Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Desfintam Casatoria

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
Casatoria este o inselaciune pentru barbat. La divort barbatul da casa si inca jumatate din tot ce mai are in rest, plus i se ia jumatate din salariu care si merge la pensie alimentara (plus taxe pentru cel ce ia banii din salariu).

Daca un barbat se casatoreste , semneaza doar un act ca va pierde mai mult de jumatate din tot ce are la un eventual divort.
Iar in ziua de azi , nu poti sti nici ce va fi peste 2 ani , deci nici un barbat nu poate sti daca femeia care il place azi peste 20 de ani nu il va parasi pentru altcinva , luand cu ea jumatate din toti banii lui.


Iar ce zice initiatorul postului ca se vrea desfintarea casatoriei , este o mare minciuna.

Se vrea (datorita feminismului american) ca atunci cand un barbat face sex cu o femeie , acesta sa fie obligat sa ii dea femeii bani.
Daca un barbat intalneste o femeie in club , sta cu ea o saptamana , ea il lasa pentru altul , atunci acest barbat va fi obligat sa ii dea ani de zile bani acelei femei.
Asta se vrea prin "desfiintarea casatoriei".

Atentie in ce va bagati.

#38
Centurion

Centurion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 10.02.2013
O sa ziceti ca sunt misogin...dar...in ziua de azi un mare rol in destabilizarea casatoriilor il au femeile....culmea! Inainte sa-mi sara lumea in cap, voi explica de ce cred asta.

Ok ok ok, un barbat poate fi si inger, si demon...si domn, si porc. Dar in ultima vreme, odata cu cresterea rolului si a independentei femeilor, lucrurile au luat-o razna. In trecut stia seful casei ce are de facut  Posted Image  Iar femeia, mai de voie, mai de nevoie, nu prea comenta. In plus rolul ei era minor, nu se putea intretine singura, ii era teama de gura lumii, ii era rusine de parinti pentru ca i-ar fi pus intr-o postura aiurea, etc etc etc. Deci orice barbat stia ca daca face acest pas al casatoriei, atunci cam merge la sigur cu viitoarea nevasta. Buna-rea cum o fi fost, dar macar stia ca el e seful casei si domina tot.

In prezent, desi a crescut mult rolul femeii in societate....ete ca lucrurile s-au inrautatit as zice.
Daca nu ai casa-masina-job-bani-perspective....pai nu e bine.
Daca faci pe seful cu ea-o domini-ii impui chestii aiurea-ii vorbesti mai dur-o atingi.........iar nu e bine.
Daca te desparti si nu-i lasi macar 50% din averea ta (ea venind doar cu gentutza pe umar de la ma-sa).......iar nu e bine, nu e cinstit. Daca iesi cu baietii la o bere sau iti fuge capul intr-o parte instinctiv dupa o bunaciune pe strada......iar nu e corect, iar esti un porc pervers.
Daca nu-i faci poftele cand lasa boticul ala de strengarita inocenta si perversa (desi a avut pana sa te cunoasca numai 10 la oral din partea altor masculi)........iar nu e ok, pt ca esti o potaie inumana, o bruta fara inima

Acum pe bune, fara mistouri, nu zice nmeni ca aceasta casatorie sa fie desfiintata. Dar realitatea spune foarte clar un lucru - ori ca o femeie este dominata, ori ca este 100% independneta......casatoria este pusa din ce in ce mai mult sub semnul intrebarii.

"Cel mai sigur lucru este ca nimic nu e sigur"   Blaise Pascal

#39
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Barbatul are o mentalitate bolnava, si aici trebuie lucrat. E construit sa protejeze toate zdrentele, cu un spirit de sacrificiu teribil si totul pt un vierme. Familia in principiu, din stiintele sociale pe care le-am citit, nu poate fi decat patriarhala, sau nu este deloc.
Pana si homosexualii, unu e pasiv, altul e activ. Nu se poate si si!

Intr-un topic scriam despre iluzia femeii independente, si ca realitatea nu este chiar asa! Independenta la femei e cum e mandria la saraci, baga paine pe paine sa mearga cu BMWul maine!

#40
hellen2012

hellen2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.10.2012
Ce e grav este ca legea discrimineaza impotriva barbatilor.

Cum adica la divort femeia ia copii si casa , si jumate din orice alt bun ?

Pai nu e de mirare ca atatia boschetari sunt fosti barbati casatoriti si divortati.
La un divort copii sunt terminati , vor creste avand doar un parinte , ceea ce ii afecteaza pe viata.
Femeile peste 30 de ani cu greu pot gasi un barbat sa le mai ia de nevasta , ca nu e nimeni prost sa se faca sclavul legilor acestea.
Avocatii , evaluatori , tribunale , castiga enorm de multi bani de pe urma familiilor destramate , bani pe care nu ii merita si pentru care membrii fostei familii sufera.
Pentru un barbat un divort e devastator , pierde juamtate din tot ce a muncit o viata , si sufera o trauma emotionala ce il va afecta ani de zile, i se iau copiii si echilibrul sau emotional. Totul in timp ce e umilit de sistemul legal ce se hraneste din impozitele sale.

#41
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,109
  • Înscris: 04.02.2011
Decât să fie abuzată de toți ciudații, mai bine desființată, ce e drept.

#42
TeoriaConspiratiei

TeoriaConspiratiei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 01.01.2016
Femeia a fost istoric dezavantajata, e normal ca acum sa obtina niste avantaje in compensatie. Sa se mentinta casatoria numai cu conditia ca femeia sa fie avantajata si sa-si tina barbatul sub papuc. Barbatii sunt de obicei curvari, betivi si nu prea stiu de capul lor. Femeia e mai practica, daca nu conduce ea gospodaria se duce totul dracului.

#43
tarmasundar

tarmasundar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,210
  • Înscris: 18.10.2015

View PostJosef_Mengele, on 08 februarie 2013 - 01:39, said:

Salut!
Fireste, in continuare, cine vrea, la biserica sau secta de apartenenta, poate face ce ritualuri pofteste, statul e, sau trebuie sa fie, separat de biserica!
De acord, cu precizari.
Statul n-are ce se baga in viata cetatenilor, deci n-are ce face cununii civile.
Cele religioase sunt altceva.
DAR...
E NEVOIE de garantii in viata de cuplu si familie, ca-n orice business.
Deci ar trebui sa fie obligatorie semnarea de contract prenuptial pentru cei care au de gand sa stea impreuna intr-o relatie lunga.
Ei ar fi liberi sa bage ce prevederi vor ei acolo, plus cateva de bun-simt pentru protectia eventualilor copii in fata abuzurilor.

#44
IvanTerrible

IvanTerrible

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 30.11.2015
Sunt pe aici tot felul de indivizi certați cu limba română dar, lucru de mirare, sunt chinuiți de întrebări existențiale care vizează, ce coincidență! pilonii de susținere ai societății românești. Cât de jalnic este să trăiești din atacarea bunelor moravuri, a istoriei și credinței acestui popor încercat?

#45
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

View PostJosef_Mengele, on 08 februarie 2013 - 01:39, said:

Ce parere aveti, de abolirea casatoriei, si declararea tuturor, necasatoriti.

Cred ca intrebarea ta din titlu vroiai ca sa sune:
"Cum s-ar schimba viata voastra daca certificatul de casatorie si primaria, ar disparea?"

Eu n-am nici o parere. Mi se rupe. Viata mea nu s-ar schimba.
De ce s-ar schimba cumva?
Nu legea ma tine casatorit.

#46
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015

View PostBarboso, on 08 februarie 2013 - 02:28, said:

Ce-i facem ?   Posted Image
Io habar n-am cum se face asta...   Posted Image
E un fel de  hai sa desfiintam casatoria,dar traim  in continuare cu nevasta.Adica un fel de talmes-balmes,dar fara acte(ca parca te tine un act) .Adica jos siguranta oferita de acest statut,cel putin femeilor,darsa ramanem cu placerea...

#47
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Eram doar ironic la "desfintam"... chestia asta nu stiu ce e si cum se face.
Daca zicea s-o "desfiintam", da, era clar.  Io unu' n-am nici o problema cu asta.

#48
isisceanoua

isisceanoua

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,873
  • Înscris: 18.04.2015
Pai ar fi culmea sa ne si facem probleme atunci cand nu e cazulPosted Image.  Cat despre cum desfinteaza sau desfiinteaza initiatorul ideea de casatorie  ...cred ca nu e nici notar,nici judecator,nici popa.Posted Image

#49
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

View Postbenis, on 30 noiembrie 2013 - 12:29, said:

Decât să fie abuzată de toți ciudații, mai bine desființată, ce e drept.
de exemplu ciumetii pe care ni-i prezenta vio in albumul de familie?

View PostTeoriaConspiratiei, on 22 martie 2016 - 13:02, said:

Barbatii sunt de obicei curvari, betivi si nu prea stiu de capul lor. Femeia e mai practica, daca nu conduce ea gospodaria se duce totul dracului.
ha?
ce-i asta manifest feminist?
e plin de puturoase care nici vasele nu si le spala la timp, de regula genul "independent"

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,259
  • Înscris: 24.01.2008
Ce-nseamna "spalat vasele la timp" ?  In secunda in care-ai terminat de mancat ?

#51
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
ore, nu minute
orice siesta e desigur de inteles Posted Image

Edited by marcusdefeis, 18 May 2016 - 01:04.


#52
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

View PostBarboso, on 18 mai 2016 - 00:55, said:

Ce-nseamna "spalat vasele la timp" ?  In secunda in care-ai terminat de mancat ?

Nu, IN TIMP ce mananci!

:lol:

Aia numai eu sunt in stare s-o fac.

#53
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013

View PostTsunnnami, on 18 mai 2016 - 02:12, said:

Nu, IN TIMP ce mananci!

Posted Image

Aia numai eu sunt in stare s-o fac.
Lingi si strachina?
chestia aia numita certificat si e eliberata de o autoritate contra cost ar trebui abolita, in urma ei statul mulge nu numai indivizii ci si familia.

Edited by aaddyy2005, 18 May 2016 - 19:32.


#54
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,781
  • Înscris: 20.10.2015

View Postaaddyy2005, on 18 mai 2016 - 19:31, said:

Lingi si strachina?
chestia aia numita certificat si e eliberata de o autoritate contra cost ar trebui abolita, in urma ei statul mulge nu numai indivizii ci si familia.

Ntzu!
Adica mananc direct din strachina

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate