Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Asigurari CNAS

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Kneegrow

Kneegrow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 12.08.2011
Buna seara.Am o intrebare: anul trecut mi-am dovedit calitatea de asigurat medical printr-o adeverinta cum ca sunt student.Intre timp am absolvit facultatea m-am inscris la alta.Intrebarea mea este : asigurarile expira anual? Si daca da, se va lua in considerare si diploma de licenta in locul adeverintei? Mersi

#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Studenţii în vârstă pe până la 26 de ani sunt automat asiguraţi dacă nu au şi altă sursa de venit. Diploma de licenţa nu demonstrează decât că ai absolvit, trebuie o adeverinţă că eşti student plus declaraţie că nu ai alte venituri (dacă ai, sau ai peste 26 de ani, trebuie să mergi la CAS să ceri de acolo adeverinţă că ai plătit). Asigurările nu expiră decât dacă expiră motivul pentru care ai fost asigurat (de exemplu, ai fost student, dar ai absolvit; nu ţi-ai mai plătit CAS-ul; ai terminat perioada de somaj etc ).

#3
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Aici poti vedea daca esti asigurat.

#4
malwarebytes

malwarebytes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,375
  • Înscris: 25.03.2013

View PostRemicade, on 23 februarie 2013 - 18:51, said:

Aici poti vedea daca esti asigurat.
Nu mai am asigurare de ani de zile si tot asigurat ma arata cand imi introduc CNP! Am intrebat crezand ca este vb de o frauda si se pare ca nimeni nu reuseste sa-mi de a un raspuns de ce se intampa asta.

Edited by malwarebytes, 13 April 2013 - 17:03.


#5
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
pana in august 2013 plateam 54 lei pe luna si eram asigurat eu cu sotia ....
apoi s-a introdus impozitul pe venitul agricol si cei de la finante mi-au zis ca nu mai platesc cei 54 lei pe luna deoarece cand platesc inpozitul agricol toamna mi se da si hartie cu plata catre sanatate si aceea este noua mea contributie la sanatate.
mi se dadeau adeverinte si le aduceam la mf toamna si primavara care atestau ca sant asigurat.
din toamna lui 2014 nu mi sau mai dat adeverinte pentru ca ..sac, sistemul sa informatizat.
de atunci au aparut problemele cu mf care considera contributia mea prea mica ca sa fiu asigurat ..!!!si vrea adeverinta ...care nu se mai elibereaza!!!
am fost acum in primavara la anaf unde am depus declaratia de venit (pe venitul agricol)si am intrebat la
-biroul nr 1 -daca sant asigurat sau daca mai am ceva de platit.....doamna nu stia !!!!cu toate ca era la biroul cu sanatatea
-etaj 2 cam 207 -aceiasi intrebare-nu stiu dute la cam urmatoare
-etaj 5 cam 505 -aceiasi intrebare-doamna nu stie dar constata si ea ca nu am datorii la sanatate ,..dar si ei i se pare ca platesc cam putin pe an la sanatate ca sa fiu asigurat ..!!!!ma trimite la ..
-parter birou de informatii de sanatate ---domnul nu stie nimic sigur dar ma indruma calduros la cjas-braila unde sigur o sa ma lamureasca...
-cjas braila-doamna asculta si ajunge la concluzia ca eu in noiembrie asta toamna nu am depus chitanta cu suma platita la sanatate !!!!!!,ii spun ca am depuso la ghiseul de alaturi si imi zice ca -sa ma duc sa ma cert cu ala ca nu a inregistrato.la intrebarea mea despre situatia mea ......imi zice -platiti si dv acolo 50 de lei daca aveti nevoie la spital si gata sinteti asigurat
DECI AM PLECAT NAUCIT TOTAL SI AM INJURAT 3 ORE.
intrebarea este urmatoarea-DACA EU PLATESC SANATATEA DIN VENITUL AGRICOL MAI TREBUIE SA PLATESC CEVA IN PLUS DACA SUMA PLATITA ESTE MAI MICA DECAT CEI 650 DE LEI CARE II PLATEAM PE AN PANA IN 2013.
sau deoarece eu atat venit realizez atat platesc si la sanatate....indiferent ca e mai putin pe an.
astia care platesc impozit pe venitul din agricultura si in consecinta platesc si 6% din impozit catre sanatate sant asigurati sau daca contributia este sub un anume prag minim mai platesc ceva in plus?????
daca s-o pricepe cineva la vreun raspuns as fi recunoscator daca sar da si si un link ceva catre vreo lege sau vre un nr de telefon ...
o zi buna!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate