca oferi argumentatie sprijinita pe surse  irelevante stiintific, trebuie sa te astepti ca alegerea dumitale (legitima din punct de vedere al drepturilor omului insa foarte proasta din punct de vedere al pertinentei) va fi criticata pe buna dreptate.

#18
Arayan

Arayan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 03.12.2012

View Postmdionis, on 18 februarie 2013 - 12:28, said:

Dl. Nassim Haramein nu este fizician decat in inchipuirea sa si a celor care il asculta.
Intamplator, utilizatorul forumului mdionis este fizician.
-Interesant D-le fizician, intamplator si eu am fost electronist o viatza intreaga(acum sant pensionar).Faptul ca nu-l iubesti pe Haramein este problema d-tale,probabil ca esti mai conservator,si poate ca ai si dreptate cand spui ca acest om nu este un fizician,intr-adevar nu este un simplu fizician ci un.. savant renumit..si asta nu o spun eu ci personalitati marcante.Dar uite ca nu ma voi mai straduii sa tzii le enumar,s-au sa-ti dau vreo adresa pentru ca oricum sant convins ca vei ramane la convingerile D-tale ortodoxe.Pacat.Voiam sa-ti mai spun multe ciudatzenii,si pe aia cu..Luna,(care de fapt nu e luna) dar deocamdata no -coment,poate mai tarziu cand vei iesii si d-ta la pensie si vei avea mai mult timp sa butonezi si sa intzelegi mai pe indelete unele ,,misculatiuni'' necesare a fii servite turmei pentru ca aceasta sa nu cada cumva pe ganduri...
            "Viziunea fara actiune este un vis cu ochii deschisi. Actiunea fara viziune este un cosmar." (Proverb japonez)

Edited by Arayan, 19 February 2013 - 00:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate