Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Mucegai in ghivecele cu flori-cum scap de el

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
tibetan74

tibetan74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.05.2011
Am o problema cu mucegaiul care se formeaza pe pamantul din ghivevele cu flori, mai ales ca am doi copii mici si medicul de familie mi-a atras atentia asupra acestiu lucru. Cum scap de el-de mucegai? Ma refer la vreo solutie fitosanitara, ca nu pot schimba pamantul in plina iarna.

#2
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
1. de ce nu poti schimba pamantul? e maxim 5 lei un sac de 2 kile de pamant pt flori.

Simplu de schimbat, plus ca ai terminat cu mucegaiul.
Vezi ca pui prea multa apa sau tii ghivecele la o temperatura nepotrivita.

Copiii sunt pe primul loc, ghivecele sa mai astepte, asta e parerea mea.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 tibetan74, on 10 februarie 2013 - 12:06, said:

Am o problema cu mucegaiul care se formeaza pe pamantul din ghivevele cu flori, mai ales ca am doi copii mici si medicul de familie mi-a atras atentia asupra acestiu lucru. Cum scap de el-de mucegai? Ma refer la vreo solutie fitosanitara, ca nu pot schimba pamantul in plina iarna.


    Medicul de familie a venit el personal si a constatat mucegaiul din ghivecele de flori ?


#4
tibetan74

tibetan74

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 04.05.2011

 cspot, on 10 februarie 2013 - 13:37, said:

Medicul de familie a venit el personal si a constatat mucegaiul din ghivecele de flori ?

Nu a verificat dar mi-a zis ca mucegaiul de la flori in ghiveci poate da rinita alergica la nou nascut si nu numai, chiar si celui mare(4 ani) si noua, adultilor ne dauneaza, ceea ce e corect. De constatat, l-am constatat eu persoanal, ca se vede cu ochiul liber. Florile le tin vara in balcon iar iarna in sufragerie, pe un pervaz deasupra caloriferului, fapt ce determina o udare mai abundenta, ca altfel s-ar usca, din cauza caldurii excesive ce radiaza de la calorifer. Sunt sigur ca si daca as schimba pamantul, mucegaiul ar reaparea, de asta caut o solutie cu care sa pulverizez pamantul si sa omoare sporii de mucegai fara sa dauneze plantei. In comert nu am gasit nimic, decat cele ce se dau pe pereti, gen Savo antimucegai, care e eficient pentru pereti dar nu cred ca e potrivit pentru plante, contine mult clor.

#5
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Auzi, da asa pretioase-s florile alea?

Am si eu 3 ghivece pe pervaz, tot langa calorifer, nu au nici 1 mm de mucegai. Le ud zilnic si atat.
Fac si poza, da sa nu razi, in 2 cultiv menta si fasole, in 1 am o floare nu stiu de care.

PS> fasolea e plantata de copiii mei, menta de minePosted Image

Attached Files


Edited by -Diana-, 10 February 2013 - 14:30.


#6
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Da mucegaiul de la flori sigur te omoara,sa nu mergi cumva la padure cu copii ca acolo is mai multe!In primul rand,gandeste-te la mediul de viata,mucegaiurile prefera locurile reci si umede!

#7
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
zat de cafea

#8
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Nu turna zat de cafea in ghivece niciodata, e o bataie de cap.
In primul rand, daca chiar e mucegai ce ai tu in ghivece (si nu saruri albe adunate la suprafata substratului), e din cauza umiditatii prea mari din incapere + udare in exces + aerisire defectuoasa. Uda-le mai putin (cand se usuca substratul la suprafata si 2 cm in adancime) si aeriseste bine camera unde tii florile. Si daca chiar ai umiditate ridicata in casa, atunci ai mucegai si in alte parti, nu doar in ghiveci.

#9
geomorix

geomorix

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 05.01.2008
stiu ca e vechi topicul dar raspund si eu in special pt alte personae care au aceeasi problema si ofer ceva solutii: 1) udarea mai rara si sa nu balteasca apa in farfurioara; 2) pt cazul de fata ca se spunea ca se usuca prea repede pamantul sa se foloseasca  niste farfurii mai largi, ca sa nu mai bata direct caldura caloriferului direct in ghiveci si sa se usuce astfel mai repede pamantul; 3) din cand in cand e bine ca pamantul sa fie "sapat" la suprafata cu ceva obiect neascutit care sa nu taie radacinile frorii (de exemplu coada unei linguri); 4) se mai poate folosi o solutie diluata de otet (cam 1 parte otet si 10 de apa) cu care sa se pulverizeze suprafata pamantului din ghivece (atentie! - am scris sa se pulverizeze nu sa se toarne in loc de apa, si asta e valabil doar la florile care-s rezistente la aciditate precum violetele africane, orhidee, probabil muscatel); 5)intre udari pamantul e bine sa fie uscat cam pana la o adancime de 2-3 degete, bineanteles ca in functie si de dimensiunea ghiveciului; 5) la anumite se mai preteaza si o solutie de bicarbonate de sodium diluat in apa ceva de genul: -o lingura rasa de bicarbonate, aceeasi cantitate de sapun lichid diluate in 5 litri de apa - se pulverizeaza pe planta, se lasa minim 24 de ora dupa care se poate clati cu apa, urmand sa se pulverizeze din nou Solutia dar sau ceva mai diluata sau o cantitate mai mica .... asta s-ar preta in special la florile de gradina  in cazul aparitiei mucegaiului pe frunze;  6)se gasesc lamagazinele fitosanitare si substante fungicide; 7) inainte de a lua vreo hotarare e bine sa mai studiati macar pe net din mai multe surse daca ceea ce doriti sa faceti se preteaza la florile dumneavoastra ....

Edited by geomorix, 22 April 2018 - 13:28.


#10
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
Simpul schimbi pamantul ori udat mai Putin  ori amandoua

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate