Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3187
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
pe mine nu ma mai intereseaza solariile si nici serele Posted Image pt. ca am deja
- solar tunel "la cutie"
- pervaze pt. rasaduri Posted Image
- solar vertical pt. rasaduri si alte rachete
si de doi ani aud ca vecinii un au rosii chiar daca sunt in sera, chiar daca sunt afara, dar eu am avut :) (afara fiind, dar pe aceste straturi inaltate, si cu niste seminte vechi de doi ani)

si ...de ieri mai am niste poteci de pietre, in jurul cutiei/stratului inaltat de pe fosa

#3188
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Stiti ca plantelor le place apa preincalzita???

#3189
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
le-o place si amestecul de cafea + coji banane + coji de ou + ...apa calduta (date prin mixer) :)
dar ma gandesc ca faci asta pt. plantele de apartament, afara ...asteptam ploaia sau mai dam cate o stropitoare dimineata sau pe inserat
acum ca sa dospeasca semintele, ele trebuie mentinute ziua la 22-25 grade, deci cat sunt "puiutzi" o merge si apa incalzita, sau lasata peste zi in camera; apoi cand se scot afara sa se caleasca ...gata cu bibileala

#3190
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
In ideea schemei cu casuta/turn/tiroliana/scara de aici, m-am gandit ca prinderile (unele macar) sa le fac cu suruburi, deci ar fi bine sa am masina de gaurit pe stativ.
Aveam un stativ luat cu ceva vreme in urma si statea nefolosit (intra greu masina in suport), si mi-am amintit ca aveam o bormasina slabuta (500W) distrusa de pe vremea finisajelor (3 ani in urma), ce ar merge la fix in acel suport, doar ca nu mai avea firul de alimentare.
Am demontat-o si ce sa vezi ...nu este clar unde vine alimentarea pe acel variator/schimbator de turatie si sens mi-a luat ceva timp sa gasesc si modelul (producator chinezesc) dar si schema (un site rusesc, ca producatorul chinezesc nu prezenta fisa de produs), asa ca dupa ceva timp de curatari (cu wd-40), cautari si bibiliri, aveam bormasina pe stativ, merge, "doar" ca ...se balangane axul !!! deci nu are precizie Posted Image

cum rezolv asta, prin interventie gen minitechnicus? (in afara de a cumpara alta bormasina)
din schema echivalenta ar trebui verific:
- lagar - 14 si eventual
- rulment frontal - 18

sa vad diseara, ce pot face ... daca mai pot face ceva, cu acel lagar sa il mai "strang" cumva, sau poate sa il inlocuiesc cu un rulment potrivit (de la circular-ul stricat), mai ales pt. ca nu o sa mai folosesc aceasta bormasina pe "percutie"

#3191
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
in sfarsit am reparat bormasina (am adaugat pe ax o bucata de teava ...de plastic, ca apoi sa observ ca s-e tocea de la frecarea cu arcul asa ca am interpus o ...piulita ...luata la pila si cu gaura largita, sa dea minim 7mm interior si maxim 10mm la exterior), cred ca am asamblat-o si desfacut-o de cel putin 10 ori, ba sareau carbunii, ba rotorul nu era unde trebuie (si iesea fum, dupa un sunet ciudat), ba tija de comutare "insurubat" - "percutie" nu era prinsa bine etc. , bine ca aiesit bine in final, am forjat-o (cat de cat) si vad ca ii sta drept burghiul deci nu mai cedeaza nimic prin matele ei de pe ax; am mai uns-o nitel ("vaselina fara fier") si gata

dar .... am rupt suportul de la stativul de bormasina ...si uite asa ma tin ocupat serile Posted Image

suportul ala ma gandesc sa il repar cu:
- doua suruburi pe exterior
- si o bucata de ceva tabla mai groasa
- cat sa poata presa la interior bormasina

#3192
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
La cat timp dedici acestor activitati cine sa te mai creadă când spui ca stai mult în trafic :)))

#3193
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
se vede efectul traficului (iti pierzi mintile) si pe cum am postat mesajul anterior ...o poza de doua ori

#3194
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Meanwhile in Mogosoaia:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OeIR79pKPuI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3195
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
si uite asa va trebui sa imparti cu mine profitul canalului tau de youtube 😀 sau sa faci un topic separat, pt. ca ar fi pacat ca tot efortul asta al tau sa nu existe intr-un singur loc, ci impartit aiurea in jurnalul meu ...



#3196
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
multumesc, cit priveste cistigul de pe canalul de YT ai fi dezamagit :(
stiu ca te zbati si tu cu tot felul de inventii, le mai pun si eu pe ale mele, cu capsunile am fost fortat sa le ridic de la sol, mi le-au napadit buruienile si am salvat doar citeva.
topic separat nu fac, sunt liste cu filmuletele mele pe canal :P

#3197
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
esti om destept, parca tu erai cu doctorat, chiar d'ala ..muncit, oricum, iti dai seama ca exista forme de a sterge mesajele care nu reprezinta jurnalul si efortul meu si nici la subiect nu sunt; plus ca nu vad de ce sa nu-ti faci un topic al tau, si doar sa capusezi pe altii ...dar na ...hai treaca de la mine, pt. moment Posted Image

pana atunci ...au trecut doi ani de cand am avut prima data gaz in casa !! si a trebuit sa fac ISCIR si verificare instalatie ...doua inspectii/frectii, sa fie, la prima a venit "recomandarea" si mi-a laut 250 ron (fara factura!!! "ca daca ar fi si factura alt pret ...dar nu e nici o suparare putem sa incheiem aici", m-a laut o greata de moaca lui si de masina "suparata" si de geanta lui scumpa de piele si de costumul lui de "high class" si de glasul lui mieros si bun simt ...incat i-am aruncat banii si am terminat treaba, eram in intarziere ;
dar, au venit progajii, si m-au uns pe suflet, oameni normali, preturi normale, totul pe factura (~120 ron parca)

am facut un experiment:
- tundere trandafiri cand au inmugurit deja (dinadins am facut, nu ca as fi uitat, nuuu, sau ca imi tremura foarfeca in mana, sau ca ..altceva, nu ...nimic din astea Posted Image )
- cam de aia am si taiat doar deasupra primului mugur dat deja, si alea care erau uscate (cu vreo trei saptamani in urma nu-mi dadeam seama care sunt degerate ...toate pareau maronii, dar asa pare soiul asta)
- stiu arata ca naiba, dar nici nu am avut "nervul" sa il tai mai jos, mai ales daca am pierdut startul si au inmugurit
- apoi din nuielele rezultate am facut niste combinatii de plantare butasi in cartofi
- si o prostie de altoire ...mar cu trandafir, nu ma astept sa iasa ceva, mai ales ca altoirea este cu aer intre taieturi, ma rog chestii facute rapid pe inserat, in fuga ...soarelui apune.
..dar si daca iese Posted Image vad (pana) la toamna
- i-am pus intr-un loc in care nu este asa de mult soare (doar pana la pranz)

trebuie sa amenajez cumva mai estetic zona trandafirilor, daca tot este bolovanisul din figura, macar sa ii dau un model ceva Posted Image

aaa, sa notez si asta, am taiat brahmanezii, erau superbi (de doua ori cat in poza din link, de fapt ca in poza atasata), dar incepusera sa cante si sa o calareasca pe "Mirela" (care e un sfert din ei, cat in poza din link) Posted Image

Attached Files


Edited by szg, 29 March 2017 - 20:16.


#3198
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
am incercat cu sotia sa dam un aspect mai placut zonei cu trandafiri, punand niste pietricele albe (parca de marmura, din hrnbch ...scuump, la sac, mai bine puneam pietris nomal) si margini inchise, dar cred ca am facut o prostie, si anume ...am pus folie pvc pe pamant / sub pietricele

prostie este pt. ca nu va respira solul si va mucegai totul pe sub folie (am gasit patziti pe net), trebuia sa pun macar geotextil, daca nu folie de mulcire (dar si asta se pune doar daca pamantul s-a incalzit putin, nu este umed, sa respire pe la tulpina etc.) asa ca o sa iau o surubelnita si joc niste "mana si cutitul" pe folia asta

de fapt o sa bat niste cuie pe o scandura (nu chair ca aici :) ) si o presez pe folie in mod organizat, vad eu daca merge cu atatea pietricele in jur

Attached Files



#3199
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Hm, mai bine o scoti de tot, nu prea le place tradafirilor umezeala. Geotextilul este f ok, eu am pus in cateva zone in care am plantat diverse flori si se comporta bine dupa un an. Eu am pus ceva scoarta din aia, pietricele mi le imprastie cainele ca ii place sa se tavaleasca in ele si am renuntat.

#3200
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
wow, ca bine zici, "Eliminarea umezelii impiedica, ulterior, aparitia bolilor fungice la trandafiri ... Trandafirii nu vor rezista intr-un sol foarte umed. Daca se intampla ca gradina ta sa aiba un astfel de tip de sol, de folos ar putea fi drenarea acestuia ..." este el drena(n)t, pt. ca argiloasa-cleioasa e plina de bolovanis si are un strat sanatos de nisip sub, dar partea cu mucegaiurile nu e bine deloc, cred ca schimbam pietricelele in weekend cu ceva "lemne tocate" pe geotextil

#3201
dell99

dell99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 29.09.2008
Da, eu am observat la ai mei trandafiri, am unii pusi prin gazon la soare, pe pat de nisip si sunt adevarate tufe dupa 1an. Cei pusi langa casa, mai la umbra si un zona unde uda frecvent aspersoarele au ramas pitici, faceau purici mereu. La sfatul cuiva i-am scos pe astia, le-am spalat bine radacinile si fasonat [aveau guguloaie de noroi lipit pe ele, am rupt si o loptica incercand sa ii scot de acolo] si i-am plantat in alta parte, in alt pamant si in groapa mai mare, le-am dat putina sare amara, iar acum sunt plini de frunze verzi frumoase.

#3202
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
in sfarsit am "facut" scara pt. "cucurigu"uri, evident ca nu am facut-o pe cea complicata de aici, ci una simpla (o singura rampa, mai ramane si ceva loc in jur):
- 2 m inaltime (zidul are cam 2.5m dar cei 50cm sunt ok pt. a "pune/trece piciorul" cand omul este sus)
- 40 cm la baza

asa ca m-am pus pe treaba, seara stresam vecinii vreo doua ore cu sunete armonioase de rindea alternate cu slefuitoare, deci
- ales doi "dulapi" care sa nu fie prea crapati, macar o parte sa fie fara crapaturi (2x 4m, 4m pt cele doua balustrade de 2x 2m, si 4m pt. 10 trepte)
- curatat de chestii mari ce ar strica cumva rindeaua (folosit un multifunctional luat de la l.dl, recomand !! pe la 150ron parca)
- rindeluit si apoi slefuit (pe unde ramaneau niste dare de la rindea)
- frezate "pe rotund" canturile unde omul va tzine mana pe balustrada, si partea vizibila a treptelor (plus ca sa nu dai cu spitul in colt si sa sara aschii)
- taiat treptele ...tot uit ca cu pendularul iese taieturi in valuri, se vede si rezulaltul ...anume, treptele sunt taiate la 40cm dar cu ceva valuri, mai trebuie luate la mana odata dar cu combinatia flex+suport de flex (tot din l.dl, iar recomand, pe la 70 ron parca - nu am poa cu scula, dar se vede ambalajul in poza doi colt stanga sus)
- trasat la ...78 grade si gaurit balustrada + treptele astfel incat treapta "la fatza" sa fie frumos aliniata cu baza rotunjimii balustradei, pas 20cm + 2.5 cm shift sa nimereasca mijloc treapta (=> gauri balustrada la 3cm si 11.5cm, gauri treapta 3.5 cm si 12 cm, adica un 5 cm shift a fost suficient; ma rog asta nu inseamna ca din graba am insemnat vreo doua din ...5 trepte aiurea/precum balustrada, pe la 10 noaptea)
- montate (doar 5 trepte) si ...uite ce a iesit
din unghiul bun arata solida, din unghiul "celalalt" se vede ca trebe niste "pila" pe la trepte
sa vad diseara cum le mai potrivesc, ca prea m-am chinuit, ca sa o bag acum pe foc ...

Attached Files


Edited by szg, 10 April 2017 - 10:04.


#3203
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,183
  • Înscris: 23.03.2008

View Postdell99, on 05 aprilie 2017 - 14:43, said:

Geotextilul este f ok, eu am pus in cateva zone in care am plantat diverse flori si se comporta bine dupa un an.
Si eu sunt in cautare de solutii pentru terenul din jurul trandafirilor. Nu stiu daca varianta cu geotextil e tocmai buna pentru trandafiri. Avand in vedere ca inainte de primul inghet trebuie sa musuroiesti trandafirii, cum faci cu folia? O dai la o parte si o pui din nou in primavara?

#3204
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 05.04.2006
Trandafirii iubesc cojile de banane. Eu nu le arunc la gunoiul pentru compost, ci in gradina, sub trandafiri. Iar ca sa nu mi-i napadeasca buruienile le pun la radacina pe o suprafata oarecare rumegus. Acesta tine si ceva umezeala.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate