Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Cosmarul mastilor din pal pentru chiuveta din bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
Mastile din pal imediat dupa 1 luna incepe sa se umfle, e total gresit materialul pt asa ceva.

Am gasit de plastic, cica ar fi de calitate dar pare foarte greu de curatat http://www.utilul.ro...tarie-Crina-Alb

Care e solutia, ca console nu vrea sa puna stapana casei, are bazdagani ca ne intoarcem in trecut si tot schimbam mastile de pal.

Are cineva de plastic Crina, sunt bune de ceva?

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,618
  • Înscris: 07.02.2003

 aazz, on 13 februarie 2013 - 09:16, said:

Mastile din pal imediat dupa 1 luna incepe sa se umfle, e total gresit materialul pt asa ceva.
Alea de proasta calitate netratate.

#3
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,144
  • Înscris: 19.05.2005
Mastile de pal trebuie sa fie cantuite bine, cant abs, si e bine sa aiba picioare de plastic/metal, nu sa se sprijine pe pal.
Apoi si chiuveta trebuie pusa bine, izolata bine, sa nu curga apa care sa ajunga la masca.
La mine nu au fost respectate toate astea si totusi am masca de ceva timp fara sa fie necesar sa o schimb.

#4
varu_alin

varu_alin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 01.02.2009
Aia e daca nu ajunge apa pe cant e totul bine. Eu pun silicon intre chiuveta si cant.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,295
  • Înscris: 13.01.2011
La mine este bine etansata si nu sa umflat...

O intrebare, cum asortezi masca de plastic care este alba cu restul de mobila ?!

O plachezi cu pal ?

#6
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
total gresit e altceva... nu materialul
gresita e abordarea si conceptia, chiar si realizarea si utilizarea poate fi gresita
atata timp cat la altii functioneaza ok... problema e la tine, nu la masca
chiuvetele de masca + masca aferenta sunt o solutie verry low budget care e evitata de majoritatea oamenilor (ba unii au indrazneala sa-si puna si blat in bucatarie
i nsituatia nefericita in care esti nevoit sa tii o chiuveta pe masca, masca se face mai mica, astfel incat buza chiuvetei s-o imbrace

#7
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
cantul e problema, nu rezista la umezeala si apa, ar trebui in mod normal ca o placa cu cant pt umezeala sa fie bagata 24 ore in apa si sa nu aiba nimic.

#8
mariusneh

mariusneh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 28.06.2007

 aazz, on 13 februarie 2013 - 09:16, said:

Are cineva de plastic Crina, sunt bune de ceva?

Pentru tine sunt perfecte Posted Image  și ... roagă un moderator să ne îndeplinescă ultima parte a visului tău.Posted Image

#9
firepcmaster

firepcmaster

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 04.01.2011

 aazz, on 14 februarie 2013 - 09:08, said:

cantul e problema, nu rezista la umezeala si apa, ar trebui in mod normal ca o placa cu cant pt umezeala sa fie bagata 24 ore in apa si sa nu aiba nimic.

Nu prea exista asa ceva. Daca palul este taiat corect  ( fara urme de incizor sau ciupituri ), aplicat cantul corect ( chiar ABS subtire ), mobila ingrjita, adica in momentul care vezi ca s-a udat o stergi, chiar daca nu poti in momentul respectiv, dupa ce ai terminat de gatit sau spalat pui mana si stergi ( si pe plastic daca nu stergi se pateaza Posted Image ), tevile nu picura si mai pui si o tava de protectie ( exista asa ceva special la orice magazin de accesorii mobila ) pe fundul corpului ar trebui sa te tina mult si bine.
Sunt de o parere asemanatoare cu colegul Nero-d.

Edited by firepcmaster, 24 February 2013 - 17:44.


#10
aazz

aazz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 13.02.2012
ma fratilor pe ce lume traiti, voi ati vazut masti/mobilier de baie care au cat rezistent

pt masca asta am imbracat fiecare cant cu autocolant dc-fix dar trebuie sa ai experienta si scule pt mine e hoby... daca ai rabdare sa verifici zilnic masca bravo dar nu cred ca toata lumea are

#11
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
n-ai inteles nimic :)
don't worry... keep dreaming...
e ca si cum ai incerca sa carpesti un trabant si sa-l protejezi ca sa te tina mai mult!
nu pricepi ca acel gen de masca impreuna cu chiuveta aferenta e o solutie tampita si perimata?

#12
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 aazz, on 24 februarie 2013 - 19:52, said:

ma fratilor pe ce lume traiti, voi ati vazut masti/mobilier de baie care au cat rezistent

pt masca asta am imbracat fiecare cant cu autocolant dc-fix dar trebuie sa ai experienta si scule pt mine e hoby... daca ai rabdare sa verifici zilnic masca bravo dar nu cred ca toata lumea are
Pune blat peste pal. Eu am bucataria din mai multe corpuri, dulapuri, etc, si diatama blatul, care vine peste toate corpurile, si in care e bagata chiuveta!

#13
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013
Daca umflatura nu e foarte mare, se scobeste din PAL o unealta multifunctionala (cu vibratii) , golul se umple cu adeziv amestecat cu rumegus, si se strange  intr-o menghina timp suficient pana la uscarea chitului.  Binenteles, trebuue lucrat cu grija, nu se pune placa direct intre falcile menghinei, trebuie protejata melamina, cu placi  preferabil din material care nu se deformeaza, asigurandu-se si o suprafata marita de strangere.
Nu cred ca merge la blat, dar la PAL, da.

#14
hades

hades

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 940
  • Înscris: 16.12.2003
Eu cred ca ar fi bine sa scoți masca din cada, o sa te tina mai mult. Lăsând gluma de-o parte. Nu ți se pare suspect ca nu ai întâlnit multe persoane cu o problema asemănătoare? Mie asta îmi spune ca e o problema particulara, a ta. Dacă materialul e cât de cât de calitate, e montat corect și... nu e scufundat în apa 24/24 ... nu are cum sa nu te tina ani de zile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate