Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Căsuță de veveriță P+M

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3025 replies to this topic

ionut76

ionut76

Senior Member

• Grup: Senior Members
Multumesc, si tie !
Pai am tot pus link-uri pentru a vedea lumea ca nu se poate face o casa cu 50 mii de euro ! Nu ma laud, nu o fac pe grandele, nu sunt constructor, nu am prieteni in afaceri etc. Vreau doar sa le spun altora cit costa in real o casa. M-as fi bucurat sa am si eu posibilitatea asta inainte sa ma apuc. Intr-adevar, pretul real al unei case in care sa te muti, sa aprinzi lumina, sa dai drumul la TV si sa faci un dus trece de 500 euro/mp. Multi se bucura de 150 euro/mp la rosu zicind ca ala e marele hop, ca apoi e treaba simpla. Deloc, abia apoi incep cheltuielile si nervii: tencuieli, tavane false, usi de interior si de exterior, termopane, parchet de calitate, scara interioara, izolatia acoperisului, instalatii, fosa, gard etc. O spune unul patit care s-a aruncat la o casa de 90 mii euro si a cheltuit 130 mii pina acum, fara mobila. Dar mi-am amenajat curtea, in casa mai am de facut foarte putin (parchet si usi de interior), nu m-am zgircit la hidroizolatie si termoizolatie si exemplele ar putea continua. Mai adaug aici si o teapa grasa de citeva mii de euro, pe care am explicat-o mai sus, dar si citeva lucrari facute aiurea (trotuarele din jurul casei care se macina si care vor necesita acoperire cu pavele, deci alti bani si alta munca) etc. O casa se face greu, stii bine, adica o stim amindoi si eu chiar vreau ca si colegii nostri de forum sa o stie. Ridicarea unei case te poate ruina financiar, psihic si fizic. Eu personal am muncit in santierul ala pina mi-a tisnit singele din palme, dar nu imi pare rau...a fost visul meu si al sotiei mele sa o facem si uite, e aproape gata.
Amprenta casei e de vreo 110 mp, are parter cu garaj, etaj si un pod de aprox. 35 mp, cu tavan inclinat. Parchet am 105 mp, apoi gresie in 3 bai, bucatarie si terasa din spate cred ca inca vreo 50 mp. Am undeva proiectul cu toate cotele etc., dar mi-e foarte lene sa il caut.  Pune un link sa vedem si noi casa ta.

Edited by ionut76, 11 February 2013 - 23:00.

feitosak1

feitosak1

Senior Member

http://forum.softped...2#entry12693789

Ca sa usurez cautarea, proiectul se gaseste la pagina 13 sau 17 (nu mai retin), iar casa la rosu (foto) la pagina 92.

Edited by feitosak1, 11 February 2013 - 23:07.

ionut76

ionut76

Senior Member

Am rasfoit putin jurnalul tau, wow ! Ai muncit ceva ! Imi pare rau ca nu am tinut si eu un astfel de jurnal, dar nu stiu cit timp si chef as fi avut, mai toata ziua eram in santier la munca. Imi place si proiectul si casa, ti-a iesit foarte bine, dar mai ai de lucru ;)

feitosak1

feitosak1

Senior Member

Stiu. O parte acum in martie-aprilie, si ce mai ramane, probabil toamna-primavara viitoare. Lucrarile impartite cam jumate-jumate in aceste 2 etape. Ca bani - ce am bagat la rosu inmultesc cu 2 si aflu de ce suma mai am nevoie ca sa o termin :|
Merci de aprecieri.

molbro

molbro

Active Member

• Grup: Members
ma bag si eu in discutie si zic asa...

GROUND RULES:
1. niciodata, dar NICIODATA, nu da bani in avans "echipelor" de pe strada...
2. totdeauna pleaca de la o referinta "reala" cand vrei sa-ti faci bugetul. cere oferta unei firme cu notorietate si abia apoi judeca daca avantajul de a lucra "in regie proprie" merita sacrificiile pe care cu siguranta le vei face.
3. calculele sumare iti vor produce revelatii neplacute. incearca sa-ti iei in calcul cat mai multe detalii. o toleranta de 10% poate insemna peste ZECE MII de euro!!! altfel sa fii convins ca niciun constructor nu-ti va spune ca a consumat mai putin decat in proiect....
4. compara mereu preturile. daca ti-ai bugetat 100 si poti cumpara cu 80-90, cumpara in avans.
5. mergi pe santier si da si tu o bere cand s-a infaptuit o fapta buna :)
6. raporteaza pe SP si pune poze!!!

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

View Postfeitosak1, on 11 februarie 2013 - 22:32, said:

Chiar ma intrebam cat mai dureaza pana apari cu linkul si cu cele "vreo 130 mii euro cheltuiti", care sunt de fapt cheltuite.  Posted Image Posted Image

Hdi, casa seamana cu a ta oarecum.

Veverita, are dreptate Scufitzul. Pretul final depinde mult de ce vrei sa faci la interior, prin curte, depinde de gard....Mai urmeaza mobila, electrocasnice..(daca e nevoie de unele noi). Un pret final de 350 euro pe mp nu stiu daca va putea cuprinde tot ce tine de casa, de la gard pana la prize, cum spune Hdi. Un pret la rosu de 150-160 E pe mp (manopera si materiale) este realist. Daca citesti jurnale unde constructia a ajuns la rosu in ultimele luni ale anului trecut, vei vedea ca asta a cam fost pretul, aproximativ 160E pe mp construit. Fara invelitoare.
La fel, daca citesti jurnale (iti recomand de exemplu jurnalul lui Vycx2, care a construit langa Bucuresti), vei vedea ca la final a ajuns aproape de  500E pe mp construit. Inca nu a terminat 100%, dar cam asta va fi pretul, cu totul "la gata", inclusiv gard, bransamente, si ce mai e pe langa si prin casa. Si nu a facut nimic iesit din comun. Ti-as recomanda (legat de preturi) si jurnalul lui Hdi dar el a construit langa Ploiesti si e posibil sa fi beneficiat de preturi ceva mai mici.
Sfatul meu este sa iei in calcul destul de multe cheltuieli neprevazute, inclusiv in faza la rosu.

Bafta!
Multumesc pentru idei, suntem convinsi ca finisajele sunt cele care ridica pretul unei constructii, noi nu vrem absolut nimic iesit din comun la finisaje, nu vom lua faianta de 20 ron dar nici de 100 euro /m asa cum am vazut la altii, bugetul nostru este 90.000 euro si cu banii astia trebuie sa terminam toata casa ca sa ne putem muta, in conditiile in care ne vindem si apartamentul si avem si un copil destul de mic ca sa il putem culca pe saltele sau in conditii grele de locuit.Daca eram numai eu si sotul meu puteam sa ne mutam si cand era casa mai putin aranajata, dar avandu-l pe cel mic, suntem fortuiti sa ne mutam in casa, cand avem niste conditii normale de locuit.
Am luat in calcul si pierderile, gard avem de facut numai fatada caci in toate celelalte 3 parti sunt gardurile vecinilor, avem canalizare deci nu ne trebuie fosa septica, ne scutim totusi de niste plati pe care le-ati facut voi.

toni88

toni88

New Member

View Postsquirrel_2013, on 11 februarie 2013 - 22:08, said:

Toni voi unde ati construit?Daca vin de la Sibiu la Bucuresti este mult mai dificil, nu?
Noi am construit in Sibiu si echipa era tot de-aici. Nu stiu daca se deplaseaza si in alte orase, dar ma gandesc ca daca nu au oferte prin imprejurimi o fac si pe asta. E de vorbit cu ei.
Oricum, ideea e sa nu dai bani avans sub nicio forma. Cu timp si mai ales multa rabdare cred ca poti sa gasesti o echipa cat de cat serioasa. Eu imi amintesc cand eram in perioada in care cautam constructori. Am vb cu o gramada de firme si echipe. Tot unu si unu, nu-mi venea sa cred peste ce fel de oameni am dat. Unul din ei a avut tupeul sa ne ceara 14 000 euro avans!!! Posted Image

feitosak1

feitosak1

Senior Member

Cati mp construiti are casa? ca nu vad in planuri, sunt prea mici.

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

View Postionut76, on 11 februarie 2013 - 22:58, said:

Multumesc, si tie !
Pai am tot pus link-uri pentru a vedea lumea ca nu se poate face o casa cu 50 mii de euro ! Nu ma laud, nu o fac pe grandele, nu sunt constructor, nu am prieteni in afaceri etc. Vreau doar sa le spun altora cit costa in real o casa. M-as fi bucurat sa am si eu posibilitatea asta inainte sa ma apuc. Intr-adevar, pretul real al unei case in care sa te muti, sa aprinzi lumina, sa dai drumul la TV si sa faci un dus trece de 500 euro/mp. Multi se bucura de 150 euro/mp la rosu zicind ca ala e marele hop, ca apoi e treaba simpla. Deloc, abia apoi incep cheltuielile si nervii: tencuieli, tavane false, usi de interior si de exterior, termopane, parchet de calitate, scara interioara, izolatia acoperisului, instalatii, fosa, gard etc. O spune unul patit care s-a aruncat la o casa de 90 mii euro si a cheltuit 130 mii pina acum, fara mobila. Dar mi-am amenajat curtea, in casa mai am de facut foarte putin (parchet si usi de interior), nu m-am zgircit la hidroizolatie si termoizolatie si exemplele ar putea continua. Mai adaug aici si o teapa grasa de citeva mii de euro, pe care am explicat-o mai sus, dar si citeva lucrari facute aiurea (trotuarele din jurul casei care se macina si care vor necesita acoperire cu pavele, deci alti bani si alta munca) etc. O casa se face greu, stii bine, adica o stim amindoi si eu chiar vreau ca si colegii nostri de forum sa o stie. Ridicarea unei case te poate ruina financiar, psihic si fizic. Eu personal am muncit in santierul ala pina mi-a tisnit singele din palme, dar nu imi pare rau...a fost visul meu si al sotiei mele sa o facem si uite, e aproape gata.
Amprenta casei e de vreo 110 mp, are parter cu garaj, etaj si un pod de aprox. 35 mp, cu tavan inclinat. Parchet am 105 mp, apoi gresie in 3 bai, bucatarie si terasa din spate cred ca inca vreo 50 mp. Am undeva proiectul cu toate cotele etc., dar mi-e foarte lene sa il caut.  Pune un link sa vedem si noi casa ta.
Ionut , la noi amprenta casei este de 147mp, are parter cu garaj si mansarda+ un pod micut, avem 2 balcoane si o terasa de 24 mp la bucatarie.Eu zic ca e foarte important de ce anume finisaje te folosesti, adica daca vrei sa iei un parchet de lemn natur desigur ca te va costa foarte mult sa finisezi casa, daca preferi un parchet laminat de 12, de exemplu, costul va fi mai redus si per total finisajele nu te vor usca.Avem niste cunostinte care si-au vandut un apartament cu 4 camere s cu 80.000 de euro si-au facut la cheie ( cu tot cu mobila) o casa super draguta, cu bun gust, desi majoritatea materialelor de finisat le-au luat din valea cascadelor la preturi medii, nici cele mai scumpe, dar nici cele mai ieftine.Eu zic ca si cu bani mai putini la finisaje ( atentie, nu merg pe premiza de-a face rabat la calitate la tot ce ai spus si tu, instalatii, centrala, bransamente, termoizolatie,etc) ies niste case faine si cu bun gust.

View Postfeitosak1, on 12 februarie 2013 - 10:24, said:

Cati mp construiti are casa? ca nu vad in planuri, sunt prea mici.
Feitosak, avem amprenta la sol 147mp, la mansarda inca 99,9 mp.Daca iei in calcul si terasa si balcoanele ,cum ne-au socotit unii  meseriasi, atunci ajungem la 281mp ( terasa 24mp si balcoanele 10mp)

feitosak1

feitosak1

Senior Member

Ce inteleg eu: amprenta de 147 mp, deci cam 290 mp construiti. Hai sa zicem vreo 250-260, ca e mansarda si nu stiu exact cat de inclinate vor fi tavanele.

Ce nu inteleg: daca vrei sa te incadrezi in 90.000E si sa intri in casa sa aprinzi lumina sa faci dus si sa te uiti la tv, de ce nu mai tai din suprafete, mai ales ca (tu ai spus) ca sunteti doar 3 persoane.

Parerea mea: daca tai din suprafete si ajungi pe la 200 mp construiti ai sanse sa o termini cu 90.000.

P.S. La finisaje nu uita ca vei plati manopera, care nu va scadea ca valoare daca nu pui faianta de 100 ron pe mp, ci de 70.

Edited by feitosak1, 12 February 2013 - 10:32.

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

View Posttoni88, on 12 februarie 2013 - 10:17, said:

Noi am construit in Sibiu si echipa era tot de-aici. Nu stiu daca se deplaseaza si in alte orase, dar ma gandesc ca daca nu au oferte prin imprejurimi o fac si pe asta. E de vorbit cu ei.
Oricum, ideea e sa nu dai bani avans sub nicio forma. Cu timp si mai ales multa rabdare cred ca poti sa gasesti o echipa cat de cat serioasa. Eu imi amintesc cand eram in perioada in care cautam constructori. Am vb cu o gramada de firme si echipe. Tot unu si unu, nu-mi venea sa cred peste ce fel de oameni am dat. Unul din ei a avut tupeul sa ne ceara 14 000 euro avans!!! Posted Image
Toni draga, Sibiul nu este Bucuresti si nici Ardealul nu este sudul tarii, din pacate! Posted Image Am preferat sa fac proiectul cu un ardelean nu pentru ca sotul meu este din Ardeal ( asa cum majoritatea ne-a intrebat si a presupus ! ), ci pentru ca toti arhitectii cu care ne vazuseram aici in Bucuresti, ba erau mega ocupati, ba lucrau cu "circuit inchis", ba doreau sa ne faca casa "asa cum spun eu", ba si ba.Mi s-a parut ireal si p[retul practicat doar pentru ca suntem in Bucuresti si la fel de aiurea mi s-a parut sa nu fie seriosi si punctuali cand ne intalneam, asadar am preferat un ardelean care a ajuns mereu cu 10 minute mai devreme la intalniri desi venea direct de la Bistrita, care ne-a raspuns la absolut orice intrebare calm, cu detalii, care a raspuns mereu la telefon si la orice solicitare de-a noastra.
Desigur, asta nu inseamna ca toti ardelenii sunt ok si bucurestenii nasoi, probabil am fost noi ghinionisti si nu am intalnit niste oameni ok aici in Bucuresti, dar, per ansamblu, Ardealul este o alta treaba decat sudul.Posted Image

View Postfeitosak1, on 12 februarie 2013 - 10:31, said:

Ce inteleg eu: amprenta de 147 mp, deci cam 290 mp construiti. Hai sa zicem vreo 250-260, ca e mansarda si nu stiu exact cat de inclinate vor fi tavanele.

Ce nu inteleg: daca vrei sa te incadrezi in 90.000E si sa intri in casa sa aprinzi lumina sa faci dus si sa te uiti la tv, de ce nu mai tai din suprafete, mai ales ca (tu ai spus) ca sunteti doar 3 persoane.

Parerea mea: daca tai din suprafete si ajungi pe la 200 mp construiti ai sanse sa o termini cu 90.000.

P.S. La finisaje nu uita ca vei plati manopera, care nu va scadea ca valoare daca nu pui faianta de 100 ron pe mp, ci de 70.
Feitosak , constructorii ne-au spus ca avem 246,2mp construiti ( eu ii citez acum,da?Posted Image  caci si asa va multumesc ca aveti rabdare cu mine, care nu ma pricep exact ca un barbat la constructii si la toti termenii necesari unei discutii pe aceasta tema, dar invat repede si iau notite).Casa nu mi se pare mare, intr-adevar suntem doar 3 persoane ( 'om deveni poate 4 vreodata, in viitor ,dar nu mai mult de-atat niciodata ) dar spatiile nu sunt asa mari.De exemplu,avem la parter asa: un birou de 13,92mp,holul de la intrare are 12mp, bucataria are 16.32mp, baia de jos are 4.56mp, livingul e ceva mai mare cu 35.53mp.La etaj avem o baie de 9.81mp,un dormitor de 22mp, unul de 17si altul de 13 un dressing de 6mp,camera tehnica langa garaj cu 6.84mp. spatiul tehnic cu 7.60mp si garajul care are 22mp.Iar terasa nu are 24mp cum am scris-scuze, are 14mp.Astea-s suprafetele totale, nu mi se pare mare casa.

feitosak1

feitosak1

Senior Member

Parerea mea: pentru un buget restrans (pentru ca la 246,2 mp construiti, 90.000E este un buget restrans pentru a te muta intr-o casa), casa este destul de mare.

In primul rand garajul mareste costul destul de mult si nu prea o sa il folosesti pentru masina (mai intreaba cunoscuti, vecini, de cate ori pe an baga masina in garaj). O copertina e mult mai ieftina.

In al doilea rand: bucataria de peste 16 mp, livingul de peste 35 mp, dormitor de 22 mp, sunt spatii mari. Mari. Gandeste-te asa: pentru fiecare mp pe care il ai in plus fata de necesitati, vei asterne ne jos 450-500E.

Vad ca scrii despre Camera Tehnica si despre Spatiul Tehnic. De ce este nevoie de ambele? Nu inseamna acelasi lucru?

Sfat: banuiesc ca acum locuiti la bloc. Ganditi-va cat spatiu in plus aveti nevoie pentru fiecare camera ( de ex la bloc e dormitor de 10 mp, este nevoie sa fie marit cu 120%?)

REPET; parerile astea sunt emise pentru motivul ca bugetul este strict limitat la 90.000. Daca am inteles gresit si pe parcurs se va putea suplimenta cu 30% sa zicem, intr-adevar casa nu e mare. Daca exista bani de constructie si de intretinere, nicio casa nu e prea mare. Cand bugetul e limitat, e alta poveste.

Edited by feitosak1, 12 February 2013 - 10:55.

hdi

hdi

Senior Member

Cu 90000EU nu faci casa asta.
Pe mine ma mira ca o familie de 3 insi nu incape intr-o casa de 200mp construiti si ca, avand un buget modest pt un astfel de proiect, decide sa aloce o buna bucata de bani unei case pt masina (a se citi garaj). Cand ai buget nelimitat, faci si garaj in casa si bagi in el o masina de colectie ca doar nu dai 7000EU pe VW si 17000EU pe garaj. Pt masinile normale exista aplecatoare sau cerul liber

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

Aseara a venit un nenea Dorel din Bolintin, el zice ca e mare meserias ca a lucrat la Carpati si a facut nshpemii de case si iata ce ne-a oferit:
-pret manopera casa la rosu: 30 euro x 246,2mp = 7386 euro
- pret manopera casa la cheie: 140 euro x 246,2mp = 34.468 euro ( dar o lasa la 34.000 euro).
Booon, asta-i numai casa, astept sa vad sambata cat ne cere pentru gard (fatada), cat ne cere pentru pavele si ce mai vrem in plus.Nu mi-a placut insa abordarea lui ( e super tupeist omu'), nu mi-a placut ca mi-a precizat ca tot ce vreau peste ce este inclus in proiect ma va costa in plus ( adica orice scafa, priza in plus, etc, costa bani in plus), mesterul celalalt care ne-a cerut 40.000 la cheie pe manopera nu mi-a facut asemenea precizari, omu' mi-a spus ca ne face ce vrem si cum vrem si cate prize vrem in banii aia.Dorelul de aseara s-a si dus la teren sa-l vada ( singur! ), a venit aseara cu pozele de la teren, este foarte dinamic ca om si se vindea el catre noi " fac treaba foarte buna, sunt serios si nu-mi place sa iau banii oamenilor aiurea!" Aaaa, si Dorel nu vrea niciun avans !
Asadar, voi pe care l-ati alege?Avem acum 2 optiuni.Oh,ca tare-i greu!

feitosak1

feitosak1

Senior Member

Mai cauta, nu te limita la (doar) 2 optiuni.

Dupa calculul tau: sa zicem ca il alegi pe cel cu 40.000 manopera la gata, in ideea ca celalalt oricum va cere bani in plus (sigur vei mai vrea cate ceva pe parcurs, o priza, un perete in plus, etc).

Materialele pentru casa la rosu te vor costa sa zicem ~120E/mp. Spun asta pentru ca, am mai zis, anul trecut mai toate casele de pe jurnale au "iesit" la rosu pe la 150-160E pe mp.
Ar insemna inca ~30.000 pentru materiale. Invelitoarea unde o socotesti? sa zicem inca vreo 3000E pentru una mai low cost.

DEci pana acum avem un total de 40.000+30.000+3000= 73.000. Ceea ce inseamna ca iti raman 17.000 pentru a cumpara materialele de interior, ceea ce este greu de crezut ca se poate intampla. Numai tamplaria + usa de garaj te va costa cateva mii.

P.S. Nu incerc sa te descurajez, ci doar sa te ajut sa intelegi mai bine situatia.

Edited by feitosak1, 12 February 2013 - 11:03.

lowpy

lowpy

Active Member

Mie asta cu 30 de euro mi se pare ciudatel. Pare tipul de om care abia asteapta sa te prinda cu o chestie care nu a fost stabilita de la inceput sa te mai arda de niste bani. Si mai e vorba aia: Lauda de sine nu mireoase-a bine.

ionut76

ionut76

Senior Member

O casa cu amprenta de 147 mp este foarte mare si va va duce peste 160.000 euro, aproape dublu decit bugetul vostru ! Nu vreau sa spun mai tirziu "v-am zis eu !". Mai redu din suprafata spre 100 mp amprenta, scoate garajul (eu l-am facut nu neaparat ca sa bag masina, ci ca spatiu de depozitare/camara/atelier). Nici eu nu m-am aruncat la super finisaje de lux, dimpotriva, dar parchetul laminat de 12 mm costa peste 42 lei/mp, deci 1000 euro la mine, plus plintele, colturile, polistirenul de sub parchet, manopera etc etc, aproape inca 1000 euro ! Atentie, deci, nu calcula numai cit costa efectiv ceva, ci si toate costurile conexe.
Teorii de genul "la banii astia iti fac totul" nu vor sta in picioare cind iti vor cere bani ca a facut aia, dar ca mai are putin, o face dupa ce face si ailalta, insa sa ii dai toti banii pe etapa acum ca are o nevoie. Sunt patit de nenumarate ori cu astfel de vorbe si sper sa nu fiti si voi.

squirrel_2013

squirrel_2013

Active Member

View Postfeitosak1, on 12 februarie 2013 - 10:50, said:

Parerea mea: pentru un buget restrans (pentru ca la 246,2 mp construiti, 90.000E este un buget restrans pentru a te muta intr-o casa), casa este destul de mare.

In primul rand garajul mareste costul destul de mult si nu prea o sa il folosesti pentru masina (mai intreaba cunoscuti, vecini, de cate ori pe an baga masina in garaj). O copertina e mult mai ieftina.

In al doilea rand: bucataria de peste 16 mp, livingul de peste 35 mp, dormitor de 22 mp, sunt spatii mari. Mari. Gandeste-te asa: pentru fiecare mp pe care il ai in plus fata de necesitati, vei asterne ne jos 450-500E.

Vad ca scrii despre Camera Tehnica si despre Spatiul Tehnic. De ce este nevoie de ambele? Nu inseamna acelasi lucru?

Sfat: banuiesc ca acum locuiti la bloc. Ganditi-va cat spatiu in plus aveti nevoie pentru fiecare camera ( de ex la bloc e dormitor de 10 mp, este nevoie sa fie marit cu 120%?)

REPET; parerile astea sunt emise pentru motivul ca bugetul este strict limitat la 90.000. Daca am inteles gresit si pe parcurs se va putea suplimenta cu 30% sa zicem, intr-adevar casa nu e mare. Daca exista bani de constructie si de intretinere, nicio casa nu e prea mare. Cand bugetul e limitat, e alta poveste.
camera tehnica = camara
spatiul tehnic = camera unde punem centrala,etc.
Noi avem 2 masini, una mare si una mica, masina mare o bagam in garaj si pe cea mica in fata portii, a fost gandit cu cap garajul ala.Referitor la camere: cu exceptia livingului ( care odata construit nu mi se pare foarte mare, am vazut un living exact de dimensiunea celui pe care il vrem noi si chiar nu e ceva urias), restul nu mi se par camere mari.Acum, la bloc, avem dormitorul de 16mp si unul de 22mp nu este cu mult peste ce avem la bloc.l;a baie intr-adevar am pus putin mai mult, la cea de sus caci acum, la bloc avem o chichineata in care nu poti face 2 pasi, o urasc, la fel ca si chichineata de bucatarie unde toti 3 ne calcam pe picioare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate