Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Sunteti de acord cu donarea de organe dupa moarte ?

- - - - -
  • Please log in to reply
112 replies to this topic

#91
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 jeffy86able, on 10 februarie 2013 - 22:00, said:

Pai nu iei creierul , presupunand ca ala e "mama tuturor rautatilor" si ca te-ai putea simti impinsa spre crime , violenta ,etc. Iei rinichii , de exemplu . E doar o rotita intr-un mecanism complex .

Cum am spus, e vorba de barierele mele mentale, "piticii mei de pe creier". Decat sa fortez niste limite si s-o dau in bara, prefer sa crap. Nu vad la ce mi-ar folosi niste rinichi sanatosi, daca ar trebui sa traiesc restul vietii cu mentalu' phutut.

#92
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Mie donarea de organe dupa moartea cerebrala mi se pare mai mult decat ok. Oricum nu-ti mai folosesc organele cu nimic, de ce sa nu ajuti pe altii sa traiasca?
Ma rog, nu pe Deria, ca vad ca ea prefera sa-si lase copilul cu niste traume ca a ramas fara mama de mica decat sa traiasca ea cu organele altcuiva.

#93
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
Fara mama de mica? Is pe moarte si nu stiu? :)

#94
risuka

risuka

    Gheparduta pufoasa

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,171
  • Înscris: 22.06.2007
Am presupus prin absurd ca ti s-ar intampla ceva acum (un accident, de exemplu) si ai avea nevoie de un transplant pe care tu-l refuzi.
Mi se pare extrem de egoist sa nu accepti o sansa la viata din cauza piticilor tai de pe creier. Normal, fiecare cu alegerile lui, dar vroiam sa subliniez ca nu poate sa fie o alegere asa usoara daca chiar ai avea nevoie in secunda asta. Stiu, teoria e simpla intotdeauna, practica...nu chiar.

#95
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006
risu, iti inteleg punctul de vedere, insa nu pot sa mi-l insusesc, nu am o baza pentru asta. :)

#96
cielo

cielo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,523
  • Înscris: 09.02.2004
Deria, o observatie : primitorul nu știe niciodată cine este donatorul.

#97
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 cielo, on 11 februarie 2013 - 06:50, said:

Deria, o observatie : primitorul nu știe niciodată cine este donatorul.

Da, mi-am adus si io aminte azi-noapte ca stiam chestia asta. Nasol.

#98
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,696
  • Înscris: 06.10.2012
Ieri ma uitam la Grey”s anatomy si era chiar o faza in care o domnisoara avea tatal bolnav cu inima in spital si care se afla pe lista de asteptare pt o inima sanatoasa.
Actiunea se petrecea de Halloween.
Pe drum de la spital catre job, fata primeste o caramida in parbriz, pierde controlul masinii si moare.
La spitalul unde era internat tatal ei, ajunge si corpul fetei decedate.
Medicii incearca sa-l convinga pe tata sa primeasca inima fetei sale, care era donator.
Tatal nu voia sub nici o forma sa primeasca inima, prefera sa moara si el decat sa accepte asta.
In final, medicii il conving sa primeasca inima.

Am plans de am rupt, a fost extrem de emotionant.

#99
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Posts: 9,799
  • Înscris: 06.06.2012
As dona. De ce? Mi-ar placea sa stiu ca pot salva vieti. Problema e ca s-ar putea sa fie prea uzate pt. a fi de folos cuiva.

#100
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
Avertisment: sunteţi pe aria de medicină. Atenţie la limbaj, offtopic, "doctorii fură organe" şi referinţe religioase.

#101
LauAmericanu

LauAmericanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.02.2009
Da, mi-as dona organele...dar acest lucru sa fie aflat doar dupa declararea mortii mele. Sunt prea sceptic in ce e capabil doctorul sa faca pentru bani.

#102
Simioncluj

Simioncluj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.03.2007

 NASTYPRIMUL, on 09 februarie 2013 - 14:35, said:

Nu voi da un raspuns transant la intrebare. Mai ales ca nu se stie ce e dupa.....
Asta cu transplanturile vin de la acel doctor din Africa de Sud, ce i-a reusit primul transplant de inima.
Sa nu uitam ca sint perioade de timp relativ mici, cu organe de la altii, pe care le mai traiesc cei primitori.

Crezi ca o peroiada de cca 12 ani cat a rezistat rinichiul transplantat la sotia mea este o perioada de neglijat? sa sti aceasta perioada a fost o perioada extraordinara pentru familia mea si multe lucruri bune s-au intamplat. Daca nu exista acest rinichi transplantat sotiei de la mama ei (in viata) lucrurile ar fi stat cu totul si cu totul altfel....

Si mai e ceva, unii asteapta ca altii sa moara cu organe bune. Daca asta e moral.....

Sa sti ca nimeni din cei care astepta pe lista de transplant isi doresc sa moara cineva ca ei sa traiasca, momentul mortii pentru fiecare ca si nasterea pentru a doua oara pentru cel transplantat o hotaraste alticineva....

Deja se lucreaza la cresterea unor organe in exterior sau in paralel pe bolnav, sau e in studiu, nu stiu exact. Ce se vor transplanta fara sa fie nevoie de a muri cineva.

Foarte bine ca stiinta evolueaza asa cum s-a intamplat continuu de la aparitia omului, dar sa sti ca se fac si s-au facut transplant de rinichi, ficat fara sa fie necesar sa moara cineva!

Si la dinti s-a reusit ceva cu cresterea unor dinti in exterior, cu tot cu radacina.
Viitorul e mai promitator decit prezentul pe care ne certam.

Din pacate multi dintre pacientii aflati pe lista de asteptare nu mai pot astepta acel viitor de care tu vorbesti, au nevoie de transplant acum si nu atunci. Acel viitor de care vorbesti nu il vor putea ajunge multi dintre ei daca nu fac un transplant acum...

Edited by Simioncluj, 02 March 2013 - 00:30.


#103
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
http://stirileprotv....-de-organe.html

#104
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
As dona dar conditionat, n-as vrea ca organele mele a ajunga romilor (nu pot scrie tigan ca e interzis).

#105
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Ce parere aveti legat de ce scrie aici:
http://piersicuta.bl...e-stiintei.html

?

#106
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Nope. Eu de mic am fost invatat sa nu dau nimic la straini.

#107
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aș dona cu condiția să le fie transplantate unor oameni săraci fără atenția de mii de euro care se ia .

#108
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 silesax, on 25 februarie 2014 - 05:49, said:

aş dona cu condiţia să le fie transplantate unor oameni săraci fără atenţia de mii de euro care se ia .
N-ai sa vezi asa ceva.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate