Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

demolare casa veche, locuibila inca! cat ma costa?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007
am o casa destul de veche, locuibila, cu tot ce-i trebuie, insemnand utilitati (apa, gaze, curent, fosa septica), numai ca este cam mica, aproximativ 76m2...
as vrea sa-i aduc niste imbunatatiri, eventual s-o mansardez (am uitat sa mentionez ca este doar parter!), plus alte modificari, si nu stiu, daca se merita sa bag niste bani in ea, sau s-o demolez complet, si sa-mi ridic casa noua!
casa este de peste 50 de ani, dar este locuibila cum am spus, si o folosim in general din primavara pana toamna, tarziu...
si intrebarea mea este: cat m-ar costa demolarea ei, un pret aproximativ, caci stiu ca trebuiesc si o caciula de acte premergatoare demolarii ei...
cu respect!

#2
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Daca o "razi" de pe suprafata pamantului trebuie si autorizatie de demolare si autorizatie de constructie , daca pastrezi pereti si fundatie din ea e mult mai ieftin .

#3
daniel21

daniel21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,092
  • Înscris: 03.04.2006
Din experienta iti spun ca este mult mai santatos sa razi tot si sa faci o constructie noua.

#4
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postdaniel21, on 10 februarie 2013 - 20:15, said:

Din experienta iti spun ca este mult mai santatos sa razi tot si sa faci o constructie noua.

da, stiu, dar ma-ntreb cam cat ar costa... am in cap niste modificari legate de casa, si as vrea sa stiu daca se merita sa le fac, sau nu!

#5
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Cum zicea colegul hemTT, e mai ieftin şi mai rapid să iei o autorizaşie de reconstrucţie/modificare/extindere (cum naiba s-o numi exact) şi e suficient să păstrezi ridicat un singur perete din toată construcţia existentă.

#6
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 26.12.2009
costa ceva proiectul de demolare care il faci odata cu cel de constructie casa noua, apoi maxim 500 lei un excavator pe jumate de zi si inca vreo 500 de lei transportul de moloz

Edited by mard, 11 February 2013 - 09:58.


#7
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postsfantu.dracu, on 11 februarie 2013 - 09:50, said:

Cum zicea colegul hemTT, e mai ieftin şi mai rapid să iei o autorizaşie de reconstrucţie/modificare/extindere (cum naiba s-o numi exact) şi e suficient să păstrezi ridicat un singur perete din toată construcţia existentă.
autorizatie de reconstructie...asta e noua, nu stiam!
multumesc de informatie! o sa-ncerc sa aflu mai multe despre asta...

#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View Postfsoare03, on 12 februarie 2013 - 11:23, said:

autorizatie de reconstructie...asta e noua, nu stiam!
multumesc de informatie! o sa-ncerc sa aflu mai multe despre asta...

Nu exista asa ceva ....pasii ar fi proiect demolare - autorizatie demolare, apoi proiect construire - autorizatie construire. Se pot face ambele in acelasi timp, adica acelasi dosar cu acelasi certificat de urbanism (costa si asta ceva banuti si nu neaparat el cat avizele cerute in acesta....deci nu are rost sa le faci pe rand ca le platesti de doua ori).
Sa ziceam ca inchiriezi un buldoexcavator sau o vola cu 500 ron, dar nu cred ca scapi la fel de ieftin cu transortul molozului. Apoi vorbind de o casa de 50 ani atunci sigur este din caramida plina, caramida pe care vei dori sa o recuperezi (sper). Plus ar mai fi tot lemnul de la acoperis care nu mai poate fi folosit dar o sa ai lemne de gratar pentru cativa ani. Posted Image
Acum daca terenul permite recomand demolare si constructie noua, bineinteless cu noile reglementari in vigoare (ia in calcul distanta de 3m fata de gardul vecinilor...etc). Daca doresti sa pastrezi amplasamentul actual (in cazul in care nu se respecta conditiile expuse mai sus) fa proiect pentru consolidare, extindere si mansardare sau ce vrei tu sa faci acolo si in realitate darami tot si reconstruiesti. Spune-ne si ce suprafata are terenul si niste limite fata de vecini, deschiderea la strada...ca sa iti dau solutia cea mai buna.
Daca ai nevoie de mai multe sfaturi te ajut cu placere.

#9
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Daca terenul si reglementarile urbanistice zonale iti permit sa construiesti pe terenul pe care il ai presupunand ca nu ar fi casa veche amplasata. NU te gandi de 2 ori. Darama si construieste NOU.
Eu am consolidat imobil cu S+P+2E. A costat cam 3x cat ar fi costat totul nou. Eu totusi nu am avut alta solutie legala.

Daca nu te incomodeaza restrictiile unei constructii noi este RECOMANDABIL sa faci nou.

#10
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

View PosthemTT, on 10 februarie 2013 - 19:15, said:

Daca o "razi" de pe suprafata pamantului trebuie si autorizatie de demolare si autorizatie de constructie , daca pastrezi pereti si fundatie din ea e mult mai ieftin .
Poti face constructie de la 0 pe acelasi amplasament si pe autorizatie de modernizare, extindere, daca nu ai dusmani!

Trebuie sa pastrezi un perete macar pe amplasament, adica sa faci un perete unde era cel vechi!

Edited by Josef_Mengele, 16 February 2013 - 01:33.


#11
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003
Nu mai sfatuiti "dupa ureche". I.S.C.-ul este foarte activ.
Sfatul tau are ca urmari un dosar penal cu posibile urmari neasteptate.

Autorizatia trebuie ceruta pentru lucrari reale nu imaginare.

#12
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

View PosthemTT, on 10 februarie 2013 - 19:15, said:

Daca o "razi" de pe suprafata pamantului trebuie si autorizatie de demolare si autorizatie de constructie , daca pastrezi pereti si fundatie din ea e mult mai ieftin .

Despre ce fundatie vorbesti tu la o casa de peste 50 ani??? In cel mai fericit caz are o fundatie de piatra sau poate dintr-un beton ciclopian (beton simplu cu pietre mari in el) ...Deci repet...despre ce fundatie vorbesti??? Fundatia ar trebui sa fie cea mai solida ori in cazul de fata nu te poti baza pe o fundatie executata acum 50 ani

View PostJosef_Mengele, on 16 februarie 2013 - 01:32, said:

Poti face constructie de la 0 pe acelasi amplasament si pe autorizatie de modernizare, extindere, daca nu ai dusmani!

Trebuie sa pastrezi un perete macar pe amplasament, adica sa faci un perete unde era cel vechi!

View PostPPPPP, on 16 februarie 2013 - 12:19, said:

Nu mai sfatuiti "dupa ureche". I.S.C.-ul este foarte activ.
Sfatul tau are ca urmari un dosar penal cu posibile urmari neasteptate.

Autorizatia trebuie ceruta pentru lucrari reale nu imaginare.

Se poate face absolut legal fara nici un fel de problema din partea ISC-ul. Daca vorbim de o casa in mediu rural ISC-ul nici nu iti calca pragul.
Dosar penal? Pentru ce? Ca eu solicit autorizare pentru consolidare si asta fac...consolidez casa....daram tot mai putin de un perete. Asta trebuie sa apara si in proiect ca se darama tot si ramane un singur perete.

#13
PPPPP

PPPPP

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 894
  • Înscris: 04.01.2003

View Postbrawnie, on 16 februarie 2013 - 18:11, said:

Se poate face absolut legal fara nici un fel de problema din partea ISC-ul. Daca vorbim de o casa in mediu rural ISC-ul nici nu iti calca pragul.
Dosar penal? Pentru ce? Ca eu solicit autorizare pentru consolidare si asta fac...consolidez casa....daram tot mai putin de un perete. Asta trebuie sa apara si in proiect ca se darama tot si ramane un singur perete.

Ne hotaram si noi in exprimare??? "Daram tot mai putin un perete" este diferit de "consolidam".

Consolidam inseamna ca lasam ce e vechi si prin mijloace moderne il transformam la nivelul de rezistenta cerut azi.

Diferenta de intelegere a celor de mai sus o gasesti la capitolul "Infractiuni" din Legea 50.

"Poti face constructie de la 0 pe acelasi amplasament si pe autorizatie de modernizare, extindere, daca nu ai dusmani! "
La aceasta fraza ma refeream. Care daca o pui in practica in zilele noastre eu as paria ca te blochezi intr-o sistare de lucrari si cu o probabilitate de 50% in dosarul de care vorbeam ;).

#14
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postbrawnie, on 15 februarie 2013 - 15:59, said:

Nu exista asa ceva ....pasii ar fi proiect demolare - autorizatie demolare, apoi proiect construire - autorizatie construire. Se pot face ambele in acelasi timp, adica acelasi dosar cu acelasi certificat de urbanism (costa si asta ceva banuti si nu neaparat el cat avizele cerute in acesta....deci nu are rost sa le faci pe rand ca le platesti de doua ori).
Sa ziceam ca inchiriezi un buldoexcavator sau o vola cu 500 ron, dar nu cred ca scapi la fel de ieftin cu transortul molozului. Apoi vorbind de o casa de 50 ani atunci sigur este din caramida plina, caramida pe care vei dori sa o recuperezi (sper). Plus ar mai fi tot lemnul de la acoperis care nu mai poate fi folosit dar o sa ai lemne de gratar pentru cativa ani. Posted Image
Acum daca terenul permite recomand demolare si constructie noua, bineinteless cu noile reglementari in vigoare (ia in calcul distanta de 3m fata de gardul vecinilor...etc). Daca doresti sa pastrezi amplasamentul actual (in cazul in care nu se respecta conditiile expuse mai sus) fa proiect pentru consolidare, extindere si mansardare sau ce vrei tu sa faci acolo si in realitate darami tot si reconstruiesti. Spune-ne si ce suprafata are terenul si niste limite fata de vecini, deschiderea la strada...ca sa iti dau solutia cea mai buna.
Daca ai nevoie de mai multe sfaturi te ajut cu placere.

brawnie,
terenyl este destul de mare, am vreo 30m deschidere sa zic asa, si vreo 60 lungime, dar de la drum, unde am poarta, mai am un drum de inca 70m, pana la partea unde se lateste terenul! casa nici nu se vede de la drum, iarna, nu mai vorbesc vara, cand pomii-s infrunziti... o frumusete... ma org, sa revenim la oile noastre!
as fi preferat sa pastrez amplasamentul actual, si sa consolidez, dar cred ca ma va duce mai mult decat as face de la 0, constructie noua!
si am in jur de 1.5 m in spatele casei, pana la gardul vecinului! gard inalt, din caramida... casa lui este mult mai in spate... iar pe celelalte laturi ale terenului, casele sunt la distanta mare, chiar in fata casei este un teren mai mult lung decat lat, liber! de jur imprejur nu am decat gradini, pe o latura, iar in fata, spre poarta, dar chiar la drum (deci vreo 120m de la casa!), mai este o alta proprietate! dar avem gradina lui intre noi...
cam asa ar sta situatia!
daca ma puteti ajuta cu ceva sfaturi / idei, v-as ramane indatorat!

#15
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
tu traiesti in pustiu!!

daca nu esti certat cu vreun vecin care sa te reclame, nu va veni nimeni de la isc.

#16
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011

View Postbrawnie, on 16 februarie 2013 - 18:11, said:

Despre ce fundatie vorbesti tu la o casa de peste 50 ani???
Spuneam ce zice legea si cam ce se practica nu intru in detaliu daca nu cunosc constructia, terenul etc .
Da, ai derptate , in trecut fundatia la casele de locuit clasice era aproape inexistenta , dar nu cunosc nu detaliez .

Edited by hemTT, 18 March 2013 - 18:59.


#17
fsoare03

fsoare03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 08.11.2007

View Postmsn2, on 18 martie 2013 - 07:23, said:

tu traiesti in pustiu!!

daca nu esti certat cu vreun vecin care sa te reclame, nu va veni nimeni de la isc.
asa sunt eu, mai pustnic...;)
e o proprietate frumoasa, pacat ca nu prea am timp de ea asa cum as fi vrut, ca-s ma mult plecat din tara...
vad ce pot faca insa vara asta...
dusmani n-am, din cate stiu, pana acum!
o sa mai caut solutii, si vedem noi cum facem pana la urma!

#18
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
1. autorizatie de consolidare.
2. buldoexcavator 1 zi.
3. 4 salahori sa sorteze materialele
4. turnata fundatie noua, zidarie, sarpanta - echipa priceputa, 5-6 oameni 2 saptamani,

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate