Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Solutii NMS

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Ziceti-mi si mie ce soft-uri folositi pentru administrarea echipamentelor de retea?
Eu folosesc cel mai des The Dude de la Mikrotik insa nu au mai aparut release-uri noi de ceva vreme. Il folosec pentru ca este destul de usor de customizat, cel putin pentru lucrurile de baza, iar network map-urile arata destul de ok. O mare problema a lui este ca nu are decat cateva pagini de help, fiind tratate in el operatiunile de baza, nu si partea de "fineturi".

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
@Work se foloseste SNMPc pentru monitorizare echipamente in principal + link-uri importante + sesiuni BGP. Chestii de genul. Problema e ca SNMPc nu face nimic automat, nu am lucrat cu el sa vad ce face si cum iar cei de la monitorizare mi-au zis ca echipamentele sunt introduse manual in aplicatie si tot ei seteaza ce trapuri sa primeasca and shit. Map-urile sunt facute manual si tot asa. Daca are ceva sistem de automatizare pentru creare map-uri si detectie device-uri dupa cum am zi nu stiu si nu stiu nici cei de la monitorizare.

#3
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
SNMPc-ul, cel de la Castel Rock sau ceva de genul?
Din ce-mi amintesc, l-am instalat unui client pentru o retea cu Allied Telesis. DIn ce-mi aduc aminte, sunt ceva ani de atunci, era al naibi de neprietenos ca sa zic asa. Imi aduc aminte ca nu mi-a placut deloc ... bine, nici foarte mult timp nu am avut atunci cand l-am implementat - am facut ceva de baza, habar nu mai am cum a evoluat.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Cel de care zici tu. Prietenos / neprietenos nu avem ce face ca e cam greu sa se treca tot pe o solutie noua mai ales dupa ani in care departamentele de monitorizare au folosit / folosesc SNMPc-ul. E destul de imbecila aplicatia mai ales ca nici nu scaleaza bine pentru retele mari si crapa in draci. Insa problema mare este ca trebuie sa stai sa introduvci fiecare echipament manual in aplicatie si sa creezi fiecare legatura tot manual.

#5
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Si eu as fi zis de Dude ca nu scaleaza pana l-am vazut la un alt client, cu 2500+ NE-uri. Nu stiu exact cum era configurat, ce prbe/teste se faceau, la ce intervale, pe ce masini rula dar mi s-a parut destul de impresionant.
Tu ce intelegi prin retea mare?

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
ISP style. La nivel de RO plus ceva echipamente prin afara in punctele de interconectare. Bine nu stiu un numar exact, nu mi-am pus intrebarea asta, insa din ce am auzit deja SNMPc-ul face figuri si daca ai de introdus X echipamente trebuie sa speri ca nu o sa crape. Cred ca daca se aduna servere monitorizate plus switch-uri plus routere duce la  cateva mii de echipamente.

Retea mare, ethernet, poate insemna sute de switch-uri sau poate insemna sute de mii de switch-uri doar intr-un oras. Daca monitorizezi o astfel de retea nu cred ca se va folosi SNMPc, asta sigur nu duce. Producatorii se lauda cu 25K device-uri la versiunea Enterprise si 1K la Workgroup adica fix pix. de The Dude nu stiu nimic doar ce m-am uitat mai devreme la Mikrotik pe site sa vad ce stie respctiva aplicatie sa faca.

Edited by MembruAnonim, 13 February 2013 - 15:34.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate