Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Căsuță de veveriță P+M

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
3025 replies to this topic

#19
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011
frumoasa casa,iti doresc ,,multe succesuri''

#20
hdi

hdi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,613
  • Înscris: 30.09.2008
Dar desene nu ti-au dat inca?

Edited by hdi, 11 February 2013 - 15:36.


#21
gimi44

gimi44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 22.08.2011

View Postsquirrel_2013, on 11 februarie 2013 - 13:51, said:




am discutat in mare de termenul final, ne-a spus ca in "cam ' 6 luni va fi gata casa.Habar nu am daca e un termen ok sau nu, parerile variaza, fiecare echipa ne-a dat un alt termen, de la 3 luni la 1 an si jumatate, fiecare are alta parere despre tot, suntem total debusolati, de la felul in care izoleaza casa pana la felul in care ne dau solutii pentru instalatia sanitara.E jale pe vale cu constructorii astia.

importanta cred ca este perioada de exectie a casei ''la rosu'' pentru ca betoanele sa se intareasca netensionat de greutati sau decofrari premature

#22
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postchemada, on 11 februarie 2013 - 15:28, said:

Salutare si mult succes cu proiectul de casa,


Din propria experienta pot sa iti spun urmatoarele: in nici un caz (indiferent de asa zisele avantaje) nu trebuie sa dai bani multi inainte ... eu sunt ars si acum sunt prin procese cu o firma. Un avans modic se poate da urmand ca la etapa sa dai diferenta pe ce s-a lucrat (deci nimic inainte) ... daca insista sa dai inainte mai bine evita firma respectiva. Dupa ce am renuntat la firma respectiva eu am ales sa merg in regie proprie am angajat o echipa doar pentru manopera. Avantajul este ca ai control permanent asupra banilor dar dezavantajul este ca ai ceva mai mult de alergat si de clarificat privind constructia (in cazul in care sunt unele probleme in proiect).

Mult succes si rabdare Posted Image
Imi pare rau pentru cele intamplate, avansul asta imi sta si mie in coaste, d-asta nici nu am batut inca palma cu constructorul, mai cu seama cu cat acesta nu este o firma, ci sunt o echipa care lucreaza pentru cei ce vor case in regie proprie.Nu gasesc justificarea banilor si de aceea sunt atat de circumspecta cu avansul asta.

View Postgimi44, on 11 februarie 2013 - 15:33, said:

frumoasa casa,iti doresc ,,multe succesuri''
saru'mana mult, am zis si eu la fel, frumoasa casa Posted Image

View Postgimi44, on 11 februarie 2013 - 15:42, said:

importanta cred ca este perioada de exectie a casei ''la rosu'' pentru ca betoanele sa se intareasca netensionat de greutati sau decofrari premature
exact acelasi lucru mi-a spus constructorul, el lucreaza nepresat de timp ca vrea sa faca treaba buna, lui nu-i place sa dea gata o casa in 3 luni, desi nu castiga la fel ca cei care fac chestiile astea, case pe banda rulanta.

View Posthdi, on 11 februarie 2013 - 15:36, said:

Dar desene nu ti-au dat inca?
Hdi, cand spui "desene" cred ca te referi la planurile casei care sunt intr-un format mare de pagina si nu le pot scana sa le atasez aici.Corect?sau ar fi trebuit sa ne dea si alte "desene"?

Am o alta intrebare legata de studiul geo, unii spun ca e obligatoriu, altii ca nu e necesar,cum este ok, sa-l facem sau nu??

#23
chemada

chemada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2010

View Postsquirrel_2013, on 11 februarie 2013 - 16:04, said:

Imi pare rau pentru cele intamplate, avansul asta imi sta si mie in coaste, d-asta nici nu am batut inca palma cu constructorul, mai cu seama cu cat acesta nu este o firma, ci sunt o echipa care lucreaza pentru cei ce vor case in regie proprie.Nu gasesc justificarea banilor si de aceea sunt atat de circumspecta cu avansul asta.
...........
Am o alta intrebare legata de studiul geo, unii spun ca e obligatoriu, altii ca nu e necesar,cum este ok, sa-l facem sau nu??

Dupa cum spuneam la momentul acesta tu decizi asupra a cum vor sa evolueze lucrarile, daca apuci sa dai avans mare ei vor decide. Parerea mea este in felul urmator daca nu sunt de acord cu plata (in asa fel sa te protejezi de neplaceri) .. simplu, renunti la ei si cauti alta echipa.
Iar ma dau ca un exemplu neplacut, din pacate, trebuiau sa imi termine casa la rosu in 2,5 luni acum s-au facut 6 luni si sunt tot la fundatie ... este adevarat a fost si perioada de iarna de 2 luni pana acum.
In ceea ce priveste studiul geo pe mine m-a costat undeva la 700 de ron si cred ca ar trebui facut daca nu poti sa faci rost de la cineva din apropiere sau daca terenul prezinta neregularitati (este in panta etc.).
In schimb, ti-as recomanda (poate ca ai deja stabilita) cota zero ? pentru a evita anumite neplaceri in viitor ... de exemplu, strada se ridica prin asflatare cu 20 de cm, poate si mai mult, si la un moment dat poti sa ajungi cu cota zero la nivelul strazi ... ceea ce ar fi o mare problema.

#24
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postchemada, on 11 februarie 2013 - 16:26, said:

Dupa cum spuneam la momentul acesta tu decizi asupra a cum vor sa evolueze lucrarile, daca apuci sa dai avans mare ei vor decide. Parerea mea este in felul urmator daca nu sunt de acord cu plata (in asa fel sa te protejezi de neplaceri) .. simplu, renunti la ei si cauti alta echipa.
Iar ma dau ca un exemplu neplacut, din pacate, trebuiau sa imi termine casa la rosu in 2,5 luni acum s-au facut 6 luni si sunt tot la fundatie ... este adevarat a fost si perioada de iarna de 2 luni pana acum.
In ceea ce priveste studiul geo pe mine m-a costat undeva la 700 de ron si cred ca ar trebui facut daca nu poti sa faci rost de la cineva din apropiere sau daca terenul prezinta neregularitati (este in panta etc.).
In schimb, ti-as recomanda (poate ca ai deja stabilita) cota zero ? pentru a evita anumite neplaceri in viitor ... de exemplu, strada se ridica prin asflatare cu 20 de cm, poate si mai mult, si la un moment dat poti sa ajungi cu cota zero la nivelul strazi ... ceea ce ar fi o mare problema.
Mie mi-au cerut acei 3000 de euro avans, justificandu-mi plata acestui avans pentru : defrisare, organizarea santierului, plata pe 2 saptamani a salahorilor care sapa, taie si aranjeaza terenul pentru constructie.Cei care mi i-au recomandat ca si echipa, mi-au spus ca nu fug cu banii Posted Image , le-au dat si ei avans cam tot atat cat mi-au cerut mie si treburile au mers ok.
Revenind la teren...noi suntem norocosi ca sa zic asa, suntem in sat si nu pe camp, in preerii, avem vecini, terenul este in forma de patrat aproape, nu este in panta,nu prezinta neregularitati, iar vecinii nostri ( toti cei 3 care ne inconjoara si-au ridicat case in ultimii 10 ani) ne-au asigurat ca nu mai este nevoie de studiul geo.Dar am citit pe aici pe undeva, pe forum, ca unii au facut totusi studiu geo.D-asta suntem in ceata...
Strada este si ea asfaltata deja, asadar probleme cu cota 0 nu cred ca vor aparea.Oricum, eu tin cont de absolut tot, notez si bag la tartacuta Posted Image
Singura problema la care ma gandesc acum este echipa si ne mai macina faza cu curentul electric.Nu avem stalp in poarta, vecinii nu cred ca ne vor da curent pentru santier si atunci pana vine Enelul sa ne puna un stalp de santier, de unde luam curent electric?Posted Image

Edited by casuta_papusilor, 21 August 2013 - 14:31.


#25
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Si eu am fost in aceeasi situatie cu Chemada, am dat niste bani avans, treburile au mers foarte bine o perioada, apoi lucrarile se lalaiau pina cind s-au oprit de tot. Desigur ca banii de avans, o buna parte din ei (citeva mii de euro) i-am pierdut. Mi-au zis in fata escrocii: "da-ne nene in judecata si nu iti vei termina casa multi ani de acum inainte pentru ca trebuie sa o lasi asa (la structura) pe tot timpul procesului, iar la final, chiar daca noi pierdem, tu vei fi mai pagubit datorita degradarii casei". De aceea zic si eu sa nu dai foarte multi bani inainte, ci la etapa: au facut aia COMPLET, atunci primesc banii. Dar vezi cum isi impart acesti bani, sa nu fie foarte multi la inceput si apoi putini la final si sa renunte la lucrare. Pe piata sunt foarte multi escroci, fereste-te de ei, mergi mai bine pe recomandari. Ca idee, eu am facut asta: https://www.facebook...28124148&type=3    Casa este in Mogosoaia si inca lucrez la ea, dupa aproape 2 ani si vreo 130 mii euro cheltuiti.

Edited by ionut76, 11 February 2013 - 16:51.


#26
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View Postionut76, on 11 februarie 2013 - 16:48, said:

Si eu am fost in aceeasi situatie cu Chemada, am dat niste bani avans, treburile au mers foarte bine o perioada, apoi lucrarile se lalaiau pina cind s-au oprit de tot. Desigur ca banii de avans, o buna parte din ei (citeva mii de euro) i-am pierdut. Mi-au zis in fata escrocii: "da-ne nene in judecata si nu iti vei termina casa multi ani de acum inainte pentru ca trebuie sa o lasi asa (la structura) pe tot timpul procesului, iar la final, chiar daca noi pierdem, tu vei fi mai pagubit datorita degradarii casei". De aceea zic si eu sa nu dai foarte multi bani inainte, ci la etapa: au facut aia COMPLET, atunci primesc banii. Dar vezi cum isi impart acesti bani, sa nu fie foarte multi la inceput si apoi putini la final si sa renunte la lucrare. Pe piata sunt foarte multi escroci, fereste-te de ei, mergi mai bine pe recomandari. Ca idee, eu am facut asta: https://www.facebook...28124148&type=3    Casa este in Mogosoaia si inca lucrez la ea, dupa aproape 2 ani si vreo 130 mii euro cheltuiti.
nu pot vedea link-ul, il mai postezi inca o data,pls?
Nu numai ca sunt escroci dar sunt de o lipsa de bun simt crasa, nu-i intereseaza nimic, nu au nici cea mai mica idee cat de greu castigam unii banii ca sa ne putem face o casa, se arunca cu preturile si mai apoi vor munca putina la pret de Occident.Noua ne spun toti ca avem o casa tare greu de realizat datorita rotunjimilor pe care le avem.Arhitectul a contrazis total varianta cu "casa grea" asadar nu-i cred pe puturosii care vor bani multi pe munca putina.

#27
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Link-ul merge, cel putin la mine :)

#28
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Ca o paranteza, ionut 76 se face procedura de asigurare de dovezi (art. 235 cod procedura civila vechi - 15.02 intra in vigoare noul cod) care se judeca urgent. Vine un expert numit de instanta si face un raport complet cu starea constructiei la momentul T. cu poze, filmari si tot tacamul. Toata treaba se intampla in minim 3 saptamani si maxim 2 luni. Raportul poate fi folosit in procesul ulterior.

PS e valabil pentru oricine care are probleme de acest gen. Taxa de timbru e insignifianta iar pretul expertizei nu ar trebui sa fie mai mare de 2.000-2.500 de lei, cost care se recupereaza in cazul castigarii procesului. Toata treaba e sa ai si ce lua de la parat pentru ca altfel e degeaba.

Link-ul functioneaza.

Edited by scufitzu, 11 February 2013 - 17:04.


#29
Techno

Techno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,291
  • Înscris: 19.07.2005

View Postsquirrel_2013, on 11 februarie 2013 - 16:04, said:

Am o alta intrebare legata de studiul geo, unii spun ca e obligatoriu, altii ca nu e necesar,cum este ok, sa-l facem sau nu??
Ai fost pe la primarie? Nu iti trebuie AC? Ai certificat de urbanism? Eu stiu ca scrie in CU ca trebuie sa dai copie si dupa studiul geo pentru obtinerea AC.

View Postchemada, on 11 februarie 2013 - 16:26, said:

In schimb, ti-as recomanda (poate ca ai deja stabilita) cota zero ? pentru a evita anumite neplaceri in viitor ... de exemplu, strada se ridica prin asflatare cu 20 de cm, poate si mai mult, si la un moment dat poti sa ajungi cu cota zero la nivelul strazi ... ceea ce ar fi o mare problema.
Cam cat de mare ar fi problema?

#30
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Poate ca da, dar perspectiva de a ma prinde iarna cu structura inghetata si cu un dezastru in organizarea de santier (gunoi, paleti de caramida si ciment, lemn etc) m-au facut sa inchei "amiabil" colaborarea cu firma respectiva si sa reiau casa in regie proprie. M-am ars, asta este acum...daca ar fi sa fac din nou casa nu cred ca m-as mai apuca.

#31
toni88

toni88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.05.2009
Noi am construit anul trecut in toamna cu 135 euro/mp la rosu, fara tva (manopera + materiale) cu o firma din Sibiu. Inainte sa se apuce de treaba ne-au dat un deviz detaliat cu preturi pentru fiecare etapa: pret materiale, pret manopera, pret utilaje. Intelegerea a fost ca la sfarsitul fiecarei luni calendaristice sa constatam ce s-a facut in luna respectiva, adunam valorile de pe deviz si platim. Mie mi s-a parut de bun simt asa si nu am avut probleme cu banii. (evident, am avut pb cu altele, ca doar nu se poate sa le ai pe toatePosted Image )

#32
chemada

chemada

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 07.09.2010

View Postsquirrel_2013, on 11 februarie 2013 - 16:44, said:

Mie mi-au cerut acei 3000 de euro avans, justificandu-mi plata acestui avans pentru : defrisare, organizarea santierului, plata pe 2 saptamani a salahorilor care sapa, taie si aranjeaza terenul pentru constructie.Cei care mi i-au recomandat ca si echipa, mi-au spus ca nu fug cu banii Posted Image , le-au dat si ei avans cam tot atat cat mi-au cerut mie si treburile au mers ok.
Nu avem stalp in poarta, vecinii nu cred ca ne vor da curent pentru santier si atunci pana vine Enelul sa ne puna un stalp de santier, de unde luam curent electric?Posted Image

Eu am mers chiar pe o recomandare si tot acolo am ajuns ... cand este vorba de bani mai bine sa te protejezi ... in orice caz, iti faci un calcul cat ar costa fundatia ... de exemplu, la mine 90 mp amprenta a fost undeva la 10 000 euro deci un avans de 3000 (cu contract clar privind modul cum se fac platile ... apropo contacteaza un avocat el te sfatuieste cel mai bine si nu te costa mult o consultatie (50 - 100 ron)) cred ca este acceptabil.

Problema legata de curante este una mare ... eu inca nu am reusit sa trag curentul ... iar poveste este asa, pentru ca nu ai receptie la casa nu ti se poate face racodare definitiva si ti se va pune la dispozitie doar organizare de santier ... f nasol .. de ce... va trebui sa plateste de doua ori bransarea + alte chletuieli daca racordare din organizare nu este la fel cu cea de pe definiv ... in schimb poti sa faci urmatorul lucru ... sa soliciti o racordare pe varianta de definitiv justificand cererea cu actul de incepere a lucrarilor de la Inspectoratul de Stat in Constructii (e bine sa anunti inceperea lucrarilor). Oricum se vor misca foarte greu cei de la Enel pentru a elibera Avizul Tehnic de Racordare ... dar cu sesizari peste sesizari la mine in 2.5 luni a iesit .. puffffffffff

View PostTechno, on 11 februarie 2013 - 17:04, said:

Cam cat de mare ar fi problema?

La mine costurile au crescut cu 3000 euro a trebuit sa ridic elevatia cu 40 cm ... iar daca nu faci asta poti sa ajungi fie sa iti balteasca in curte fie faci umplutura de pamant si ajungi cu cota zero la nivelul pamantului ...

#33
squirrel_2013

squirrel_2013

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,211
  • Înscris: 07.02.2013

View PostTechno, on 11 februarie 2013 - 17:04, said:

Ai fost pe la primarie? Nu iti trebuie AC? Ai certificat de urbanism? Eu stiu ca scrie in CU ca trebuie sa dai copie si dupa studiul geo pentru obtinerea AC.


Cam cat de mare ar fi problema?

Techno sa traiesti, ne-am uitat pe CU ca bufnita in calendar.Desigur ca este trecut pe CU dar nu si bifat si aici suntem in ceata ca nu stim daca trebuie sau nu facut.Maine dam telefon la primarie si aflam.

View Posttoni88, on 11 februarie 2013 - 17:31, said:

Noi am construit anul trecut in toamna cu 135 euro/mp la rosu, fara tva (manopera + materiale) cu o firma din Sibiu. Inainte sa se apuce de treaba ne-au dat un deviz detaliat cu preturi pentru fiecare etapa: pret materiale, pret manopera, pret utilaje. Intelegerea a fost ca la sfarsitul fiecarei luni calendaristice sa constatam ce s-a facut in luna respectiva, adunam valorile de pe deviz si platim. Mie mi s-a parut de bun simt asa si nu am avut probleme cu banii. (evident, am avut pb cu altele, ca doar nu se poate sa le ai pe toatePosted Image )

Toni voi unde ati construit?Daca vin de la Sibiu la Bucuresti este mult mai dificil, nu?

View Postionut76, on 11 februarie 2013 - 16:48, said:

Si eu am fost in aceeasi situatie cu Chemada, am dat niste bani avans, treburile au mers foarte bine o perioada, apoi lucrarile se lalaiau pina cind s-au oprit de tot. Desigur ca banii de avans, o buna parte din ei (citeva mii de euro) i-am pierdut. Mi-au zis in fata escrocii: "da-ne nene in judecata si nu iti vei termina casa multi ani de acum inainte pentru ca trebuie sa o lasi asa (la structura) pe tot timpul procesului, iar la final, chiar daca noi pierdem, tu vei fi mai pagubit datorita degradarii casei". De aceea zic si eu sa nu dai foarte multi bani inainte, ci la etapa: au facut aia COMPLET, atunci primesc banii. Dar vezi cum isi impart acesti bani, sa nu fie foarte multi la inceput si apoi putini la final si sa renunte la lucrare. Pe piata sunt foarte multi escroci, fereste-te de ei, mergi mai bine pe recomandari. Ca idee, eu am facut asta: https://www.facebook...28124148&type=3    Casa este in Mogosoaia si inca lucrez la ea, dupa aproape 2 ani si vreo 130 mii euro cheltuiti.
casa e foarte frumoasa, dar de ce a costat atat de mult pana acum la acest stadiu?

View Postionut76, on 11 februarie 2013 - 16:58, said:

Link-ul merge, cel putin la mine Posted Image

de la job unde am securitate maxima nu se vedea, de acasa am vazut tot! Posted Image

#34
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011

View Postionut76, on 11 februarie 2013 - 16:48, said:

Ca idee, eu am facut asta: https://www.facebook...28124148&type=3    Casa este in Mogosoaia si inca lucrez la ea, dupa aproape 2 ani si vreo 130 mii euro cheltuiti.

Chiar ma intrebam cat mai dureaza pana apari cu linkul si cu cele "vreo 130 mii euro cheltuiti", care sunt de fapt cheltuite.  Posted Image Posted Image


Hdi, casa seamana cu a ta oarecum.

Veverita, are dreptate Scufitzul. Pretul final depinde mult de ce vrei sa faci la interior, prin curte, depinde de gard....Mai urmeaza mobila, electrocasnice..(daca e nevoie de unele noi). Un pret final de 350 euro pe mp nu stiu daca va putea cuprinde tot ce tine de casa, de la gard pana la prize, cum spune Hdi. Un pret la rosu de 150-160 E pe mp (manopera si materiale) este realist. Daca citesti jurnale unde constructia a ajuns la rosu in ultimele luni ale anului trecut, vei vedea ca asta a cam fost pretul, aproximativ 160E pe mp construit. Fara invelitoare.
La fel, daca citesti jurnale (iti recomand de exemplu jurnalul lui Vycx2, care a construit langa Bucuresti), vei vedea ca la final a ajuns aproape de  500E pe mp construit. Inca nu a terminat 100%, dar cam asta va fi pretul, cu totul "la gata", inclusiv gard, bransamente, si ce mai e pe langa si prin casa. Si nu a facut nimic iesit din comun. Ti-as recomanda (legat de preturi) si jurnalul lui Hdi dar el a construit langa Ploiesti si e posibil sa fi beneficiat de preturi ceva mai mici.
Sfatul meu este sa iei in calcul destul de multe cheltuieli neprevazute, inclusiv in faza la rosu.

Bafta!

Edited by feitosak1, 11 February 2013 - 22:33.


#35
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Vino pina la mine in santier (sau acasa daca vrei sa ii spunem .. ) si discutam ce si cit a costat. In banii aia nu e numai casa, ci si gardul, fosa, trotuarele, centrala termica, usile, instalatiile etc. Totul costa foarte mult si sunt cheltuieli neprevazute, pe care, chiar daca stii ca vor exista la un moment dat, nu le poti aproxima daca nu iti "deschide" cineva ochii.

#36
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
N-am zis ca nu te cred, Doamne fereste. Te cred perfect si sunt de acord cu tine. Pe mine o sa ma duca la 180.000 lejer cred, cu tot ce spui tu. Asta ii spuneam si titularei jurnalului, daca ai observat, ca nu cred ca se va descurca cu 350E pe mp la gata cu TOT ce presupune mutatul intr-o casa, ci mai degraba un pret realist ar fi 450-500. Si i-am zis si de neprevazute ;)
Am zis ce am zis pentru ca am vazut ca apari pe toate jurnalele cu linkul, si mi s-a parut amuzant. Bafta si tie!
Apropo cati mp construiti are casa ta?

Edited by feitosak1, 11 February 2013 - 22:44.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate