Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Diferente Visa, Visa Electron, Mastercard si Maestro?

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Putina lume intelege diferentele existente intre cele 4 "plastice".

Quote

Cardurile Maestro sunt întotdeauna carduri de debit, la fel cum se întâmplă, în majoritatea cazurilor, și cu Visa Electron.
Din acest motiv, apar diferențe în ceea ce privește aria de utilizare acceptată.
Rezervările în anumite hoteluri sau unele plăți pe internet nu se pot realiza decât cu Visa sau Mastercard

Dacă v-ați întrebat vreodată de ce nu puteți face rezervări sau de ce nu puteți efectua anumite plăți pe internet cu cardul, răspunsul ține de tipul de „plastic” pe care îl aveți.
Cei mai mari operatori de plăți electronice, adică Visa și Mastercard, emit pe piața din România câte două tipuri de carduri: Visa și Visa Electron, respectiv, Mastercard și Maestro.

Diferențele dintre cele două nu sunt întotdeauna de neglijat.

“Principala diferență între cardurile Maestro și MasterCard este că primele sunt carduri de debit, iar sub marca MasterCard băncile emit fie carduri de debit, fie de credit”, spun cei de la Mastercard. Lucrurile sunt asemănătoare și în cazul concurenței. “În majoritatea cazurilor, Visa Electron este un produs de debit asociat cardului de salariu.”, arată și specialiștii de la Visa.

Mai multe plăți acceptate cu Mastercard și Visa
De aici vine și diferența în ceea ce privește sfera operațiunilor acceptate.

“Diferența majoră între cele două constă în faptul că în cazul Visa Electron se face întotdeauna verificarea online a sumelor disponibile și, ca urmare, nu poate fi folosit la anumiți comercianți care nu au posibilitatea verificării online a sumelor disponibile în cont (anumite magazine online, în avion, în tren, etc). Din același motiv, nu se poate depăși limita contului sau a overdraftului setat de bancă în nici o situație”, arată Visa.

În cazul produselor Mastercard, “Un posibil punct de diferență este că nu toate cardurile Maestro au un cod CVC2 (Card Verification Code 2) - format din 3 cifre, imprimat pe verso-ul cardului și folosit pentru validarea suplimentară a cardului, în cazul tranzacțiilor la distanță.”. Cu alte cuvinte, anumite plăți pe internet sunt acceptatea doar în cazul cardului Mastercard.

Diferențe mici în România. Limitări în afara granițelor
În ceea ce privește plățile la comercianții din România, majoritatea acceptă toate cele patru tipuri de carduri. “Ca răspandire, la noi în țară, în general, cele două mărci merg împreună: cine acceptă MasterCard, acceptă și Maestro.

La nivel global, nivelul de acceptare al cardurilor MasterCard este mai mare decât al celor Maestro.

Există,însă, și excepții: în Olanda, cardurile Maestro au o răspândire mai largă decât MasterCard.”, spune Mastercard.

Și produsele Visa pot fi utilizate aproape peste tot în România, binențeles acolo unde există un cititor de card.
“În România, toate magazinele acceptă Visa Electron și celelalte carduri Visa, dar în alte țări există posibilitatea ca magazinele să accepte doar cardurile Visa, dar nu și Visa Electron.”, arată și specialiștii Visa.


Capital

#2
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Daca mai posteaza cineva care e diferenta dintre un card de credit si unul de debit acest subiect ar face o lectura interesanta , oricum pentru majoritatea dintre noi toate sunt carduri de credit :)

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003
Maestro noi au CVC2, cele vechi expira si sunt inlocuite cu cele noi care au CVC2. Am injurat odata ca nu puteam plati la emag online ca bagasera CVC2 obligatoriu la procesatorul de plata.

Apropo de articol acum ce sa inteleg, Maestro e verificat online pe cand MasterCard ala pe bune merge sa tranzactionezi si offline eventual o suma chiar mai mare decat ai disponibil si-ti face tranzactia cu intarziere si ai balanta pe minus ?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Rezumat valabil pentru Romania:

1. Visa Electron si Maestro sunt NE-embosate si sunt de debit la origine. In Romania a aparut insa si notiunea de overdraft.
1.1 Aceste carduri au comisioane de intretinere mici. Unele nu merg pe internet pt ca nu doreste banca. Toate au insa CVV2.

2. Visa si Mastercard sunt carduri EMBOSATE. Ele pot fi de debit sau credit; depinde de posesor, dar pt cei care accepta plati, acest lucru nu e transparent.

2.1 In afara tarii, Visa si Mastercard (de mai multe tipuri si "culori/metale") sunt 99% de credit.
In functie de tipul lor, posesorul isi arata "potentialul".

Cand ai un card Gold/Platinum/Infiniti etc implica faptul ca ai niste fonduri care fac ca banca sa iti dea o linie de credit frumoasa.
Adesea o sa vedeti prin portofelele oamenilor de afaceri mai multe carduri de credit Gold, care arata doar ca au potential, nu si bani Posted Image

La noi aceasta cultura nu prea a prins, poate si din cauza dobanzilor de 30-40%.
Se da foarte usor un card Gold in Romania.
Mai nou Mastercard Romania are World Elite (trebuie sa ai 250 000 eur in cont, daca imi amintesc bine).

====
Noi suntem noi veniti in lumea "plastic money".
Pentru noi VISA & Mastercard sunt default, dar in realitate NU e asa.
Sunt cei mai mari, dar nu singurii.
In US mai exista American Express si Discovery.

In Franta exista un "plastic local" numit CB (Carte Bleue). E un fel de card valabil doar in Franta, care are comisioane mult mai mici decat Visa si Mastercard.
Atunci cand platiti cu cardul, pentru voi e gratis, dar comercianul plateste si NU e ieftin!

In tari precum Franta si Germania aceste comisioane au dus la aparitia CB sau la refuzul platii cu cardul in supermaket-uri maricele (In Germania se accepta Maestro, pt ca se pare ca au comisioane mai mici la comercianti).

=====

Tot pentru ca in Romania se abuzeaza consumatorul, noi nu stim un lucru banal:
- daca se foloseste PIN, atunci NU se mai semneaza! La unele POS-uri acest lucru scrie chiar pe chitanta.
- daca nu se foloseste PIN (cardurile vechi, fara CIP), atunci semnatura e obligatorie si comparabila cu semnatura de pe spatele cardului.

De ce? pai simplu: se considera initial ca PIN-ul se foloseste doar la bancomat si trebuie sa fie cat mai secret.
Mergeti IN US cu un card emis in Romania si veti vedea ca rasufla usurati ca ai CIP, dar nu uitati sa selectati intotdeauna CREDIT la POS, chiar daca cardul vostru e unul de debit Posted Image

======
Timid au aparut si la noi locatii unde poti plati cu PayPass, doar propiind cardul (daca aveti unul).
E super ok, dupa ce treceti de frica furtului de bani.

#5
opop

opop

    bolnav cronic :(

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 06.01.2007
La noi mai demult pentru salarii se faceau doar maestro si multi au ramas asa, probabil ca sistemul la visa nu era asa de dezvoltat la noi in tara. Acum deobicei se face visa electron.

View Postmarius87ism, on 12 februarie 2013 - 16:47, said:

Daca mai posteaza cineva care e diferenta dintre un card de credit si unul de debit acest subiect ar face o lectura interesanta , oricum pentru majoritatea dintre noi toate sunt carduri de credit Posted Image

Adica nu stii care e diferenta intre card de credit si de debit ?

Confuzia cu credit si debit vine de la americani, pentru ca peste tot unde se face referire la card (filme/internet) exprimarea e de "credit card".

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Explicatia e mai simpla: Mastercard/Maestro are taxe mai mici de emitere si intretinere Posted Image
Cum romanul e sensibil si la 1 RON/luna in plus, e clar ca Maestro s-a impus.
In plus, la nivel de implementare, sistemul Mastercard e mult mai bine pus la punct si mai "secure".

View Postandreic, on 12 februarie 2013 - 17:12, said:

Apropo de articol acum ce sa inteleg, Maestro e verificat online pe cand MasterCard ala pe bune merge sa tranzactionezi si offline eventual o suma chiar mai mare decat ai disponibil si-ti face tranzactia cu intarziere si ai balanta pe minus ?

E vorba de imprinter. De aceea cardurile (traditional de credit) sunt embosare.
Accesul facil si rapid online e de factura foarte noua.
Adesea plata se facea fara verificare online, dar tragand cu un dispozitiv peste card si imprimand astfel datele pe hartie, cu un "indigo".

http://cultureandcom..._Card_Imprinter

[ http://cultureandcommunication.org/deadmedia/images/4/45/Addressograph_Bartizan_4850.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Blue_Ivy

Blue_Ivy

    8-]

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,598
  • Înscris: 27.12.2012
Din experienta mea in Europa, Visa Electron este cea mai buna optiune. Este acceptat peste tot, comisioanele sunt printre cele mai mici, iar la multe plati pe internet veti observa ca la visa electron taxa (daca exista) este cea mai mica. La rezervari de bilete de avion in special se percepe o taxa pt plata cu cardul de debit/credit ex: Ryanair.

#8
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Tot din experienta, ca posesor de Mastercard only, nu am avut nici o problema in UE, Japonia, CHina, America de Sud si Nord.
Si cam peste tot platesc cu cardul!

Am observat ca in Romania VISA are un renume mult mai mare, desi nu prea se bazeaza decat pe impresiile din firmele americane (VISA Only).

P.S. Unde ai vazut tu comisioane pentru plata cu cardul?
Sunt interzise brutal de contractele VISA & Mastercard.

Wizair si Ryanair au contracte speciale cu anumite banci, de aceea pretul e mai mic.
Si  asa, respectivele companii abuzeaza enorm la marimea comisioanelor la plata cu cardul din 2 motive:
1. E un mijloc de a mai stoarce niste EUR/USD. E principala lor durere de cap.
2. Banii le vin dupa 30 de zile in conturi, iar cach flow-ul este esential in aceste afaceri, care merg adesea cu niste marje infime.
3. Au carduri branduite, care sunt promovate in acest fel => Ei castiga daca tu folosesti acel card oriunde in lume Posted Image

Tu de ce crezi ca exista carduri Vodafone, Smurd, Steaua etc?

#9
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAhasverus, on 12 februarie 2013 - 17:54, said:

P.S. Unde ai vazut tu comisioane pentru plata cu cardul?
Sunt interzise brutal de contractele VISA & Mastercard.

Au devenit legale in US, de anul asta. Dar numai pentru carduri de credit, si nu cred ca sunt folosite inca, s-ar duce vestea ca "comerciantul X" ia comision. (trebuie mentionat clar inainte de plata)

Magazinele platesc 2-3% pentru platile cu cardul la "brutalii de Visa & Mastercard", lucru care scumpeste produsele pentru toata lumea, si pentru cei care platesc cash.

Edited by don_dannielo, 14 February 2013 - 15:31.


#10
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Nu a zis nimeni ca ar fi ILEGALE!
Problema este ca e o clauza care face atractive in ochii cumparatorilor cardurile!
Daca le ceri bani la plata, nici dracu nu le-ar folosi, de aceea VISA si Mastercard te rup daca conditionezi pretul de tipul de plata Posted Image
Daca ai cere 1 cent/plata ca taxa, probabil ca plata cu cardul ar scadea cu 30% Posted Image

P.S. UE si Romania e alta planeta vs US Posted Image

#11
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
eu niciodata nu am inteles obsesia bancilor cu cardurile visa electron si maestro. nu am inteles de ce exista aceste carduri in primul rand cand exista visa si mastercard. nu am inteles de ce toate cardurile nu sunt embosate. adica nu vad nici o logica in a avea un card maestro cu care nici macar nu poti sa platesti online cand poti sa ai mastercard.

inca ceva. nu am inteles de ce in ro tre sa ACTIVEZI nush ce idiotenie de serviciu sa folosesti cardul online. e o lume nebuna de tot. maestro si visa electron sunt parca niste nikf si aribas , niste mizerii fake bune de nimic.

#12
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Sunt clienti care solicita/au solicitat astfel de carduri pentru a evita orice posibilitate de frauda online.Pur si simplu nu sunt interesati de utilizarea unui card pentru plati online..
Apoi, sunt totodata banci care emit carduri visa electron utilizabile si in mediul online (eu folosesc pentru plati online - RDS/Enel/etc un card Visa electron, neembosat).
Pentru siguranta sporita, am activat si parola suplimentara (Verified by visa) - echivalentul 3D secure pentru Mastercard.

#13
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postn3utr1n0, on 09 iunie 2013 - 21:57, said:

eu niciodata nu am inteles obsesia bancilor cu cardurile visa electron si maestro. nu am inteles de ce exista aceste carduri in primul rand cand exista visa si mastercard. nu am inteles de ce toate cardurile nu sunt embosate. adica nu vad nici o logica in a avea un card maestro cu care nici macar nu poti sa platesti online cand poti sa ai mastercard.

inca ceva. nu am inteles de ce in ro tre sa ACTIVEZI nush ce idiotenie de serviciu sa folosesti cardul online. e o lume nebuna de tot. maestro si visa electron sunt parca niste nikf si aribas , niste mizerii fake bune de nimic.
De cand am reusit sa cheltui cu Mastercard de DEBIT, FARA OVERDRAFT, mai mult decat aveam in cont (bani "luati" ulterior cand am alimentat, automat) prefer un card cinstit precum Electron, care oricum merge si el pe net dar nu furnizeaza surprize.

Edited by don_dannielo, 28 June 2013 - 11:55.


#14
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012
eu am viza embosat si din prima zi a mers pe net.

nici nu am vazut card visa electron. defaptnu am vazut card neembosat.

si nu am de credt. am de debit si scrie pe el mare ca e de debit.nu tre sa fie de credit neaparat daca e embosat. asta e prima data cand aud.


nu mi pot imagina card de debit sa platesc orice fel de comision la el.

#15
SouL

SouL

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 533
  • Înscris: 22.08.2005

View PostAhasverus, on 12 februarie 2013 - 17:54, said:


P.S. Unde ai vazut tu comisioane pentru plata cu cardul?
Sunt interzise brutal de contractele VISA & Mastercard.


Exista taxe foarte mari la plata cu cardul la cumpararea biletelor de avion si nu  vb de 1 Euro -2 .... ci de 10 ori mai scump. Ex Blue Air: 10 EUR/pasager/segment zbor (Taxa administrativa pentru achizitionarea biletelor de pe website-ul Blue Air prin tranzactii cu cardul de credit/debit), deci pt un zbor dus-intors poti plati 20 euro. La ryanair- ~6 Euro si la Wizz era parca, dar nu gasesc acum

#16
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006
O intrebare pentru cei familiarizati cu comisioanele de conversie Mastercard/Visa si cu zonele geografice in care se utilizeaza un card:

..cineva doreste sa-si petreaca in Australia/N.Zeelanda sarbatorile de iarna (de fapt de vara;))..
Problema ca are economiile in lei la o banca din Ro.. Doreste sa deschida un cont curent in valuta la banca respectiva, sa transfere acolo economiile in euro sau dolari (are posibilitatea sa schimbe la un curs bun) si sa ataseze apoi contului un card de debit Mastercard/Visa in valuta respectiva (pentru a utiliza cardul la diversi comercianti din Australia/N.Zeelanda cu pierderi de conversie valutara cat mai mici la plata cu cardul)

Intrebarea este: stie cineva ce combinatie de valuta/tip card ar fi cel mai avantajos sa aleaga? (card in EUR sau USD? Mastercard sau Visa?)
...avand in vedere zona geografica in care va folosi cardul si presupunand ca la comercianii  respectivi comisionul e zero, totusi trebuie luat in calcul ca monedele respective sunt AUD si NZD)

merci

Edited by asyst72, 16 October 2013 - 23:33.


#17
TheGrudge

TheGrudge

    Watcher

  • Grup: Moderators
  • Posts: 2,451
  • Înscris: 25.08.2006
Cel mai indicat este sa faci cateva calcule de referinta pe site-urile visa si mastercard.
http://www.visaeurop...ange_rates.aspx
https://www.masterca...sion/index.html
Totusi, tine cont de faptul ca acele valori nu vor fi cele reale pentru ca depind si de ziua decontarii.
Apoi, de exemplu, pe site-ul mastercard, apare urmatoarea mentiune aici : https://www.masterca...rsion/faqs.html

Vă rugăm să ţineţi cont că MasterCard nu aplică ratele de schimb în altă monedă decât cea oficială, atunci când calculează conversia valutară. Aşa cum este precizat şi în Capitolul 12 din manualul de referinţă GCMS, MasterCard foloseşte dolarul ca monedă unică de reconciliere, cu scopul de a gestiona toate celelalte conversii valutare globale. Ca urmare a unor posibile diferenţe de ajustare, ratele de schimb în alta monedă decât cea oficială, calculate pe site este posibil sa nu reflecte în mod exact rata actuală aplicată sumei tranzacţionate, când se converteşte la suma facturată pe card.

Inteleg astfel ca, in cazul unui card Mastercard, este mai rentabil un card in USD.

#18
asyst72

asyst72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 18.05.2006

View PostTheGrudge, on 17 octombrie 2013 - 09:25, said:

Cel mai indicat este sa faci cateva calcule de referinta pe site-urile visa si mastercard.
http://www.visaeurop...ange_rates.aspx
https://www.masterca...sion/index.html
....

Merci pentru raspuns.
Ruda respectiva a ales deja sa-si transfere leii in EUR si intentioneaza sa ataseze un card Mastercard Direct (in euro, la Banca Transilvania)
In ideea ca va folosi cardul respectiv cu precadere la plati in magazine din N.Zeelanda zici ca era mai convenabil sa fi transferat leii in USD si sa foloseasca  un Mastercard (sau Visa) in dolari?

Din cate vad carduri de debit sub sigla Mastercard emise in dolari sunt destul de putine pe piata romaneasca (BT nici nu emite Mastercard de debit in dolari, doar in euro). Ar fi un Mastercard in USD la Raiffeisen dar cu costuri de utilizare nu prea avantajoase din cate vad (impuse de banca, nu de Mastercard)

Anyway, daca tot si-a transferat deja economiile in EUR (la un curs de cumparare bun, negociat cu BT) vad ca totusi intre Visa si Mastercard pare mai avantajos sa alegi Mastercard in cazul euro: cursul de schimb  EUR/NZD pe site-ul Mastercard e 1.608 iar la VISA e doar 1.603,
pe cand in cazul dolarului situatia e inversata: e mai bun cursul USD/NZD dat de catre VISA (1.190) decat cel dat de Mastercard (1.186)

Ca o concluzie, daca tot a transformat deja leii in EUR (la un curs avantajos) inteleg ca face mai bine ca alege sa ataseze contului un card Mastercard decat unul VISA.. e corect?

Edited by asyst72, 17 October 2013 - 13:11.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate