Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

ARCADIA IASi, ortopedie

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Buna seara tuturor!
---------------------------------
Am RMN facut la ARCADIA, Iasi. Clinica pariticulara.
Ok, este vorba despre ortopedie.
Probleme la genunchi. Menisc si ligamente.
   S-a operat cineva la ARCADIA ? La genunchi? Daca da, la care chirurg?
Am inteles ca Dr. Bar Marius ar fi un chirurg bun.
Am cautat pe net..N-am gasit decat reclame, nu un Forum  in care sa  citesc parerea pacientilor.
As vrea sa ma operez la ARCADIA, Iasi.
   Mi-e mai aproape ca distanta.
Merita?
   Astept sfaturi, detalii.
Le multumesc aprioric celor care-mi  pot da  detalii.

Edited by Topp, 09 February 2013 - 23:00.


#2
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Au trecut 3 zile de cand am initiat acest topic.
Chiar nimeni nu stie nimic ?!

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003
Eu stiu un chirurg foarte bun, la Sp. CFR Iasi ( http://www.spitaluni...i.ro/adrese.htm ) si anume dr. Simon Ioan. Ai telefonul, poti discuta.

Edited by neagu_laurentiu, 12 February 2013 - 20:53.


#4
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 neagu_laurentiu, on 12 februarie 2013 - 20:52, said:

Eu stiu un chirurg foarte bun, la Sp. CFR Iasi ( http://www.spitaluni...i.ro/adrese.htm ) si anume dr. Simon Ioan. Ai telefonul, poti discuta.
Multumesc pentru sfat, il iau in calcul.
Diagnosticul meu, in urma RMN-ului este urmatorul, in mare:
   -desgerescenta corn posterior menisc intern
   -rupturi fibrilare ale ligamentului incrucisat anter0
-ruptura verticala a cornului anterior a meniscului extern
-etc, samd., adica  mai sunt 3  probleme
Ok. Din rascolirea net-ului, stiu urmatoarele:
Cu ceva timp in urma, interventiile la  menisc se faceau clasic, cu dalta si ciocanul, chirurgul aprecia doar, nu vedea ce face cu exactitate.
  Incizia era de cca 5 cm, dureroasa, operatia dura cca 2 ore, cu perioada lunga de recuperare.
Recent, s-a inventat laparoscopia.
Operatia dureaza intre 15-45 minute, in functie de complexitatea problemelor, chirurgul vede tot ce face,  pe un monitor
   Nu exista riscul  de a elimina din menisc alte fragmente in afara celor cu probleme  sau de a rezecta inutil.
       Aceata specialitate ortopedica a aparut recent, cica media de varsta a acestor chirurgi se situeaza undeva la 40 ani...si au studiat  laparoscopia si alte metode moderne de operatie in strainatate.

Ok, revenind, daca tot am deschis topicul, ma intreb daca-mi poate cineva da sfaturi in legatura cu ARCADIA.
  Cazare, preturi, durata , orice amanunte in legatura cu o eventuala operatie ortopedica.
Tks!

Edited by Topp, 12 February 2013 - 23:08.


#5
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003

 Topp, on 12 februarie 2013 - 22:58, said:

   Nu exista riscul  de a elimina din menisc alte fragmente in afara celor cu probleme  sau de a rezecta inutil.
  
nu, dar nu-ti garanteaza nimeni ca le elimina pe toate cele cu probleme.
Posted Image

Edited by oaspetele, 15 February 2013 - 04:24.


#6
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Corect.
Insa  operatia tot trebuie facuta, indiferent de gradul de reusita.
M-am decis.
  Lunea viitoare ma operez la Arcadia, marti ma externez , asa mi-a zis chirurgul ortoped, Dr. Bar Marius, un om cald, primitor,  deloc expeditiv, nu l-am vazut distras, nu l-am vazut utandu-se la ceas, n-a raspuns la telefon atat timp cat discuta cu mine, pacientul.
Astazi am facut analizele.
Mi-a placut foarte mult discutia preliminara cu anestezistul (imi scapa numele dumnealui acum, il rog sa ma ierte daca citeste Softpedia, poarta barba).                 Discutia in sine a fost un deliciu, nu un simplu interogatoriu despre antecedentele mele clinice.
Un medic  care stie sa destinda o atmosfera, foarte amabil, cu simtul umorului. De cate ori ati inatalnit un medic care nu va cunoaste si care sa va intampine personal in usa, cu mana intinsa? Sa va astepte pur si simplu in usa,  zambind,  stiind ca urcati cu liftul ? Asta mi s-a intamplat, asa am fost primit.
Tot personalul cu  care am intrat in contact (consulatanti, personalul de la analize, EKG) au clasa, stiu sa zambeasca, sa vorbeasca, n-am vazut o privire chiorasa.
   Chiar am  fost placut impresionat.
Poate voi  povesti saptamana viitoare cum a fost, dar  vad ca nu este nimeni interesat de Arcadia.
Pana acum, asta este realitatea, asta am trait in etepele premergatoare (consultatie, RMN, analize, sfaturi complete, atitudinea personaluilui), sunt foarte multumit.
Si va asigur ca nu-i nici o reclama, eu am domiciliul  in alt judet, nu in IS, unde-i Arcadia. Este prima data cand merg la ei.
Asta este pana acum.
Sanatate!

Edited by Topp, 15 February 2013 - 16:09.


#7
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
Bafta multa !
In principiu, daca operatia iese OK, recuperarea depinde de tine. In mod normal ea "tine" 6 luni, primele 3-4 fiind foarte importante. E bine sa-ti stabilesti niste repere pentru prima luna (unghi de minim 90 grade la flexie, extensie perfecta) si sa incerci sa faci ZILNIC un pic de exercitiu.

P.S. daca se intervine si asupra ligamentului incrucisat anterior si asupra meniscului, operatia depaseste o ora. Probabil ca la tine nu e cazul. In conditiile astea, si recuperarea e mult mai lejera.
Spune-ne ce pentru ce modalitate de reconstructie a incrucisatului a optat medicul, daca se pune problema, normal.

#8
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 oaspetele, on 16 februarie 2013 - 08:31, said:

Bafta multa !
In principiu, daca operatia iese OK, recuperarea depinde de tine. In mod normal ea "tine" 6 luni, primele 3-4 fiind foarte importante. E bine sa-ti stabilesti niste repere pentru prima luna (unghi de minim 90 grade la flexie, extensie perfecta) si sa incerci sa faci ZILNIC un pic de exercitiu.

P.S. daca se intervine si asupra ligamentului incrucisat anterior si asupra meniscului, operatia depaseste o ora. Probabil ca la tine nu e cazul. In conditiile astea, si recuperarea e mult mai lejera.
Spune-ne ce pentru ce modalitate de reconstructie a incrucisatului a optat medicul, daca se pune problema, normal.

Multumesc pentru urare, pentru sfaturi, pentru bunavointa si emaptie!
6 Luni?! Wow! Sunt un om al muncii, nu-mi convine, n-as vrea sa se adevereasca ceea ce spui, desi poate ai dreptate.
   Nu stiu, nu stiu nimic acum.
  N-am mai trecut prin asa  ceva, dar experienta mea de dupa operatie o s-o impartasesc daca cineva va fi interesat.
O sa revin cu detalii, o sa va scriu ce recomandari primesc dupa operatie.
Se pare ca rolurile se schimba.
   Adica eu sunt cel care a deschis topicul, cerand detalii despre Arcadia si tot eu voi fi cel care voi raspunde, peste cateva zile.

Edited by Topp, 16 February 2013 - 18:09.


#9
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
Totusi, se repara sau nu LIA in cadrul interventiei ? Durata recuperarii depinde foarte mult de asta.
Vezi ca medicii nu prea dau detalii vizavi de recuperare, decat niste sfaturi generale.

#10
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 oaspetele, on 16 februarie 2013 - 22:00, said:

Totusi, se repara sau nu LIA in cadrul interventiei ? Durata recuperarii depinde foarte mult de asta.
Vezi ca medicii nu prea dau detalii vizavi de recuperare, decat niste sfaturi generale.

Din ceea ce-am mai citit pe net (asa am inteles pana la urma), operatia de menisc nu se face concomitent cu cea de LIA.
  Se pare ca  dupa menisc, LIA peste cca 3 luni pot  fi operate.
Nu stiu, am doar informatii vagi, concluzii needificatoare, ceea ce spun   este cu titlu informativ.

Edited by Topp, 16 February 2013 - 22:07.


#11
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
La ora actuala, se repara ambele in aceeasi interventie. La tine probabil ca nu e foarte clar, asa ca artroscopia va avea si rol de diagnosticare.

#12
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

 oaspetele, on 16 februarie 2013 - 22:11, said:

La ora actuala, se repara ambele in aceeasi interventie. La tine probabil ca nu e foarte clar, asa ca artroscopia va avea si rol de diagnosticare.

M-as bucura sa fie asa.
Sa nu fiu nevoit ca peste cca 3 luni sa mai suport o interventie.
O sa revin cu detalii, chiar nu mai am ce sa spun acum.
Dupa operatie voi fi in masura sa aduc detalii.

#13
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
Poi nu e complicat : ti-a cerut bani pentru niste suruburi ??

#14
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
Nu mi s-au  cerut bani pentru ceva anume.
Am platit analizele si costul operatiei, o suma fixa, cu reducerea aferenta asiguratilor CAS.
Am vrut eu sa platesc in aceiasi zi, cand am facut analizele.
  Acestea se platesc integral ca suma iar din costul operatiei as fi putut plati doar un avans iar luni, la internare, diferenta.
  Am preferat sa platesc totul dinainte, sa-mi iau de-o grija.

#15
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
M-am operat.  Artroscopia genunchiului drept cu debridare articulara si meniscectomie partiala.
Ma simt foarte bine avand in vedere ca au trecut doar cateva zile de la operatie.
Luni  internat si operat (analizele erau facute vineri), marti la amiaza  externat.
Urmeaza controlul postoperatoriu, apoi 4 injectii  cu vascosuplimentare. Prima la 1,5 luni apoi celelalte 3 la interval de cate 6 luni.
      Multumesc pe aceasta cale chirurgului  Dr. Bar Marius, medicului anestezist Tutuianu Bogdan precum si intregului colectiv.
      Mi-a placut la Arcadia, conditii de lux, curatenie ireprosabila, personal amabil, foarte bine organizati.  Nici vorba de ,,spaga'', nici macar aluzie.
      Din cele auzite mai recent,  ofera printre cele mai bune servicii in zona Moldovei.

#16
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
Si cu LIA ce se aude ??

#17
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
In  ,,Biletul de externare'' nu scrie nimic despre ele. Scrie doar ceea ce-am postat anterior, boldit.
Nu stiu ce le-a facut, nu m-a dus mintea sa intreb ca problema separata.
Dar daca ma simt bine si daca medicul n-a spus ca e nevoie de o a doua operatie, deduc faptul ca n-o fi fost ceva grav la LIA si ca s-a rezolvat.

Edited by Topp, 23 February 2013 - 12:49.


#18
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,905
  • Înscris: 31.03.2003
Asta e cel mai important.
Cu ocazia artroscopiei, mai ales daca au existat suspiciuni vizavi de ruperea LIA, se "palpeaza" cu o ustensila speciala.
In biletul de externare sau in cel care descrie interventia, ar trebui sa se semnaleze acet lucru.
Apropo, ai ales sa urmaresti interventia sau ai cerut somn ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate