Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Diferente Visa, Visa Electron, Mastercard si Maestro?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#19
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
In N. Zeelanda gradul de acceptabilitate al celor 2 carduri este similar, astfel nu exista diferente majore nici din punctul asta de vedere..
In privinta diferentelor de curs...acestea sunt destul de mici si totodata pot fluctua (azi poate este mai bun cursul Visa, maine cel Mastercard).Poate face orice alegere..

#20
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
merci. o sa comunic

#21
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ce tip de card imi trebuie si de la ce banca pentru a putea transfera banii din PayPal pe card ? Are importanta daca in paypal am euro/usd , iar cardul e in lei ?

#22
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Vezi aria de aici : http://forum.softped...ti-pe-internet/

#23
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
Am un card Mastercard Direct in Euro la BT, am facut plati la POS si pe Intenet atat in Romania cat si in afara tarii.
Mai exact in: Muntenegru - moneda euro, in Croatia - moneda kuna, in Bosnia - marca convertibila, in Serbia - dinar sarbesc

Peste tot a fost OK.. Avand si SMS Alert activat pe cont, dupa fiecare plata primeam notificarea cu suma in Euro care mi s-a retras din cont iar ulterior verificam si in BT24 iar totul era OK: conversia intre Euro si moneda respectiva s-a facut de fiecare data la un curs fosrte bun (cursul Mastercard) care a fost de fiecare data mai avantajos decat sa schimb Euro la casele de schimb din tarile respective.

Toate bune si frumoase, numai la platile facute in Romania ceva nu iese bine:
daca fac o plata in Romanica (la vreun POS sau pe vreun site autohton cu preturile in lei) initial imi vine SMS-ul cu suma in Euro retinuta care pare la un curs OK (cursul Mastercard Euro/lei care este apropiat de cel al BNR, adica undeva peste 4.43 in ultima luna de zile) Suma in euro apare ca fiind blocata si cand verific in BT24, dar ulterior constat cu neplacere ca la inregistrarea finala a tranzactiei (adica dupa vreo 2-3zile) mi s-a oprit o suma mai mare in euro decat cea care fusese blocata initial (si anuntata prin SMS la momentul platii).
Astfel ma trezesc ca de fapt conversia din Euro in "marele leu romanesc" s-a facut la un curs mai slab, adica in jur de 4.39-4.40 (in loc de 4.44-4.45 cat a fost de fiecare data cursul Mastercard) Si astfel pierd mai multi euro din cont decat parea initial.

Intrebarea este:
stie cineva de ce patesc chestia asta numai la platile in lei? Pare ca banca face conversia la cursul de la casa ei de schimb atunci cand fac plati in lei cu cardul in Euro. Si de ce initial mi se comunica o suma blocata, iar apoi mi se opreste mai mult?

Cei de la banca n-au reusit sa ma lamureasca, au venit cu explicatii puerile... gen s-a devalorizat Euro intre momentul platii si cel al tranzactiei si eu n-am observat..

daca stie cineva ce se intampla, astept o idee. Merci

#24
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Platile efectuate in celelalte valute, in afara de Euro, s-au decontat efectiv (ulterior, dupa cateva zile) exact pe aceeasi suma primita initial prin SMS? S-a utilizat exact acelasi curs? De regula, exista diferente intre suma blocata initial si cea decontata efectiv, pentru ca, depinde de cursul din momentul decontarii.
Este ciudat astfel ca ai patit treaba asta doar in Romania.De asemenea, cursul este stabilit de Mastercard, nu are nicio legatura cu banca emitenta a cardului (atata timp cat nu exista comisioane suplimentare aplicate de banca).
Detalii, aici : https://www.masterca...encyconversion/
Vezi si : https://www.masterca...ion/faqs.html#3

Apoi, pe teritoriul Romaniei, nu este mai simplu sa utilizezi un card in Lei? De exemplu, cel de aici : http://www.bancatran.../visa-electron/
Este complet gratuit.Doar sa nu transferi bani prin OP (iti ia comision la incasare).In rest, emiterea/administrarea/depunerea de numerar nu se comisioneaza.

#25
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
da, absolut toate platile efectuate in alte valute (mai exact kuna, marca convertibila, dinar sarbesc) s-a decontat efectiv la acelasi curs la care fusese blocata suma initial (conform observatiilor pe care le-am facut atat la notificarile SMS cat si la informatiile din BT24).

Nu a existat nici o diferenta intre suma (in euro) blocata la momentul platii si suma stabilita la momentul decontarii finale. Iar conversia s-a facut la un curs care m-a multumit pe deplin (cursul Mastercard) Nu ar fi fost atat de avantajos daca as fi schimbat euro la casele de schimb din Croatia, Bosnia si Serbia (am urmarit cursurile si erau peste tot sub cel de la Mastercard)

Asa cum am spus, numai in Romania nu inteleg de ce initial mi se blocheaza o suma care e OK iar apoi la momentul platii constat ca se mai scad cativa euro pe langa aceea, rezultand un curs de schimb mai prost... care intamplator sau nu este chiar cursul pe care BT il are la casa lor de schimb in ziua respectiva.
E ca si cum le-as vinde Euro la cursul lor si as face plati apoi cu un card in lei.
Eu am si card in lei.. dar daca economiile acelea sunt in Euro ce sa fac acum? sa ma apuc sa cumpar lei prin schimb valutar in cont la un curs care nu-mi convine?
Sau sa scot Euro la ghiseu si sa schimb pe unde da mai bine? iar nu se face..

Macar de m-ar lamuri clar de ce e dezavantajos sa folosesti cardul Mastercard DIrect in Romanica,.. aici unde legea junglei face legea...

#26
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Ciudat.
Repet insa, acel curs este stabilit de Mastercard si este valabil la orice card Mastercard in Euro.Nemultumirea ta este vizavi de Mastercard, nu de banca.Poti sa le scrii un email, in care sa le ceri o explicatie.

#27
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,040
  • Înscris: 26.04.2007
Eu cu VISA ELECTRON de la Raiffaisen platesc online de nu am aer.

Optiunea lui se numeste: Optiune Eficient
Are cip pe el: DA
Are cod CVV: DA
Am platit in afara tarii: DA
Am platit pe PayPal: DA
Am platit la WorldPay: DA
Am internet banking pe el: DA
Suporta 3D secure si plati la comerciantii romani sau plata facturilor: DA

Recomand sa inchdeti MASTERCARD si sa treceti pe VISA simplu care este mult mai flexibil si acceptat peste tot.
Totusi, dupa cum vedeti cu VISA ELECTRON (care este alta mancare de peste fata de VISA simplu) merge peste tot.

Edited by Mihai_3, 06 December 2013 - 09:49.


#28
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View PostMihai_3, on 06 decembrie 2013 - 09:44, said:

Eu cu VISA ELECTRON de la Raiffaisen platesc online de nu am aer.

Optiunea lui se numeste: Optiune Eficient
Are cip pe el: DA
Are cod CVV: DA
Am platit in afara tarii: DA
Am platit pe PayPal: DA
Am platit la WorldPay: DA
Am internet banking pe el: DA
Suporta 3D secure si plati la comerciantii romani sau plata facturilor: DA

Recomand sa inchdeti MASTERCARD si sa treceti pe VISA simplu care este mult mai flexibil si acceptat peste tot.
Totusi, dupa cum vedeti cu VISA ELECTRON (care este alta mancare de peste fata de VISA simplu) merge peste tot.



Salut,
Si MASTERCARD-ul are exact aceleasi functionalitati ca si Visa. In plus, este si embosat si poti face tranzactii off-line(cumparaturi in avion gen Duty-Free).

#29
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

View PostTheGrudge, on 06 decembrie 2013 - 09:25, said:

Ciudat.
Repet insa, acel curs este stabilit de Mastercard si este valabil la orice card Mastercard in Euro.Nemultumirea ta este vizavi de Mastercard, nu de banca.Poti sa le scrii un email, in care sa le ceri o explicatie.

Am scris la BT customers support legat de problema mea privind conversia valutara la plati cu cardul Mastercard Direct (in Euro) si s-a elucidat misterul:

"Stimate domnule..,

Va multumim pentru utilizarea produselor si serviciilor Bancii Transilvania.
In raspuns la solicitarea dumneavoastra, va comunicam ca, o tranzactie efectuata cu succes, trebuie sa aiba doua faze: autorizarea si decontarea tranzactiei.

Avand in vedere ca autorizarea si decontarea tranzactiei se efectueaza in zile diferite, pot sa apara diferente in ceea ce priveste suma autorizata si suma decontata, datorate diferentelor de curs valutar.

Cardurile Mastercard emise de Banca Transilvania au doua valute de decontare, astfel:
· tranzactiile intraregionale (realizate in EUROPA+ORIENTUL MIJLOCIU) se deconteaza in EUR
· tranzactiile interregionale (realizate in AFRICA+ASIA+AMERICA) se deconteaza in USD

In cazul cardului Mastercard Direct, autorizarea si decontarea tranzactiei se proceseaza astfel:

aici totul e OK:

Tranzactii intraregionale (se deconteza in EUR):
Autorizare:  Suma in valuta tranzactiei (diferita de RON, EUR) → Suma in EUR la cursul Mastercard pentru tranzactii de debitare/creditare
Decontarea: Suma in valuta tranzactiei (diferita de RON, EUR) → Suma in EUR la cursul Mastercard pentru tranzactii de debitare/creditare
asta am constatat si eu platind cu cardul prin Europa in tari euro sau non-euro. Totul e OK si transparent

si acum vine partea unde BT isi baga coada, adica la platile in ograda romaneasca: una primesti prin SMS-alert ca suma blocata si alta ti se opreste la decontare (adica mai mult)
Autorizarea: (us-on-net - card BT la terminal de alta banca) Suma in valuta tranzactiei (RON) → Suma in EUR la cursul Mastercard din ziua autorizarii
Decontarea: Suma in valuta tranzactiei (RON) → Suma in EUR la curs SPOT BT de cumparare EUR/RON
pai si ce diferenta e intre cursul SPOT si cel de la casa lor de schimb? cred ca nici una, cursul e in dezavantajul clientului (posesorului de card in Euro)

sau

aici macar vezi de la inceput (de cand primesti SMS-ul tranzactiei ca ti s-a facut conversia la un curs mai slab:
Autorizarea: (us-on-us - card BT la terminal BT) Suma in valuta tranzactiei (RON) → Suma in EUR la cursul Spot BT de cumparare din ziua autorizarii
Decontarea:  Suma in valuta tranzactiei (RON) → Suma in EUR la cursul Spot BT de cumparare din ziua decontarii

apoi la platile pe alte meleaguri mai indepartate e deja SF (dar e clar ca tot BT are un cuvant greu de spus):

Tranzactii interregionale (se deconteaza prin USD)
Autorizarea:  Suma in valuta tranzactiei → Suma in USD la cursul Mastercard pentru tranzactii de debitare/creditare
Decontarea: Suma in valuta tranzactiei → Suma in USD la cursul Mastercard pentru tranzactii de debitare/creditare → Suma in EUR la paritatea BT de cumparare EUR/USD pentru tranzactiile de debitare, respectiv paritate BT de vanzare  EUR/USD pentru tranzactiile de creditare/refund
si cum pot eu sa stiu care este acest curs de "paritate" la cumparare EUR/USD?
daca e tot atat de "grozav" ca si cel SPOT EUR/RON atunci e jale...

Cu stima,..."


Deci? ce parere aveti? Oare asa procedeaza toate bancile cand ai un card in valuta deschis in Romania? Sa dea in final ce curs vor ele si nu cel Mastercard?

Concluzia mea e ca acest card nu e cu adevarat avantajos decat daca il folosesti in Europa in tari euro sau non-euro dar excluzand Romania!

Edited by asyst72, 12 December 2013 - 18:47.


#30
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
nimeni, nici o parere?

#31
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Explicatiile bancii mi se par clare.

Da, nu e nici o diferenta intre cursul SPOT si cursul de la casa de schimb. Ai Euro si platesti lei in tara, iti schimba euroii la cursul ei. Asa e la toate.
Cand platesti peste granite, valuta de decontare fiind EUR, i se spune cati EUR sa trimita, si fix atatia trimite. Nu are un cuvant de spus, nu are ceva de schimbat (tu avand cont in Euro)

Poti sa folosesti un card in lei in tara, dar daca veniturile tale sunt in euro tot acolo ajungi, facand acelasi schimb valutar manual.

Edited by don_dannielo, 15 December 2013 - 23:16.


#32
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
pai si cand platesc in tara la terminalele POS ale altor banci, trece intai prin Mastercard care spune BT-ului sa trimita Euro, iar ei transforma suma in lei si imi opresc cati euro vor ei, la cursul lor.. eu asa am inteles. Unde se duce oare in acest caz diferenta de Euro intre cat imi opresc si cat ar trebui sa-mi opreasca?
Oare in alta parte decat in buzunarul lor?Posted Image

E de inteles ca pot face ce vor atata timp cat  platesti in lei la terminalele BT (POS/Bacomat) dar atata timp cat circuitul trece prin afara (fie ca sunt lei sau alte valute) si atata timp cat se face referire la cursul Mastercard, eu nu inteleg de ce il ignora (pentru tranzactiile in lei)

Iar in alta ordine de idei mai am o nedumerire: daca platesc undeva in Australia, sa zicem ca sa cumpar ceva de pe un site, Mastercard o sa trimita suma in USD (la cursul lor AUD/USD) iar BT se va ocupa sa sa-mi retraga suma in EUR la paritatea BT de cumparare EUR/USD pentru tranzactiile de debitare.

Asta ce curs mai e si cum il aflu?

Edited by asyst72, 15 December 2013 - 23:26.


#33
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu stiu, dar nu m-ar mira sa fie USD/RON si apoi RON/EUR, cum fac si daca te duci la ghiseu. Posted Image
Poate ma insel.

Edited by don_dannielo, 15 December 2013 - 23:26.


#34
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
pai daca ar fi asa.. atunci e ambiguu rau de tot..
oare in cazul cardurilor Visa lucrurile stau mai avantajos?

#35
lls869

lls869

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 608
  • Înscris: 21.07.2011

View Postasyst72, on 16 decembrie 2013 - 00:52, said:

pai daca ar fi asa.. atunci e ambiguu rau de tot..
oare in cazul cardurilor Visa lucrurile stau mai avantajos?


De ce ar vrea cineva sa foloseasca un card in valuta, in Romania?

#36
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
A explicat mai sus, are economiile in euro, insa este prea mare bataia de cap cu folosirea unui card in euro in Romania.Cel mai indicat este sa iti mai faci un card in lei.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate