Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

demolare casa veche, locuibila inca! cat ma costa?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
anitza25

anitza25

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 31.05.2010
acum ca am citit ce s-a scris mai sus, m-au cuprins indoielile asupra gandurilor mele.

Eu am pe un teren de cca 100mp casa de 50 mp. In spatele si in dreapta casei sunt curtile vecinilor. Unul din vecini are garaj construit la 30-50 cm de zidul casei.
Casa e veche, partial lemn, partial caramida, fara fundatie si ma gandesc sa o dau jos si sa o ridic din nou. Asta e gandul cel mare!
Acum imi dau seama ca cel mai greu o sa fie cu demolatul! Cum o sa dau casa jos fara sa daram garajul vecinului!?
Avea voie vecinul sa construiasca asa aproape de zidul casei!?

sper sa nu ma sfatuiti sa imi iau aalta bucata de pamant si sa construiesc acolo.Posted Image

#20
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
In momentul in care intrebi de costuri este foarte clar, cel putin pentru mine, ca nu ai un salariu cu vreo 3-4 cifre in euro si nici conturi prin Elvetia.
In primul rand trebuie sa-ti stabilesti bine necesitatile, exact cat vrei sa te intinzi. In general se scoate acoperisul vechi, se va face o fundatie perimetrala, numita sub-zidire, eventual, daca e necesar se va sparge placa daca exista si se vor turna fundatii si pe interior, se scot caramizile de la colturi unde vor fi introduse bare de otel-beton, apoi turnat beton pentru a configura noii stalpi ai casei, deasupra caramizilor se vor turna niste centuri de beton armat si probabil un planseu de beton sau de lemn.
Apoi poti mansarda cu lemn si vei iesi destul de ieftin. Nu va fi o casa ca la carte, dar macar nu vei plati niste costuri foarte mari. Asta daca exista problema financiara, daca nu, jos cu ea si treci la proiect.
Toate cele de mai sus trebuie sa le realizezi cu un expert tehnic care va veni la fata locului, va inspecta cladirea si-ti va da solutia impreuna cu un arhitect ce-ti va configura noua locuinta.

#21
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View PostAstrul, on 11 aprilie 2013 - 20:47, said:

In momentul in care intrebi de costuri este foarte clar, cel putin pentru mine, ca nu ai un salariu cu vreo 3-4 cifre in euro si nici conturi prin Elvetia.
In primul rand trebuie sa-ti stabilesti bine necesitatile, exact cat vrei sa te intinzi. In general se scoate acoperisul vechi, se va face o fundatie perimetrala, numita sub-zidire, eventual, daca e necesar se va sparge placa daca exista si se vor turna fundatii si pe interior, se scot caramizile de la colturi unde vor fi introduse bare de otel-beton, apoi turnat beton pentru a configura noii stalpi ai casei, deasupra caramizilor se vor turna niste centuri de beton armat si probabil un planseu de beton sau de lemn.
Apoi poti mansarda cu lemn si vei iesi destul de ieftin. Nu va fi o casa ca la carte, dar macar nu vei plati niste costuri foarte mari. Asta daca exista problema financiara, daca nu, jos cu ea si treci la proiect.
Toate cele de mai sus trebuie sa le realizezi cu un expert tehnic care va veni la fata locului, va inspecta cladirea si-ti va da solutia impreuna cu un arhitect ce-ti va configura noua locuinta.
deci pana la urma tot demolarea ar fi cea mai buna solutie! si ...ieftina sa spunem! as face alta casa mai in fata, si sa ramana cea veche pe pozitie, ca o casa de oaspeti sa spunem... teren este suficient, si ramane si de gradina... ramane sa ne hotaram asupra unui proiect, si sa-i dam drumul la treaba! multumesc pentru sfaturi, tuturor!

#22
tempusro

tempusro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 05.02.2007

View Postbrawnie, on 15 februarie 2013 - 15:59, said:

Nu exista asa ceva ....pasii ar fi proiect demolare - autorizatie demolare, apoi proiect construire - autorizatie construire. Se pot face ambele in acelasi timp, adica acelasi dosar cu acelasi certificat de urbanism (costa si asta ceva banuti si nu neaparat el cat avizele cerute in acesta....deci nu are rost sa le faci pe rand ca le platesti de doua ori).
Sa ziceam ca inchiriezi un buldoexcavator sau o vola cu 500 ron, dar nu cred ca scapi la fel de ieftin cu transortul molozului. Apoi vorbind de o casa de 50 ani atunci sigur este din caramida plina, caramida pe care vei dori sa o recuperezi (sper). Plus ar mai fi tot lemnul de la acoperis care nu mai poate fi folosit dar o sa ai lemne de gratar pentru cativa ani. Posted Image
Acum daca terenul permite recomand demolare si constructie noua, bineinteless cu noile reglementari in vigoare (ia in calcul distanta de 3m fata de gardul vecinilor...etc). Daca doresti sa pastrezi amplasamentul actual (in cazul in care nu se respecta conditiile expuse mai sus) fa proiect pentru consolidare, extindere si mansardare sau ce vrei tu sa faci acolo si in realitate darami tot si reconstruiesti. Spune-ne si ce suprafata are terenul si niste limite fata de vecini, deschiderea la strada...ca sa iti dau solutia cea mai buna.
Daca ai nevoie de mai multe sfaturi te ajut cu placere.


Stiu ca nu mai e de actualitate acest topic, dar de ce e necesar aceasta distanta de 3m fata de gardul vecinilor?
Stiam ceva de 60cm (in cazul in care nu sunt ferestre ce dau spre proprietatea vecinului, in acest caz 2m parca sunt necesari) iar deschiderea sa fie de minim 4m. In rest nu stiu sa fie alte limitari referitor la distante intre vecini.

#23
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Normele psi (pompieri). Daca vecinului ii ia casa foc, e bine ca a ta sa fie cat mai departe. Si ca pompierii sa se poata strecura pe langa casa pentru a stinge incendiul.
Chestii d-astea...insignifiante.
Par niste reguli aberante, dar cand se intampla ai sa-ti doresti s-o fi pus la 10m nu la 3. Mai ales daca exista riscul sa arzi cu tot familionul in casa ca sobolanii.

#24
kyroptus

kyroptus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 20.04.2005

View Postfsoare03, on 12 aprilie 2013 - 14:02, said:

deci pana la urma tot demolarea ar fi cea mai buna solutie! si ...ieftina sa spunem! as face alta casa mai in fata, si sa ramana cea veche pe pozitie, ca o casa de oaspeti sa spunem... teren este suficient, si ramane si de gradina... ramane sa ne hotaram asupra unui proiect, si sa-i dam drumul la treaba! multumesc pentru sfaturi, tuturor!

Subiecte de genul asta sunt din ce in ce mai des discutate. Va pot spune ca in toate cazurile subzidirea a fost mai scumpa decat demolare si de la zero alta casa, + in primul caz te trezesti cu "o baba vopsita" la sfarsit!

Aici mai e un exemplu in care incercam sa explic acaesi poveste cuiva cu o casa pe un teren limitat si care dorea doar o mansardare! Sincer eu as merge pe jos tot si alta noua.

http://forum.softped...6#entry15136480

Varianta propusa cu sau fara "dusmani" vecini de alti, s-au mai facut, dar sunt la limite si nu se discuta pe forum! Cat despre controale, (dau citire din experienta mea de 2 bani de acum 2 ani) eu am toti oamenii angajati cu toate actele in regula... linga mine sapa unul o fundatie si la elevatie vine ITM-ul mie imi da amenda pe o tema de PM cu castile ca nu le purtau (citez pe mustaciosul de inspector: "Nu am batut drumul degeaba si ca sa nu caut mai mult laso' asa!"), ala cu 5 salahori la negru si scapa cu o suma x, si ii da ma i departe... Deci va rog nu va pronuntati la dosar ca nu stim cine verifica prima oara.

#25
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Posttempusro, on 19 mai 2014 - 10:54, said:



Stiu ca nu mai e de actualitate acest topic, dar de ce e necesar aceasta distanta de 3m fata de gardul vecinilor?
Stiam ceva de 60cm (in cazul in care nu sunt ferestre ce dau spre proprietatea vecinului, in acest caz 2m parca sunt necesari) iar deschiderea sa fie de minim 4m. In rest nu stiu sa fie alte limitari referitor la distante intre vecini.

Distantele impuse sunt reglementate prin certificatul de urbanism. Difera de la oras la oras. Totusi din cate stiu exista o reglementare in care spune ca pentru a putea construi terenul trebuie sa aiba o deschidere de minim 12 metri la strada. Am scris pe undeva in alt topic si legea in care spune acest lucru.

#26
alinutza79

alinutza79

    Miozotis

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,157
  • Înscris: 27.01.2011
Cu permisiunea lui fsoare03 am si eu cateva intrebari, si sa nu mai deschid alt post intreb aici

- am o casa veche batraneasca de chirpici cu ceva anexe si ele vai de mama lor si vreau sa le daram. Eu le demolez sigur fiindca noua casa este langa cea veche.
Cat ma costa in medie operatiunea in sine, cam cat dureaza si cum sa procedez cu autorizatia de demolare.
Sibliniez din nou ca este vorba de o casa foarte veche, darapanata, nu mai este locuibila. Nu exista cumva o posibilitate sa spun ca s-a daramat singura (adevarul cam asta este) si sa iau aprobarile necesare pentru a-mi elibera terenul.

Taxele de demolare sunt aceleasi in cazul tuturor cladirilor?!

#27
siryana

siryana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2013
Buna ziua!

Recent am achizitionat un teren intr-o comuna (2800 mp). Pe terenul respectiv exista o casa super-batraneasca, din chirpic, nelocuita de vreo 10 ani. Sta sa cada. Doresc sa construiesc o alta casuta, nu pe locul celei vechi care, fiind din chirpic si avand o vechime de peste 50 de ani nu are fundatie (deh, casa la tara, construita de bunica).
V-as ruga sa imi spuneti daca am nevoie de autorizatie de demolare pentru casa cea veche sau pot intra in ea fara sa depun la primarie documente pt.demolare (repet, este vorba de o casa la tara).
Taxa de demolare difera de la locatie la locatie (adica una e demolarea unei case la oras si alta a unei case la tara?).
Mentionez ca nu doresc sa pastrez nimic din vechea casa, de fapt... nici sa vreau si nu as avea ce pastra, totul fiind foarte deteriorat.

Va multumesc!

#28
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
Presupun ca acea casa este prinsa ca si locuinta la Primarie. In acest caz ,clar, trebuie Autorizatie de Demolare.

#29
siryana

siryana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2013
Va multumesc pentru raspuns, banuiesc ca acest lucru si autorizatia de demolare le aflu/obtin de la primaria comunei unde e situat terenul, nu?

#30
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

View Postsiryana, on 22 ianuarie 2015 - 10:57, said:

Va multumesc pentru raspuns, banuiesc ca acest lucru si autorizatia de demolare le aflu/obtin de la primaria comunei unde e situat terenul, nu?
Exact.

#31
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015
Asa, demolati minunatii arhitecturale si construiti-va cotetele de oameni needucati dar care s-au vazut cu bani.

#32
siryana

siryana

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2013

View PostAbc2000ro, on 12 martie 2015 - 18:10, said:

Asa, demolati minunatii arhitecturale si construiti-va cotetele de oameni needucati dar care s-au vazut cu bani.

1. minunatia arhitecturala este o cosmelie cu acoperis desfundat si un perete lipsa. Cocioaba Irinucai din Brosteni era "number one" fata de ceea ce exista pe terenul meu.
2. nu cred ca sunteti in masura sa imi judecati nivelul educational, nu cred ca am jucat coci impreuna in curtea liceului.
3. in ceea ce priveste "vazutul cu bani" - as da un an din viata sa pot sa va spun "aveti dreptate". din pacate cotetul il vom ridica prin imprumut bancar, ipotecat pe 3 vieti jumate.

P.S. mai lasati consumul de Coca Cola si Sprite, aciditatea nu va face bine. cat despre sfaturi, cautati "coltul bunicilor", acolo probabil veti fi considerat spiritualul satului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate