Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 

Desfintam Casatoria

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Salut! Legiuitorul, a incercat, pus in fata unei confruntari generale, sa dea legi pt bunastarea copiilor crescuti de familii despartite.
Tot legiuitorul, trebuie sa dea legi, pt persoanele ce stau in concubinaj, si pt homosexuali, aici ma refer in primul rand, la dreptul la mostenire.

Ce parere aveti, de abolirea casatoriei, si declararea tuturor, necasatoriti. Legea s-ar aplica in continuare, cei ce au fost casatoriti se considera ca au averea la comun, se mostenesc ca pana acum si cresc copilul impreuna, fara custodia disputata.
Oricand daca se cearta pot disputa custodia, sau partajul.

De asemenea, legile ar fi nediscriminatorii, europene chiar!

Fireste, in continuare, cine vrea, la biserica sau secta de apartenenta, poate face ce ritualuri pofteste, statul e, sau trebuie sa fie, separat de biserica!

Edited by Josef_Mengele, 08 February 2013 - 01:40.


#2
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
balarie.
cine vrea se casatoreste, cine nu, nu
nu e nevoie de nicio lege.
de unde iti vin ideile astea? din iarba?

#3
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Daca tot o desfintezi macar desfinteaz-o corect: desfiintare.

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postonlyone, on 08 februarie 2013 - 01:51, said:

balarie.
cine vrea se casatoreste, cine nu, nu
nu e nevoie de nicio lege.
de unde iti vin ideile astea? din iarba?
Cu cat sunt lucrurile mai simple cu atat mai bine si mai usor pentru toata lumea.

#5
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,292
  • Înscris: 13.01.2011
Daca ramane ca acum, nu este acelasi lucru ?!

Sa schimbi ceva, costa, sa lasi cum este, nu costa...

#6
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

Quote

Desfintam Casatoria
Ce-i facem ?   :w00t:
Io habar n-am cum se face asta...   :lol:

#7
ariadna_12

ariadna_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,737
  • Înscris: 07.05.2012

View PostJosef_Mengele, on 08 februarie 2013 - 01:39, said:

Salut! Legiuitorul, a incercat, pus in fata unei confruntari generale, sa dea legi pt bunastarea copiilor crescuti de familii despartite.
Tot legiuitorul, trebuie sa dea legi, pt persoanele ce stau in concubinaj, si pt homosexuali, aici ma refer in primul rand, la dreptul la mostenire.


nu desfiintam.
cei care nu doresc, nu se casatoresc, care-i problema ?

Edited by ariadna_12, 08 February 2013 - 07:40.


#8
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007
Mengele,iar ai luat supradoza de "Cyclon B"?? Daca nu esti cuminte,te bag in camasa de fortaPosted Image
Nu cumva te-ai saturat de nevasta si vrei sa-ti iei lumea-n cap?Posted Image

#9
cetatean10

cetatean10

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 72
  • Înscris: 22.11.2012
Eu nu doresc sa ma casatoresc (am sub 30 de ani)  dar sunt multe gasculite care se simt mai in siguranta cu actul semnat.

Una a mers asa de departe incat sa-mi spuna ca toti barbatii care nu fac pasul asta nu au coloana vertebrala :))  (ea tocmai iesise dintr-un divort - ea are peste 30 de ani - , dar mentionase ca s-ar mai casatori de multe ori daca ar avea sansa) :D

Nu sunt total impotriva lu Mengele , si sincer mai bine dam banii pe asa ceva decat pe amantele politicienilor.

#10
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postcetatean10, on 08 februarie 2013 - 09:49, said:

Eu nu doresc sa ma casatoresc (am sub 30 de ani)  dar sunt multe gasculite care se simt mai in siguranta cu actul semnat.

Una a mers asa de departe incat sa-mi spuna ca toti barbatii care nu fac pasul asta nu au coloana vertebrala Posted Image)  (ea tocmai iesise dintr-un divort - ea are peste 30 de ani - , dar mentionase ca s-ar mai casatori de multe ori daca ar avea sansa) Posted Image


Tu estui gascan? Cand eram copii le mai ziceam "gansaci"
...prea au fost toate gaste.

#11
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAdi blondu, on 08 februarie 2013 - 09:47, said:

Mengele,iar ai luat supradoza de "Cyclon B"?? Daca nu esti cuminte,te bag in camasa de fortaPosted Image
Nu cumva te-ai saturat de nevasta si vrei sa-ti iei lumea-n cap?Posted Image
Dar de ce nu analizezi din perspectiva biblica , practic se doreste implinirea doleantelor lui D-zeu aici pe pamant . Hristos spune ca in imparatia cerurilor nimeni nu se va casatori ci vom fi toti ca ingerii .Nu e mai bine asa ?Posted Image

Edited by pacopaco1967, 08 February 2013 - 10:21.


#12
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Deci ingerii nu sint casatoriti si daemonii....da.
Pardon, domnii.

#13
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
a fost unu, Jim Jones care a anulat casatoriile in secta lui. dar asta ca sa ramana toate femeile pentru el.

#14
Absint

Absint

    honey mummy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,568
  • Înscris: 07.12.2006

View PostFriskey, on 08 februarie 2013 - 01:52, said:

Daca tot o desfintezi macar desfinteaz-o corect: desfiintare.

Poate infiinteaza gramatica.

#15
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Din 13 postari, inclusiv cu cea a initiatorului, 4 sunt facute din dorinta de a corecta o greseala gramatica. Multumim pentru bunavointa, insa am inteles foarte bine mesajul si fara corectiile nenecesare.
On;
complicat, dreptul familiei se bazeaza pe institutia casatoriei.

#16
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Recunosc ca mi-a scapat un i, chiar in titlu, dar asta nu cred ca va da dreptul sa comentati oftopic toti odata. a zis unu e suficient.

View PostZorbaGrecu, on 08 februarie 2013 - 12:27, said:

complicat, dreptul familiei se bazeaza pe institutia casatoriei.
Ar exista un act, de concubinaj, in care daca te simti filantrop, pui bunurile la comun cu consoarta, sau consortul, sau chiar intre mai mult de 2 persoane, ca mai sunt unii bigami.

De asemenea, copiii ar fi crescuti ca pana acuma, impreuna, iar daca afar disensiuni, in loc sa se mai divorteze, se merge direct la custodie, si la partaj daca bunurile sunt la comun.
La noi in tara nu functioneaza contractul prenuptial si testamentul nu are putere prea mare de dezmostenire din pacate!

As vrea sa vad ce tuta se mai marita, daca din capul listei e scris: Ce e al meu, e doar al meu. Ce e al tau, e doar al tau. (si ele nu prea au nimic de regula)

#17
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View PostJosef_Mengele, on 08 februarie 2013 - 12:30, said:

Recunosc ca mi-a scapat un i, chiar in titlu, dar asta nu cred ca va da dreptul sa comentati oftopic toti odata. a zis unu e suficient.
Bre, tu meriti bine tavalit cateodata, insa s-a inteles cat se poate de clar mesajul tau, si suntem aici sa discutam continutul unui mesaj, nu forma acestuia.
Adica, suntem aici sa dezbatem si nu "sa nu dezbatem".Cand, datorita greselilor mari gramaticale, mesajul cuiva nu va fi clar, atunci am atrag si eu atentia.
Ai desfiintat casatoria, ai dat tot dreptul peste cap. Cam asa stau lucrurile.

Edited by ZorbaGrecu, 08 February 2013 - 12:38.


#18
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Dar nu exista acum legi pt cei ce stau in concubinaj? Nu sunt destule legi pt copiii aflati in custodia unui parinte?

Ce preferi, sa aiba homalaii drept la casatorie, sau sa o desfiintam pt toti? Dupa anularea "starii civile" si a proceselor de divort (ramanand partajul si custodia) mai economisim si bani la buget.

Edited by Josef_Mengele, 08 February 2013 - 12:41.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate