Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Căsuță de veveriță P+M

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3025 replies to this topic

feitosak1

feitosak1

Senior Member

• Grup: Senior Members
Ok.

Bafta!

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

• Grup: Members

feitosak1, on 12 februarie 2013 - 10:56, said:

Mai cauta, nu te limita la (doar) 2 optiuni.

Dupa calculul tau: sa zicem ca il alegi pe cel cu 40.000 manopera la gata, in ideea ca celalalt oricum va cere bani in plus (sigur vei mai vrea cate ceva pe parcurs, o priza, un perete in plus, etc).

Materialele pentru casa la rosu te vor costa sa zicem ~120E/mp. Spun asta pentru ca, am mai zis, anul trecut mai toate casele de pe jurnale au "iesit" la rosu pe la 150-160E pe mp.
Ar insemna inca ~30.000 pentru materiale. Invelitoarea unde o socotesti? sa zicem inca vreo 3000E pentru una mai low cost.

DEci pana acum avem un total de 40.000+30.000+3000= 73.000. Ceea ce inseamna ca iti raman 17.000 pentru a cumpara materialele de interior, ceea ce este greu de crezut ca se poate intampla. Numai tamplaria + usa de garaj te va costa cateva mii.

P.S. Nu incerc sa te descurajez, ci doar sa te ajut sa intelegi mai bine situatia.
Noi am facut altfel calculul: casa la rosu manopera ( vorbim aici de cel care ne-a cerut 40.000 de euro casa la cheie, da?) 40.000 mana de lucru ( cu tot cu avans) + 50.000 materialele ( in care am introdus in invelitoarea si geamurile )= 90.0000
Costa oare materialele pentru casa mai mult de 50.000 euro?le-am socotit grosso modo dupa ce am dat o raita prin piata si am vazut cam care sunt preturile.
Ne inselam?

feitosak1, on 12 februarie 2013 - 10:56, said:

Mai cauta, nu te limita la (doar) 2 optiuni.

Dupa calculul tau: sa zicem ca il alegi pe cel cu 40.000 manopera la gata, in ideea ca celalalt oricum va cere bani in plus (sigur vei mai vrea cate ceva pe parcurs, o priza, un perete in plus, etc).

Materialele pentru casa la rosu te vor costa sa zicem ~120E/mp. Spun asta pentru ca, am mai zis, anul trecut mai toate casele de pe jurnale au "iesit" la rosu pe la 150-160E pe mp.
Ar insemna inca ~30.000 pentru materiale. Invelitoarea unde o socotesti? sa zicem inca vreo 3000E pentru una mai low cost.

DEci pana acum avem un total de 40.000+30.000+3000= 73.000. Ceea ce inseamna ca iti raman 17.000 pentru a cumpara materialele de interior, ceea ce este greu de crezut ca se poate intampla. Numai tamplaria + usa de garaj te va costa cateva mii.

P.S. Nu incerc sa te descurajez, ci doar sa te ajut sa intelegi mai bine situatia.
Nici vorba sa cred ca ma descurajezi, e super ok ca discutam ca vedem aspecte la care probabil nici nu ne-am gandit!Posted Image

ionut76, on 12 februarie 2013 - 11:08, said:

O casa cu amprenta de 147 mp este foarte mare si va va duce peste 160.000 euro, aproape dublu decit bugetul vostru ! Nu vreau sa spun mai tirziu "v-am zis eu !". Mai redu din suprafata spre 100 mp amprenta, scoate garajul (eu l-am facut nu neaparat ca sa bag masina, ci ca spatiu de depozitare/camara/atelier). Nici eu nu m-am aruncat la super finisaje de lux, dimpotriva, dar parchetul laminat de 12 mm costa peste 42 lei/mp, deci 1000 euro la mine, plus plintele, colturile, polistirenul de sub parchet, manopera etc etc, aproape inca 1000 euro ! Atentie, deci, nu calcula numai cit costa efectiv ceva, ci si toate costurile conexe.
Teorii de genul "la banii astia iti fac totul" nu vor sta in picioare cind iti vor cere bani ca a facut aia, dar ca mai are putin, o face dupa ce face si ailalta, insa sa ii dai toti banii pe etapa acum ca are o nevoie. Sunt patit de nenumarate ori cu astfel de vorbe si sper sa nu fiti si voi.
Offf , Ionut, odata facut proiectul cum sa mai reducem din suprafata?Eventual sa renuntam acum la garaj, dar asta presupune sa se schimbe proiectul casei cu totul.cum putem reduce acum suprafetele?

adinosh

adinosh

Senior Member

squirrel_2013, on 12 februarie 2013 - 10:17, said:

dar avandu-l pe cel mic, suntem fortuiti sa ne mutam in casa
:)
Dupa cum zicea si feitosa mai bine 200 mpc. Gasesti firme care fac la cheie cu 450E/mpc; In mod normal in regie proprie ar trebui sa imparti profitul firmei cu Dorel, deci mai ieftin.
Eu am pus ochii pe un proiect de 155 mpc si tot as mai taia din el pt o familie cu 3 poate 4 persoane.
Daca te hazardezi vei ajunge in mod fortuit in situatii delicate.

feitosak1

feitosak1

Senior Member

Da, va inselati. Mai repet o data (ultima oara). Anul trecut majoritatea caselor respectabile de pe forum (la care s-a respectat proiectul si s-au folosit materiale de calitate) au costat la rosu cam 150-160E pe mp, materiale+manopera.  Sa zicem 160. la 250 mp ai tai, inseamna 40.000, plus invelitoarea sari de 43.000 la rosu. Ramane sa calculezi exact manopere si materiale pentru interioare, raportate la suprafetele tale. In ultimul timp nu prea am vazut case la care interioarele sa coste la fel cat casa la rosu. Mai degraba spre dublu. Depinde si ce vrei sa faci.
Eu nu spun ca nu vei reusi sa o faci cu suma aia (este un user, cristianhaulica, care aproape si-a terminat casa cu 50.000, dar a lucrat aproape SINGUR la ea). Spun doar ca e prea mare pentru bugetul ala, si o suprafata totala de 200 mp iti va oferi mult mai multe sanse sa termini ce ti-ai propus.

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

feitosak1, on 12 februarie 2013 - 11:29, said:

Da, va inselati. Mai repet o data (ultima oara). Anul trecut majoritatea caselor respectabile de pe forum (la care s-a respectat proiectul si s-au folosit materiale de calitate) au costat la rosu cam 150-160E pe mp, materiale+manopera.  Sa zicem 160. la 250 mp ai tai, inseamna 40.000, plus invelitoarea sari de 43.000 la rosu. Ramane sa calculezi exact manopere si materiale pentru interioare, raportate la suprafetele tale. In ultimul timp nu prea am vazut case la care interioarele sa coste la fel cat casa la rosu. Mai degraba spre dublu. Depinde si ce vrei sa faci.
Eu nu spun ca nu vei reusi sa o faci cu suma aia (este un user, cristianhaulica, care aproape si-a terminat casa cu 50.000, dar a lucrat aproape SINGUR la ea). Spun doar ca e prea mare pentru bugetul ala, si o suprafata totala de 200 mp iti va oferi mult mai multe sanse sa termini ce ti-ai propus.
De acord, am intrebat insa cum facem acum modificarile?Proiectul odata facut, cum sa mai reducem din suprafata?Eventual sa renuntam acum la garaj, dar asta presupune sa se schimbe proiectul casei cu totul.cum putem reduce acum suprafetele?

feitosak1

feitosak1

Senior Member

Pai e gata proiectul, 100%? L-ati platit, l-ati ridicat de la arhitect?

Legat de suprafete: sa iti dau exemplul meu, poate te conving. Am avut prevazut un buget de 150.000 si il voi depasi. Livingul meu are 25 mp, bucataria 13 mp. Singura camera mai mare este dormitorul principal, de 23 mp, dar a iesit asa din cauza ca spatiul de la parter obliga la niste suprafete si la etaj. Daca aveam buget de 90.000 faceam living de 20, dormitor de 18, bucatarie de 10-11.

Edited by feitosak1, 12 February 2013 - 11:37.

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

feitosak1, on 12 februarie 2013 - 11:29, said:

eu cred ca nu trebuie sa ne enervam / suparam, suntem aici ca sa discutam, sa ne ajutam unii pe altii, sa-i elucidam si pe aia care nu au experienta in constructii.Cand pun intrebari asta nu inseamna ca nu ascult sau nu bag la cap ce-mi spuneti, vreau doar sa ma asigur ca oamenii cu care am mai discutat au gresit cand ne-au spus niste sume de bani.Atat!

feitosak1, on 12 februarie 2013 - 11:34, said:

yeap Posted Image

hdi

hdi

Senior Member

Fara "planse" e greu de spus cat costa materialele.
Hai sa vedem asa: cat ati bugetat pt:
-beton
-pompa
-caramida
-lemn cofraje
-popi
-lemn sarpanta
-invelitoare
-inst electrica
-inst sanitate
-termoficare
-sape+autonivelanta
-multibat+ciment+tinci pt tencuieli
-gleturi+lavabila
-rigips+profile
-adezivi+faianta+gresie
-termosistem
-parchet+folie+xps+accesorii
-alimentare cu curent
-instalatie gaze
-placare scara
-balustrada
-electrocasnice
-mobila de bucatarie
-restul de mobila
-galerii+perdele
-prize si intrerupatoare

E muuult mai ieftin sa mai platesti un proiect decat sa urmezi unul prea mare.

PS: cred ca urasti si holul de la bloc de ai vrut unul de 12mp la casa |Posted Image

Edited by hdi, 12 February 2013 - 11:38.

feitosak1

feitosak1

Senior Member

Am zis ca mai repet o data fraza aia, nu ca nu mai scriu aici :D

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

feitosak1, on 12 februarie 2013 - 11:34, said:

Legat de suprafete: sa iti dau exemplul meu, poate te conving. Am avut prevazut un buget de 150.000 si il voi depasi. Livingul meu are 25 mp, bucataria 13 mp. Singura camera mai mare este dormitorul principal, de 23 mp, dar a iesit asa din cauza ca spatiul de la parter obliga la niste suprafete si la etaj. Daca aveam buget de 90.000 faceam living de 20, dormitor de 18, bucatarie de 10-11.
Stii ce vreau eu sa inteleg/ ( dar acum m-am apucat sa-ti citesc jurnalul ca sa pot trage concluziile de acolo ), ce anume te-a costat atat de mult??? Ti-qam spus, eu stiu oameni care si-au facut case cu suprafetele tale dar cu 70.000-80.000 euro.Desigur ca nu stiu ce materiale ai folosit tu!

feitosak1

feitosak1

Senior Member

Si eu, in locul tau, as face alt proiect. Cat a costat?

As prefera sa pierd suma aia, decat sa ajung cu banii la final si sa imi mai trebuiasca 40.000 si sa nu ma pot muta.

Hdi, ai uitat bransamentul la gaze, care poate ajunge pe la 1000E. La fel, pompa sau hidrofor, filtre pentru potabilizare daca e nevoie, legatura apa+curent de la putz la casa (toate astea - peste 1000E).

Veverita, la o casa nu se plateste doar caramida, fierul si faianta. Trebuie sa iei in calcul absolut toate aspectele care o fac locuibila.

Legat de casa mea: M-a costat 57.000 pentru 286 mp, la rosu cu invelitoarea pusa. Cheltuielile mari de acum incep, am enumerat cateva mai sus.

Ce urmeaza dupa faza la rosu: Citez de la mine din jurnal: Vor urma, in prima faza: la interior: instalatiile (electrice&sanitare), toate cablurile care trebuie trase (alarma, senzori, termostate pt IP, tv, etc&etc), tencuiala interioara, glet, incalzirea in pardoseala complet automatizata, sapa peste IP si trepte, glafuri din granit.
   la exterior: termosistem si masa de spaclu (fara decorativa deocamdata), glafuri din granit, trotuare, gard, porti, canalizare pana la gard, bransament gaze, beci, sistematizare teren, poate ceva gazon si pomi.
Si, bineinteles, tamplaria, dupa tencuiala. Apoi casa va fi usor incalzita iarna viitoare, eventual cu o centrala provizorie, pentru a se usca foarte bine tencuielile si sapa.

Vor ramane de facut (in toamna sau chiar primavara viitoare): lavabil, parchet, gresie, corpuri de iluminat, prize, trepte pt scara, usi interioare, balustrade la balcoane, placare exterioara cu klinker, piatra cubica pe trotuare, izolatie in pod, hidroizolatii exterioare, placari trepte si terase exterioare, centrala termica, mobila si electrocasnice

Cam astea raman de facut la o casa, dupa ce o ridici la rosu (minus cateva manii personale, care apar la fiecare - gen IPAT, klinker..)

Edited by feitosak1, 12 February 2013 - 11:47.

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

hdi, on 12 februarie 2013 - 11:37, said:

Fara "planse" e greu de spus cat costa materialele.
Hai sa vedem asa: cat ati bugetat pt:
-beton
-pompa
-caramida
-lemn cofraje
-popi
-lemn sarpanta
-invelitoare
-inst electrica
-inst sanitate
-termoficare
-sape+autonivelanta
-multibat+ciment+tinci pt tencuieli
-gleturi+lavabila
-rigips+profile
-adezivi+faianta+gresie
-termosistem
-parchet+folie+xps+accesorii
-alimentare cu curent
-instalatie gaze
-placare scara
-balustrada
-electrocasnice
-mobila de bucatarie
-restul de mobila
-galerii+perdele
-prize si intrerupatoare

E muuult mai ieftin sa mai platesti un proiect decat sa urmezi unul prea mare.

PS: cred ca urasti si holul de la bloc de ai vrut unul de 12mp la casa |Posted Image
Am stat cu omu' asta care vrea 40.000k la cheie si am facut un calculul dar il am acasa, diseara scriu detaliat socoteala:

hdi

hdi

Senior Member

feitosak1, on 12 februarie 2013 - 11:44, said:

Hdi, ai uitat bransamentul la gaze, care poate ajunge pe la 1000E. La fel, pompa sau hidrofor, filtre pentru potabilizare daca e nevoie, legatura apa+curent de la putz la casa (toate astea - peste 1000E).

Am uitat eu si de fier, plasa, cuie, sarma de dulgher, sarma de armatura, etc.... dar sa incepem cu alea

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

Si eu, in locul tau, as face alt proiect. Cat a costat?
proiectul a costat 1000 euro
As prefera sa pierd suma aia, decat sa ajung cu banii la final si sa imi mai trebuiasca 40.000 si sa nu ma pot muta. - si noi am prefera varianta asta daca vom fi convinsi ca este o greseala alegerea unei asemenea constructii Posted Image

Hdi, ai uitat bransamentul la gaze, care poate ajunge pe la 1000E.
l-am luat in calcul, la fel si pe cel de la curent.

La fel, pompa sau hidrofor, filtre pentru potabilizare daca e nevoie, legatura apa+curent de la putz la casa (toate astea - peste 1000E).

toate astea ni le face in aia 40.000 de euro despre care am zis ca includ manopera la cheie.
Veverita, la o casa nu se plateste doar caramida, fierul si faianta. Trebuie sa iei in calcul absolut toate aspectele care o fac locuibila.
oi fi eu femeie, dar nu-s chiar atat de aiurita! Posted Image am luat in calcul toate nebuniile

Legat de casa mea: M-a costat 57.000 pentru 286 mp, la rosu cu invelitoarea pusa. Cheltuielile mari de acum incep, am enumerat cateva mai sus.
de ce a costat atat de mult casa la rosu? invelitoarea cat te-a dus?

Ce urmeaza dupa faza la rosu: Citez de la mine din jurnal: Vor urma, in prima faza: la interior: instalatiile (electrice&sanitare), toate cablurile care trebuie trase (alarma, senzori, termostate pt IP, tv, etc&etc), tencuiala interioara, glet, incalzirea in pardoseala complet automatizata, sapa peste IP si trepte, glafuri din granit.  
nu facem nici glafuri din granit si nici incalzire in pardoseala, aici salvam niste mii de euro, zic eu.
   la exterior: termosistem si masa de spaclu (fara decorativa deocamdata), glafuri din granit, trotuare, gard, porti, canalizare pana la gard, bransament gaze, beci, sistematizare teren, poate ceva gazon si pomi.
Si, bineinteles, tamplaria, dupa tencuiala. Apoi casa va fi usor incalzita iarna viitoare, eventual cu o centrala provizorie, pentru a se usca foarte bine tencuielile si sapa.

si de aici pot scoate cateva elemente pe care noi nu le facem, asadar mai scadem niste bani si de aici.In plus, noi ne vom muta imediat, nu lasam o iarna peste casa ( si aici parerile sunt pro si contra, la fel cum sunt peste tot pe tema constructiei casei )

Vor ramane de facut (in toamna sau chiar primavara viitoare): lavabil, parchet, gresie, corpuri de iluminat, prize, trepte pt scara, usi interioare, balustrade la balcoane, placare exterioara cu klinker, piatra cubica pe trotuare, izolatie in pod, hidroizolatii exterioare, placari trepte si terase exterioare, centrala termica, mobila si electrocasnice

ce inseamna klinker? pe trotuarele de la casa punem pavele si nu piatra cubica, mai scadem si de aici niste bani, asa-i? Posted Image
Cam astea raman de facut la o casa, dupa ce o ridici la rosu (minus cateva manii personale, care apar la fiecare - gen IPAT, klinker..)
o sa scriu cu albastru aici ca sa ne putem distige ideile Posted Image

hdi, on 12 februarie 2013 - 11:55, said:

Am uitat eu si de fier, plasa, cuie, sarma de dulgher, sarma de armatura, etc.... dar sa incepem cu alea
le-am vazut ca lipsesc, numai fierul este vreo 5.000 de euro ca avem 6,5 tone+ pierderile= 7 tone

Edited by squirrel_2013, 12 February 2013 - 12:01.

hdi

hdi

Senior Member

Sigur e doar atat? E cam putin pt asa o casa.

budrom

budrom

Expert Member

Proiectul ala de 1000 nu include absolut tot?
Unde-s plasele?

tataiepure

tataiepure

Senior Member

Deci a costat  57k/286 ~199euro/mp la rosu  :)

molbro

molbro

Active Member

pai scade invelitoarea care a costat o caciula de bani si o sa ajungi pe la 175-180...

apropos! hidroizolarea fundatiei/elevatiei intra la "la rosu" sau "la gri"?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate