Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#37
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Asa intelesei si eu, nea Petre, da' daca omul tot vorbea de potabilizare, zisai sa incerc o intrebare...
Pe termen lung nu te costa mai mult energia, hodrofor etc. decat daca bagi niscai filtre? Cum zice Petre, la spalat vase, haine...

Feitosak, tu parca ori ti-ai luat ori te gandeai la echipamente din astea, crezi ca o sa bei de-acolo? Pe mine ma ajunge apa sa zicem 3-400 de euro anual. Merita? Sigur, ar fi mai comod.

LE: Scriam cand ai publicat raspunsul.

Edited by lalea, 12 February 2013 - 15:59.


#38
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Nu mi-am luat. Este o idee, am vazut la un vecin care n-a gasit apa potabila nici la 89m si a fost nevoit sa cumpere toate filtrele. Chiar daca nu o bei, te speli cu ea, speli rufe....e necesara o filtrare mai mult sau mai putin profesionala. Daca voi avea apa curenta de la apa nova cred ca trag doar la bucatarie, in rest merg pe putz. Sau fac o instalatie in care sa pot comuta alimentarea cu apa de la putz la apanova. In caz de pana de curent, de ex.

#39
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Asa e, vecinul, imi amintesc acum.
Nu-i mai ieftin un generator? Nu stiu tarifele de racordare, dar nici nu cred ca sunt micute-micute...

#40
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Depinde de generator. Unul care sa tina toata casa este vreo 7.000 de euro. Unul care sa iti tina o faza pe care ai consumatorii "de urgenta" (centrala, frigiderul, pompa,) e vreo 2 mii lejer, cred.

#41
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Am primit in sfarsit raspuns de la primul arhitect, parerea mea e ca nu s-a chinuit sa ajusteze prea mult la schema 2D ci poate a dat ceva din ce avea, as zice daca as fi rau.

Dar totusi, ca sa elimin o nelamurire:
- daca in Certificatul De Urbanism , emis in scopul vanzarii
- scrie ca "retragerile fata de limitele laterale ale parcelei vor fi min 3.00m, dar nu mai putin de H/2" si "inaltime max =P+1+M cu max 8.5m la cornisa"
- atunci daca am o casa lata de 9.8m (conform propunerii primite) si un teren lat de 16 m
- asta inseamna ca imi ramane pt. inaltimea casei ...16m - 9.8m = 6.2m

Si eu ma gandesc ca acesti 6.2m nu sunt suficienti pt. o casa P+1+M , care vrea sa aibe si un subsol partial, deci:
- 0.9m soclu (asa ii zice?) + 0.15 placa + 2.55 parter + 0.15 placa + 2.55 et1 + 0.15 placa + min 1m pana la cornisa mansarda
- => 7.45 m la cornisa
- iar invers asta ar da o latime maxim posibila a casei de 16m - 7.45m = 8.55 m

E corect calculul ?

Edited by szg, 12 February 2013 - 20:13.


#42
mikkailis

mikkailis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 07.07.2008
Pleaca, ma, de-aici!
La fel scria si la mine, daca ma luam dupa prostiile astea nu mai construiam nimic niciodata.
Retragere 3 metri si gata!
Culmea e ca nu-ti zice nimeni nimic.

#43
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Nu exista o diferenta intre mansarda si etaj mansardat? Din cate imi amintesc eu, mansarda este definita ca spatiul locuibil cuprins sub acoperisul casei. In calculul tau am vazut ca ai adaugat si 1m de perete intre placa si cornisa.

#44
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011

View Postmikkailis, on 12 februarie 2013 - 23:55, said:

Pleaca, ma, de-aici!
La fel scria si la mine, daca ma luam dupa prostiile astea nu mai construiam nimic niciodata.
Retragere 3 metri si gata!
Culmea e ca nu-ti zice nimeni nimic.
Retragere 3m in stanga si dreapta ?

#45
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postalexwspp, on 13 februarie 2013 - 08:27, said:

ai adaugat si 1m de perete intre placa si cornisa.
Asa am vazut intr-un document referitor la constructii mansarde.
Este o inaltime minima de 1m a peretelui exterior.
Si cam doresti sa ai acea inaltime, altfel e foarte posibil sa ai doar un tunel pe mijlocul acoperisului care sa aiba inaltimea normala de 2.5 m / 2.ceva m. :)

#46
alexwspp

alexwspp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 09.08.2011
Uite un extras din PUG Bucuresti
"L1a + L1b + L1c + L1d - se admite mansardarea clădirilor existente cu condiţia ca aceasta să nu fie o falsă mansardare
ci să se înscrie în volumul unui acoperiş cu pantă de 45 grade; suprafaţa nivelului mansardei va fi de maxim
60% din aria unui nivel curent; "

Alta sursa:   http://www.primariac...exa3_glosar.pdf

"Mansarda  – spatiu functional amenajat integral în volumul podului constructiei. Se include în
numarul de niveluri supraterane. În sensul prezentului regulament, se considera mansarde acele spatii care respecta urmatoarele conditii suplimentare:
· podul constructiei va forma un unghi maxim de 60 grade cu planul orizontal;
· podul constructiei nu va depasi, în proiectie orizontala, conturul exterior al ultimului nivel plin (inclusiv balcoane sau cursive) cu mai mult de 1 m.
La calculul coeficientului de utilizare a terenului, mansarda va contribui cu cel mult 60% din suprafata desfasurata a
ultimului nivel plin.
La solicitarea scrisa a Primariei Municipiului Sibiu, se va respecta, suplimentar, urmatoarea definitie:
Sub termenul de mansarda se întelege, în contextul prezentului PUG, un spatiu încadrat integral în volumul
acoperisului. Streasina cladirii se va gasii la nivelul planseului ultimului etaj. Lucarnele aferente mansardei nu vor
avea o latime mai mare de 2 m pentru o lungime a streasinei de 8 m. Realizarea unor lucarne cu o latime mai mare
de 2 m este interzisa. În cazul în care constructia va avea o streasina mai lunga de 8 m, nu este admisa cuplarea
unor lucarne. În dreptul lor nu este admisa întreruperea streasii cladirii, iar retragerea peretelui frontal al lucarnei fata
de peretele cladirii, va fi de minimum 0,80 m.

Dupa cum vezi restrictiile difera de la o primarie la alta. Intereseaza-te cum stau lucrurile la tine la primarie, ca sa nu ai batai de cap mai tarziu. Atentie, nu de putine ori arhitectul interpreteaza datele din CU altfel decat o fac cei de la urbanism.

#47
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Buna info, mersi fain,
insa cred ca primariile nu vor impune norme de proiectare/constructie ci doar alt fel de reglementari legate de distante intre proprietati si asigurarea unei vieti decente a vecinilor, prin aceste "limitari".

Referitor la mansarde exista norma de proiectare (NP06402 - chair merita rasfoit) , conform asta avem,
1) pentru pantã < 20°
• h = min .1 , 50m  ;
2) pentru pantã 20° ÷ 45°
• h = min . 1, 20 m ;
3) pentru pantã > 45°
• h = min . 1, 00 m
(h = inaltime peretedeliminator , vezi prima poza - ".. cf np")

Tot in acel document spune/arata si ce tipuri de mansarde se pot face.
Aam gasit o sinteza (nu mai stiu unde) si am atasat poza.
Eu vreau de tipul a, pt. mai mult spatiu, dar si cu panta franta (np 2.2.4.1).

Attached Files



#48
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
Conform C.U Berceni ilfov dat de primarie avem: Retrageri minim 3.00 la drumurile modernizate (viitoare) cu profil de 9.0m, respectiv 7.0m
Retragerile fata de limitele posterioare si laterale ale parcelei vor fi de minim 3.00m.

Cladirile cu parter vor avea o retragere de minim 1.0m in cazul fatadelor fara ferestre.
Cladirile amplasate pe aceeasi parcela va fi egala cu jumatate din inaltimea la cornisa a celei mai inalte cladiri, dar nu mai putin de 4.0m.

Inaltime maxima P+1+M cu maxim 8.00m la cornisa.

Pentru szg.
Eu am P+E.

Din proiectul meu am asa : -55 elevatie / cota zero +0.00/ parter 2.50m. placa/ etaj 2.50m placa/ pod 2.45m inaltime maxima.

Am Parcela de 16 metri deschidere la drumul principal si retrageri de 3m vecin 3,40 drum principal, 3 ?/ 4 metri drum secundar.

Acum primaria si reglementarile in constructii pot modifica marimea constructiei nu si proiectarea ei. Exemplu .. nu poti avea o amprenta mai mare de 105m la un teren de 350 utili. (Comuna Berceni) Tot asa nu te poti inalta foarte mult din cauza limitari zonale impuse prin C.U.
Mare atentie pentru cei care stiu exact ce doresc de la casa pentru ca aceste limitari pot distruge visul de a construi 14 etaje si tot asa. Ca sa ai o idee exacta asupra viitoarei case / constructii trebuie sa ai in calcul marimea terenului si C.U unde scrie negru pe alb [ inaltime, retrageri, spatii verzi, avize, s.a.m.d]

#49
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Eu am peste 8 la cornisa in CU, nu stiu exact, vreo 8,4-8,5 cred. Am mansarda 60% suprafata utila maxima impusa in CU. Am obligatoriu fata de vecinul din spate, minim 5 m!! Nu 3, 5!
IN fata nu am restrictie, cred ca pot construi casa si pe limita de proprietate. Am lasat parca vreo 3 metri, initial erau 3,7, prea mult!.

Sgz, nu inteleg cum ai ajuns la corelarea intre latimea casei si inaltime, imi clarifici?
Cred ca mansarda de tip a nu e ok pentru Berceni, inseamna mai mult decat 60% din etaj locuibila.

#50
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postlalea, on 13 februarie 2013 - 12:53, said:

Eu am peste 8 la cornisa in CU, nu stiu exact, vreo 8,4-8,5 cred. Am mansarda 60% suprafata utila maxima impusa in CU. Am obligatoriu fata de vecinul din spate, minim 5 m!! Nu 3, 5!
IN fata nu am restrictie, cred ca pot construi casa si pe limita de proprietate. Am lasat parca vreo 3 metri, initial erau 3,7, prea mult!.
Eu m-am referit al ce ma doare , constrangerile legate de latimea casei. Dar ce zici despre spate este si la mine valabil.
Pt. fata, am tinut minimul necesar pt. a avea curte in spate (gard la 4.5m din centru strazii, si cladire la 7.5 din centrul strazii, deci 3m de la gard).

View Postlalea, on 13 februarie 2013 - 12:53, said:

Sgz, nu inteleg cum ai ajuns la corelarea intre latimea casei si inaltime, imi clarifici?

Precum in postul in care am facut calculelelele Posted Image , exista o limitare (prin PUZ) a distantei zidurilor fata de vecini ..cosntransa si de acel H/2 (inaltimea la cornisa).
Scrie si la pdf-ul de mai jos ("ghid privind...").
Deci cu cat faci umbra mai multa pamantului cu atat trebe sa ai o ..talpa mai mica Posted Image, sau o distanta fata de vecinul umbrit mai mare.
Asa este frumos as zice, deci este o norma de bun simt, pe care chiar vreau sa o respect;
(gasind optimul de latime casa vs inaltime "bloc").

View Postlalea, on 13 februarie 2013 - 12:53, said:

Cred ca mansarda de tip a nu e ok pentru Berceni, inseamna mai mult decat 60% din etaj locuibila.

Daca ne invartim prin acel CartierNou dintre Berceni si centura, e plin de versiunea a , poate nu cu panta franta.

In certificat de urbanism n-am gasit nimic despre mansarda si asta poate pt. ca nu ar fi ceva impus de primarii ci de alte norme/recomandari ce s-ar aplica daca priamria nu da nimic de la ei , ceva posibil gen "GHID. PRIVIND APLICAREA REGLEMENTĂRILOR DE AMPLASARE A CONSTRUCŢIILOR FAŢĂ DE ALINIAMENT" (vezi un search pe google).

Daca ai alta info ref la vreun document primit de la primarie in care este aceasta reglementare mai in detaliu , pune aici te rog , ar ajuta.

Daca s-ar vorbi de spatiu locuibil (camere + baie) .. deja se paote cam orice cu acel 60% , dar daca ne referim la spatiu util ( + terase, holuri) , deja ne restrange.
Conform doc de mai sus acel 60% zice asa : "cu o suprafata de maxim 60% din aria constructiei la sol a cladirii" , ceea ce as zice ca ne restrange global la spatiul construibil (deci implicit cel util). Dar nu te forteaza nimeni sa nu faci locuri de depozitare in restul "ungherelor" din cei 40%.

Pt. detalii referitoare la notiunile locuibil/util/cosntruibil etc. , search dupa "legea_locuintei.pdf".
"Suprafaţa locuibilă este suprafaţa desfăşurată a încăperilor de locuit. Ea cuprinde suprafaţa dormitoarelor şi a camerei de zi."

Edited by szg, 13 February 2013 - 14:52.


#51
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
In Cu meu scrie negru pe alb: "suprafata mansardei va fi de max 65% din suprafata etajului inferior".
regimul meu de inaltime e P+1+M, daca as face doar P+M, nu stiu daca ar mai conta acea suprafata... dar in cazul tau ar face o diferenta. Ia un CU de construire. Trece acolo si imprejmuire, put... tot.
Eu nu am obligatie de indepartare fata de axul drumului, poate pentru ca e drum infundat. Dar am trecuta obligatia de a pune pomi, inca nu am inteles cati.

#52
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
@lalea
Deci ce pot spune decat ca ..exista mai multe PUZ-uri in Berceni.
Cel putin strada la care am eu terenul, separa ..doua PUZ-uri.

Pe CU meu din Noiembrie 2012 , pt. vanzare (nu trebuie sa difere fata de cel de constructie, ar fi dezinformare ..cel putin), nu scrie de acel 60 / 65% .
Dar scrie si elementele de baza despre POT, CUT , inaltimi , retrageri , gard, ...spatii verzi cu cate doi arbori la fiecare 100 mp de teren liber ramas, dupa ce scazi trotuare etc.

#53
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Atunci, zic eu, nu esti limitat la un anume tip de mansarda, cred. Verifica cu arhitectul.

Asa e, sunt o gramajoara de PUZuri.

#54
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Am pe teren o gramada de pamant, de la vecinul din spate (de la fundatia lui facuta in 2007 si neterminata),
ma gandeam sa intind peste teren, sa ridice nivelul.

Ar fi ok, sau as creea mai multe probleme pt. Dzeu stie ce faza a constructiei ?

Ma gandesc la probleme iesite din faptul ca
- buruienile existente vor fi doar acoperite cu pamant
- si stratul acesta ar fi nebatatorit

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate