Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#19
radu_vasile59

radu_vasile59

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,255
  • Înscris: 02.04.2011
Ma bag si eu cu sfaturi:

1. Renunta la mansarda si fa-o pod, eventual circulabil pentru depozitare.
2. Daca zici ca in zona s-au construit monstrii (casoaie de P+2/3 etaje) atunci intimitate/curte/iarba verde la nivelul solului este cam redusa sansa; adica poti avea o curte dar va fi cumva ca la picnic in fantana, daca intelegi ce vreau sa zic. Ca idee de "reparatie": fa o terasa la etaj, mare, care sa fie amplasata peste garaj. Asa ai si ceva intimitate in plus, scapi de punti termice/probleme cu hidro-termoizolatia in casa (la garaj nu e asa grav daca apar probleme) si scapi de vesnica problema a balcoanelor care se fac si nu se folosesc mai niciodata la case.
3. Ca terasa, te poti gandi chiar la acoperis terasa. Vezi si vecinatatile cum se prezinta.

Bafta!

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postszg, on 09 februarie 2013 - 18:57, said:


- dar , am ales aceasta varianta deoarece "tzintesc" in viitor sa ramana unul dintre copii cu noi,

si ei tintesc sa plece cat mai repede de acasa

#21
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Indiferent de ce tintim noi, de acord cu Petre, asta tine de ce tinteste pruncul.
Apoi, ziceai ceva de niste bunici, cred ca sunt parinti, oricum, casa nu e pre primitoare pentru persoane in varsta, nu are o camera la parter de folosit, lucru tare important pentru cei care abia se dau jos din pat. E greu sa folosesti un living de 25 mp 2 generatii, darmite 3 si, de regula, cei mai in varsta prefera propria camera unde nu e problema daca le mai joaca feste vreun muschi...
Pe de alta parte, daca tot nu vreti betoane Posted Image , la ce mama gaia faceti garaj din beton? Un garaj copertina poate fi inchis in sezoanele ploioase, nu presupune cost fundatie si zid, permite o apropiere mai mare de vecin a casei...
Parerea mea: scoateti garajul, faceti o camera la parter.

#22
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
@radu_vasile59
- cativa ani, pana cresc copii si pana creste/isi revine bugetul, acea mansarda va fi clar ..depozit circulabil, sau loc de joaca/billiard, sau orice altceva decat spatiu locuibil
- necazul cu terasa pe garaj este ca ..e la strada (deci si mai putina intimitate decat in gradina), si ca este spre nord (cam zero soare), deci nu prea merge; in aceasta idee sunt cele doua mici terase pe garaj, sa ma ia omu aer si in partea aceea
- acele terase pe garaj sper sa treaca de structurist, avand in vedere ca pot fi interpretate ca si balcoane, eventual sa treaca prin garaj o "barna"/grinda de beton pt. a le sprijini , la nevoie

@petre69
- sper ca din doi sa nu raman in final cu buza umflata
- daca nu merge treaba precum mizez cu kinderii, vand si plec la Brasov ( de unde sunt eu ) si ii las pe ei aici;
(se gasesc solutii, vedem atunci, dar casa trebuie sa aibe potential, nu le tai craca din start)

@lalea
- or sa fie trei generatii ..sporadic/frecvent dar nu permanent
- pana se ramoleste, generatia a-3/4-a , poate urca usor un etaj (mai ales ca acum urca 4 etaje)
- chiar si cand e baba roza/scleroza in floare, or sa poata urca un etaj (chiar si in 30min.), pune sangele in miscare, efortul genereaza hormonul fericirii, lungeste viata Posted Image
- daca retin eu bine, garajul si copertina (acaret) in mod legal permit aceeasi distanta minima de 1m fata de vecin, daca vrei lipit de gard mergi cu vecinu la notar sa-si dea acceptul (daca vrea)
- acu de ce garaj "betonat" , ...hm, fiind un moft il pot lejer motiva cu orice , gen : la cat beton intra in blocul ala de casa , garajul se pierde in balans (cred ca in balansul asta mi se scurg din buzunar cel putin 10keur); oricum nu va aduce mare verdeata acolo daca il elimin si il inlocuiesc cu dale + copertina, prevad chiar mai mare mizerie , bataie de cap in acel colt

A nu se intreba de ce nu-mi fac casa in jurul Brasovului ; munte , potential turistic etc. . Posted Image
Daca nu-mi iese treaba cu pruncii, iar ai nostri alesi termina cu scarmanatul inutil in freza, referitor la autostrada Comarnic - BV si se pun cu adevarat pe treaba, atunci ..sigur o sa fiu suficient de adanc in varsta a 3-a sa ma retrag acolo.


Revin cu rugamintea referitoare la un arhitect(a) rabdator. Cu multumiri.

Edited by szg, 10 February 2013 - 17:49.


#23
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006

View Postszg, on 09 februarie 2013 - 18:57, said:

- din ce am vazut zidurile sunt cam pe la 30% din spatiul util, deci spatiul desfasurat construit e nitel mai mare
- iar cu un etaj in plus din considerente mai sus listate, si 4(patru) terase, explodeaza nitel betoanele; iar, da, spatiul util nu e prea mult castigat, cu un plus de inca cativa metri patrati de verdeata ( pentru ca nu am facut un vagon de casa )
- nu pricep partea cu "La terenul tau de 600mp poti face doar parter."

Da - am uitat sa transform in spatiu construit. Sa stii ca nu e asa mare adaosul - e doar de vreo 20%. Bine, fara sa pui terasele.
Faza cu "doar parter" ma refeream ca iti ramane suficienta curte sa faci o casa doar parter - cu o amprenta de vreo 200mp cu tot cu terase.

Inca cateva lucruri:
- pe mine o casa de vreo 160mp utili, 225mp construiti inclusiv terase ma costa vreo 110k la gata - inclusiv utilitati, gard, amenajare teren etc. Am fost destul de generos cu detaliile financiare la mine pe jurnal, daca te intereseaza.
- nu te gandi la ramas copiii cu tine; pe langa faptul ca le prinde lor bine sa fie cat mai devreme pe picioarele lor, dupa 18 ani or sa fie foarte jenati sa isi aduca in casa voastra prieteni si sa dea cu nasul de voi peste tot;
- scarile par foarte cool cand vii de la bloc; dar la bloc nu ai dormitorul la etajul 2 si bucataria la parter - ai totul intr-un spatiu foarte mic si urci/cobori doar daca ai chef sa te plimbi nu de 10 ori pe zi; eu inca nu m-am mutat dar deja ma enerveaza scara din casa si daca as mai face o data casa as face-o doar parter - poate cu un mic dormitor la etaj pt oaspeti Posted Image

#24
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Ia in calcul un pret de ~500E pe mp construit.pentru casa la gata, cu gard, si ce mai e pe langa casa. Cam cum spune Vycx2. Poate chiar vei sari spre 550, depinde ce faci la interior. Daca vrei sa faci comparatii, pe mine m-a costat la rosu (cu tot cu tabla pe casa) ~57.000 pentru 286 mp si voi ajunge pe la 160.000 cand ma voi muta. deci cam 560 pe mp, cu gard, racordari, alei, mobila, electrocasnice. Gandeste-te ca numai garduri, racordarile la utilitati, trotuare, ce mai faci prin curte, vor costa mii de euro, poate zeci de mii.

Edited by feitosak1, 10 February 2013 - 21:03.


#25
szm

szm

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 14.01.2008
Fir'ar, scump rau ! sper ca in final sa nu ma razgandesc si sa fac o gradina+cabanutza de weekend / vara doar si sa raman tot prin Bucuresti prin vreun apartament.
Dar nu vreau asta, sa ma plimb intre doua locuinte, am experienta unui loc nelocuit si nu e prea frumos.

Argumentul cu plimbatul printre etaje chiar ma pune pe ganduri, si adormitul unei generatii, "jos" in sufragerie, in fata tv, in timp ce altii vor muzica la maxim.
Dar am putea "institui" niste reguli de genul:
- jos e locul "maturilor"
- sus sau in curte e locul de joaca al generatiei tinere si plina de energie
- batraneii pot si atipi pe canapea la tv o ora doua; daca vor sa scada plimbarile pe scari dupa diverse din dormitor, sa si le depoziteze in dulapul de sub scara/din baia de la parter

Mda, o casa de-asta "la gramada" este un experiment/efort de toleranta intre generatii, si ar trebui sa imbunatateasca specia umana :) sub multe aspecte (negociere / respectare reguli, toleranta, comunicare etc.).
Dar ce este sigur e ca spatiile de "retragere"/relaxare solitara trebuie sa existe pt. orice persoana / generatie.

#26
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Apreciez felul in care gandesti, totusi, lucrurile nu ajung mereu asa cum ni le imaginam noi... Sunt destule boli care te imobilizeaza la pat, eu am avut asa 2 din 4 bunici si unul care abia coboara treptele din fata casei, 3 la numar.

Cat despre maturi, nu ai copii inca, ha? Ei bine, spor cu izolatul lor intr-o camera atunci. Posted Image

Imi place cum numesti tu gospodarirea in comun a mai mult de 2 generatii, eu nu as trai asa, nu sunt facuta pentru asta. Si cred ca rolul puiului e sa-si ia zborul, nu sa-l chemi cu cani cu apa (a se citi santaj emotionalPosted Image ).

#27
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Desigur, sunt situatii si situatii.
Culmea face ca discutam cu un coleg la masa aceste aspecte, si culmea merge mai departe ..coelgul are o casa in Bucuresti tot p+1+m , constrangeri de teren , dar la toate astea se mai adauga si un batranel de 85 de ani , cu pampers si vise prelungite in realitate , deci o situatie destul de grea si care cere niste aranjamente.

Aranjamentul a fost asa:
- batranul sta la et1 si cam are in dotare un dormitor si baia de acolo
- masa i se serveste acolo si este ingrijit acolo (la et.1)
- iar familia poate primi linistita musafiri la parter in living, fara sa fie deranjati de mirosuri si alte prezente in pijama
- copii se distribuie la celelalte doua bai si intre mansarda si dormitorul ramas liber la et 1
etc.
Evident ca mai e si varianta azilului, dar pana atunci vedem cum putem convietui.

Sincer si eu cred in zborul copiilor din cuib, la un mom dat, dar parca la un alt moment dat Posted Image vad ca se doreste/este necesara o oarecare strangere de randuri.
Am un baietel , si urmeaza o fetita Posted Image .

Edited by szg, 11 February 2013 - 15:38.


#28
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Exista si atitudini si atitudini, bravo tie ca gandesti asa. Eu m-as duce si pe mine la azil. Posted Image

#29
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Acum sa mai indulcesc din imaginea de "succesorul Papei la bunatate sufleteasca": ma gandesc doar la variante posibile, ce voi face la momentul respectiv .. ramane de vazut. :)

Referitor la put , am inteles ca multa lume in Berceni are putul la 20m , dar apa nu este considerata ca si potabila ; atunci cam la ce adancime ar fi apa potabila cu adevarat ?

#30
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postszg, on 11 februarie 2013 - 19:52, said:



Referitor la put , am inteles ca multa lume in Berceni are putul la 20m , dar apa nu este considerata ca si potabila ; atunci cam la ce adancime ar fi apa potabila cu adevarat ?
Eu am la 15m
Tot in cartierul nou
Poate voi termina si eu casa aia anul asta


#31
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,542
  • Înscris: 30.01.2007
Potabila? Cred ca trebuie sa investesti serios in tratarea apei s-o faci potabila. Din nefericire. Are cineva in Berceni put la 40-60 de metri? E potabila?

#32
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009
pai cine bea de acolo
niste filtre pt spalatul vaselor si la revedere

#33
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Costa cam 2.000E echipamentele care fac apa potabila, chiar si din putul de la 15m.

#34
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Din vorba in vorba in plimbarile prin Cartierul Nou am inteles ca pe stradutele acelea (Octavian Goga, Ion Agarbiceanu) s-ar fi facut put de ..80m.
Si daca la 80m este potabila , nu ar fi mai ieftin asa , decat sa ai put la 15/20m si sa adaugi filtrari scumpe?

Edited by szg, 12 February 2013 - 15:29.


#35
tataiepure

tataiepure

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,852
  • Înscris: 22.01.2011
Cauta sa vezi buletinul de verficare ca este ok , pt ca este posibil  sa fie contaminata daca nu a izolat panzele superioare :)

#36
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Nu iti garanteaza nimeni ca la 80m e apa potabila. Cel mai probabil, nu e. Si, daca nu e, iesi mai ieftin cu put la 15m si filtre ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate