Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Diferente Visa, Visa Electron, Mastercard si Maestro?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
diana-dima

diana-dima

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 18.12.2013
mai pe scurt, cardul de debit inseamna disponibilul din contul tau, cardul de credit inseamna pana la 3 salarii pe care le acorda banca, credit adica

#56
nikuniku

nikuniku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,256
  • Înscris: 04.06.2009
Buna seara , nu stiu daca postez unde trebuie dar totusi incerc, si poate primesc un pic de ajutor daca sunteti amabili,... de aproximativ 6 luni lucrez in Germania si salariu i-mi intra pe un card rosu si scrie pe el Sparkasse Eichstatt - Maestro, in Germania nu am probleme cu scoaterea banilor, acum venind in concediu, un functionar de-al lor m-a sfatuit sa nu scot suma mare caci si in Romania la orice banca daca accesez cardul... bag pinul si se poate scoate bani in moneda tarii unde ma duc, chiar m-a intrebat si i-am zis ca Romania, si m-a asigurat ca nu sunt probleme. In Romania, cel putin la mine in oras , surpriza nicio banca nu a recunoscut cardul... brd,bcr,transilvania,raiffaizen, volfsbank,cec,unicredit tiriac la nici una nu am reusit.
Rugamintea ar fii... stiti vreo banca de unde sa pot scoate bani cu acest card, sau ce ar trebui sa fac?. Multumesc cu anticipatie.

#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Ma chinui de o ora si ceva sa iau un joc pe Origin Mexico ( HOLA ) si sa il platesc cu raiffeisen.
Stiti cumva daca desteptii astia de la RZBR au limita pe tranzactii nesecurizate?!?! Am sunat la RC la ei si ala era atat de adormit ca nu prea parea sigur pe el...nici nu m-a intrebat cum ma cheama, detalii, sa verifice..in fine. Om in plus.
Asa, ce naiba fac na, e oferta la mexicani amu de anul nou si numai cu RZBR as putea plati...in contiditiile in care toate chestiile dubioase le faceam pana acum cu BT.
Aici nu am optiune sa modific eu limite pe nesecurizate.
Help me Posted Image


ps. am hablat si cu aia din helul EA dupa ce am asteptat jumate de ora sa ajung si eu la rand...si ei m-au indreptat catre banca si banca ( impropriu zis, angajatul ala ) imi zicea ca magazinu bre, magazinu...daca ti-a luat 3 lei tre sa poata sa-ti ia si restu Posted Image


ps. daca creste pretul la jocuri de maine, in Mexic, ma duc luni si ii bat pe aia de la Raifeisen si ma mut inapoi la BT.

Edited by lex404, 01 January 2015 - 20:01.


#58
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Unde pot sa gasesc cardurile Visa Infinite,Mastercard World Elite?Am cautat pe site-ul bancilor dar nu am gasit pe nici unul.

#59
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 diana-dima, on 15 septembrie 2014 - 17:29, said:

mai pe scurt, cardul de debit inseamna disponibilul din contul tau, cardul de credit inseamna pana la 3 salarii pe care le acorda banca, credit adica

Cam tarziu sa raspundem cu toate ca sunt convins ca s-a mai explicat pe acest forum dar sa clarificam totusi. Cardul de debit este cardul pe care ai disponbil bani personali in contul curent. La acest card de debit, banca va poate acorda o limita de credit (daca aveti loc de munca) (asa numit "3 salarii) sau descoperit de cont cum se mai zice. Atunci cand se termina disponibilul personal din cont si intri in descoperit ti se pecepe o dobanda pt fiecare zi cat suma este pe minus in cont. Cardul de credit (sau de cumparaturi) este un produs bancar separat de contul curent unde banca va ofera o limita de credit pe care o puteti folosi la cumparaturi, rate fara dobanda, plati online etc ; aici conditia sa nu se perceapa dobanda este sa se achite integral toate cumparaturile pe luna anterioara cf extrasului de cont.

#60
GlontzZz

GlontzZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,288
  • Înscris: 08.02.2014
Ma intereseaza si pe mine un card si am cateva intrebari... Toate cele 4 mentionate in titlu pot fi folosite pentru un cont PayPal? Pot fi facute daca nu am varsta de 18 ani? Cardul va fi folosit doar pentru plati /transfer online.

#61
ali_geo

ali_geo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 19.02.2015

 ZIGZAG20, on 26 februarie 2015 - 17:32, said:

Unde pot sa gasesc cardurile Visa Infinite,Mastercard World Elite?Am cautat pe site-ul bancilor dar nu am gasit pe nici unul.
Salut, căuta pe net: erste private banking. Adresa site-ului e chiar compusă din cele 3 cuvinte +".ro"; nu știu dacă am voie să postez direct link-ul.


#62
thehunter1337

thehunter1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 06.03.2015
Da,vreau sa stiu si eu care este varta minima pentru a-mi face un card visa.Am nevoie de unul pentru a cumpara de pe aliexpress.

#63
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

 thehunter1337, on 17 martie 2016 - 23:16, said:

Da,vreau sa stiu si eu care este varta minima pentru a-mi face un card visa.Am nevoie de unul pentru a cumpara de pe aliexpress.

Incearca la BT card visa electron, costuri 0. Activeaza-l la plata pe internet si mareste limita de plata fara CCV.

#64
thehunter1337

thehunter1337

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 06.03.2015
Salutare! am platit la un site online din afara cu un card BCR de debit(mastercard)  am pus banii inapoi iar cand mi-au venit produsele nu au fost toate, vanzatorul a fost de acord sa imi inapoieze banii insa nu stiu daca se mai pot pune bani peste suma de 500RON.

#65
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Amazon accepta Visa Classic?!

Attached Files


Edited by since2004, 11 July 2016 - 16:31.


#66
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016
Am mai sapat nitel pe net... nu pot sa cumpar muzica pentru ca sunt din Romania?! http://www.amazon.co...=TxQSK1PAMJVADR

Edited by since2004, 11 July 2016 - 17:01.


#67
since2004

since2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,553
  • Înscris: 13.01.2016

 since2004, on 11 iulie 2016 - 16:27, said:

Amazon accepta Visa Classic?!

Da. Pana la urma m-a lasat sa cumpar cd audio dar nu mp3....

#68
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Bună!
As dori să întreb și eu ceva, legat de un card de debit, că m-am lovit de o situație acum câteva minute și nu îmi dau seama ce se întâmplă la mine in cont .
Deci am acest card de debit pe care îl alimentez constant cu diverse sume, intre 50 de lei și 200 de lei aprox, pe care îl folosesc ocazional , mai cumpăr niște țigări, mai o cumpărătură online, in general cheltui sume mici cu el.
Acum câteva zile am verificat la bancomat și aveam un sold oarecare, nu mai știu exact, vreo 200 de lei. Între timp am mai cumpărat mărunțișuri cu el, de prin magazin și știam din cap că mai am vreo 130 de lei aprox, dar trecând pe lângă un bancomat, am zis să verific suma și când scot chitanța vad pe ea:
Sold 125 de lei ( ok !)
Disponibil 76 de lei ( ?!? )
Nu am mai întâlnit până acum asta, mă poate cineva lămuri cum e cu disponibilul asta mult mai mic decât soldul, unde e blocată diferența de bani ?
Mulțumesc !

#69
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Comisioane de administrare cont si card. Cel mai probabil astea sunt. Daca ai fi primit salariul pe card, comisioanele nu se percep.

#70
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Am mai avut comisioane de administrare de plată, dar niciodată nu au fost sume așa de mari !
In plus, prin luna iulie, cĂąnd mi-am schimbata cardul, am depus un plus de vreo 30 de lei, ca să fie pentru comision, că spuneau că aveam un minus de cca 19 lei atunci... Deci am cam fost la zero Ăźn iulie, așa cred.
Au trecut 2 luni de atunci, nici atĂąt și deja Ăźmi opresc 50 de lei ?!?

Edit: o fi ceva plată pentru emiterea de card sau ceva e genul ăsta ? Deși, din ce vad pe siteul lor, nu ar fi vorba de așa ceva.

Attached Files


Edited by ramurel, 18 August 2018 - 21:18.


#71
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 ramurel, on 18 august 2018 - 20:29, said:

Sold 125 de lei ( ok !)
Disponibil 76 de lei ( ?!? )
Nu am mai întâlnit până acum asta, mă poate cineva lămuri cum e cu disponibilul asta mult mai mic decât soldul, unde e blocată diferența de bani ?
Mulțumesc !
Inseamna ca ai facut o plata de 49 de lei undeva si inca nu s-a actualizat.la sold si nici nu apare inca la tranzactii.

#72
ramurel

ramurel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,947
  • Înscris: 12.07.2008
Da, asta este, am reușit să prind azi pe cineva la telefon la call center și mi-a confirmat.
Nu mă așteptam, că sunt cumpărături făcute de câteva zile bune și nu au tras banii respectivi...
Mersi!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate