Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Diferente Visa, Visa Electron, Mastercard si Maestro?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#37
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postasyst72, on 16 decembrie 2013 - 00:52, said:

oare in cazul cardurilor Visa lucrurile stau mai avantajos?
Visa este doar in lei. Oricum, am trimis un mail si am primit urmatoarele informatii:


"In raspuns la solicitarea dumneavoastra dorim sa va informam faptul ca in cazul tranzactiilor efectuate in alta valuta decat valuta cardului se efectueaza urmatoarea conversie valutara:
Suma in valuta tranzactiei → Suma in USD → Suma in RON.

Conversia sumei tranzactionate din valuta in care s-a efectuat operatiunea, in valuta de cont (RON/ EUR), trecand prin valuta de decontare a bancii cu VISA (USD) pentru cardurile VISA, respectiv valuta de decontare cu MasterCard (USD/EUR – in functie de regiunea in care are loc tranzactia) pentru cardurile MasterCard. Schimbul valutar dintre suma tranzactiei din valuta in care s-a efectuat operatiunea si valuta de decontare a bancii cu VISA si MasterCard va fi efectuat in mod automat la cursul de schimb al VISA/ MasterCard;

Pentru cardurile Visa toate conversiile se realizeaza la cursul Visa: http://www.visaeurop...ulator/main.jsp )."

Edited by don_dannielo, 18 December 2013 - 07:32.


#38
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 18.05.2006
ca o concluzie, din ce am inteles eu legat de cardurile emise in Ro lucrurile stau cam asa:

1.-pentru plati in Romania (in lei) e cel mai avantajos sa folosesti un card in lei (indiferent de banca romaneasca emitenta si de sigla sub care e facut). Un card in lei, fiindca altfel daca e in vreo valuta (EUR sau USD) te poti trezi ca banca emitenta aplica conversia la ce curs vrea ea (mai slab, indiferent de cursul Mastercard/Visa)

2.-pentru plati in zona Europa/Orientul Apropiat, moneda de decontare fiind Euro (numai la Mastercard), e cel mai avantajos sa folosesti un card in Euro (emis de orice banca romaneasca sub sigla Mastercard). Astfel vei avea parte de conversie la cursul Mastercard (chiar si pentru tari din Europa care nu au moneda Euro dar se afla in zona Euro, asa cum am spus am platit cu acest tip de card in Croatia, Serbia si Bosnia iar conversia s-a facut avantajos)

3.-pentru plati in restul lumii moneda decontare fiind USD (atat pentru Visa cat si pentru Mastercard) daca folosesti un card emis de o banca din Romanaia ar fi bine sa fie atasat unui cont in USD

Pentru mine e OK sa folosesc acest card Mastercard Direct (in Euro) de la BT oriunde in Europa si Orientul Apropiat (Turcia) cu exceptia Romaniei.
Daca ar fi sa-l folosesc in alta parte a lumii inca nu mi-e clar cat de avantajos ar fi..si la ce curs ar rezulta conversia intre valuata respectiva si Euro (trecand prin USD).
In acest caz cel mai bine ar fi fost sa pot transfera banii de care am nevoie din Euro in USD in alt cont care sa aiba atasat un card VISA in USD. Dar Banca Transilvania nu ofera asa ceva.
dar pana la urma se pierde pe alte parti.. conversie valutara in cont, comisioane pentru alte carduri, etc..

#39
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
La punctul 2 si 3 nu exista vreo regula. Ce zici e la BT, la ING moneda de decontare e EUR la toate cardurile si regiunile, iar acum au bagat si un comision de 2% daca platesti altceva valuta decat eur.
De lene sa faca un al doilea cont in usd ca BT, probabil.

Edited by don_dannielo, 18 December 2013 - 14:32.


#40
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 18.05.2006
eu stiam ca politicile monedei de decontare sunt impuse de catre Mastercard/Visa.. numai ca o tranzactie ce pleaca de la comerciantul unde ai platit cu cardul trece prin Mastercard/Visa si se opreste la banca emitenta a cardului, care din practica se dovedeste ca incearca sa-si traga partea ei cat se poate..

#41
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Din misterele tranzactiilor cu cardul. Cum kkt?

http://www.b365.ro/u...tie_200261.html

#42
andreipintyy

andreipintyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2014

View PostAhasverus, on 12 februarie 2013 - 16:39, said:

Putina lume intelege diferentele existente intre cele 4 "plastice".




Capital

salut am si eu o intrebare:sunt in grecia si mi-a expirat buletinul si nu pot veni acum in tara vreau sa stiu daca pot sa primesc un card din tara pe numele unei persoane din familie pe care sa il folosesc aici si online dar si pentru retrageri de l bancomate.e posibil? astept rasp multumesc

#43
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,487
  • Înscris: 18.05.2006
poti, de ce nu? doar la comercianti sa nu te duci fiindca e posibil sa fie cineva curios sa iti ceara si un act de identitate sa vada daca e cardul tau.
Dar asta se intampla rar. De obicei iti cer sa platesti cash daca nu le inspiri incredere.

#44
andreipintyy

andreipintyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2014
inseamna ca e totul ok merci pt raspuns.dar cum as putea adauga bani pe card de aici nu imi trebuie buletin?

#45
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
In mod normal, la o banca, ti se solicita documentul de identitate, indiferent de operatiunea pe care vrei sa o faci : depunere, retragere, schimb valutar, etc, in contul tau sau al unei terte persoane.
Unele banci, accepta pasaportul in locul cartii de identitate.
Din cate inteleg, vrei sa utilizezi cardul unei alte persoane.Cardul bancar nu este transmisibil, insa atata timp cat persoana X iti inmaneaza de buna voie cardul si pin-ul, nu te opreste nimeni sa-l folosesti.Daca insa se va intampla ceva cu el, ca de exemplu sa ti-l retina un bancomat, dintr-un motiv X (pin gresit/eroare/etc), nu ti-l va inapoia banca tie, ci doar titularului.De asemenea, un comerciant poate sa-ti refuze plata cu cardul, nefiind cardul pe numele tau (daca verifica acest lucru bineinteles - de exemplu, un hotel, care iti poate cere si un doc. de identitate).
Plati online, poti efectua cunoscand datele standard : numele, numarul de pe card, codul CVV de pe spate si eventual parola 3D Secure, daca exista.
Insa, iarasi daca se intampla ceva cu respectiva plata (nu se finalizeaza, se dubleaza, se efectueaza eronat, etc), nu vei putea solicita tu rezolvarea situatiei ci doar titularul.
Daca este un card in Lei, se poate alimenta doar din Romania prin depunere numerar sau prin alimentare cu ordin de plata din alta banca din Romania.
Daca este un card in Euro, se poate alimenta prin transfer bancar, de la orice banca la care ai deschis un cont in Euro (inclusiv din Grecia, prin transfer bancar, insa este posibil sa te lovesti de problema cu buletinul..)

Pe scurt, poti sa-l folosesti asumandu-ti anumite riscuri.

#46
andreipintyy

andreipintyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2014
dar daca dau banii unei pers sa ii bage in contul meu nu e nici o problema? inca ceva pe net la pariuri pot sa joc?

#47
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Daca este cardul altei persoane, acel cont nu este al tau ci al ei, deci poate sa-si alimenteze contul iar tu sa utilizezi banii cu cardul.
Nu joc la pariuri, deci nu pot sa-ti confirm ce verificari face un site de pariuri insa te complici prea mult.Repet, implica niste riscuri si este posibil sa ai surprize neplacute.
Mai simplu si mai util, daca ai incredere, este sa creezi contul pe site-ul de pariuri in numele persoanei respective (care detine si cardul), astfel incat toate datele sa coincida (datele contului/cardului/etc).

#48
andreipintyy

andreipintyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 19.02.2014
da contul la pariuri il fac pe numele pers care are contul adica sormea,si dc ar fi probleme la verificari ii zic lu soramea sa le trimita ce trebuie. asta pt cateva luni pana pot sa ajung in tara.

#49
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,377
  • Înscris: 12.09.2003

View PostBlue_Ivy, on 12 februarie 2013 - 17:46, said:

Din experienta mea in Europa, Visa Electron este cea mai buna optiune. Este acceptat peste tot,...
Poate s-a mai zis, dar pentru cei ce nu stiu: o mare parte a magazinelor din Germania (mai ales cele mai mici) nu accepta la plata la POS Visa Electron (nu explicit, pur si simplu zice vanzatoarea ca i-a dat o eroare la POS :) ), in schimb accepta (unele) Mastercard.

#50
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
Mai precis accepta Maestro...

#51
ghost1-

ghost1-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 570
  • Înscris: 05.10.2013
doresc sa-mi fac si eu zilele acestea un card pt plati pe internet.Si nu stiu intre ce sa optez.Maestro sau visa?VOi ce ma sfatuiti.Care e mai bun pt plati pe internet?Multumesc

#52
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Atata Visa cat si Maestro si Mastercard sunt acceptate pentru plati online, daca nu exista limitari distincte pentru un anumit produs al unei banci si cu mici exceptii in privinta Visa Electron.
Alege cardul care are comisioane mai mici (de administrare, reinnoire, etc.).

#53
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postghost1-, on 13 martie 2014 - 23:13, said:

doresc sa-mi fac si eu zilele acestea un card pt plati pe internet.Si nu stiu intre ce sa optez.Maestro sau visa?VOi ce ma sfatuiti.Care e mai bun pt plati pe internet?Multumesc


Ambele carduri le poti folosi cu succes la platile pe net. Pe oricare l-ai alege, pt o siguranta in plus, inroleaza-l in 3D Secure. Bafta!!!!!

#54
CiinaruDaniel

CiinaruDaniel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 17.06.2011
Am sunat eu acum la BT sa vad care este treaba cu Visa Electron Global

- poti face plati/retrageri online doar catre siteurile securizate ( cum bet365 nu este un site securizat, banca a blocat platile catre el, DAR la solicitarea clientului limita respectiva se poate modifica, iar apoi cardul il poti folosi pe orice tip de site ) DUPA CE IL PRIMITI SOLICITATI MODIFICAREA LIMITEI  PT SITE-URILE NESECURIZATE
- nu poti depune bani direct la bancomat, trebuie doar la ghiseu, cozi, etc .. ING are o bila alba aici
- 0 lei comision administrare lunar / anual
- 1 leu banking de pe pc
- iar 4 lei/luna pt banking de pe mobil , asta n-am inteles-o de ce ??!

ce ma sfatuiti pt site-urile cu plati online, pariuri sportive online,  Visa Electron, am 28 de ani si nu primesc nici-o oferta de la ING (gen oferta student), sau BT  ???!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate