Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Linux Mint 15 “Olivia”

- - - - -
  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#19
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Fara gnome3 nici nu ar fi nevoie de Mate sau Cinna. Mint-menu din Lisa era pur si simplu superb. Tocmai el m-a atras si m-a convins sa incerc Linux din nou :).

#20
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
punem pariu pe cat vrei ca daca nu iesea gnome-shell-ul acum discutam de faptul ca gnome a ramas anchilozat si ca nu au mai scos nimic nou.

#21
a3e6u9

a3e6u9

    ironic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,000
  • Înscris: 23.11.2012

View Postgerbil, on 10 februarie 2013 - 13:29, said:

Eu nu inteleg o chestie, nu vreau sa ma injurati dar, nu ar fi mai bine sa ramana mai putine interfete grafice, de exemplu KDE, Gnome si XCFE si sa se imbunatateasca acestea din ce in ce mai mult, decat sa se faca enspe mii de interfete si nici una finalizata cum trebuie ?
Ai dreptate. Și eu sunt de părere că dacă nu le place Gnome 3, puteau să lucreze la XFCE, care e asemănător cu Gnome 2, dar nuuuu, s-au apucat să facă zeci de proiecte derivate din Gnome 3 si mai e si Mate, care ar trebui să moară în curând datorită incompatibilităților ce vor veni de la deal.

#22
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
http://blog.linuxmint.com/?p=2327

MDM now supports HTML5 themes.

#23
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 25.11.2006
Singura problema cu distributiile non-LTS bazate pe Ubuntu o sa fie suportul de doar 9 luni. Practic nu mai merita eforul sa instalezi Mint 15 Olivia sau Ubuntu 13.04 si asta nu pentru ca n-ar aduce noutati ci pentru faptul ca esti pus sa faci upgrade o data la 9 luni. In plus m-am jucat putin cu Mint 13 Maya si l-am adus la zi cu Kernel 3.9, MATE 1.6, etc. foarte usor. Apropo, cei care tot canta prohodul MATE-ului sau Cinnamon-ului sa tina cont si de faptul ca mai sunt dispozitive vechi in utilizare si oameni care prefera un desktop traditional. Si nu-mi spuneti ca exista xfce sau lxde, sunt destui cei care prefera batranul gnome 2 cu un aer proaspat, MATE 1.6 are si suport pentru GTK 3, este cat se poate de light stabil, etc... practic iubesc ce au facut cu el.

Attached Files


Edited by 13YTe, 07 April 2013 - 13:36.


#24
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
A aparut RC-ul !

Se poate descarca de aici : http://ftp.heanet.ie...nt.com/testing/

#25
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
...si de aici:

http://blog.linuxmint.com/?p=2361

#26
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Si finalul : http://ftp.heanet.ie....com/stable/15/

#27
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
pe pagina principala nu vad link catre LM15. eu folosesc Mint14 cu cinnamon si n-am avut probleme. am incercat mint13 cu mate dar am avut probleme pana si la schimbarea temei (partea din mijloc a barei ramanea mereu alba, desi foloseam o tema intunecata).

pot sa-mi spuna cei care folosesc mint15 cu mate cam in ce stadiu e? se merita sa dau format la / si sa trec la 15 cu mate sau sa mai astept?

#28
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
L-am instalat ieri, mate pe 32 de biți,  synapticul a crăpat de câteva ori la instalarea unor programe, în rest pare sa funcționeze ok !
N-as putea spune ca am observat vreo diferența notabila fata de Mint 14 !

Si eu folosesc o tema închisa la culoare, atolm-gtk !

#29
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
chiar in momentul asta instalez si eu mint15-mate 64biti.
daca o fi sa dea rateuri instalez din nou 14 (cu cinnamon n-am avut chiar nici o problema dar am zis sa incerc si mate). bine ca am /home pe o alta partitie si nu pierd nimic.

asta e singurul lucru care ma enerveaza la mint, ca nu pot face un upgrade cum trebuie, trebuie sa ma pun sa instalez fresh de fiecare data cand apare o versiune.
la Ubuntu nu ma intorc findca nu-mi place Unity (mi se pare contra-productiv) dar acolo puteai da upgrade fara probleme

#30
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Ati incercat cu apt-get update, apt-get upgrade si dupa apt-get dist-upgrade?
La mine a mers cu apt-get dist-upgrade, am kernel 3.5 si nu s-a schimbat nimic in Mint desi la boot acum apare ca title Ubuntu 13.

#31
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
L-am instalat pe curat, adică am formatat partiția de root și de home, am alta partiție pe care îmi țin datele, asa ca formatarea nu ma încurca !

Mi-a plăcut driver managerul, a activat fara probleme wireless-ul broadcom !

#32
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

View PostHuza, on 29 mai 2013 - 21:20, said:

Ati incercat cu apt-get update, apt-get upgrade si dupa apt-get dist-upgrade?
La mine a mers cu apt-get dist-upgrade, am kernel 3.5 si nu s-a schimbat nimic in Mint desi la boot acum apare ca title Ubuntu 13.

pai nu stiu, ca pana si ei (mint) recomanda install pe "fresh".

l-am testat aseara cam 1-2 ore si n-am avut probleme. MATE (mint15) merge binisor, chiar un pic mai bine decat cinnamon (mint14) desi nu stiu cum de imi consuma cam tot 400 de mb de ram (tinand cont ca cinnamon are window effects pe cand mate n-are)

o sa incerc si 15 pe cinnamon sa vad diferenta.

Edited by takillya, 30 May 2013 - 10:56.


#33
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Uite cati rami ia la mine !

Ce calculator ai?

Attached Files



#34
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
la mine se invarte cam la 350-450 mb fara browser deschis.

amd athlon64 dualcore 4800+
2gb ram
nvidia 9500gt 512ram
mint15 mate 64bit

Edited by takillya, 30 May 2013 - 19:09.


#35
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
Calculatorul meu e un laptop Dell Inspiron 1525, vechi de 5 ani, Mint 15 32 de biți ! Placa video e un intel x3100 on board, cred ca haleste maxim 384 de MB din cei 3 GB de ram !

Sa zici cum se mișca cu Cinnamon, când îl instalezi !

#36
Huza

Huza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,417
  • Înscris: 07.11.2006
Involuntar a trebuit sa instalez si eu LinuxMint 15 aseara.
Mi-am luat un nenorocit de SSD in speranta ca voi scapa de bubele cu uefi, nici o sansa.
Sistemul se misca foarte bine, n-am stat sa analizez ce/cat consuma, problema mea e ca nu scrie nenorocitul de bootloader pe SSD ci tot pe HDD-ul de 3TB desi am specificat clar la install unde sa-l puna.

PS: efi-ul e in fd0:\EFI\linuxmint\grubx64.efi daca e cineva interesat.
PPS: Fac asta doar ca sa pot instala gentoo in pace, as vrea sa pot dezactiva cumva hdd-ul de 3TB fara sa-l scot din laptop, daca aveti vreo solutie sau ati patit ceva de genul, astept idei.

Edited by Huza, 31 May 2013 - 12:07.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate